دور دنیا

برزیل کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور برزیل یکی از زیباترین، بزرگترین . پرجمعیت ترین کشور های قاره آمریکا است. این کشور با مساحتی حدود 8.515.767 کیلومتر مربع، پنجمین کشور بزرگ در کل جهان است. در واقع این کشور با تنوع زیستی خود و داشتن جنگل های آمازون و سواحل زیبا، نکاه بسیاری از گردشگران را جذب خودش کرده است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی بیشتر آن بپردازیم.

برزیل کجاست؟

Brazil در مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس واقع شده است. این کشور از سمت شمالی با سورینام و گویان فرانسه، از شمال شرقی با گویان، از قسمت شرقی با اقیانوس اطلس، از بخش جنوبی با آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی و پرو، و از سمت غربی با کلمبیا و ونزوئلا همسایه است.

برزیل کجاست؟
برزیل کجاست؟

همچنین این کشور دارای فرهنگ غنی و متنوعی است که از فرهنگ‌ های مختلف اروپایی، آفریقایی و بومی آمریکای جنوبی تاثیر گرفته است.

لوکیشن برزیل روی نقشه گوگل

در نقشه زیر لوکیشن برزیل قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

نقشه برزیل تا آمریکا

در تصویر زیر می توانید محل قرار گیری و موقعیت جغرافیایی این کشور و تمامی شهر ها و مناطق اطراف آن را مشاهده کنید.

نقشه برزیل تا آمریکا
نقشه برزیل تا آمریکا

پرچم برزیل

نماد و پرچم این کشور یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین پرچم ها در کل دنیا است. این پرچم از یک زمینه سبز با یک لوزی زرد بزرگ در مرکز تشکیل شده است. 

پرچم برزیل
پرچم برزیل

در مرکز لوزی، یک دایره آبی قرار دارد که 27 ستاره سفید پنج‌ پر در آن دیده می‌شوند. یک نوار منحنی سفید رنگ نیز در اطراف دایره آبی قرار دارد که شعار ملی برزیل Ordem e Progresso به معنای (نظم و پیشرفت) بر روی آن نوشته شده است. تمامی این رنگ ها دارای معنی و مفهوم های خاصی هستند که شامل موارد زیر می شوند.

  1. رنگ سبز نماد: جنگل‌های بارانی آمازون
  2. رنگ زرد نماد: طلا و ثروت طبیعی
  3. رنگ آبی نماد: آسمان و اقیانوس
  4.  ستاره‌ های سفید نماد: 26 ایالت 
  5. یک ستاره بزرگ نماد: پایتخت کشور

این پرچم در سال 1889 پس از انقلاب جمهوری‌ خواهی در این کشور، به عنوان پرچم رسمی تصویب شد.

جمعیت

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 212.732.000 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. البته پیش بینی می شود که این مقدار جمعیت در سال های آینده افزایش چشمگیری خواهد کرد. حدود 48 درصد از مردمان این کشور سفید پوست، 42 درصد دیگر دورگه، 8 درصد سیاه پوست و 0.5 درصد آسیایی می باشند. میانگین سنی جمعیت آنها نیز حدود 29 سال بوده و عمده آنها در جنوب شرقی ساکن هستند.

مرتبط:   نروژ کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت Norway

پایتخت برزیل کجاست؟

برازیلیا پایتخت این کشور بوده است که در مرکز غربی آن در ارتفاعات واقع شده است. این شهر زیبا در سال 1960 به عنوان پایتخت جدید و محبوب ترین شهر این کشور انتخاب شد.

برازیلیا پایتخت کشور برزیل
برازیلیا پایتخت کشور برزیل

برازیلیا  یک شهر بسیار جذاب و مدرن است که دارای جاذبه های دیدنی و مکان ها طبیعی زیادی است. این شهر از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نقش مهمی را در کشور و حتی کل قاره ایفا کرده است.

پایتخت قبلی

ریو دو ژانیرو پایتخت قبلی این کشور بود که در جنوب شرقی برزیل و در سواحل اقیانوس اطلس واقع شده است. ریو دو ژانیرو از سال 1763 تا 1960 پایتخت بوده است. این شهر به دلیل سواحل زیبا، جاذبه‌های گردشگری متعدد و فرهنگ غنی، یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری در جهان است.

ریو دو ژانیرو پایتخت قبلی برزیل
ریو دو ژانیرو پایتخت قبلی برزیل

امروزه نیز این شهر همچنان یکی از شهرهای مهم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و یکی از مراکز مهم هنری، موسیقی و سینمایی در آمریکای جنوبی است.

آب و هوا

این کشور وسعت بسیار زیادی دارد، از همین رو درون خودش موقعیت جغرافیایی متنوعی را جای داده است. همین موضوع سبب شده تا در هر بخش آن آب و هوایی متفاوت از بخش دیگر حاکم باشد.

بخش بزرگی از این کشور دارای آب و هوای گرمسیری است که پوشیده از جنگل‌های بارانی آمازون است. وجود این رودخانه عظیم باعث ایجاد طبیعتی زیبا و شگفت‌ انگیز در منطقه شده است.

آب و هوای برزیل
آب و هوا

علاوه بر آب و هوای گرمسیری، بخش دیگری از آم دارای آب و هوای کوهستانی و نیمه خشک نیز است. آب و هوای استوایی نیز در شمال این کشور دیده می‌شود و همیشه پرباران است. این آب و هوا شبیه به آب و هوای جنوب شرقی آسیا است.

تنوع آب و هوایی در کشور باعث شده است که این کشور به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در جهان تبدیل شود. گردشگران می‌توانند با توجه به علاقه‌ مندی خود، فصل و منطقه‌ای از این کشور را برای سفر انتخاب کنند.

تاریخچه

در زمان ورود اروپایی ها به قاره آمریکا، منطقه‌ای که امروزه برزیل نامیده می‌شود، محل سکونت صدها قبیله مختلف از بومیان آمریکا بود. این بومیان دارای فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف بودند اما یکی از مهم‌ترین قبایل بومیان این کشور قوم توپی بود. این قوم در منطقه‌ ای که امروزه ایالت‌های شمال شرقی کشور را تشکیل می‌دهد، زندگی می‌کردند.

مرتبط:   استان های عراق به ترتیب جمعیت + شلوغترین و خلوتترین استان

 قوم توپی یکی از اولین اقوامی بود که با اروپاییان تماس برقرار کرد. در سال 1500 واسکو دا گاما، کاشف پرتغالی، به ساحل کشور رسید. دا گاما در ابتدا تصور می‌کرد که این کشور بخشی از آسیا است، اما بعدها مشخص شد که این سرزمین یک قاره جدید است. پرتغالی‌ها به سرعت شروع به استعمار کشور کردند. 

آنها مزارع قهوه، نیشکر و سایر محصولات کشاورزی را در این کشور ایجاد کردند و شروع به آوردن بردگان آفریقایی کردند تا در مزارع کار کنند.

استقلال 

در سال 1822 این کشور از پرتغال استقلال یافت و به یک امپراتوری تبدیل شد. امپراتور اول آن، پدرو اول، پسر پادشاه پرتغال بود. در سال 1889 نیز این منطقه به یک جمهوری تبدیل شد و اولین رئیس‌جمهور آن دیلما روسف، یک زن بود.

برزیل در طول تاریخ خود با چالش‌های مختلفی روبرو بوده است. این کشور با فقر، نابرابری و فساد دست و پنجه نرم کرده است. با این حال در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است. 

امروزه نیز این کشور به یک قدرت اقتصادی در حال ظهور تبدیل شده است و سطح زندگی مردم آن در حال بهبود است.

شهر های مهم

برزیل بزرگترین کشور در قاره آمریکای جنوبی است. این کشور بزرگ دارای شهر های بسیار زیادی می باشد که کدام از آنها دارای جاذبه ها و ویژگی های متنوعی می باشند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از آنها آشنا شویم.

  • سائوپائولو: بزرگترین شهر این کشور سائوپائولو است که یک مرکز تجاری و مالی مهم می باشد. این شهر دارای صحنه هنری و فرهنگی پر جنب و جوش است و میزبان بسیاری از موزه ها، گالری ها، تئاترها و سالن های کنسرت است.
  • سالوادور: شهر سالوادور یک شهر تاریخی و فرهنگی در شمال شرقیی کشور است که به خاطر معماری استعماری، موسیقی محلی و غذاهای خوشمزه خود شناخته شده است. سالوادور دارای زیباترین سواحل در کل دنیا است.
  • فورتالزا: شهری در شمال شرقی کشور قرار دارد که فورتالزا نامیده می شود. این شهر به خاطر سواحل شنی سفید، آب های فیروزه ای و زندگی شبانه پر جنب و جوش خود شناخته شده است. فورتالزا دارای چندین موزه و گالری هنری است.
مرتبط:   ایرلند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت
شمارهنام شهرجمعیتموقعیت جغرافیایی
1سائوپائولو12,252,023جنوب شرقی
2ریو دو ژانیرو6,747,803جنوب شرقی
3برازیلیا3,092,526مرکز
4سالوادور2,925,339شمال شرقی
5فورتالزا2,679,637شمال شرقی
6گوارولوس1,398,927جنوب شرقی
7کوریتبا1,893,955جنوب
8پورتو الگره1,532,562جنوب
شهر های مهم
بزرگترین شهر کشور برزیل سائوپائولو
شهر سائوپائولو

برزیلی ها چه شکلی هستند؟

مردم  برزیلی از نظر ظاهری بسیار از یکدیگر متفاوت هستند؛ زیرا این کشور جمعیتی چند فرهنگی دارد که از ترکیبی از اقوام اروپایی، آفریقایی، و بومی تشکیل شده است.

آشنایی با مردم کشور برزیل
آشنایی با مردم کشور

به همین دلیل، زنان برزیلی می توانند از نظر رنگ پوست، مو، و چشم بسیار متفاوت باشند. زنان برزیلی پوست تیره یا متوسطی دارند. موهای آنها اغلب قهوه ای یا مشکی است و چشمان آنها معمولاً قهوه ای یا سبز است . 

دین مردم برزیل

همانطور که گفتیم این کشور دارای تنوع جمعیتی بوده و از هر نژاد و ملیتی درون آن وجود دارد. به همین دلیل نیز افراد با دین های مختلف در این کشور با صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کنند. حدود 74 درصد از آنها کاتولیک بوده و 4.15 درصد  پیروان مذهب پروتستان و 4.7 درصد بی دین می باشند. حدود 8.1 درصد از جمعیت باقی مانده نیز به دین های دیگر اعتقاد دارند.

زبان برزیلیها

پرتغالی، زبان اصلی و رسمی مردم در این کشور است. پرتغالی یک زبان رومی است که از زبان لاتین میانه مشتق شده است. این زبان در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز مانند پرتغال، آنگولا، موزامبیک، و گینه بیسائو صحبت می شود.

واحد پول برزیل

رئال (به پرتغالی: Real) واحد پول اصلی این کشور است که هر یک از آن به 100 سنتاوو تقسیم می‌شود.

واحد پول برزیل
واحد پول

ئال در ماه ژوئیه سال 1994 جایگزین رئال کروزیروی شد. نشانهٔ اختصاری آن $R است و کد آن BRL می باشد.

اختلاف ساعت برزیل با ایران

تفاوت ساعتی این کشور با ایران حدود 6 ساعت است. یعنی ساعت آن حدود 6 ساعت از ایران عقب تر است. به عنوان مثال، اگر در ایران ساعت 12:00 ظهر باشد، در برزیل ساعت 6:00 صبح است.

کلام آخر

کشور برزیل که با لقب کشور فوتبال در دنیا معروف است، یکی از بزرگترین و زیباترین کشور هایی می باشد که در قاره آمریکا واقع شده است. این کشور وسیع دارای مکان ها و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی است. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از دیدنی های آن، به این منطقه سفر می کنند. 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا