دور دنیا

انگلیس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت انگلستان

کشور انگلستان یا انگلیس کشوری زیبا در قاره اروپا است. این کشور با مساحتی حدود مساحت حدود 130.279 کیلومتر مربع در همسایگی کشور ایرلند، اسکاتلند و ولز و همچنین در نزدیکی اقیانوس اطلس شمالی و با فاصله ای 35 کیلومتری از فرانسه قرار گرفته است. در ایرانیجو معرفی به معرفی انگلستان می پردازیم.

انگلیس کجاست؟

انگلستان یا England از کشورهای پادشاهی بریتانیا است که در نیمه جنوبی این جزیره قرار گرفته است.

انگلیس را کشوری با کوه های کم ارتفاع و تپه های ناهموار می باشد.

آشنایی با کشور انگلستان
آشنایی با کشور انگلستان

این کشور با وجود اینکه از سال 2020 از اتحادیه اروپا در آمد اما با این حال هنوز هم کشوری پیشرفته و مستقل است که بخش بزرگ جزایر بریتانیا را تشکیل داده است.

لوکیشن انگلیس بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور انگلیس قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه انگلستان

کشور انگلیس کشوری وسیع و دارای نواحی و شهر های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه انگلیس
نقشه انگلیس

معرفی کشور انگلستان

یکی از زیبا ترین و قدیمی ترین کشور ها اروپا کشور انگلیس است. یکی از تاثیرگذارترین عوامل در شکل گیری زبان و فرهنگ این کشور ارتباط و نزدیکی آن با کشور فرانسه می باشد.

کلمه انگلیس الهام گرفته شده از عبارت “Angle land” است. آنگل ها گروه مهاجر آلمانی بودند که در قرن های 6 و 5 بعد از ترک انگلیس توسط رومی ها به این کشور مهاجرت کردند. 

هم مرزی انگلیس با دریای سلتیک از جنوب غربی و همسایگی آن با دریای شمال از جمله مواردی است که در نهایت به تثبیت موقعیت استراتژیک این کشور منجر شده است. 

تقسیمات کشوری انگلستان

کشور انگلیس از نظر وسعت و مساحت بسیار بزرگ است و به 9 ناحیه ، 48 استان و 326 شهرستان کوچکتر تقسیم شده است.

 • ناحیه شمال شرقی
 • ناحیه شمال غربی
 • میدلند غربی
 • میدلند شرقی
 •  لندن بزرگ
 • ناحیه شرق
 •  ناحیه جنوب شرقی
 • ناحیه جنوب غربی
 •  یورکشایر و هامبر

این نواحی در سال 1994 به عنوان ادارات دولتی در این کشور تشکیل شدند. دولت بریتانیا از طریق این ناحیه ها به ارائه طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها و برنامه منطقه‌ای دست زد. اما اعضای این نهادها به جز لندن در هیچ کدام از مناطق از طریق آرای عمومی انتخاب نمی‌شدند. 

مرتبط:   دانمارک کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

در سال 2011 این ادارات دولتی منطقه‌ای از بین رفتند و امروزه مرزهای بین همان مناطق تعیین‌کننده حوزه‌های رای‌گیری برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا می باشد.

جمعیت انگلیس چقدر است؟ 

کشور انگلیس یکی از پرجمعیت ترین کشور ها در اروپا است. عده ی زیادی از جمعیت این کشور هنوز در خانه هایی که پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده اند زندگی می کنند. تعداد خانواده در انگلیس در سال های اخیر کاهش یافته است و بسیاری از مردان و زنان بر اساس قوانین ازدواج سفید در کنار هم زندگی می کنند. بر اساس قوانینی که در سال 1975 تنظیم شد، انگلیس نیز به کشورهایی که حقوق زنان و مردان را برابر می دانند، پیوست.

امروزه این کشور دارای جمعیتی حدود 55 میلیون نفر است و بسیاری از افراد در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

آب و هوای انگلستان

کشور انگلیس کشوری جذاب و پرطرفدار برای همه ی مردم سراسر جهان است. این کشور دارای آب و هوایی به نسبت معتدل می باشد. در تابستان ها به شدت گرم و در زمستان ها به شدت سرد نمی شود.

آب و هوای معتدل کشور انگلستان
آب و هوای معتدل کشور انگلستان

هوای انگلیس در بهار 

 فصل بهار در انگلیس از ماه مارس (اسفند) شروع می شود و تا ماه می (اردیبهشت) ادامه دارد. آب و هوای این فصل خنک و گاهی خشک می شود. در طول روز دمای هوا بالا می رود و در نزدیکی فصل تابستان دما افزایش می یابد. نکته عجیب آنجایی است که گاهی در سال  در ماه آپریل(فروردین) برف در این کشور برف می بارد. دمای هوای این کشور در فصل بهار 

بین 0 تا 10 درجه سانتی گراد است.

آب و هوای تابستانی در انگلیس

 فصل تابستان در کشور انگلیس از ماه ژوئن(خرداد) تا آگوست(مرداد) ادامه دارد. در این فصل هوای انگلیس رو به گرما می رود به خشک ترین آب و هوای خود میرسد. 

مناطق شرقی و مرکزی و جنوبی بارندگی های زیادی دارد که باعث سرسبزی مناطق آن می شود. در جنوب شرقی کشور نیز امکان دارد در بعضی روزها دمای هوا به 30 درجه سانتی گراد هم نیز برسد. معمولا میانگین دما در این  فصل بین 17 تا 20 درجه سانتی گراد است.

بهترین فصلی که به برای سفر به کشور انگلیس به شما پیشنهاد میکنم اواسط فصل تابستان است.

مرتبط:   پاریس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت Paris

شرایط جوی هوای انگلیس در پاییز

فصل پاییز در انگلیس از ماه سپتامبر( شهریور)  شروع و تا آخر ماه نوامبر(آبان) ادامه دارد. بارندگی در این فصل به شکل پراکنده، بسیار زیاد است. این بارش های باران آب و هوایی نامتعادل را در این کشور به وجود می آورد و میانگین دما در پاییز بین 1 تا 13 درجه سانتیگراد است. اگر هوای بارانی و خنک شما را اذیت نمی کند می توانید در پاییز به این کشور سفر کنید.

آب و هوای انگلیس در زمستان

 در انگلیس فصل زمستان از ماه دسامبر(آذر) تا ماه فوریه(بهمن) است. با ورود به این فصل دمای هوا در کل کشور انگلیس بسیار سرد می شود. در بیشتر شهرهای این کشور برف می بارد دمای هوا در فصل زمستان به زیر صفر می رسد و بیشترین دما به 10 سانتیگراد می رسد و همچنین باد های بسیار سردی می وزد. اگر در این فصل به انگلستان سفر کردید حتما همراه خود کاپشن های بسیار گرم و کلاه همراه داشته باشید.

آب و هوای زمستان در انگلیس
آب و هوای زمستان در انگلستان

شهر های مهم انگلستان

انگلستان کشوری بسیار بزرگ و پرجمعیت است. این کشور دارای استان ها، شهر ها و شهرستان های زیادی است که در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

 1. لندن (London)
 2. منچستر (Manchester)
 3. بیرمنگام (Birmingham)
 4. آکسفورد (Oxford)
 5. کمبریج (Cambridge)
 6. لیورپول (Liverpool)
 7. کاونتری (Coventry)
 8. بریستول (Bristol)

لندن

شهر لندن مهم ترین شهر و پایتخت کشور انگلیس است. این شهر در جنوب شرقی کشور قرار دارد و یکی از بزرگترین شهرها در کل اروپا است. این شهر پرجنب‌وجوش و چند فرهنگی یکی از بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل می باشد. لندن با بیش از 2000 سال قدمت امروزه یکی از جذاب ترین و پرطرفدار ترین شهر های این کشور است. سالانه مردم زیادی از سراسر جهان برای بازدید از جاذبه های آن مثل  کاخ باکینگهام، کلیسای وست مینستر، رودخانه‌ تیمز، چشم لندن یا چرخ هزاره، موزه بریتانیا به این شهر سفر می کنند.

لندن پایتخت انگلیس
لندن پایتخت انگلستان

منچستر

شهر منچستر، یکی از شهر بزرگ انگلستان است که از نظر وسعت در جایگاه 3 قرار دارد. این شهر به شهر دوستداران موسیقی، فرهنگ و فوتبال شهرت دارد. منچستر دارای رستوران‌ها، تفریحات شبانه و مراکز خرید زیادی است که برای گردشگران جذابیت زیادی دارد.همچنین یکی از بهترین شهرهای انگلستان برای دانشجویان و زندگی دانشجویی می باشد. 

مرتبط:   اسلواکی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

از آنجایی که هزینه زندگی در منچستر به مراتب کمتر از شهر لندن است و کار در آن بیشتر است و آسان تر پیدا می شود مکانی عالی برای زندگی و تحصیل به شمار می‌رود.

شهر منچستر انگلیس
شهر منچستر

بیرمنگام 

شهر بیرمنگام از نظر وسعت دومین شهر بزرگ در کشور انگلستان است. این شهر که در گذشته پایتخت صنعتی کشور بود و  امروزه به یک کلان شهر مدرن چند فرهنگی تبدیل شده است. بیرمنگام یکی از بهترین شهرهای انگلستان برای تحصیل و زندگی است. یکی از موارد و عاملی که این شهر زیبا را به مکانی  عالی برای زندگی تبدیل کرده است، اقتصاد خوب و پر رونق آن می باشد. در شهر بیرمنگام مانند لندن فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد و هزینه های زندگی و مسکن بسیار کم تر و پایین تر از لندن است. علاوه بر این، برخی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان در این شهر ساخته شده اند.

شهر بیرمنگام انگلیس
شهر بیرمنگام

زبان و دین مردم انگلیس

در این کشور حدود 98% مردم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. اما هر شهر یا منطقه نوع گویش و لهجه خود را دارد.

در سال های اخیر کشور انگلستان رکورد های مهاجرت را شکانده است و به کشوری بسیار مهاجر پذیر تبدیل شده است.

به همین دلیل علاوه بر زبان انگلیسی می‌توانید در این کشور شاهد صحبت به زبان‌های لهستانی و عربی هم باشید.

دین مردم انگلیس

دین رسمی این کشور نیز مانند بسیار از دیگر کشور های اروپایی مسیحیت است. حدود 60 درصد مردم ساکن در انگلستان مسیحی هستند؛ 25 درصد آنها آتئیست یا بی دین می باشند و حدود 5 درصد آنها به دین اسلام اعتقاد دارند.

واحد پول انگلستان

واحد پول انگلستان پوند است. پوند با علامت اختصاری (£) نشان داده می شود. هر پوند معادل 100 پنی است.

 انگلیسی ها و بریتانیایی ها به پوند، لیره نیز می گویند. سکه های 1 و 2 پوندی و همچنین 5،10،20،50 پوندی نیز وجود دارند. اسکناس ها با واحد های 5،10،20،50 پوندی یافت می شود.

واحد پول انگلیس
واحد پول انگلستان

اختلاف ساعت ایران با انگلیس

اختلاف ساعت بین ایران با انگلیس حدود 3 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی کشور انگلیس حدود سه ساعت و نیم از ایران عقب تر می باشد. ساعت انگلیس طبق ساعت جاری در شهر گرینویچ است.

4.2/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا