دور دنیا

قاره آسیا کجاست؟ بررسی مساحت، جمعیت و نقشه آسیا و کشورهای آن

بزرگترین و پرجمعیت ترین قاره جهان آسیا است، که تعداد زیادی کشور را درون خود جای داده است. قاره آسیا با مساحتی حدود 44.579.000 کیلومتر مربع 30 درصد از خشکی های جهان را به خود اختصاص داده است. این قاره در نیمکره شمالی، از نزدیکی خط استوا تا نزدیکی قطب شمال واقع شده است. در ایرانیجو به معرفی کامل آن می پردازیم.

قاره آسیا کجاست؟

قاره Asia یکی از بزرگترین و زیباترین قاره های جهان است. که همچنان ریشه نام آن یک راز در بین محققان و تاریخدان ها است. بسیاری آنها معتقدند که واژه آسیا پیش از تمدن یونانی‌ها بوده است و ‌یونانی‌ها اولین مردمانی بودند که در این قاره ساکن شدند و آن را گسترش دادند. این واژه یونانی (واژه‌ای مونث) به معنای طلوع آفتاب است.

قاره آسیا

همانطور که میدانید قاره آسیا در بین 7 قاره در جهان بزرگ‌ترین قاره است. در این قاره فرهنگ، سیاست و جغرافیا بسیار خاص و متفاوتی وجود دارد. در بخش غربی آسیا با بخشی از قاره اروپا دچار اتصال شده است که به آن، منطقه اوراسیا می گویند. آسیا با آفریقا نیز دارای مرز مشترک است و آن مانند راه  باریک خاکی کانال سوئز و دریای سرخ است. 

نقشه قاره آسیا 

در تصویر زیر می توانید مکان قرار گیری قاره آسیا و همچنین کشور های درون آن را مشاهده کنید و با موقعیت جغرافیایی دقیق آن آشنا شوید.

نقشه قاره آسیا
نقشه قاره آسیا

جمعیت قاره آسیا چقدر است؟

قاره آسیا پرجمعیت ترین قاره در کل جهان است زیرا کشور های بسیار بزرگ و پر جمعیتی در آن قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2023 جمعیت این قاره حدود 4.757 میلیارد نفر است. این میزان جمعیت نشان ‌می‌دهد که جمعیت این قاره معادل 60 درصد از تمام انسان‌هایی است که در حال حاضر بر روی کره زمین زندگی می‌کنند.

تقسیمات قاره آسیا

قاره آسیا به علت وسعت بسیار زیادی که دارد به بخش های و قسمت های مختلفی تقسیم می شود. که هر کدام از آن قسمت ها کشور ها و مناطق بسیار زیادی را در بر می گیرند.

 • آسیای غربی
 • آسیای جنوب شرقی
 • آسیای مرکزی

در تصویر زیر جایگاه آسیا در نقشه کشورهای جهان را مشاهده می‌کنید.

نقشه جهان به فارسی
نقشه جهان به فارسی

آسیای غربی

در بخش غربی آسیا حدود 19 کشور مختلف وجود دارد که آسیای غربی را تشکیل داده اند. این منطقه در بین قاره آفریقا و آسیای میانه قرار دارد. کشور ما ایران نیز در همین بخش از قاره آسیا قرار گرفته است. جمعیت این بخش از قاره چیزی حدود 313 میلیون نفر است.

نقشه آسیای غربی
نقشه آسیای غربی

آسیای جنوب شرقی

یکی دیگر از بخش های این قاره آسیا جنوب شرقی است که در آن 15 کشور وجود دارد. آسیای جنوب شرقی از مجمع الجزایر مختلفی تشکیل شده است که نام های آنها  جزیره کریسمس، جزایر کوکوس، هند جزایر آندامان و نیکوبار است. مساحت آسیای جنوب شرقی نیز حدود 641 کیلومتر می باشد. 

آسیای مرکزی 

بخش دیگری از این قاره آسیا مرکزی نام دارد. آسیا مرکزی که برخی ها آن را به اسم آسیای میانه هم می شناسند نیز از کشور چین آغاز می شود و در نهایت به شمال افغانستان می رسد. این بخش از آسیا را از لحاظ سیاسی به 5 کشور تقسیم بندی می کنند که در میان آنها کشورهایی همچون ازبکستان و قزاقستان هم به چشم می خورد.

مرتبط:   قزاقستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کشورهای آسیایی

در قاره آسیا حدود 49 کشور مستقل وجود دارد (بعلاوه 2 کشور وابسته) که به آنها کشور های آسیایی گفته می شود. هر کدام از این کشور ها زیبایی، فرهنگ و جاذبه های متنوع و خاص مربوط به خودشان را دارند. اگر علاقه مند به کشف آنها هستید تا انتهای این مقاله همراه ایرانیجو باشید تا به سراسر آسیا سفر کنیم و کلی اطلاعات جالب کسب کنیم.

روسیه

هیجان ترین بخش قاره آسیا کشور روسیه است که بزرگترین کشور در کل دنیا است. روسیه با مساحتی حدود 13000000 کیلومتر مربعی خود عنوان در رتبه اول مساحت و یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین کشورهای جهان است. این کشور جاذبه های بسیار زیاد و خارق العاده ای را درون خود دارد و سالانه مقصد بسیاری از توریستها و گردشگران اروپایی است.

نقشه روسیه (شهرهای کشور روسیه)
نقشه روسیه (شهرهای کشور روسیه)

چین

بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان  با مساحتی حدود 90000000 کیلومتر مربع چین است. این کشور از نظر جمعیتی رتبه اول را در کل جهان دارد و پرجمعیت ترین کشور آسیایی شناخته می شود. چین نیز برای سفر و گردش بسیار محبوب است و یکی از عجایب جهان به نام دیوار چین نیز در شهر پکن که همان پایتخت کشور است قرار دارد.

لوکیشن چین در نقشه جهان
لوکیشن چین در نقشه جهان

هند

سومین کشور بزرگ در این قاره هند است که کشوری بسیار جذاب و پر جمعیت می باشد. این کشور دارای مساحتی بیش از 3 میلیون نفر است. این کشور بسیار خاص و هیجان انگیز است که به شما پیشنهاد میکنم حتما سری به آن بزنید و از جاذبه های بی نهایت زیبای آن دیدن کنید و غذا های تند و معروف آنها را تست کنید. برای آشنایی بیشتر مقاله “کشور هند” را مطالعه کنید.

نقشه هند، نقشه فارسی کشور هندوستان
نقشه هند، نقشه فارسی کشور هندوستان

قزاقستان

یکی دیگر از کشور های معروف در قاره آسیا  قزاقستان است. این کشور رتبه  چهارمین کشور بزرگ قاره را کسب کرده است و مساحتی حدود 2 میلیون کیلومتر مربع دارد.

نقشه قزاقستان 
نقشه قزاقستان 

پاکستان 

کشور پاکستان در جنوب غربی این قاره واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 881.913 کیلومتر مربع دارای 530.000 نفر جمعیت است.

نقشه پاکستان و همسایگان
نقشه پاکستان و همسایگان

بنگلادش

کشور بنگلادش نیز در جنوب آسیا در کنار خلیج بنگال قرار گرفته است. این کشور با جمعیتی حدود 164.4 میلیون نفر رتبه هشتمین کشور پر جمعیت در جهان را کسب کرده است.

نقشه کشور بنگلادش
نقشه کشور بنگلادش

اندونزی

مجمع الجزایر اندونزی یا کشور اندونزی در بخش جنوب شرقی قاره آسیا و شمال اقیانوسیه قرار دارد. اندونزی نیز کشور بزرگی است و در آن حدود 17 هزار جزیره و 33 استان وجود دارد.

لوکیشن اندونزی در نقشه جهان
لوکیشن اندونزی در نقشه جهان

ژاپن

یکی از معروف ترین و جذاب ترین کشور های قاره آسیا، کشور ژاپن می باشد که در آسیای شرقی و شمال غرب اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور با جمعیتی حدود 124.500.000 نفر رتبه 11 را از نظر پرجمعیت بودن در جهان کسب کرده است.

لوکیشن ژاپن در نقشه
لوکیشن ژاپن در نقشه

فیلیپین

کشور فیلیپین در جنوب شرقی آسیا و ناحیه شمالی کشور اندونزی قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 342.353 نفر دارای جمعیتی 109.581.078 است.

ویتنام

ویتنام کشوری زیبا در بخش آسیای جنوبی است که پایتخت آن شهر هانوی است. کشور ویتنام با مساحتی حدود 311.699 کیلومتر مربع حدود 97 میلیون نفر جمعیت دارد.

ایران

همانطور که میدانید کشور ما ایران نیز در قاره آسیا قرار دارد و یکی از زیبا ترین کشور های آن محسوب می شود. ایران بیش از 86 میلیون جمعیت دارد و مساحت آن 1.648.195 کیلومتر مربع است. بزرگ ترین شهر های آن نیز تهران (پایتخت)، مشهد، اصفهان، کرج و شیراز است.

مرتبط:   پاریس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت Paris

امارات متحده عربی

 کشوری در غرب آسیا است که در بخش شرق شبه‌جزیرهٔ عربستان قرار گرفته و با کشورهای عمان و عربستان سعودی مرز مشترک دارد. این کشور از طریق خلیج فارس با قطر، بحرین و ایران مرتبط است. ابوظبی پایتخت امارات می باشد اما درحالی‌که دبی، پرجمعیت‌ترین شهر، و یک مرکز اقتصادی جهانی است.

کره جنوبی

کشور کره جنوبی یک شبه‌جزیرهٔ در شرق آسیا است. سئول پایتخت این کشور است که بسیار معروف و پر طرفدار است و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از آن به کره جنوبی سفر می کنند. به شما پیشنهاد می کنم در سفر خود به کره حتما از جاذبه های بی نظیر آن دیدن کرده و غذای های خوش طعم آن را تست کنید.

میانمار

درمنطقه‌ ی آسیای شرقی کشوری زیبا ولی ناشناخته بنام میانمار قرار دارد. این کشور با جمعیتی حدود 60 میلیون نفر به یکی از کشور های خاص منطقه تبدیل شده است.

عربستان سعودی

کشور عربستان سعودی در شبه‌جزیرهٔ عربستان و غرب آسیا قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 2.150.000 پنجمین کشور بزرگ در اروپا است. عربستان سعودی از غرب با دریای سرخ هم‌مرز می باشد و کشور هایی مثل اردن، عراق و کویت نیز در شمال آن واقع شده اند و خلیج فارس، قطر و امارات متحده عربی از سوی شرق با آن مرز مشترک دارند.

عراق

یکی دیگر از کشور های آسیایی عراق است. این کشور با مساحتی حدود 437.072 کیلومتر مربع یک سرزمین خشک و کویری است. همچنین عراق یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دارای منابع نفت می‌باشد که در جهان معروف است اما امروزه به دلیل جنگ های پی در پی در آن رو به نابودی است.

تایلند

یکی از جذاب ترین کشور های قاره آسیا کشور تایلند است. تایلند کشوری در شبه ‌جزیره هند و چین است. تایلند، یکی از توریستی‌ ترین کشور‌های جهان است و امکانات و خدمات تفریحی و رفاهی زیادی برای گردشگران طراحی کرده‌ است.

ازبکستان

ازبکستان یکی دیگر از کشور های آسیایی است که در بخش آسیای میانه می باشد. زبان مردم ازبکستان تاجیکی و بیشتر ازبکی است و زبان ازبک از خانوادهٔ زبان ترکی می‌باشد.

افغانستان

کشور افغانستان یک کشور در آسیا میانه است. کشور محصور در خشکی در بین آسیای میانه و آسیای جنوبی است. این در آسیای شرقی و آسیای غربی واقع شده است. همسایگان افغانستان، ایران در غرب، پاکستان در جنوب و شرق، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند.

مالزی

یکی دیگر از زیبا ترین کشور های آسیا مالزی است که  در جنوب شرقی آسیا واقع شده و پایتخت آن کوالالامپور است. مساحت مالزی حدود 329.758 کیلومتر مربع است. 

کره شمالی

کشور کره شمالی در بخش شمالی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا است.این کشور از جنوب با کره جنوبی از شمال با جمهوری چین و در شمال شرقی مرز کوچکی با روسیه دارد.

آذربایجان 

کشور آذربایجان بزرگ‌ ترین کشور قفقاز واقع در قفقاز جنوبی است که در شرق اروپا و آسیای غربی و در کنار دریای خزر قرار دارد. پایتخت آن باکو و زبان رسمی آن، ترکی آذربایجانی است.

مرتبط:   فیلیپین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

سوریه

کشور سوریه در قسمت غرب آسیا و شام قرار دارد.  این کشور دارای نظام جمهوری ریاستی یکپارچه بوده و زبان مردم آن عربی می باشد. سوریه از ۱۴ استان تشکیل شده‌ است و از غرب با دریای مدیترانه، از شمال با ترکیه، از شرق و جنوب شرقی با عراق، از جنوب با اردن و از جنوب غربی با اسرائیل و لبنان همسایه است.

اسرائیل

کشور اسرائیل در غرب آسیا، در مدیترانه شرقی و ساحل شمالی دریای سرخ واقع شده است. این کشور از سمت شمال با لبنان، در شمال‌ شرقی با سوریه، در شرق با اردن، به‌ترتیب در شرق و غرب با سرزمین‌های فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه و در جنوب‌شرقی با مصر همسایه است.

سنگاپور

در شمال خط استوا، کشور سنگاپور واقع شده است و از شمال با مالزی و از جنوب با اندونزی مرز آبی دارد. قبل از  حضور کشورهای اروپایی در منطقه، منطقه‌ای که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته می‌شود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در ریزشگاه رودخانه سنگاپور بود. 

ارمنستان 

کشور ارمنستان در غرب آسیا واقع شده است واز سمت شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و قره باغ، از جنوب با ایران و جمهوری خودمختار نخجوان و از غرب با ترکیه همسایه است. پایتخت این کشور، ایروان و زبان رسمی آن ارمنی است.

قطر

کشور قطر یکی دیگر از کشور های آسیایی است که در غرب آسیا واقع شده است. قطر در  سمت شمال شرقی شبه‌جزیرهٔ عربستان قرار دارد و تنها با عربستان سعودی مرز زمینی مشترک دارد. پایتخت این کشور دوحه است که بیش از 80 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.

مالدیو

مالدیو نوعی کشور جزیره‌ای است در اقیانوس هند در در جنوب غربی هند واقع شده است و پایتخت آن ماله است. این جزیره بسیار رویایی و زیبا است به طوری که تمامی گردشگران رویای سفر به آن را دارند.

واقعیت های جالب قاره آسیا 

اکنون می خواهیم برخی فکت ها و واقعیت های جالب را در رابطه با قاره اسیا بررسی کنیم که قطعا از دانستن آنها شگفت زده خواهید شد.

 1. آسیا بیش از 4.5 میلیارد نفر جمعیت دارد و  جزء قاره های بزرگ آسیا به حساب می آید.
 2. بیش از 90 درصد از برنج هایی که در دنیا تولید می شود به قاره آسیا تامین میشود.
 3. اورست بلندترین کوه در دنیاست که در بین کشور چین، تبت و نپال است.
 4. دریای خزر بزرگترین دریاچه در قاره آسیا و جهان محسوب می شود.
 5. کوچک ترین پستاندار جهان در تایلند و جنوب میانمار دیده شده است.
 6. کشور عربستان بزرگترین شبه جزیره جهان می باشد که در قاره آسیا است.
 7. گرم ترین نقطه جهان در کویر لوت ایران است.
 8. قاره آسیا بیش از 2300 زبان زنده دنیا را در خود دارد که زبان چینی پرکاربردترین شان می باشد.
 9. هنگ کنگ بیش از 4 هزار آسمان خراش را در خود دارد.

جمع بندی

بزرگترین و پهناورترین قاره جهان قاره آسیا است. در این مقاله به بررسی آب و هوا، جمعیت و مساحت قاره پرداختم و همچنین برخی از مهم ترین کشورهای آن را معرفی کردیم. نقشه آسیا و موقعیت آن در نقشه جهان را هم مشاهده کردیم.

3/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا