دور دنیا

شهر کربلا کجاست؟ بررسی نقشه ⭐ مساحت، آب و هوا و جمعیت+ عکس

شهر کربلا مرکز استان کربلا در کشور عراق است. این شهر با مساحتی حدود ۷۹ کیلومتر مربع یکی از شهر های پر طرفدار برای مسلمانان جهان است. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از زیارتگاه های این شهر به کشور عراق سفر میکنند. در ایرانیجو به معرفی این شهر زیارتی می پردازیم.

کشورعراق
مساحت۷۹ کیلومتر مربع (۳۱ مایل مربع)
ارتفاع۲۸ متر (۹۲ پا)
پیش شماره۴۰ ۰۹۶۴
اختلاف ساعت با ایراننیم ساعت
اطلاعات Karbala

کربلا کجاست؟

شهر Karbala یا کربلای مُعَلّی از شهرهای زیارتی شیعیان در کشور عراق است. شهادت امام حسین(ع) و یارانش در واقعه کربلا در سال 61 قمری و قرار داشتن حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) باعث شده تا این شهر اهمیت بالایی برای مسلمانان شیعه داشته باشد. این شهر تا پایتخت کشور عراق یعنی شهر بغداد حدود 105 کیلومتر است.

شهر کربلا کجاست؟
شهر کربلا کجاست؟

پایتخت کربلا کجاست

سوالی که زیاد پرسیده میشود این است که پایتخت کربلا کجاست؟ در پاسخ باید گفت که کربلا یک استان در عراق است که مرکز آن نیز شهر کربلاست. و یک کشور نیست که پایتخت داشته باشد.

کربلا در کدام کشور است؟

شهر کربلا در کشور عراق قرار گرفته است و پایتخت این کشور است.

آشنایی با شهر کربلا و معرفی آن

 کربلا نامی است که هر مسلمانی با شنیدن آن منقلب می شود. این شهر از ثروتمندترین شهرهای عراق است و منبع اصلی درآمد آن از زائرین اماکن مذهبی و کشاورزی و بویژه محصول خرما است. این شهر از دو بخش قدیم یا بخش مذهبی و کربلای جدید تشکیل شده‌است. مدارس اسلامی و ساختمان‌های دولتی زیادی نیز در کربلا متمرکز شده‌اند. 

حرم امام حسین که در برخی از منابع نیز آن را مسجدالحسین نامگذاری کرده‌اند، در مرکز بخش مذهبی شهر کربلا قرار دارد. در روز عاشورا بسیاری از مسلمانان و شیعیان جهت زیارت این مکان به شهر کربلا می‌آیند. بسیاری از زائران مسن نیز به کربلا می‌آیند تا آخرین سال‌ها و روزهای زندگی خود را در این شهر بگذرانند.

لوکیشن کربلا روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن شهر کربلا قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

نقشه شهر کربلا

کربلا شهر بزرگی است و دارای زیارتگاه ها و  مناطق بسیاری است که شما با توجه به نقشه میتوانید اسامی و مکان های آنها را مشاهده کنید.

نقشه کربلا
نقشه کربلا

جمعیت کربلا چقدر است؟

شهر کربلا یکی از پرجمعیت ترین شهر های عراق است. این شهر به علت وجود حرم امام حسین و حرم حضرت عباس سالانه زائران زیادی را می پذیرد. جمعیت شهر کربلا بر اساس آخرین سرشماری در سال 2012 چیزی در حدود 690.100 نفر می باشد که طبیعتا تا به امروز افزایش یافته است.

مرتبط:   ویتنام کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

آب و هوای کربلا

مسلمانان شیعه مذهب که از عاشقان امام حسین (ع) هستند در تمامی فصول سال برای زیارت راهی کربلا می‌شوند. 

این شهر مقدس در فصل تابستان دمایی حدود 40 الی 48 درجه سانتی‌گراد را دارد. در شش ماه اول سال که فصل تابستان محسوب می شود آفتاب به صورت عمود و مداوم می تابد و هوای کربلا بسیار گرم است. 

آب و هوای کربلا
آب و هوا

در شش ماه دوم سال فصل زمستان در کربلا آغاز می شود. در این فصل دمای هوا بین 10 الی 19 درجه سانتی‌گراد است.

زمستان‌های کربلا، هوایی خنک و گاهی سرد دارد.

 از آنجا که کشور عراق، کشوری بیابانی است، در طی شب دمای آن به 2 الی 5 درجه سانتی‌گراد نیز می رسد پس اگر در این فصل به کربلا سفر کردید انتظار هوایی سرد را داشته باشید.

واحد پول کربلا

این شهر در عراق قرار گرفته است؛ و واحد پول رسمی و رایج در کشور عراق و شهر کربلا دینار (Dinar) است که با علامت اختصاری IQD نشان داده می شود.

واحد پول کربلا
واحد پول

 فلوس واحد جزء پول عراق می باشد و هر 1 دینار عراق معادل 1000 فلس یا فلوس است.

 دینار از سال 1931 میلادی وارد این کشور شده و به گردش افتاده است. در طول سال های مختلف انواع مختلفی از دینار در در عراق به وجود آمد که هریک اسم جداگانه و ارزش متفاوتی داشتند.

تاریخچه کربلا

کربلا در زمان های قدیم یک بیابان بوده است این بیابان دارای نام های مختلفی مثل : نینوا، طف، عقر، حائر، نواویس و غاضریه بوده است. بعد از رخ دادن رویداد کربلا در سال 61 قمری، توجه مسلمانان شیعه زیادی به این منطقه جلب شد.

 بعد از آن حکومت آل بویه که از حکومت های معتقد به دین اسلام بود برای شهدای کربلا بارگاه و گنبدی ساخت و از آن پس این مکان به یکی از شهرهای زیارتی شیعیان تبدیل شد که برخی هم آن را برای سکونت انتخاب نمودند.

با افزایش روزافزون تعداد زائران امام حسین، پادشاهان عباسی و وهابی که شیعه نبودند احساس خطر میکردند شروع به تخریب حرم و ساختمان های اطراف آن را دادند اما این کار آن ها باعث ایجاد همدلی دوچندان در شیعیان می شد تا هربار نسبت به مرمت و بازسازی حرم اقدام کنند.

تاریخچه کربلا
تاریخچه کربلا

 مدارس دینی و حوزه های علمیه کربلا در قرن 3 قمری تاسیس شدند. این شهر متحمل حوادث زیادی بوده که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: حمله وهابیت به کربلا، حمله نجیب پاشا والی عثمانی به کربلا، انقلاب 1920 انتفاضه شعبانیه و سقوط امپراطوری عثمانی، اشغال شهر توسط بریتانیا در سده بیستم و حملات متعدد تروریستی. بعدها تشکیلات و احزابی در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایجاد شدند که تعداد آن ها پس از استقلال عراق افزایش پیدا کرد.

مرتبط:   لبنان کجاست؟ صفر تا 100 مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

فاصله کربلا از ایران

اگر قصد سفر زمینی به کربلا را دارید، می‌توانید از مرزهای مختلفی استفاده کنید. این مرزها شامل:

 • مهران: این مرز در شهر ایلام قرار دارد. اگر قصد دارید از تهران به مرز مهران بروید، باید 766 کیلومتر مسافت را پشت سر بگذارید. 
 • خسروی: مرز خسروی در کرمانشاه وجود دارد و برای رسیدن به از تهران نیازمند طی کردن 700 کیلومتر هستید.
 •  شلمچه :این مرز در استان خوزستان قرار دارد این مرز انتخاب کسانی است که می‌خواهند در ابتدا به شهر نجف بروند. فاصله مرز شلمچه تا شهر نجف 460 کیلومتر تا شهر کربلا 549 کیلومتر است.
 •  چذابه: برای رسیدن به این مرز از شهر تهران باید حدود 909 کیلومتر را طی کنید.
 •  تمرچین: این مرز در آذربایجان غربی قرار دارد و تا شهر تهران 779 کیلومتر فاصله دارد.

جاهای دیدنی کربلا

کربلا شهری مذهبی می باشد. بیشتر جاهای دیدنی این مکان های زیارتی است که در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

 1. حرم امام حسین (ع)
 2. حرم حضرت عباس (ع)
 3. بین‌الحرمین
 4. قتلگاه امام حسین (ع)
 5. تل زینبیه
 6. خیمه‌گاه امام حسین (ع)
 7. نهر علقمه
 8. مرقد مطهر شهدای کربلا
 9. مقام دست چپ حضرت عباس (ع)
 10. مقام دست راست حضرت عباس (ع)
 11. مقام امام صادق (ع)
 12. مقام حضرت مهدی (عج)
 13. حرم طفلان مسلم
 14. مرقد حر بن ریاحی
 15. مرقد سید ابراهیم مجاب
 16. مرقد حبیب بن مظاهر
 17. مرقد ابن فهد حلی
 18. مرقد ابن حمزه
 19. مرقد امام‌زاده اخرس
 20. چشمه امام علی (ع)
 21. قلعه‌ هندی
 22. قلعه‌ اخیضر
 23. قصر عطشان
 24. قصر نخیله
 25. آرامگاه امیرکبیر
 26. پل سفید
 27. دریاچه رزازه

حرم امام حسین (ع)

یکی از دیدنی ترین مکان ها در کربلا  در کشور عراق حرم امام حسین یا حرم حسینی است. این حرم یکی از برترین و پرطرفدار ترین اماکن مذهبی در جهان بوده که مورد توجه افراد زیادی از سراسر نقاط جهان قرار گرفته است.

مرتبط:   مالدیو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

 سالانه شیعیان زیادی برای زیارت کردن این حرم به کربلا سفر میکنند.حرم امام حسین چنان آرامش رویایی به زائرین خود می دهد که بسیاری از مردم چندین مرتبه برای زیارت آن می روند. 

گنبدی که الان بر فراز قبر مطهر امام حسین (ع) قرار دارد و ستون‌های کنار ضریح که گنبد روی آن‌ها قرار گرفته است ، در دوران حکومت جلایریان و در قرن 8 هجری بنا شده و بیش از 700 سال قدمت دارد.

حرم امام حسین (ع)
حرم امام حسین (ع)

 که البته در طول تاریخ بارها و بار ها این گنبد ار بین رفته و به کمک شیعیان و ارادتمندان، بازسازی، تعمیر تزئین شده است. 

حرم حضرت عباس (ع)

یکی دیگر از مکان های دیدنی و مهم شهر کربلا حرم حضرت عباس (ع) است. این حرم در شرق حرم امام‌حسين(ع) و در همان مكانى كه او به شهادت رسيد قرار دارد.

 اين بنا، شامل يك صحن، بارگاه و گنبد  پوشيده از كاشى و دو گلدسته با سر گلدسته‌هاى طلاكارى شده است. 

مساحت صحن حرم حضرت ابوالفضل 9300 متر مربع و مساحت بنای حرم 4370 متر مربع است.

صحن بزرگ دارای 4 ایوان است. سقف ایوان‌ها دارای مقرن سکاری و طاق و قوس‌های هندسی زیباست و در هر کدام نیز حجره‌ای وجود دارد که در آن زمان برای مباحثه یا تدریس علوم دینی از آن استفاده می‌شده است.

تل زینبیه

زمان اتفاق افتادن کربلا بسیار غم انگیز است. شهادت امام حسین علیه اسلام و حضور خواهر پاک و معصوم ایشان در محل کشته شدن او به خصوص لحظات آخر شهادت و دیدن این صحنه توسط حضرت زینب سلام الله علیها از روی تل زینبیه بسیار سخت و دردناک بود. در شهر کربلا این مکان در جنوب غربی حرم امام حسین واقع شده و مکانی بین قتلگاه و خیمه گاه تل زینبیه شده است.

تل زینبیه
تل زینبیه

بازدید از تل زینبیه در برنامه های تور کربلا وجود دارد ولی اگر به هر دلیل کاروان شما را برای بازدید به این مکان نبرد با هماهنگی با تور حتما از این مکان آرامش بخش دیدن کنید.

در واقع تل زینبیه تپه ای بود که حضرت زینب (س) به محل شهادت برادر بزرگوارشان دید داشتند و از آنجا شهادت ایشان را نگاه می کردند.

جمع بندی

کربلا یکی از شهرهای مهم عراق است و هر ساله زائران زیادی برای مراسماتی مانند عاشورا و اربعین برای زیارت قبور امام حسین و حضرت ابولفضل راهی این شهر می شوند. تلاش کردیم تا در این مقاله شناختی از شهر کربلا و زیارتگاههای آن رابه شما عزیزان بدهیم.

4.4/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا