دور دنیا

قزاقستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

جمهوری قزاقستان یکی از کشور های زیبا و وسیع آسیا میانه است. این کشور با مساحتی حدود 2.724.900 کیلومتر مربع، یکی از دیدنی ترین و توریستی ترین مقاصد گردشگری است. در واقع این کشور هشتمین کشور بزرگ در جهان و 2 امین جمهوری است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل این کشور می پردازیم.

قزاقستان کجاست؟

کشور Kazakhstan بزرگ ترین کشور در آسیای میانه است و با کشور هایی مانند ازبکستان، روسیه، ترکمنستان و جین همسایه است.  این کشور وسیع، از دشت های وسیع تا کوه های بلند، از جنگل های انبوه تا صحراهای بی پایان، از دریاچه های زیبا تا رودخانه های خروشان، همه چیز را دارد. از نظر اقتصادی نیز این کشور رو به پیشرفت و رشد است. کشف و استخراج نفت در بخش‌های غربی این کشور، نشان دهنده پتانسیل بالای اقتصادی آن است.

قزاقستان کجاست؟
قزاقستان کجاست؟

لوکیشن قزاقستان بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور قزاقستان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه قزاقستان 

کشور قزاقستان کشوری وسیع و زیبایی می باشد. این کشور دارای مناطق و شهرهای زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه قزاقستان 
نقشه قزاقستان 

پرچم قزاقستان

نماد و اصلی این کشور یک پرچم مستطیل شکل با زمینه آبی آسمانی است. در مرکز آن یک خورشید طلایی با 32 پرتو قرار دارد و در زیر خورشید، یک عقاب طلایی در حال پرواز است. در حاشیه پایین پرچم، یک نقش و نگار زینتی ملی قرار دارد.

این پرچم در 4 ژوئن 1992 به تصویب رسید و جایگزین پرچم جمهوری سوسیالیستی شوروی شد. در ادامه با نماد هر رنگ و هر شکل آن آشنا می شویم.

  1. رنگ آبی آسمانی: آسمان صاف، صلح و رفاه
  2. خورشید: زندگی، نور و گرما
  3. پرتوهای خورشید به شکل گندم: فراوانی و رفاه
  4. عقاب: قدرت، آزادی و استقلال
  5. نقش و نگار زینتی ملی: فرهنگ و سنت ها
پرچم قزاقستان
پرچم قزاقستان

جمعیت قزاقستان

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 20.000.000 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند.  تراکم پایین جمعیت در این کشور را نشان می دهد که این منطقه چند قومیتی است. قزاق‌ها حدود 63 درصد ساکنان آن را و روس ها، ازبک، اوکراینی، اویغور، و غیره دیگر جمعیت آن را تشکیل داده اند.

مرتبط:   پاریس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت Paris

پایتخت قزاقستان کجاست؟

آستانا پایتخت رسمی این کشور است که از دیدنی ترین مناطق آن نیز می باشد. این شهر جذاب و زیبا دارای حاذبه ها و مکان های خاص بسیار زیادی است که برای گردشگران بسیار زیبا می باشد. آستانه شهری مدرن و پر جنب و جوش است که دارای معماری منحصر به فرد و جاذبه های گردشگری فراوانی است. دانشگاه های بسیار زیادی وجود دارد که برای تحصیل بسیار مناسب می باشد. علاوه بر آن این شهر برای فعالیت های ورزشی اهمیت ویژه ای قائل است و برای افراد که می خواهند در این زمینه تحصیل کنند، بسیار مناسب است.

آستانا پایتخت رسمی قزاقستان
آستانا پایتخت رسمی کشور

تاریخچه

تاریخ این سرزمین کهن و پهناور در آسیای مرکزی، با سکاها آغاز می شود. سکاها، مردمی ایرانی تبار بودند که در دوره هخامنشیان در این منطقه ساکن بودند. نام آن از دو بخش تشکیل شده است: قزاق که به معنای مردم کوچ نشین است و ستان که یک پسوند فارسی است.

در قرن 13 قزاقستان به دست چنگیزخان مغول افتاد و آنها ها تا قرن 17 بر این سرزمین حکومت کردند. پس از انقلاب اکتبر 1917 این کشور به یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد و آن تا سال 1991 یعنی فروپاشی شوروی، تحت حاکمیت شوروی بود.

سر انجام در 16 دسامبر سال 1991 این کشور استقلال خود را اعلام کرد و  این روز برای مردمان آن یک روز بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

مرتبط:   آلبانی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

شهر های مهم

 در جدول زیر می توانید شهر های مهم این کشور را مشاهده می کنید.

نام شهرجمعیتموقعیتجاذبه های گردشگری
آلماتی2 میلیونجنوب شرقیمیدان جمهوری، پارک 28 ژانویه، موزه ملی قزاقستان، خانه اپرا و باله
آستانه1.9میلیونشمالمسجد جامع نورا، کاخ ریاست جمهوری، پارک ملی کوستانای، روستای تاریخی اورینبورگ
کاراگاندا600 هزارشمالموزه استخراج زغال سنگ، پارک ملی تانوبای، منطقه حفاظت شده تانوبای
شیمکنت500 هزارجنوبپارک ملی بوران آتی، دریاچه آلاکل، کوه های تیان شان
آکتاو300 هزارغربموزه تاریخ نفت، پارک ملی آکتاو، منطقه حفاظت شده آکتاو
شهر های قزاقستان

آب و هوا

فصل زمستان در این منطقه مانند بسیاری کشور های جهان، سرد و برفی است. دمای هوا به طور میانگین 5 درجه سانتیگراد بوده و در برخی از روزها به منفی 10 درجه نیز می رسد. 

اگر می خواهید از سفر خود به این کشور لذت ببرید و هزینه کمتری بپردازید، فصل زمستان گزینه خوبی برای شما است. زیرا شما می توانید از تماشای مناظر زمستانی زیبا و تجربه ورزش های برفی مانند اسکی و اسنوبرد لذت ببرید.

فصل تابستان نیز گرم ترین فصل در آن است. دمای هوا در این فصل به طور میانگین 25 درجه سانتی گراد است و در برخی از روزها به 40 درجه نیز می رسد. 

به همین دلیل، توصیه می شود در این فصل از ساعات اولیه صبح و اواخر عصر برای بازدید از جاذبه های گردشگری استفاده کنید.

آب و هوای زمستانی قزاقستان
آب و هوای زمستانی

بهترین زمان سفر

فصل بهار و پاییز، بهترین زمان برای سفر به این کشور است. در این فصول، هوا معتدل و مطبوع است و می توانید از تمام جاذبه های طبیعی و تاریخی دیدن کنید.

فصل بهار، زمان شکوفایی گل ها و درختان است و طبیعت زیبایی به خود می گیرد. در این فصل، می توانید از تماشای چشم اندازهای زیبا در پارک ملی بوران آتی، کوه های تیان شان، و دریاچه های آلاکل و کویتوگور لذت ببرید.

مرتبط:   مالدیو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

فصل پاییز، زمان رنگارنگ ترین طبیعت است و در آن برگ های درختان به رنگ های زرد، نارنجی، و قرمز در می آیند و مناظری خیره کننده ایجاد می کنند. همچنین، می توانید از جشنواره های سنتی قزاقستان، مانند جشنواره موسیقی سنتی قزاقستان، لذت ببرید.

دین مردم قزاقستان

در این کشور تنوع جمعیتی زیادی وجود دارد، به همین دلیل مرد با دین های مختلف در کنار هم با صلح و آرامش زندگی می کنند. حدود 63.6 درصد از مردمان این کشور مسلمان بوده و 23.7 درصد دیگر پیرو کلیسای ارتدکس شرقی هستند. سایر گروه های مذهبی در این کشور شامل شیعیان، پروتستان ها، و پیروان ادیان سنتی قزاق مانند تانگریسم هستند.

نکته جالب درباره این کشور آن است که یک کشور سکولار است و آزادی مذهب در این کشور تضمین شده است و دولت هیچ دینی را به عنوان دین رسمی کشور خود اعلام نکرده است.

آشنایی با مردم قزاقستان
آشنایی با مردم این کشور

زبان

قزاقی زبان اصلی و رسمی در این کشور است. این زبان یک زبان ترکی از شاخه قپچاق است که با زبان های قرقیزی، ازبکی، و ترکمنی مرتبط است. زبان قزاقی از الفبای لاتین استفاده می کند. زبان روسی نیز در قزاقستان به عنوان زبان دوم رایج است. به ویژه در میان مردم روس و سایر گروه های قومی غیر قزاق پرطرفدار و پر ساتفاده می باشد.

واحد پول قزاقستان

پول قزاقستان تنگه (KZT) است و هر تنگه به 100 تیین تقسیم می شود. تنگه در سال 1993 پس از استقلال کشور از اتحاد جماهیر شوروی، جایگزین روبل شوروی شد. تنگه یک ارز فلزی و کاغذی است که اسکناس های تنگه در حال حاضر در شش نوع منتشر می شود.

تنگه (KZT) واحد پول قزاقستان
تنگه (KZT) واحد پول قزاقستان

اختلاف ساعت ایران با قزاقستان

تفاوت ساعت قزاقستان با ایران حدود 2 ساعت و 30 است. یعنی ساعت این کشور حدود 2 ساعت و نیم از ایران جلو تر است. برای مثال، اگر ساعت در ایران 12:00 ظهر باشد، ساعت در آلماتی 14:30 بعد از ظهر است.

کلام آخر

کشور قزاقستان یکی از کشور های بزرگ و وسیع در آسیا میانه است. مردمان این کشور از قومیت ها و نژاد های مختلف هستند که اکثر آنها مسلمان می باشند. این کشور جاذبه ها و مکان های دیدنی بسیار زیادی است که دیدن از آنها را به تمامی توریست ها و گردشگران توصیه می کنم.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا