دور دنیا

یمن کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 2024

کشور یمن یکی از عجیب ترین کشور های آسیایی است که در واقع فراقاره ای محسوب می شود. این  کشور با مساحتی حدود 527970 کیلومتر مربع، در جنوب کشور عربستان و در انتهای آسیای غربی واقع شده است. در واقع این کشور یکی از فقیر ترین منطقه خاورمیانه است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل آن بپردازیم.

یمن کجاست؟

کشور Yemen یکی از کشور آسیایی است که بسیار زیبا و دیدنی است. این کشور در ورودی تنگه باب‌ المندب قرار دارد که دریای سرخ را به اقیانوس هند، از طریق خلیج عدن پیوند می‌دهد. این تنگه یکی از مهم‌ ترین خطوط ترابری دریایی در جهان است. این کشور دارای کوهستان هایی وسیع و تاریخچه و تمدنی بسیار قدیمی می باشد.

لوکیشن یمن بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق یمن قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کشور یمن

کشور یمن کشوری بسیار خاص و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

پرچم یمن

نماد و پرچم اصلی این کشور، یک پرچم 3 رنگ عمودی است که از بالا به پایین دارای رنگ‌ های قرمز، سفید و سیاه است. در این پرچم نسبت طول به عرض آن 2 به 3 است. هر کدام از رنگ موجود و استفاده شده در پرچم این کشور، دارای یک مفهوم و نماد خاصی می باشد.

  •  رنگ قرمز: نماد خون شهدا است.
  •  رنگ سفید: نماد آینده روشن است.
  •  رنگ سیاه: نماد گذشته سیاه است.

 پرچم این کشور در تاریخ 22 مه 1990 پس از اتحاد 2 کشور یمن شمالی و جنوبی به عنوان پرچم ملی انتخاب شد.

جمعیت یمن

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 34,449,825 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. درواقع رشد جمعیت در این کشور  مثبت بوده و نرخ باروری برای هر زن، حدود 2 تا 3 فرزند است. 

نکته جالب این است که تنها حدود 30 نفر از مردمان این کشور در شهر ها ساکن هستند و 70 درصد دیگر آنها در روستاها زندگی می کنند. در این کشور انواعی از قومیت ها ساکن هستند اما بیشترین آنها عرب هستند، قومیت های دیگری نیز مانند آفریقاییی ها، هندوها و یهودیان نیز در این کشور زندگی می‌کنند. 

مرتبط:   مالت کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت 2024

این کشور در وضعیت چندان جالبی به سر نمی برد و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود 24 میلیون نفر، معادل 85 درصد از جمعیت آن بیشترین نیازمندی به کمک های بشردوستانه دارد.

جمعیت حوثی های یمن

میزان جمعیت این افراد را نمی‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد، زیرا این گروه یک سازمان نظامی و سیاسی است و اطلاعات دقیقی در مورد آن در دسترس نیست. اما طبق برآوردهای مختلف، تعداد حوثی‌ها بین 50 هزار تا 100 هزار نفر می باشد.

حوثی‌ها از شیعیان زیدی هستند که حدود 35 درصد از جمعیت یمن را تشکیل می‌د هند. این گروه در سال 1990 در استان صعده در شمال کشور تأسیس شد و از آن زمان تاکنون در چندین درگیری مسلحانه با دولت یمن درگیر بوده است.

درگیری های شدید بین حوثی‌ها و دولت این کشور وجود دارد که منجر به یک جنگ داخلی طولانی و خونین شده است که جان میلیون‌ها نفر را گرفته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده است.

 پایتخت یمن

طبق قانون اساسی این کشور پایتخت آن شهر صنعا است. اما از سال 2015 این شهر تحت کنترل شورشیان حوثی قرار دارد و در نتیجه، دولت یمن شهر عدن را به‌ عنوان پایتخت موقت انتخاب کرده‌ است. صنعا شهری باستانی است که قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد می‌ رسد. این شهر در گذشته پایتخت پادشاهی سبا بوده‌ است. صنعا دارای جاذبه‌ های گردشگری فراوانی از جمله قلعه‌ها، مساجد و بازارهای سنتی است.

عدن نیز شهری بندری در جنوب کشور است. این شهر در گذشته یکی از مهم‌ ترین مراکز تجاری جهان بوده‌ است و دارای آب و هوایی معتدل و جاذبه‌ های گردشگری فراوانی از جمله سواحل زیبا، پارک‌ها و موزه‌ ها است. در حال حاضر، وضعیت سیاسی این کشور بسیار نا آرام است و مشخص نیست که کدام شهر در آینده پایتخت دائم این کشور خواهد بود.

تاریخچه

یمن یکی از کشور های باستانی آسیایی است که تاریخچه آن یکی از طولانی ترین و پربار ترین تاریخ های جهان است. این کشور یکی از قدیمی‌ ترین تمدن‌های جهان را در خود جای داده است که به نام تمدن سبا شناخته می‌شود.

مرتبط:   نروژ کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت Norway

تمدن سبا در حدود 1500 سال قبل از میلاد در این کشور شکل گرفت. این تمدن به دلیل مهارت‌های مهندسی و کشاورزی خود شناخته شده بود. سبایان سدهای بزرگی ساختند که به کنترل آب کمک می‌کرد و زمین‌های حاصلخیزی را برای کشاورزی ایجاد می‌کرد. سبایان همچنین یک امپراتوری تجاری قدرتمند بودند. آنها با کشورهای دیگر در سراسر جهان تجارت می‌کردند و از این طریق ثروت و قدرت زیادی کسب کردند.

در حدود 600 سال قبل از میلاد، تمدن سبا رو به زوال رفت. این امر به دلایل مختلفی، از جمله خشکسالی و حمله سایر کشورها، رخ داد.

جنگ داخلی یمن

در سال 1967 این کشور از بریتانیا جدا شد و استقلال پیدا کرد و سر انجام در سال 1990 جمهوری یمن تشکیل شد.اما نکته تلخ و بد ماجرا این است گه از سال 2014 این کشور درگیر جنگ داخلی شده است و این جنگ بحران های زیادی را مانند بحران اقتصادی در آن ایجاد کرده است.

آب و هوا

به طوری کلی آب و هوای کشور یمن، گرم و خشک است. بارش باران نیز در این منطقه بسیار کم اتفاق می افتد و به ارتفاع مناطق بستگی دارد. در فصل گرم، دما در بیشتر مناطق بسیار بالا است و بارش باران بسیار کم است. در فصل سرد، دما در مناطق ساحلی و کوهستانی کاهش می‌یابد و بارش باران افزایش می‌ یابد.

شهر های مهم

یمن کشوری به نسبت وسیع و زیبا است که در کنار عربستان واقع شده است. این کشور دارای شهر ها و مناطق بسیار زیادی است، که در جدول زیر می تونادی برخی از مهم ترین آنها را به همراه جمعیت شان مشاهده کنید.

نام شهرجمعیت
صنعا2 میلیون و 500 هزار نفر
عدن1 میلیون و 200 هزار نفر
مکلا1 میلیون نفر
مارب1میلیون نفر
حدیدهنیم میلیون نفر
تعزنیم میلیون نفر
ابنیم میلیون نفر
ذمارنیم میلیون نفر
شهر های مهم یمن

دین مردم یمن

دین رسمی یمن، اسلام است و بیش از 99.1 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند. مسلمانان این کشور نیز به دو گروه سنی و شیعه تقسیم شده اند. حدود 60 تا 65 درصد از مسلمانان این کشور اهل تسنن هستند. اکثر سنی‌ های این کشور شافعی هستند، اما در میان آنها پیرو مذهب مالکی و حنبلی نیز دیده می‌شود.

مرتبط:   اتاوا کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

حدود 35 تا 60 درصد از مسلمانان نیز شیعه هستند. اکثر شیعیان این کشور زیدی هستند، اما در میان آنها پیرو مذهب دوازده امامی نیز دیده می‌شود.

زیدیه یک فرقه شیعه است که در قرن 8 میلادی توسط زید بن علی، نوه امام حسین، تأسیس شد. زیدی‌ها معتقدند که امامت به یزید بن علی، پسر اموی، تعلق نداشت و باید به یکی از فرزندان حسین بن علی می‌ رسید.

زبان یمن

زبان اصلی مردم یمن عربی است. عربی زبان رسمی کشور است و توسط اکثریت جمعیت صحبت می شود و  یک گویش عربی جنوبی در این منطقه وجود دارد که با گویش های عربی شمالی مانند عربی مصری متفاوت است.

واحد پول یمن

ریال واحد اصلی و رسمی پول در کشور یمن است. هر ریال یمن به 100 فلس تقسیم می شود. با این حال، سکه های فلس دیگر در این کشور منتشر نمی شوند و در معاملات کاربردی ندارند.

ریال در سال 1962 پس از استقلال یمن از بریتانیا، معرفی شد و تا قبل از آن، واحد پول این کشور رپیاه (به عربی: ريال) بود که توسط بریتانیا صادر می شد.

ریال در حال حاضر با دلار آمریکا معامله می شود و نرخ برابری فعلی ریال یمن با دلار آمریکا حدود 250 ریال یمن به ازای 1 دلار آمریکا است.

اسکناس های ریال در حال حاضر در 6 اسکناس به ارزش های 100، 200، 500، 1000، 20000 و50000 ریال منتشر می شود. سکه های ریال نیز در حال حاضر در 2 سکه به ارزش های 1 و 5 ریال منتشر می شود.

اختلاف ساعت یمن با ایران

تفاوت ساعت بین کشور ایران و کشور یمن حدود 3 ساعت 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران از ساعت این کشور حدود 3 ساعت و نیم عقب تر است. به عنوان مثال، اگر در ایران ساعت 12:00 ظهر باشد، در این کشور ساعت 15:30 بعد از ظهر است.

این کشور از ساعت تابستانی پیروی نمی‌کند، بنابراین این اختلاف ساعت در تمام طول سال ثابت است.

کلام آخر

کشور یمن بکب از کشور های فرا قاره ای است که در کنار شبه جزیره عربستان واقع شده است. این کشور امروزه دچار یک جنگ داخلی شده است که بحران ها و شرایط بسیار بدی را برای خود ایجاد کرده است. پیش بینی می شود در سال های آینده این جنگ پایان پیدا کرده و شرایط اقتصادی و وضعیت زندگی مردمان این منطقه بهتر می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا