دور دنیا

سریلانکا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کشور سری لانکا یکی از زیبا ترین و بکر ترین کشور های آسیایی است. این کشور با مساحتی حدود 65.610 کیلومتر کربع، دارای سواحل پهناور، آثار تاریخی فراوان، مردم خونگرم و غذاهای خوشمزه و مقرون‌ به‌ صرفه است. کمتر کشوری در تمام دنیا وجود دارد که به اندازه این منطقه، جاذبه های دیدنی داشته باشد. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل آن می پردازیم.

سریلانکا کجاست؟

Sri Lanka یک کشور بسیار توریستی و خاص است که برای سفر کردن و گذراندن تعطیلات بسیار مناسب است.

آشنایی با کشور سریلانکا
آشنایی با کشور سریلانکا

با وجود تمام زیبایی‌ های بی‌ نظیر آن، هنوز آن‌ طور که باید در میان گردشگران شناخته‌ شده نیست و تعداد زیادی از گردشگران به این مقصد دیدنی سفر نمی‌کنند. همین موضوع سبب بکر بودن آن شده و طبیعتی بسیار تمیز و دست نخورده را به آن بخشیده است.

لوکیشن سریلانکا بر روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق سری لانکا قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه ی سریلانکا در جهان

کشور سری لانکا دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید

نقشه ی سریلانکا در جهان
نقشه ی سریلانکا در جهان

پرچم سری لانکا

نماد و پرچم این کشور، یک مستطیل شکل با نسبت عرض به طول 1 به 2 است. این پرچم از دو نوار عمودی و افقی تشکیل شده که نوار عمودی آبی رنگ در سمت چپ پرچم قرار دارد و نوار افقی قرمز رنگ در سمت راست پرچم قرار دارد.

پرچم سری لانکا
پرچم سری لانکا

در مرکز نوار قرمز، یک شیر طلایی با شمشیر در پنجه جلوی راست خود قرار دارد. چهار درخت بودی نیز در هر گوشه پرچم قرار گرفته‌ اند.

  • رنگ آبی نماد آب، زندگی و صلح است. 
  • رنگ قرمز نماد آتش، انرژی و شجاعت است.
  •  شیر طلایی نماد قدرت، قدرت و شجاعت است.
  •  درختان بودی نماد خرد، روشنگری و صلح هستند.

جمعیت سریلانکا

بر اساس آخرین سر شماری انجام شده در سال 2022 حدود 22.156.000 نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. از این مقدار جمعیت، حدود 75 درصد از قوم سینهالی هستند که قومی است آریایی که از شمال هند به کشور آمده‌ است. حدود 11 درصد از مردم نیز از تبار تامیل هستند که قومی دراویدی است.

مرتبط:   مسقط کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و جاذبه های دیدنی

پایتخت کشور سریلانکا کجاست؟

کلمبو، پایتخت این کشور، شهری شلوغ و پر جنب و جوش است که ترکیبی از زندگی مدرن و تاریخ استعماری است. این شهر در کرانه غربی جزیره واقع شده است و دارای سواحل زیبا، معابد بودایی باشکوه و موزه ها و گالری های هنری متعدد است.

کلمبو در قرن 13 میلادی توسط بازرگانان عرب تأسیس شد و در طول تاریخ تحت سلطه پرتغال، هلند و انگلیس قرار داشته است. این شهر در سال 1948 با استقلال کشور به پایتخت این کشور تبدیل شد.

 کلمبو شهری هیجان انگیز و جذاب است که برای هر سلیقه ای چیزی برای ارائه دارد. این شهر یک مقصد عالی برای گردشگرانی است که به دنبال تجربه ای هیجان انگیز و متنوع هستند.

آب و هوای سریلانکا

هوای این کشور به طور کلی گرمسیر است زیرا این جزیره در اقیانوس هند واقع شده و آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. در تمامی طول سال معمولا یک مدل آب و هوا در ابن منطقه جریان دارد و هوا نسبتا ثابت است. این امر به دلیل بادهایی است که از اقیانوس به سمت جزیره می‌ وزند.

آب و هوای سریلانکا
آب و هوای سریلانکا

نواحی جنوب و جنوب غربی کشور گرم و مرطوب‌ ترین مناطق هستند و میانگین دمای آنها در حدود 28 تا 32 درجه سانتیگراد است. نواحی شمالی و شرقی نیز خشک‌ تر هستند و میانگین دمای آنها در حدود 25 تا 28 درجه سانتیگراد است.

به‌ طورکلی، آب و هوای آن به دو فصل خشک و مرطوب تقسیم می‌شود. فصل خشک از آبان تا فروردین ادامه دارد و فصل مرطوب از ماه اردیبهشت شروع شده و تا ماه مهر نیز ادامه دارد.

اما نکته جالب این است که این کشور از نظر آب و هوایی جزیره‌ ای متنوع است. در ارتفاعات مرکزی و جنوبی کشور، دمای هوا می‌تواند تا 16 درجه سانتیگراد کاهش یابد. این تنوع آب و هوایی باعث شده است که آن به مقصدی محبوب برای گردشگری در تمام طول سال تبدیل شود.

تاریخچه سریلانکا

قدیمی‌ترین یافته‌ های انسانی در این کشور وجود داشته اند، مربوط به 34 هزار سال قبل است. تاریخدان ها گفته اند که انسان هایی به نام انسان بالانگودا در این منطقه مشغول به زندگی بوده اند. این انسان‌ها از نژاد تیره‌ پوست دراویدی بودند و از هند جنوبی به شمال این کشور مهاجرت کرده بودند.

در سال 543 پیش از میلاد، سینهالی‌ها که از طوایف آریایی هند بودند، به رهبری شاهزاده ویجایه از مکانی در هند به نام سینهاپورا مهاجرت را شروع کردند و به این منطقه نقل مکان کردند.

مرتبط:   بوسنی و هرزگوین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

 سینهالی‌های آریایی محلی‌های این جزیره را شکست دادند و آنها را به جنوب رانده و خود حکومت جدیدی در شمال ایجاد کردند.از آن دوران، درگیری میان 2 قبیله سینهالی و ودداها آغاز شد که تا چند وقت پیش نیز ادامه داشت.

در قرن 12 و 13 میلادی، بازرگانان مسلمان نیز به این کشور مهاجرت کرده و در آن به تجارت پرداختند. آنها تا اوایل قرن 16 میلادی در این منطقه حضور داشتند و در آن زندگی می کردند.

در سال 1505 میلادی، پرتغالی‌ها به کشور حمله کردند و نواحی ساحلی را فتح کردند، اما هلندی‌ها در سال 1658 پرتغالی‌ها را از بیرون کردند و خود بر این کشور مسلط شدند. 

انگلستان نیز در سال 1759 هلندی‌ ها را از کشور بیرون کرند و این کشور را به مستعمره خود تبدیل کرد. در سال‌های جنگ جهانی اول، نهضت استقلال‌طلبی در سریلانکا شکل گرفت و انگلستان با فریب دادن رهبران این نهضت سعی کرد که آنها را آرام کند، اما این تلاش‌ها بی‌ نتیجه بود.

 در نهایت، این کشور زیبا در 4 فوریه سال 1948 به استقلال کامل رسید.

شهر های مهم

سری لانکا کشوری به نسبت بزرگ و زیبا و پر جمعیت است. این کشور دارای 30 استان و شهر های می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا برخی از آنها آشنا شویم.

  • کندی: دومین شهر بزرگ این کشور، کندی است. کندی شهری تاریخی است که در دامنه کوه های مرکزی قرار دارد. این شهر دارای معابد بودایی باشکوه، باغ های گیاه شناسی و پارک های ملی متعدد است. 
  • گاله: شهری تاریخی در سواحل جنوبی کشور است. این شهر دارای ساختمان های استعماری باشکوه، موزه ها و گالری های هنری متعدد است.
  • آنورادپورا: شهر آنورادپورا شهری تاریخی در مرکز کشور است. این شهر در یک بازه زمانی پایتخت امپراتوری بود به همین علت دارای آثار تاریخی متعددی از جمله معابد بودایی، کاخ ها و دیوارهای قلعه است.
  • دامبولا: شهری در مرکز است که به دلیل معابد صخره ای خود مشهور است. این معابد در قرن دهم میلادی ساخته شده اند و دارای نقاشی های دیواری و مجسمه های بودا هستند. 
کندی دومین شهر بزرگ کشور سریلانکا
کندی دومین شهر بزرگ کشور سریلانکا

دین مردم

در این کشور نیز مانند بسیار از کشور ها، آزادی دینی وجود دارد؛ مردم با چند دین مختلف در کنار یکدیگر با آرامس و ثلح زندگی می کنند. دین اصلی و رسمی در سری لانکا دین بودایی است و حدود 70 درصد از مردم نیز به آن معتقد می باشند. حدود 11 درصد از جمعیت کشور، معتقد به دین هنو و 10 درصد آنها نیز مسلمان هستند.

مرتبط:   جزیره موریس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

زبان مردم

در این کشور زبان اصلی و رسمی، زبان سینهالی و تامیل است. سینهالی زبان رسمی و غالب است که توسط 75 درصد از جمعیت این کشور صحبت می‌شود. این زبان از خانواده زبان‌های هندواروپایی است و شباهت‌هایی به زبان‌های هندی و نپالی دارد. زبان تامیل نیز زبان قوم تامیل در کشور است که توسط 11 درصد از جمعیت صحبت می‌شود. این زبان از خانواده زبان‌های دراویدی است و شباهت‌هایی به زبان‌های هندی جنوبی مانند مالایالام و تامل دارد.

واحد پول سریلانکا

روپیه واحد پول اصلی و رسمی در این کشور است. هر روپیه سریلانکا به 100 سنت تقسیم می شود و با علامت اختصاری LKR نمایش داده می شود.

واحد پول سریلانکا
واحد پول سریلانکا

روپیه در سال 1948 زمانی که کشور از انگلیس استقلال یافت، معرفی شد و تا قبل از آن، واحد پول پوند سیلان بود.

روپیه در حال حاضر با دلار آمریکا و سایر ارزهای اصلی مبادله می شود.

اختلاف ساعت ایران با سریلانکا

تفاوت ساعت ایران با سریلانکا 5 ساعت و نیم است. یعنی ساعت ایران 5 ساعت و نیم جلوتر از ساعت این کشور است.

در تابستان، زمانی که ایران ساعت رسمی خود را یک ساعت جلو می‌کشد، اختلاف ساعت بین ایران و سریلانکا به 6 ساعت و نیم می‌رسد.

کلام آخر 

سریلانکا یکی از زیبا ترین و سرسبز ترین کشور های آسیا است. این کشور با داشتن طبیعت و سواحل بی نظیر، جاهای دیدنی و جاذبه های خاص درونش، گرشگران و توریست های بسیار زیادی را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. هریک از شما عزیزان که به این کشور سفر کرده اید، می توانید نظرات و مشاهده های خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذراید.

Rate this post

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا