دور دنیا

سوئد کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، جمعیت و نقشه

یکی از کشور های اروپایی است که در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار دارد، کشور سوئد است. این کشور با مساحتی حدود 450.290 کیلومتر مربع رتبه چهارم را در بزرگترین کشور های اروپایی کسب کرده است. اگر میخواهید به این کشور سفر کنید حتما باید ویزای شینگن داشته باشید. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این کشور خاص و زیبا آشنا شوید.

سوئد کجاست؟ 

Sweden یک کشور بسیار بزرگ واقع در قاره اروپا است. این کشور در همسایگی فنلاند، دانمارک، نروژ، خلیج بوتنی و دریای بالتیک  قرار دارد.

کشور سوئد کجاست؟
کشور سوئد کجاست؟

بیشتر از نصف این کشور را جنگل تشکیل داده است به همین علت است که زیبایی آن بسیار مشهور می باشد. با تمام این اوصاف این کشور از سرد ترین کشور های دنیا است، با این حال گردشگران بسیاری در تمامی زمان های سال به این کشور سفر میکنند.

لوکیشن سوئد بر روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق سوئد قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه سوئد

کشور سوئد کشوری وسیع و دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه سوئد
نقشه سوئد

جمعیت سوئد 

یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور های اروپایی سوئد است. بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2021 جمعیت کشور سوئد، حدود 10.099.265  میلیون نفر می باشد. البته بیشتر مردم این کشور در بخش جنوبی این کشور زندگی می‌کنند. این مقدار جمعیت نیز تا به امروز بیشتر شده است اما اطلاعات دقیقی از آن منتشر نشده است.

پایتخت کشور سوئد کجاست؟

شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد است. استکهلم مهم ترین و بهترین شهر این کشور می باشد و در جنوب شرقی آن واقع شده است. شهر استکهلم روی چند جزیره می باشد و بسیار خاص و رویاییی می باشد. 

این شهر زیبا دارای جاذبه های خاص و تفریحات عجیب و جالب است، به طوری که همه ی گردشگران آرزو دارند تنها یک بار از این شهر دیدن کنند. برای مثال شما می توانید روی پشت بام خانه را راه بروید و حسی جالب را تجربه کنید.

اگر از ارتفاع نمی ترسید و به کار های هیجان انگیز علاقه مند هستید حتما این شهر را از بالا مشاهده کنید، این صحنه زیبا ترین صحنه ای می شود که در تمام زندگی تان دیده اید.

استکهلم پایتخت سوئد
استکهلم پایتخت سوئد

آب و هوای سوئد 

سوئد کشوری سردسیر می باشد به طوری که حتی وقتی نام آن می آید همه ی مردم یا سرمایی شدید می افتند. البته آب و هوا در همه شهر های آن یکسان نمی باشد و مانند ایران هوا در برخی شهر ها گرم تر و در برخی دیگر سرد تر است. در شهرهایی مانند  گوتنبرگ و مالمو آب و هوا گرم تر متعادل تر است و زمستان های آن ها کوتاه تر می باشد. 

مرتبط:   کانادا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور Canada

اما در شهر استکهلم که پایتخت آن می باشد کمی سرد می باشد. در ماه ثانویه هوا به طور کامل برفی می شود و دما به زیر صفر نیز می رسد. در این شهر تفریح بیشتر مردم برف بازی و اسکی کردن است زیرا در اکثر مواقع در زمستان ها برف می بارد.

آب و هوای این کشور
آب و هوای این کشور

هوای فصل بهار

فصل بهار در این کشور از اواخر اسفند ماه تا اردیبهشت ماه می باشد. در این فصل نیز هوای سوئد همچنان سرد می باشد و کم کم کم در فروردین ماه با افزایش کم دمای هوا آب های یخ زده ی دریاچه ها باز می شود و هوا به نسبت بهتر می شود. البته در بعضی شهر هایی که در جنوب و جنوب کشور قرار دارند نیز سیل می آید.

اما اگر قصد سفر به سوئد را در فصل بهار دارید به شما پیشنهاد می کنم قسمت های غربی آن را انتخاب کنید. در همین فصل در شمال این کشور یک فصل بسیار عجیب و متفاوت اتفاق می افتاد که به آن شب های سفید می گویند.

تابستان

فصل بعدی در این کشور تابستان است که از ماه خرداد تا ماه مرداد می باشد. در این فصل هوای این کشور بسیار مناسب تر می باشد و رو به گرمای بیشتری می رود.  حتی در قسمت های شمالی کشور نیز هوا گرم تر می شود و میانگین دمای آن به 2 درجه نیز می رسد. البته این مقدار دما نیز برای ما همچنان سرد است، خصوصا که شب ها در آن نیز بسیار سرد تر می باشد.

پاییز

در این کشور پاییز از ماه شهریور تا آبان ماه می باشد. در پاییز هوای سوئد بسیار ابری و بارانی می شود به طوری که در همان روزهای آغازین شهریور ماه این باران ها شروع می شود. 

هوا در این فصل نیز سرد می باشد و دمای آن بین 1 تا 15 درجه سانتی گراد در حال تغییر می باشد. یک پدیده شگفت انگیز دیگر که در این فصل اتفاق می افتد پاییز طلایی است. این اتفاق در ماه مهر و آبان انجام می شود.

مرتبط:   تاج محل کجاست؟ داستانش چه بود؟ بهترین زمان بازدید از بنا

آب و هوای زمستان 

با پایان ماه آبان و آغاز ماه آذر در سوئد فصل زمستان آغاز می شود. در این کشور یک زمستان سرد در انتظار شما می باشد که طوری که گاها میانگین هوا بین منفی 16 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد. 

در این فصل بارش برف به شدت زیاد میشود و هوا سوئد بسیار سرد است. البته این سرما در برخی از شهر ها مانند استکهلم نیز کمتر است اما باز هم برای ما سرد محسوب می شود.

شهر های مهم

کشور سوئد یکی دیگر از کشور های زیبا در قاره اروپا است دارای 25 استان و شهر های زیادی می باشد. در ادامه با برخی از مهم ترین شهر های آن آشنا می شویم.

 • شهر اوربرو (Orebro)
 • شهر کلسکرونا (Karlskrona)
 • شهر سونسوال (Sundsvall)
 • شهر کلسکرونا (Karlskrona)
 • شهر اومئو (Umea)
 • شهر ویزبه (Visby)
 • شهر وستروس (Vasteras)
 • شهر اوپسالا (Uppsala)
 • شهر لینشوپینگ (Linkoping)
 • شهر لوند (Lund)
 • شهر هلسینگبوری (Helsingborg)
شهر اوربرو
شهر اوربرو

تاریخچه کشور سوئد

سوئد یک کشور بسیار زیبا و تاریخی می باشد. براساس تحقیقات انجام شده توسط محققان و تاریخدان ها قدمت این کشور به 8 هزار سال پیش از میلاد می باشد.

 این کشور از آغاز نیز بسیار سرد و برفی بوده به گونه ای که در یک بازه زمانی که به آن عصر یخ می گفته اند نیز قرار گرفته بوده است. این عصر یخی در همان سال ها به پایان رسید و آب هوای کشور به نسبت بهتر شد.

در 4 هزار سال پیش بعد از گذشت دوران عصر یخی کشاورزی وارد این کشور شد و انسان های ان منطقه توانستند به زندگی خود به شیوه ی بهتر و پیشرفته تری ادامه دهند.

بعد از کشاورزی صنعت درشکه سازی و قایق سازی در این کشور پیشرفت چشمگیری کرد به طوری که آنها از 2000 سال قبل از میلاد نیز قایق های پیشرفته و خاصی می ساختند.

در حالت کلی این کشور در قرون وسطی پیشرفت زیادی کرد که عمده این موفقیت ها را مدیون کشاورزی و تجارت می باشد.

اتفاق بسیار خاص و جنجالی بعدی در این کشور در سال 1389 رخ دارد. طی این سال برای اولین بار در تمام تاریخ یک زن به عنوان پادشاه کشور سوئد انتخاب شد.

در قرن 17 نیز یک پادشاهی بزرگ و عظیم در این کشور شکل گرفت و باعث جنگ کشورهای دانمارک و روسیه و لهستان در مقابل سوئد و فنلاند شد.

مرتبط:   بنگلادش کجاست؟ صفر تا 100 مساحت، تاریخچه، پرچم و جمعیت

در این جنگ سوئد پیروز شد و به عنوان یکی از قدرتمند ترین و بهترین کشور های  منطقه انتخاب شد.

قوانین کشور Sweden

کشور سوئد یکی از منظم ترین کشور ها در تمام دنیا می باشد زیرا مردمان آن بسیار قانونمند و منظم می باشند. در ادامه با ایرانیجو با برخی از قوانین این کشور آشنا می شویم.

 • در سوئد نیز مانند دیگر کشور ها رانندگی در هنگام مصرف الکل ممنوع است و جریمه های بسیار زیادی را در پی دارد. حنی اگر فرد 24 ساعت پیش این کار را کرده باشد باز هم جریمه دارد.
 • پرداخت نکردن مالیات و در رفتن از زیر آن جرم می باشد و دارای جریمه می باشد، به طوری که آن مبلغ را باید سه برایر پرداخت کنند.
 • در این کشور به حقوق خانم ها احترام بسیار زیادی گذاشته می شود و هر گونه برخورد خشونت آمیز با آنها جریمه دارد.
 • در مدارس این کشور تنبه ممنوع می باشد.
 • مردمان سوئد افرادی به شدت رک هستند و از تعارف کردن خوششان نمی آید، باید با آنها با صراحت صحبت کنید.

دین مردم

در کشور سوئد نیز آزادی مذهبی وجود دارد و هر فردی میتواند خود دینش را انتخاب کند. اما عمده مردمان این شهر مسیحی پروتستان لوتری می باشند که حدود 66 درصد از جمعیت کشور را تشکیل میدهند. البته مذهب های دیگری نیز در این کشور یافت می شود که تعداد پیروان آنها کمتر می باشد مثل کاتولیک و ارتدکس شرقی که افراد کمی را در بر میگیرند.

زبان مردم سوئد

در کشور سوئد زبان اصلی و رسمی زبان سوئدی است. زبان سوئدی به سوئدی svenska نوشته می شود. این زبان یکی از زبان‌های هندواروپایی از شاخهٔ ژرمنی شمالی است. علاوه بر سوئد در کشور فنلاند نیز با این زبان صحبت می کنند.

واحد پول سوئد چیست؟

در سوعد واحد اصلی پولی کرون (krona) می باشد. هر ده کرون این کشور برابر با  1.05 دلار کشور آمریکا می باشد.

 این واحد پولی در واحد های 1، 5 و 10 کرونی موجود می باشد. البته اسکناس های آن نیز 20،50،100،200 و 500 کرونی نیز می باشند.

واحد پول سوئد
واحد پول سوئد

اختلاف ساعت سوئد با ایران

کشور سوئد با ایران حدود 2 ساعت و 30 دقیقه اختلاف ساعت دارد.یعنی ایران حدود 2 ساعت و نیم از سوئد جلو تر است. البته در تابستان ها این اختلاف زمانی به 1 ساعت و نیم میرسد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا