دور دنیا

لبنان کجاست؟ صفر تا 100 مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

بطور قطع کشور لبنان یکی از زیبا ترین کشور های منطقه غربی قاره آسیا است. این کشور با مساحتی حدود 10.452 کیلومتر مربع با کشور سوریه و اسرائیل همسایه است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با آن آشنا شویم.

لبنان کجاست؟

جمهوری لبنان: کشوری در غرب آسیا است که با دریای مدیترانه؛ اسرائیل و سوریه مرز مشترک دارد. این کشور تنوع دینی، فرهنگی و نژادی بالایی دارد، و به دلیل طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل و مردمان مهمان‌ نواز خود به عروس خاورمیانه معروف است.

اشنایی با کشور لبنان
اشنایی با کشور لبنان

این کشور دارای اقتصادی به نسب پیشرفته و منابع طبیعی غنی، از جمله نفت، گاز و زغال‌سنگ است. امروزه این کشور در صنعت گردشگری نیز پیشرفت بسیار زیادی کرده است و بسیاری از درآمد خود را از این زمینه کسب می کند.

لوکیشن لبنان بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور لبنان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

پایتخت لبنان کجاست؟

بیروت، پایتخت این کشور، شهری مدرن و پر جنب و جوش است که به پاریس خاورمیانه معروف است. این شهر به دلیل سواحل زیبا، زندگی شبانه جذاب و فرهنگ غنی خود، یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری جهان عرب است. سطح زندگی در بیروت بسیار بالا است و مردم به طور کلی شیک پوش و مجلل هستند. 

زندگی در این کشور از استاندارد به نسبت بالایی برخوردار است. نکته مهم این است که هزینه زندگی در بیروت بالاست، اما سطح درآمد نیز به همان نسبت بالا است. 

جمعیت لبنان

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 6 میلیون نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. در این کشور مردمان زیادی از ملیت ها و قومیت های مختلفی وجود دارند که در کنار هم به خوبی و خوشی زندگی می کنند.

نقشه لبنان و همسایگان

کشور لبنان کشوری وسیع و زیبایی می باشد. این کشور دارای مناطق و شهرهای زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

پرچم لبنان

نماد و پرچم این کشور از سه نوار افقی به رنگ‌های سرخ، سفید تشکیل شده است. نوار میانی سفید است و دو نوار سرخ در طرفین آن قرار دارند. در وسط نوار سفید، یک سرو سبز رنگ قرار دارد.

پرچم لبنان
پرچم لبنان
 1. رنگ قرمز: نماد خون شهیدان و مقاومت مردم لبنان در برابر استعمارگران
 2. رنگ سفید: نماد پاکی و صلح
 3. رنگ سبز: نماد سرسبزی و خرمی کشور
 4. سرو سبز رنگ: سرو سبز رنگ در وسط پرچم نماد کشور است. این سرو از کوه‌ های منطقه الهام گرفته شده است که نماد پایداری و عظمت این کشور هستند.
مرتبط:   مالدیو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

این پرچم برای اولین بار در سال 1921 زمانی که کشور تحت قیمومیت فرانسه قرار داشت، به عنوان پرچم رسمی این کشور انتخاب شد.

آب و هوا

در این کشور آب و هوایی مدیترانه ای حاکم است و این آب و هوا در طول سال مشخصه های خاصی دارد. در زمستان ها هوای ساحل آن معمولا سرد و بارانی است و دمای هوا در این فصل به ندرت به زیر صفر می رسد.

اما در مناطق بلند تر مثل کوهستان ها، زمستان سرد و برفی است و دمای هوا گاهی اوقات به زیر صفر نیز رسیده و بارش برف سنگین می شود.

در فصل تابستان، هوای ساحل گرم و شرجی شده و دمای هوا به بالای 30 درجه سانتیگراد می رسد. در مناطق داخلی نیز تابستان گرم و خشک است و دمای هوا گاهی اوقات به بالای 40 درجه سانتیگراد می رسد.

از نظر بارندگی نیز، این کشور بسیار بارانی می باشد، به طوری که میانگین بارندگی سالانه در آن حدود 900 میلی متر است. بیشتر بارندگی ها نیز در فصل زمستان رخ می دهد. تنها در مناطق مرتفع لبنان که قله های بلندی دارند و مسیر عبور ابرها مسدود می شود، بارندگی کم است.

تاریخچه لبنان

این کشور بسیار تاریخی و باستانی بوده و قدمت آن به چندین قرن پیش باز می گردد. این منطقه در زمان های بسیار دور محل زندگی و به دنیا آمدن فنیقی ها بوده است. فنیقی ها مردمانی دریانورد بوده اند که در تاریخ این کشور، بسیار زیاد یاد می شوند. علاوه بر این افراد عثمانی ها نیز در جنگ جهانی اول، در مسیر بین سوریه و آن قرار گرفته و داستان های بسیار طولانی ای را به وجود آورده اند.

مرتبط:   دهلی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت شهر دهلی

قوانین کشور

هر کشوری قوانین خاص و مخصوص به خودش را دارد. اکنون باهم چند قانون مهم در این کشور را بررسی می کنیم تا در سفر های خود به آن دچار هیچ گونه مشکلی نشوید. از شما در خواست می کنم تا این متن را به دقت مطالعه کنید.

 • ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در ملاء عام و خیابان ها
 • ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی
 • ممنوعیت ورود به اماکن عمومی با حیوانات
 • ممنوعیت حمل سلاح سرد در اماکن عمومی

علاوه بر قوانین ذکر شده، قوانین دیگری نیز در این کشور وجود دارد که باید رعایت شوند. از جمله این قوانین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قانون کار

طبق قانون کار در این کشور، کار کردن بیش از 10 ساعت در روز غیر قانونی است. این قانون برای حمایت از کارگران و جلوگیری از کار بیش از حد آنها وضع شده است. کارفرمایان ملزم به رعایت این قانون هستند و در صورت تخلف، مجازات خواهند شد.

قانون رانندگی

طبق آخرین قانون رانندگی کشور، بوق زدن ممنوع است. این قانون برای کاهش آلودگی صوتی و جلوگیری از تصادفات رانندگی وضع شده است و رانندگانی که این قانون را نقض کنند، جریمه خواهند شد.

دین مردم لبنان

همانطور که گفتیم در این کشور، افراد با ملیت ها و فرهنگ های بسیار متنوعی زندگی می کنند. اما دین اصلی کشور اسلام است و حدود 40 درصد از جمعیت این کشور مسلمان می باشند. حدود 30 درصد دیگر این جمعیت به مسیح معتقد بوده و 30 درصد دیگر دروزی هستند.

دروزی ها

افرادی در لبنان و یا سوریه زندگی می کنند که دروزی هستند. دین آنها یک چیزی ما بین اسلام، مسیحیت و یهودیت است و دین آنها زیر مجموعه این دین های اصلی است. این افراد به یک خدای واحد اعتقاد دارند و تناسخ را قبول دارند، یعنی معتقدند که روح انسان پس از مرگ به زندگی دیگری منتقل می شود.

زبان مردم

اصلی ترین و رسمی ترین زبان در این کشور، عربی است. لهجه لبنانی از شاخه عربی شامی است، در کاربرد و تلفظ واژگان با دیگر شاخه‌های عربی تفاوت دارد اما به عربی سوری، فلسطینی و مصری نزدیک است. در تلفظ واج «ج»، «ژ» خوانده می‌شود. البته دیگر افراد و اقلیت های کشور، به زبان خود با هم صحبت می کنند.

مرتبط:   گرجستان کجاست؟ صفر تا 100 نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

شهر های مهم

کشور لبنان، کشوری بسیار کوچک و کم جمعیت است. شهر های درون آن نیز به نسبت کم می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از مهم ترین آنها، آشنا شویم.

 • طرابلس: دومین شهر بزرگ این کشور بعد از بیروت، طرابلس است. طرابلس شهری تاریخی و فرهنگی است که به دلیل قلعه‌ های باستانی، مساجد و کلیساهای خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی است.
 • جبیل: شهری باستانی و تاریخی است که به دلیل ویرانه‌ های رومی، کلیساهای قدیمی و ساحل زیبای خود، یکی از پربازدیدترین شهرهای این کشور است.
 • صیدا: شهر صیدا شهری تاریخی و فرهنگی است که به دلیل معبدهای باستانی، کلیساهای قدیمی و بازارهای سنتی خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری است.
 • بقاع: منطقه‌ ای کوهستانی در شمال لبنان است که دارای طبیعت زیبا، آبشارها و جنگل‌ هایی بکر و سرسبز است.

واحد پول لبنان

در این کشور واحد اصلی و رسمی پول، لیره است. لیره در زبان انگلیسی با نام پوند شناخته می شود و با نام اختصاری LL یا LBP نشان داده می شود. هر لیره از 100 پیاستر تشکیل شده که به دلیل مشکلات اقتصادی و تورم های متوالی دیگر ارزش چندانی ندارد.  جالب است بدانید که پیاستر لبنان با نام قروش نیز شناخته می شود.

اختلاف ساعت ایران با لبنان

تفاوت ساعت لبنان با ایران حدود یک ساعت است و این کشور یک ساعت از ایران عقب تر است. یعنی اگر در بیروت ساعت 10 ظهر باشد، در ایران ساعت 11 ظهر است.

کلام آخر

کشور لبنان، کشوری کوچک و ثروتمند است که در قاره آسیا و نزدیک به کشور ما واقع شده است. این کشور کاملا اسلامی می باشد و بیش از 70 درصد مردمان آن مسلمان هستند. شهر های خاص و جاذبه های بسیار زیبای آن، بسیاری از توریست ها را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا