دور دنیا

کشور ارمنستان کجاست؟ مساحت، آب و هوا نقشه پرچم و جمعیت

سرزمین کوه‌ها و تاریخ کهن، کشور ارمنستان یکی از همسایه های ایران است. که با مساحتی حدود 29743 کیلومتر مربع، از سمت شمال با گرجستان، از سمت شرق با جمهوری آذربایجان، از سمت غرب با ترکیه  و از جنوب با ایران  و نخجوان هم مرز است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این کشور زیبا می‌پردازیم.

پایتختایروان
جمعیت2.9 میلیون نفر
مساحت29743 کیلومتر مربع
زبانارمنی (زبان رسمی)؛ روسی نیز به طور گسترده صحبت می‌شود.
واحد پولدرام ارمنی (AMD)
منطقه زمانیGMT+4
ویزاویزای: برای اکثر کشورها، از جمله ایران، ویزای ورود نیاز است.
اطلاعات کاربردی

ارمنستان کجاست؟

اولین کشور مسیحی یعنی Armenia یک کشور زیبا واقع در غرب آسیا است.با توجه به اینکه این کشور در گذشته برای ایران بوده است امروزه نیز مرز مشترک زیادی با ایران دارد. به دلیل نزدیکی زیاد ارمنستان به ایران سالانه توریست های ایرانی زیادی به آنجا سفر میکنند و از جاذبه های بی نظیر آن دیدن میکنند.

معرفی کلی

کشور تاریخی و خوش آب و هوا ی ارمنستان بواسطه جاذبه ها و موقعیت جغرافیایی خود سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

ارمنستان کجاست؟ آشنایی با کشور Armenia
ارمنستان کجاست؟ آشنایی با کشور Armenia

مکان های تاریخی و قدیمی در شهرهای آن بسیار یافت می شود.  کلیسا های موجود در این کشور قرن ها پیش ساخته شده اند و جز اولین کلیسا های ساخته شده در جهان هستند که قدمت بسیاری دارند. 

لوکیشن بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق ارمنستان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

پایتخت

پایتخت کشور ارمنستان شهر ایروان است. این شهر بسیار مدرن و اروپایی طراحی شده است و در فاصله 23 کیلومتری از مرز ترکیه قرار دارد.

این شهر زیبا به علت موقعیت جغرافیایی خود جاذبه های دیدنی زیادی دارد، به همین علت گردشگرانی که وارد ارمنستان می شوند ابتدا از این شهر دیدن میکنند. ایروان مرکز مهمی برای فعالیت های فرهنگی، اقتصادی و اداری برای کل کشور محسوب میشود.

نقشه

در تصویر زیر نقشه ارمنستان قابل مشاهده است. شما می توانید موقعیت دقیق و محل قرار گیری شهرها و مناطق آن را مشاهده کنید.

نقشه کشور ارمنستان به فارسی
نقشه کشور ارمنستان به فارسی

جمعیت چقدر است؟

بر اساس آمار آخرین سرشماری در سال 2022 جمعیت این کشور حدود  2.961.982 نفر بوده است. از 2.961.982 نفری که در این کشور زندگی می‌کنند، حدود یک سوم آن در ایروان یا پایتخت سکونت دارند. 

مرتبط:   ایرلند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

آب و هوای

ارمنستان کشور کوهستانی و آب و هوای آن به نسبت معتدل است. این کشور زیبا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده است و تغییرات آب و هوایی در مناطق آن بسیار دیده می شود.

هوا در فصل بهار

این کشور در بهار بسیار زیبا و رویایی می شود به طوری که طبیعت آن با پوشش گیاهی سبز تزیین شده و دمای متوسط آن در ​​روز ها به 12 درجه سانتیگراد می‌رسد. در اردیبهشت درختان نیز شروع به شکوفه دادن می‌کنند و دما در دشت‌ها و باغ ها تا حدود 19 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

آب و هوای در فصل تابستان

در این فصل هوا رو به گرم شدن می رود و میزان بارش باران کاهش پیدا می کند. دمای هوای ارمنستان در تابستان حدود 35 درجه سانتی‌گراد است. این دمای هوا برای تفریحات ساحلی و آفتاب گرفتن بسیار مناسب است.

 البته شب‌های خنکی دارد و ممکن است دمای هوا در شب به 17 درجه سانتی‌گراد نیز برسد.

شرایط جوی در پاییز

همزمان با آمدن فصل پاییز در ارمنستان آب و هوای گرم و تابستانی جای خود را به گرمای ملایم می‌دهد. این گرمای ملایم بسیار دلنشین است و به زیبایی های آن می افزاید. 

 دمای هوا در روزهای اول پاییز حدود 25 درجه سانتیگراد خواهد بود که رفته رفته که به فصل زمستان نزدیک می شویم این دما نیز پایین تر می آید.

فصل زمستان

در فصل زمستان هوای کشور ارمنستان شروع به سرد شدن میکند و این کشور سردترین روز های خود را تجربه میکند.

 دمای هوا حدودا 20 درجه است که در برخی روز ها به 5 درجه نیز میرسد.

البته با نزدیک شدن به روزهای پایانی زمستان که همزمان با فرا رسیدن ماه فوریه ( بهمن) هوای ارمنستان رو به گرم شدن میرود.

زبان مردم

زبان رسمی مردم ارمنستان ارمنی است. البته زبان ارمنی به دو زیر شاخه ارمنی شرقی و ارمنی غربی تقسیم می شود.

تنها تفاوت این دو زبان شرقی غربی مدل تلفظ کلمات در آنها است. در نهایت زبان ارمنی شرقی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده است.

مرتبط:   قاره آسیا کجاست؟ بررسی مساحت، جمعیت و نقشه آسیا و کشورهای آن

 بعد از زبان ارمنی زبان روسی زبان دوم مردم است. مردم ارمنی بسیار انسان های مهربان و خونگرم هستند و با مردمان ایرانی بسیار خوب و محترمانه رفتار میکنند. 

دین مردم

بیشتر مردمانی که در ارمنستان زندگی می کنند ارمنی هستند و دین آنها مسیحیت است و از پیروان کلیسای اچمیادزین به شمار می روند. همچنین جوامعی کوچک از پیروان مذهب مسیحی ارتدوکس، اسلام، یهودی و دیگر دین ها به چشم می خورد.

بیشتر جمعیت آذربایجان و کرد ساکن در ارمنستان پیرو دین اسلام هستند.

 هرچند که بعد از اتمام جنگ ناگورنو قره باغ جمعیت زیادی از مسلمانان از بین رفتند و امروزه مسلمانان ایروان تنها اقوام کرد، ایرانی و کشورهای خاورمیانه هستند.

واحد پول ارمنستان

واحد پولی این کشور درام است که در جهان به نام AMD  شناخته می شود. امروزه کوچکترین واحد پول ارمنستان سکه های 10 درامی است.

 واژه درام از واژه عربی درهم گرفته شده که درهم نیز از کلمه دراخما در زبان یونانی به وجود آمده است. درام دارای سکه های 10 ،20،  50،  100، 500 و اسکناس های 1000 ،  5000 ،  10000،  20000، 50000 و 100000 است.

شهرهای مهم

ارمنستان یک کشور پرجمعیت و بزرگ است که شامل 49 شهر است که اسامی آنها عبارتند از:

 1. ایروان (Երևան)
 2. گیومری (Գյումրի)
 3. وانادزور (Վանաձոր)
 4. واغارشاپات (Վաղարշապատ)
 5. آبوویان (Աբովյան)
 6. کاپان (Կապան)
 7. هرازدان (Հրազդան)
 8. آرماویر (Արմավիր)
 9. آرتاشات (Արտաշատ)
 10. ایجوان (Իջևան)
 11. گاوار (Գավառ)
 12. گوریس (Չարենցավան)
 13. چارنتساوان (Չարենցավան)
 14. آرارات (Արարատ)
 15. ماسیس (Մասիս)
 16. آشتاراک (Աշտարակ)
 17. آرتیک (Արթիկ)
 18. سوان (Սևան)
 19. دیلیجان (Դիլիջան)
 20. سیسیان (Սիսիան)
 21. آلاوردی (Ալավերդի)
 22. استپاناوان (Ստեփանավան)
 23. مارتونی (Մարտունի)
 24. اسپیتاک (Սպիտակ)
 25. واردنیس (Վարդենիս)
 26. یغوارد (Եղվարդ)
 27. ودی (Վեդի)
 28. بیورغاوان (Բյուրեղավան)
 29. نور هاچن (Նոր Հաճըն)
 30. مستامور (Մեծամոր)
 31. برد (Բերդ)
 32. یغگنادزور (Եղեգնաձոր)
 33. کاراجان (Քաջարան)
 34. تاشیر (Տաշիր)
 35. وایک (Վայք)
 36. آپاران (Ապարան)
 37. چامباراک (Ճամբարակ)
 38. تالین (Թալին)
 39. مارالیک (Մարալիկ)
 40. نویمبریان (Նոյեմբերյան)
 41. جرموک (Ջերմուկ)
 42. مغزی (Մեղրի)
 43. آگاراک (Ագարակ)
 44. آیروم (Այրում)
 45. آختالا (Ախթալա)
 46. تومانیان (Թումանյան)
 47. تساغکادزور (Ծաղկաձոր)
 48. شاملوغ (Շամլուղ)
 49. داستاکرت (Դաստակերտ)

اقتصاد

ارمنستان کشوری قدرتمند در زمینه صنعت و درآمد است. رتبه اقتصادی آن در زمینه بهداشت در جهان در حالت نرمال قرار دارد، یعنی وضعیت بهداشت در ابن کشور نسبتا خوب و نرمال است.

این کشور امروزه به یکی از مدرن ترین کشور های جهان تبدیل شده و در آن دانشگاه های بسیاری ساخته شده است.

این دانشگاه ها وضعیت اقتصادی این کشور را بهتر کرده و به طور مداوم در زمینه های مالی فعالیت میکنند.

مرتبط:   فهرست استان های تایلند به همراه جمعیت ✔️ بزرگترین و کوچکترین استان

این وضعیت آنچنان در اقتصاد موثر بود که امروزه تمامی تمرکز دولت این کشور بر روی ساخت و توسعه سیستم های تحصیلی است.

همچنین ارمنستان از نظر تجارت خرید و فروش محصولات نیز پیشرفت های چشمگیری داشته و رتبه بالایی در جهان در بخش واردات و صادرات کسب کرده است.

تاریخچه

تاریخ به جای مانده از مردم ارمنی در مناطق فلات ارمنستان است. این فلات محل به دنیا آمدن ارمنی ها و در واقع به عنوان وطن آنها بوده است.

در آغاز نام ارمنستان از نام بنیانگذار این کشور یعنی‌ “هایک” گرفته شده است.

 و بعد از فتح آن توسط کشور ایران پسوند “ستان” به آن اضافه شده است. اما مردم‌ مناطق دیگر، آن را با نام‌های دیگری چون آرمانی، آرمانیا، آرامان و … می شناختند.

برای بار اول نام ارمنیا در کتیبه ای از داریوش اول دیده شده و سپس به مرور زمان نام آن به ارمنستان تغییر یافت.

 بعد از ایران، اتحادیه جماهیر شوروی ارمنستان  را فتح کرد و خود را صاحب آن دانست؛ و سرانجام در سال 1991 به استقلال رسید و جمهوری armenia تشکیل شد.

اختلاف ساعت با ایران

این کشور به ایران بسیار نزدیک بوده و دارای مرز مشترک با ایران است. اختلاف ساعتی آن با ایران حدود 30 دقیقه است، یعنی زمان در ارمنستان عقب تر ایران است. برای مثال اگر در ایران ساعت 13 است در ارمنستان ساعت 12 و 30 دقیقه می باشد.

سفر زمینی

کسانی که به سفر های هوایی علاقه ندارند یا بودجه کافی برای رزرو پرواز را ندارند،  پیشنهاد ما به آنها سفر زمینی به ارمنستان است.

 فاصله  شهر تهران تا ایروان حدود  1195 کیلومتر است. اگر بخواهید در سفر خود  زمینی از وسیله نقلیه اتوبوس استفاده کنید حدود 30 ساعات زمان لازم دارید تا به این کشور زیبا برسید.

یک مسیر دیگر برای رسیدن به ارمنستان وجود دارد که البته این مسیر را باید با خودروی شخصی بروید. این مسیر طولانی تر اما بسیار زیبا و سرگرم کننده تر است.

 شما پس از رسیدن به ارمنستان باید از شهر مِغری، لهواز، لرنادزور، کاپان، اغوانی، وایک، شاتین، گِغوویت و لاشن گذر کنید، تا پس از پیمودن یک مسافت 450 کیلومتری وارد شهر ایروان یعنی مرکز این کشور شوید.

کلام آخر

ارمنستان در آسیای غربی قرار دارد و با ایران مرز مشترک دارد. هر ساله ایرانی های زیادی برای گردش، تحصیل و کسب و کار به این کشور سفر می‌کنند. کشوری با آثار تاریخی و فرهنگی جذاب که آب و هوای نسبتا معتدلی دارد.

4.4/5 - (18 امتیاز)

نوشته های مشابه

5 دیدگاه

 1. ارمنستان کنونی، قسمتی از خاک تاریخی آذربایجان است و تا قبل از اشغال توسط روسها، آنجا کلا مسلمان نشین و آذربایجانی بود. ارامنه مهربان شما هزاران هزار نفر از آذربایجانی ها را کشتند و بیرون کرده‌اند تا صاحب ارمنستان شده‌اند.

 2. تورکها به سبب اشغال خاگ آذربایجان توسط ارامنه و کشتار مردم بی دفاع آذربایجان از این کشور و حاکمان آن متنفرند اما فارسها به خاطر دشمنی تاریخی با تورکها جنایات این کشور را نادیده میگیرند و عاشق رهبرانش هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا