دور دنیا

میانمار کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور میانمار، کشوری با تنوع قومی و فرهنگی در جنوب شرقی آسیا است. این کشور با مساحتی حدود 676.578 کیلومتر مربع از بزرگ ترین کشور های ناشناخته ی منطقه است که حتی نام آن نیز به گوش بسیاری از افراد آشنا نمی باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این منطقه آشنا شویم.

میانمار کجاست؟

Myanmar با نام رسمی جمهوری اتحادیه میانمار دومین کشور بزرگ در آسیای جنوب شرق است. از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند همسایه است و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محصور است. در واقع این منطقه بسیار باستانی بوده و درون آن نیز آثار های فرهنگی تاریخی زیادی ساخته شده است.

میانمار کجاست؟
میانمار کجاست؟

لوکیشن میانمار بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق میانمار قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه میانمار و همسایگان

کشور میانمار کشوری وسیع و دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه میانمار و همسایگان
نقشه میانمار و همسایگان

پرچم میانمار

نماد و پرچم این کشور یک پرچم 3 رنگ افقی زرد، سبز و قرمز با یک ستاره سفید پنج‌ پر در مرکز است. این پرچم در تاریخ   21 اکتبر 2010 به تصویب رسید. هر یک از رنگ های این پرچم نماد خاصی داشته و یک معنا و مفهوم را می رساند.

 1. رنگ زرد: نماد صلح، دوستی و رفاه
 2. رنگ سبز: نماد امید، صلح و سرسبزی
 3. رنگ قرمز: نماد شجاعت، قدرت و فداکاری

ستاره سفید پنج‌ پر در مرکز 

ستاره 5 پر در مرکز پرچم این کشور نماد اتحاد، صلح و ثبات است. هر یک از پنج پر ستاره نمادی از ارزش‌های زیر است:

 1. ایمان
 2. صلح
 3. عدالت
 4. برابری
 5. آزادی
پرچم میانمار
پرچم میانمار

جمعیت میانمار

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2022 حدود 54 میلیون نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی میکنند. بیش از 135 گروه قومیتی در این کشور زندگی می‌ کنند که هر کدام زبان، فرهنگ و سنت‌های خاص خود را دارند. بیشترین میزان جمعیت، در بخش های مرکزی و جنوبی کشور ساکن می باشند.

مرتبط:   مسکو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

پایتخت میانمار

نایپیداو Nay Pyi Taw  پایتخت کشور میانمار است. این شهر در سال 2005 پس از یک کودتای نظامی به عنوان پایتخت جدید کشور انتخاب شد. نایپیداو در شمال کشور و در نزدیکی مرز چین با جمعیتی حدود 900 هزار نفر واقع شده است. نام این شهر به معنای شهر پادشاهی است و به عنوان مرکز اداری و سیاسی کشور طراحی شده است. در نایپیداو ساختمان‌های دولتی، سفارتخانه‌ها و نهادهای بین‌المللی قرار دارند.

شهر یانگون، پایتخت سابق کشور بوده است که همچنان بزرگترین شهر این کشور می باشد. جمعیت یانگون بیش از 5 میلیون نفر است. این شهر در جنوب میانمار و در نزدیکی خلیج مارتابان واقع شده است.

نایپیداو Nay Pyi Taw  پایتخت کشور میانمار
نایپیداو Nay Pyi Taw  پایتخت کشور

تاریخچه

این کشور دارای تاریخچه ای بسیار غنی و طولانی است. اولین قومی که وارد این کشور شدند، به شمال کشور رفتند و در آنجا تمدن خود را شکل دانند و در همانجا سکونت داشتند. 

در اواخر قرن 8 میلادی، کشور بر اساس تسلط اقوام شمالی شکل گرفت و مردم پیو به قسمت‌های شمالی رانده شدند و سلطه تای نیز گسترش یافت. این روند باعث شد تا شمال و شمال شرقی کشور قدرت زیادی را به دست آورند. بعد از آن قوم پیو حکومت و بخش زیادی از قدرتش را از دست دارد و مردمان آن به کشور تایلند مهاجرت کردند.

در سال های اخیر نیز این منطقه پیشرفت بسیار زیادی کرده و مدن تر شده است. شاخص توسعه انسانی در آن به طور حرفه ای ارزیابی شده و در قسمت های شمالی به طور حرفه ای مورد بررسی و مطالعه متخصصان قرار گرفته است. این افراد متوجه شده اند که این کشور بسیار تحت تاثیر کشور های همسایه خود می باشد و در شرایط سخت نیز مانند آنها رفتار می کند.

آب و هوا

این کشور در جنوب شرقی قاره آسیا واقع شده است، از همین رو دارای آب و هوایی بسیار گرم می باشد. البته در حالت کلی به دو منطقه آب و هوایی تقسیم می شود.

 • منطقه شمالی: این منطقه دارای آب و هوایی گرم و مرطوب است به طوری که میانگین دما در این منطقه در طول سال بین 25 تا 32 درجه سانتیگراد است. میزان بارش در این منطقه نیز زیاد است و میانگین بارندگی سالانه در آن به بیش از 2500 میلی متر می رسد.
 • منطقه جنوبی: این منطقه دارای آب و هوایی گرم و خشک است به طوری که میانگین دما در این منطقه در طول سال بین 27 تا 35 درجه سانتیگراد است. میزان بارش در این منطقه نیز کمتر از منطقه شمالی است و میانگین بارندگی سالانه در آن به کمتر از 2000 میلی متر می رسد. 
مرتبط:   ایران کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه کشور Iran

فصل خشک در این کشور از آبان ماه تا فروردین ادامه دارد و  فصل بارندگی نیز از فروردین تا مهر ادامه دارد.  در نیز آب و هوا معتدل تر است و  میانگین دما در آنها در طول سال بین 22 تا 28 درجه است.

در حالت کلی این کشور، دارای آب و هوایی به نسبت گرمسیر و متنوع است و دارای منطقی بسیار خشک، کوهستانی و ساحلی است.

 آب و هوای بسیار گرم میانمار
آب و هوای بسیار گرم

شهر های مهم

در جدول زیر شهر های مهم این کشور و میزان جمعیت و جاذبه های دیدنی هر یک از آنها ذکر شده است. اگر علاقه مند هستید تا از کشور میانمار اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای مقاله با ایرانیجو همراه شوید.

نام شهرجمعیتموقعیت جغرافیاییجاذبه‌های گردشگری
نایپیداوحدود ۹۰۰ هزار نفرشمال میانمارساختمان‌های دولتی، سفارتخانه‌ها و نهادهای بین‌المللی
یانگونبیش از ۵ میلیون نفرجنوب میانمارمعابد، کاخ‌ها و آثار تاریخی متعددی، خلیج مارتابان
ماندالیبیش از ۲ میلیون نفرمرکز میانمارمعابد بودایی، کاخ‌های سلطنتی و آثار تاریخی
مانی‌پوربیش از ۱ میلیون نفرشمال میانمارکوه‌های مرتفع، جنگل‌های بارانی و آثار تاریخی
سینگولبیش از ۸۰۰ هزار نفرغرب میانمارسواحل زیبا، جزایر مرجانی و پارک ملی
مولمنبیش از ۶۰۰ هزار نفرجنوب میانمارمعابد بودایی، بازارهای محلی و سواحل زیبا
میتکینابیش از ۵۰۰ هزار نفرشمال میانمارآثار تاریخی، از جمله غارهای بودایی
چیاندایبیش از ۴۰۰ هزار نفرشرق میانمارمعابد بودایی، بازارهای محلی و جنگل‌های بارانی
شهر های مهم میانمار

دین میانمار

در این کشور دین اصلی و رسمی مردم، بودایی است به طوری که حدود  87.9 درصد از جمعیت کل آن به این دین اعتقاد دارند. البته دین در این کشور تنوع بسیار زیادی دارد و مردمان آن با دین های مختلف در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کنند. 6.2 درصد دیگر از جمعیت آن مسیحی و 1 درصد از آنها گیرو دین اسلام بوده و مسلمان هستند.

آشنایی با مردم میانمار
آشنایی با مردم این کشور

زبان میانمار

در این کشور زبان اصلی و رسمی مردم  برمه‌ ای است. زبان برمه‌ ای یک زبان نواخت‌ بر و منفرد است که متعلق به خانواده زبان‌های چینی-تبتی است. این زبان از خط برمه‌ ای استفاده می‌کند که از خط زبان مون مشتق شده که از خط برهمایی ریشه گرفته است. 

مرتبط:   تاج محل کجاست؟ داستانش چه بود؟ بهترین زمان بازدید از بنا

زبان برمه‌ ای زبان رسمی کشور است و توسط حدود 80 درصد از مردم این کشور صحبت می‌شود. سایر زبان‌های مهم میانمار عبارتند از:

 1. زبان کارن
 2. زبان شان
 3. زبان چینی
 4. زبان هندی

زبان‌های کارن، شان و چینی در مناطق خاصی از کشور صحبت می‌شوند و زبان هندی توسط برخی از هندوهای مهاجر استفاده می‌شود. همچنین  مردمان این منطقه معمولا به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و سایر زبان‌های خارجی صحبت می‌ کنند. این زبان‌ها عمدتا در آموزش و تجارت استفاده می‌شوند.

زبان برمه‌ ای یک زبان غنی و پیچیده است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. این زبان نقش مهمی در فرهنگ و جامعه کشور ایفا می‌کند.

واحد پول میانمار

 کیات (MMK) واحد پول اصلی در کشور  میانمار است. هر کیات به 100 پیا تقسیم می‌شود و سکه‌های کیات در دو نوع 50 پیا و 1 کیات وجود دارند. اسکناس‌های کیات در انواع 10، 20، 50، 100، 200، 500، 1000، 5000 و 10000 کیات وجود دارند. کیات در برابر سایر ارزهای جهان ارزش چندانی ندارد. در تاریخ 20 ژوئیه 2023، هر دلار آمریکا معادل 2900 کیات بود.

 کیات (MMK) واحد پول اصلی در کشور  میانمار
 کیات (MMK) واحد پول اصلی در کشور  میانمار

اختلاف ساعت ایران با میانمار

تفاوت ساعت ایران با کشور میانمار حدود 4 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران 4 ساعت و نیم جلوتر از ساعت این کشور است. بنابراین، وقتی ساعت در ایران 12 ظهر باشد، ساعت در نایپیداو 7:30 صبح است. لازم به ذکر است که این کشور ساعت تابستانی ندارد.

کلام آخر

کشور میانمار یکی از کشورهای بزرگ آسیایی است. این شهر دارای شهر ها و مکان های دیدنی بسیار زیادی است که همچنان برخی از آنها ناشناخته و بکر مانده اند. سالانه گردشگران و تاریخ دان های زیادی به این کشور برای کشف این موارد سفر می کنند. شما عزیزان نیز اگر تجربه ی سفر به این کشور را داشتید، حتما خاطرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا