دور دنیا

کشور کنیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت

یکی از کشور های محبوب و بزرگ در قاره آفریقا، کشور کنیا است. این کشور با مساحتی حدود 580.367 کیلومتر مربع دارای حیات وحش غنی و طبیعتی بکر و خاص است. همچنین آن مقصدی بسیار مناسب برای گردشگرانی است که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل این کشور می پردازیم.

کشور کنیا کجاست؟
کشور کنیا کجاست؟

کنیا کجاست؟

کشور Kenya در بخش شرقی قاره آفریقا واقع شده است. این کشور با اقیانوس هند، اتیوپی، سودان جنوبی، اوگاندا و تانزانیا همسایه است. کنیا دارای کوه‌ های مرتفع، جنگل‌ های بارانی، صحراها و سواحل شنی زیبا است، گردشگران می‌توانند در این کشور از پیاده‌ روی، کوهنوردی، غواصی، ماهیگیری و سایر فعالیت‌های تفریحی و ماجراجویانه لذت ببرند.

لوکیشن کنیا روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن این کشور قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن می توانید جزئیات کامل تری را مشاهده کنید.

نقشه کشور

کشور کنیا کشوری به نسبت وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور کنیا
نقشه کشور کنیا

پرچم کنیا

نماد و پرچم این کشور به رنگ‌های سیاه، قرمز، سبز و سفید است. این پرچم در 12 دسامبر 1963، زمانی که کشور از بریتانیا استقلال یافت، به تصویب رسید. این پرچم نماد مهمی برای مردمان آن بوده و برای آنها این یادآور تاریخ، فرهنگ و مبارزه مردم برای استقلال و امید آنها به آینده است.

پرچم کنیا
پرچم کنیا
 • نوار سیاه: در بالاترین قسمت پرچم نماد مردم است. سیاهی رنگی است که اغلب با آفریقا و مردم آن مرتبط است و این نوار به اهمیت مردم کنیا و نقش آنها در تاریخ و فرهنگ این کشور اشاره دارد.
 • نوار قرمز: در وسط پرچم نماد خونی است که برای استقلال ریخته شده است. خونی که افراد آن در طول مبارزه برای استقلال خود از بریتانیا ریختند، نمادی از فداکاری و مقاومت آنها است.
 • نوار سبز: در پایین ترین قسمت پرچم نماد کشاورزی و منابع طبیعی است. سبزی رنگی است که اغلب با طبیعت و رشد مرتبط است و این نوار به اهمیت کشاورزی و منابع طبیعی برای اقتصاد و فرهنگ اشاره دارد.
 • لنگر سفید: در مرکز پرچم نماد امید و اتحاد است. لنگر نمادی از ثبات و امنیت است و این نوار به امید یک آینده بهتر برای کنیا و اتحاد مردم این کشور اشاره دارد.
مرتبط:   فرانسه کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت کشور France

جمعیت کنیا

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2019 حدود 47,564,296 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. در سال های اخیر نیز این مقدار جمعیت بیشتر شده و کاهش مرگ و میر، افزایش امید به زندگی، و افزایش باروری از دلایل این موضوع هستند. میانگین سنی جمعیت این کشور نیز حدود 20.1 سال است که نشان می دهد بیشتر جمعیت این کشور جوان می باشند.

پایتخت کنیا کجاست؟

نایروبی پایتخت این کشور است که در نزدیکی رودخانه نایروبی واقع شده است. این شهر یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهر های این کشور و حتی قاره آفریقا است. این شهر مدرن و پر جنب و جوش دارای جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر است که یک مرکز تجاری، فرهنگی و سیاسی نیز است. 

نایروبی پایتخت کنیا
نایروبی پایتخت کنیا

زیبایی‌های طبیعی بی‌ نظیری که در اطراف این شهر دارد، در سراسر دنیا شناخته شده است. البته این شهر دارای مشکلاتی مانند ترافیک، نا امنی و ظاهر نه‌ چندان زیبای خود، مورد انتقاد قرار می‌ گیرد.

آب و هوا

هوای این کشور عجیب و خاص بسیار معتدل است. اما با این وجود به دلیل وسعت زیاد آن هوا در مناطق مختلف آن تفاوت دارد. در مناطق ساحلی کشور آب و هوا گرم و مرطوب است. 

میانگین دما در این مناطق در طول سال بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است. در این مناطق میزان بارندگی نیز به نسبت زیاد است و به طور متوسط بیش از 2000 میلی‌متر در سال است.

هوای عجیب و خاص بسیار معتدل کنیا
هوای عجیب و خاص بسیار معتدل کنیا

در مناطق شمالی کشور نیز آب و هوا گرم و خشک است. میانگین دما در این مناطق در طول سال بین 20 تا 35 درجه سانتیگراد است. میزان بارندگی در این مناطق نیز کم است و به طور متوسط کمتر از 500 میلی‌متر در سال است.

در مناطق مرکزی و کوهستانی آب و هوا معتدل‌ تر است. میانگین دما در این مناطق در طول سال بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. میزان بارندگی در این مناطق نیز متوسط است و به طور متوسط بین 1000 تا 1500 میلی‌متر در سال است.

مرتبط:   موناکو کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 2024

سوغاتی کنیا

این کشور عجیب و متفاوت دارای سوغاتی های جذاب و متنوعی نیز می باشد. اگر به این منطقه سفر کردید حتما از سوغاتی های پیشنهادی ما خرید کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

صنایع دستی سوغاتی کنیا
صنایع دستی سوغاتی
 • صنایع دستی
 • قهوه و چای
 • سنگ های قیمتی
 • محصولات چرمی
 • ادویه جات
 • مواد غذایی

اقتصاد کنیا

وضعیت اقتصادی این کشور پس از استقلال آن به شدت بهبود یافته است. سرمایه‌ گذاری‌های عمومی، تشویق تولیدات کشاورزی و توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی در بخش خصوصی، عوامل اصلی این بهبود بوده‌ اند.

 تولید ناخالص ملی در سال گذشته آن حدود 6.6  درصد رشد داشته است. رشد کشاورزی نیز در آن حدود 7.4 درصد بوده است. امروزه رشد اقتصادی مشخصی در مراکز استان‌های آن نیز دیده می‌شود زیرا دولت کشور بودجه‌های بیشتری را به بخش خصوصی واگذار کرده است. این امر، منجر به کاهش سرمایه‌ گذاری داخلی در آن شده است.

در سال 1996 دولت این کشور  یک سری برنامه‌های اصلاح ساختار اقتصادی را آغاز کرد. وزیر جدید دارایی، از بانک‌های مرکزی کمک گرفت و رشد اقتصادی این کشور را بهبود بخشید. دولت همچنین، برنامه‌های کنترل قیمت را برای کاهش تورم اجرا کرد. این اصلاحات اقتصادی، تاثیر چشمگیری بر اقتصاد کشور داشتند. قانون اساسی این کشور نیز، اصلاحاتی را در راستای این اصلاحات اقتصادی انجام داد.

شهر های مهم

این کشور یکی از بزرگ ترین منطقه های آفریقا است که دارای شهر های بسیار زیادی می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با مهم ترین شهر های کنیا آشنا شویم.

 • مومباسا: بزرگترین شهر این کشور مومباسا است که یک بندر مهم می باشد. این شهر در سواحل اقیانوس هند واقع شده است و یک مقصد گردشگری محبوب در بین تمام مردم است.
 • کیسومو: دومین شهر بزرگ این کشور کیسومو است. کیسومو یک مرکز تجاری و فرهنگی است که در کنار دریاچه ویکتوریا واقع شده و به دلیل سواحل زیبا و فعالیت های آبی خود مشهور است.
 • ناکورو: یک شهر در شمال است که به دلیل حیات وحش غنی خود مشهور است. این شهر میزبان پارک ملی ناکورو است که زیستگاه فیل ها، زرافه ها، یوزپلنگ ها و سایر حیوانات است.
 • ایلدوریت: شهر ایلدوریت یک مرکز معدنی در این کشور است.
 • مبیندا: شهر مبیندا یکی از شهر های این کشور است که به مرکز کشاورزی آن معروف می باشد.
مومباسا بزرگترین شهر کنیا
مومباسا

دین مردم کنیا

اکثریت مردم ساکن در این کشور مسیحی هستند. حدود  85.5 درصد مردم مسیحی بوده و 47.6 درصد آنها معتقد به شاخه پروتستان، 29.8 درصد کاتولیک و 8.1 درصد ارتدکس هستند.11 درصد دیگر از جمعیت این کشور مسلمان بوده و 3.5 درصد پیرو ادیان سنتی آفریقایی هستند.

مرتبط:   مسکو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

زبان کنیا

در این کشور خاص، زبان اصلی مردم سواحلی است. این زبان توسط حدود 70 درصد از جمعیت کشور صحبت می شود اما انگلیسی نیز زبان رسمی می باشد و در آموزش، تجارت و دولت استفاده می شود.

آشنایی با مردم کشور کنیا
آشنایی با مردم کشور

علاوه بر سواحلی و انگلیسی، بیش از 40 زبان دیگر در این منطقه صحبت می شود. این زبان ها به گروه های قومی مختلف مرتبط هستند. 

زبان سواحلی

این زبان یک زبان باستانی است که از زبان عربی و سایر زبان های آفریقایی مشتق شده است. این زبان به دلیل ریتم و آهنگ خود شناخته شده است.

واحد پول کنیا

در این کشور واحد اصلی و رسمی پول، شیلینگ است. البته در سفر به این کشور می‌توانید دلار یا یورو نیز همراه داشته باشید. بانک‌ های کشور این ارزها را به شیلینگ تبدیل می‌کنند. اما به طور کلی، بهتر است در سفر به هر کشوری، واحد پول آن کشور را همراه داشته باشید.

شیلینگ واحد اصلی و رسمی پول kenya
شیلینگ واحد اصلی و رسمی پول kenya

اختلاف ساعت ایران با کنیا

تفاوت ساعت بین کشور ایران و کنیا حدود 1:30 ساعت است. یعنی ساعت ایران با از این کشور حدود 1 ساعت و نیم جلوتر است. بنابراین، اگر در ایران ساعت 12:00 ظهر باشد، در نایروبی ساعت 10:30 صبح خواهد بود.

کلام آخر

کنیا یکی از کشور های بزرگ و جذاب است که  آفریقایی است که به سرزمین شیرها نیز معروف می باشد. در این کشور انواع گوناگونی از حیوانات و حیات وحش وجود دارد که میتوانید آنها را از نزدیک مشاهده کنید. علاوه بر دیدن حیوانات صحبت با مردمان بومی این منطقه و آشنا با فرهنگ و آداب و رسوم آنها، برای بسیاری از افراد بسیار جذاب است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا