دور دنیا

عربستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت Saudi

یکی از خاص ترین کشور های قاره آسیا، عربستان سعودی است که دارای دو شهر مهم و مقدس (مکه و مدینه) است. این کشور با  مساحتی حدود 2.149.690 کیلومتر مربع، از گردشگری ترین کشور های جهان است. هر مسلمانی که توان مالی و جسمی دارد، باید حداقل یک بار به این کشور سفر کرده و از شهرهای مذهبی آن بازدید کند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل کشور عربستان می پردازیم.

معرفی کشور عربستان
معرفی کشور عربستان

عربستان کجاست؟

کشور Saudi Arabia کشوری در خاورمیانه است که با 8 کشور مرز مشترک دارد. این کشور  از سمت شمالی با کشور عراق، کشور اردن و کشور کویت، از طرف شرقی با کشور امارات متحده عربی، کشور قطر و خلیج فارس، از سمت جنوب شرقی با کشور عمان، از سمت جنوبی نیز با کشور یمن و سمت از غربی با دریای سرخ هم مرز است. 

نقشه عربستان و ایران

عربستان کشوری به نسبت وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

لوکیشن عربستان سعودی روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن این کشور قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن می توانید جزئیات کامل تری را مشاهده کنید.

پرچم عربستان سعودی

پرچم اصلی و رسمی عربستان سعودی یک پرچم مستطیل شکل سبز است که به صورت عمودی به 2 قسمت مساوی تقسیم شده است. در قسمت بالای پرچم، عبارت «لا اله الا الله» به رنگ سفید نوشته شده است. در قسمت پایین پرچم، شمشیر عربی به رنگ سفید نیز قرار دارد. 

  1. رنگ سبز در پرچم نماد اسلام است.
  2. عبارت «لا اله الا الله» نیز شهادتین، یعنی شهادت به یگانگی خدا و رسالت محمد است.
  3. شمشیر عربی نیز نماد قدرت و اقتدار است.

پرچم این کشور در سال 1938 میلادی به عنوان پرچم رسمی انتخاب شد و تاکنون بدون تغییر باقی مانده است.

جمعیت عربستان

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 36,947,025 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. از این میزان جمعیتی که در این منطقه زندگی می کنند، حدود 60 درصد بومی و عرب هستند و 40 درصد دیگر آنها، اتباع خارجی هستند. 

پرچم عربستان
پرچم عربستان

در سال های اخیر تعداد افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، افزایش یافته است. از همین رو میزان رشد جمعیت در آن بالا بوده و مثبت است. میانگین سنی جمعیتی که در این منطقه زندگی می کنند حدود 30 سال است و این بدان معناست که جمعیت این کشور، جوان و در حال رشد است.

مرتبط:   نام کشورهای اروپایی به ترتیب جمعیت 2023 ✔️ لیست اسامی 44 تایی

پایتخت عربستان سعودی کجاست؟

 شهر ریاض پایتخت کشور عربستان سعودی است. ریاض بزرگترین شهر این کشور و یکی از بزرگترین شهرهای خاورمیانه است که در فلات نجد واقع شده است و مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عربستان است.

نمایی از شهر ریاض پایتخت کشور عربستان
نمایی از شهر ریاض پایتخت کشور عربستان

ریاض در سال 1902 توسط ملک عبدالعزیز بن سعود، بنیانگذار پادشاهی کشور به عنوان پایتخت انتخاب شد. این شهر در طول قرن 20 به سرعت رشد کرد و به یک مرکز مهم اقتصادی و فرهنگی تبدیل شد. ریاض دارای جاذبه های گردشگری متعددی است که از جمله آنها می توان به مسجد الحرام، یکی از مقدس ترین مکان های اسلام و مسجد النبی، مسجدی که در آن پیامبر اسلام به خاک سپرده شده است و برج الفيصلیه، بلندترین ساختمان کشور اشاره کرد. در کل این شهر یک منطقه مدرن و زیبا است که ارزش بازدید را دارد.

تاریخچه

قدمت و تاریخ کشور عربستان به هزاران سال پیش باز می‌گردد و این سرزمین محل زندگی اقوام و تمدن‌های مختلف بوده است.

در دوران پیش از اسلام، شبه جزیره عربستان محل زندگی اقوام و تمدن‌ های مختلف بوده است.

این اقوام، فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلفی داشتند و برخی از آنها مانند امپراتوری سبا، تمدن‌های پیشرفته‌ ای را ایجاد کردند.

در قرن 7 میلادی، اسلام در شبه جزیره عربستان ظهور کرد و این دین به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و این کشور نیز به یکی از مراکز مهم اسلام تبدیل شد.

مکه و مدینه، دو شهر مقدس اسلام، در این کشور قرار دارند که  سالانه میزبان میلیون‌ها مسلمان از سراسر جهان هستند.

در قرن 19 میلادی این کشور به چندین پادشاهی کوچک تقسیم شده بود و  در سال 1932 ملک عبدالعزیز آل سعود، این پادشاهی‌ها را متحد کرد و پادشاهی عربستان سعودی را تأسیس کرد.

در سال‌های اخیر نیز این کشور به یکی از قدرت‌های مهم منطقه تبدیل شده است و دارای ذخایر نفت و گاز طبیعی فراوانی است که از این منابع برای تقویت اقتصاد خود استفاده می‌ کند.

آب و هوا

این کشور در یک منطقه بیابانی در آسیا واقع شده است، از همین رو دارای آب و هوایی گرم و خشک است. هوا در تابستان های آن بسیار گرم بوده و در زمستان ها معتدل می باشد.

مرتبط:   کشورهای آسیایی بر اساس جمعیت (2024) و مساحت آنها

دمای هوا در تابستان‌ ها به طور متوسط 40 درجه سانتیگراد و در زمستان‌ها به طور متوسط 20 درجه سانتیگراد است اما در برخی از مناطق به بیش از 50 درجه سانتیگراد نیز می‌ رسد.

بارش باران در این کشور نیز بسیار کم اتفاق می افتد به طوری که میزان آن حدود 100 میلیمتر در سال است.

آب و هوای این کشور بر زندگی مردم تاثیر زیادی دارد و آنها برای مقابله با گرمای شدید تابستان، خانه‌های خود را با دیوارهای ضخیم و پنجره‌ های کوچک می‌ سازند. همچنین، از لباس‌های گشاد و نخی برای محافظت از خود در برابر گرما استفاده می‌ کنند. مناطق کوهستانی کشور که در شمال و غرب این کشور قرار دارند آب و هوایی به نسبت معتدل تر از سایر مناطق دارند.

زیباترین شهر های عربستان

عربستان سعودی کشوری زیبا با تاریخ و فرهنگ غنی است. این کشور دارای چندین شهر زیبا است که هر کدام ویژگی های و جاذبه های گردشگری خاص خود را دارند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی برخی از این شهر ها بپردازیم.

مکه

شهر مکه، مقدس ترین شهر اسلام، یکی از مهم ترین شهرهای کشور عربستان سعودی است. مکه سالانه میزبان میلیون ها مسلمان از سراسر جهان است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری متعددی، از جمله مسجد الحرام، کعبه و منا است. دیدن این شهر برای تمام مسلمانان که در هر کجای جهان زندگی می کنند، واجب است.

مدینه

شهر مدینه، دومین شهر مقدس اسلام، یکی دیگر از مهم ترین شهرهای عربستان است. مدینه سالانه میزبان میلیون ها مسلمان از سراسر جهان است که برای زیارت به این کشور سفر کرده اند. این شهر دارای جاذبه های گردشگری متعددی، از جمله مسجد النبی، قبرستان بقیع و مسجد قبا است.

دین عربستان

دین اصلی و رسمی این کشور اسلام است و حدود 65 درصد آن مسلمان هستند. سایر ادیان ساکن در این منطقه شامل مسیحیت، یهودیت و هندوئیسم هستند.

اسلام در عربستان از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است زیرا این کشور محل تولد دین اسلام است و 2 شهر مقدس مسلمانان، مکه و مدینه، در این کشور قرار دارند.

مرتبط:   مولداوی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 2024

قانون اساسی این کشور بر اساس شریعت اسلام استپ، بر اساس این قانون، اسلام دین رسمی کشور است و همه شهروندان باید از آن پیروی کنند. قوانین سختگیرانه‌ ای در مورد دین در این کشور رعایت می شود، برای مثال ورود غیر مسلمانان به مکه و مدینه ممنوع است، همچنین، کشیدن سیگار، قلیان و پیپ در این دو شهر ممنوع است، عکسبرداری و فیلمبرداری در مکان‌های مذهبی نیز ممنوع است و رانندگی زنان نیز تا سال 2017 غیر قانونی بود، اما در این سال با دستور پادشاه آزاد شد.

زبان عربستان

زبان اصلی و رسمی در این کشور عربی است. عربی یک زبان سامی است که در خاورمیانه و شمال آفریقا صحبت می شود. این زبان زبان قرآن و دین اسلام است و دارای تاریخ و فرهنگ غنی است.

البته علاوه بر عربی، زبان های دیگری نیز در عربستان سعودی صحبت می شوند. از جمله این زبان ها می توان به آذری، فارسی، انگلیسی نیز اشاره کرد.

واحد پول عربستان

واحد پول کشور عربستان سعودی ریال سعودی (SAR) است. هر ریال سعودی به 100 هلاله تقسیم می‌ شود و هر ریال سعودی در سال 1932 میلادی، پس از تأسیس پادشاهی به عنوان واحد پول این کشور انتخاب شد. ریال سعودی از محبوب‌ ترین ارزهای جهان است و در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرخ ارز ریال سعودی در برابر سایر ارزهای جهان، به عوامل مختلفی، از جمله وضعیت اقتصادی قیمت نفت و وضعیت سیاسی جهان، بستگی دارد.

اختلاف ساعت ایران با عربستان

تفاوت ساعت کشور ایران و کشور عربستان سعودی 4 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران حدود 4 و نیم ساعت جلوتر از ساعت این کشور است. به عنوان مثال، اگر در تهران ساعت 12 ظهر باشد، در ریاض ساعت 7 و نیم صبح است.

کلام آخر

کشور عربستان یکی از زیبا ترین و مذهبی ترین کشور های قاره آسیا است. شهر مکه که درون این کشور واقع شده است به خانه خداوند معروف بوده و هر مسلمانی وظیفه دارد حداقل یکبار از آن دیدن کند. سالانه گردشگران، توریست ها و زاعران زیادی برای بزادید از جاذبه های این کشور به آن سفر می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا