دور دنیا

مقدونیه کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کشور مقدونیه یکی از کشورهای زیبا و دیدنی اروپایی است که در جنوب شرقی این قاره و در قسمت شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 67.000 کیلومتر مربع، 149 امین کشور بزرگ در کل جهان است. در واقع این بخش شمالی این منطقه در خشکی محصور شده است و در بخش شمالی کشور یونان قرار دارد. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این کشور می پردازیم.

مقدونیه کجاست؟
مقدونیه کجاست؟

مقدونیه کجاست؟

Macedonia یکی از بهترین کشور های اروپایی است که دارای فلاتی با ارتفاع 600 الی 900 متر است. این کشور از بخش شمالی با کشور صربستان و کوزوو، از سمت غربی با کشور آلبانی، از طرف شرقی با کشور بلغارستان و از طرف جنوبی با کشور یونان همسایه می باشد. در واقع این کشور دارای طبیعتی بسیار بکر و زیبا می باشد که تمام گردشگران را از سراسر جهان جذب خود کرده است.

لوکیشن مقدونیه بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق مقدونیه شمالی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کشور مقدونیه 

کشور مقدونیه شمالی کشوری بسیار خاص و وسیع است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

نقشه کشور مقدونیه 
نقشه کشور مقدونیه 

پرچم مقدونیه

نماد و پرچم جمهوری مقدونیه شمالی مستطیل شکل است و نسبت طول به عرض آن 2:3 است. زمینه پرچم آبی است و در مرکز آن یک خورشید با 8 اشعه زرد قرار دارد.

 1. رنگ آبی در پرچم نماد آسمان و دریا است.
 2. رنگ زرد در پرچم نماد خورشید و امید است.
 3. هشت اشعه خورشید در پرچم نماد 8 ملیت اصلی کشور است.
پرچم مقدونیه
پرچم مقدونیه

این پرچم در تاریخ 5 اکتبر 1995 به تصویب رسید و جایگزین پرچم قبلی شد که به دلیل شباهت آن به پرچم یونان، مورد اعتراض این کشور قرار گرفته بود. 

جمعیت مقدونیه

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 4 میلیون نفر جمعیت در این منطقه ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. حدود 67 درصد از جمعیت این کشور مقدونی بوده، 20 درصد آلبانیایی، 4.5 درصد ترک، 2.3 درصد کولی و 2.3 درصد صرب هستند. این کشور به نسبت کم جمعیت بوده و جمعیت آن تنها دو برابر جمعیت شهر تهران در کشور ایران است.

پایتخت مقدونیه کجاست

اسکوپیه، پایتخت کشور مقدونیه، در شمال غربی این کشور و در کنار رودخانه واردار قرار دارد. این شهر با جمعیتی بالغ بر 0.5 میلیون نفر، بزرگترین شهر و مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور است. این شهر همچنین یک مرکز مهم حمل و نقل و تجارت است و دارای فرودگاه بین‌ المللی، ایستگاه راه‌ آهن و شبکه‌ ای گسترده از جاده‌ها و بزرگراه ها است.

اسکوپیه، پایتخت کشور مقدونیه
اسکوپیه، پایتخت کشور مقدونیه

اسکوپیه قدمتی طولانی دارد و تاریخ آن به قرن 7 قبل از میلاد می‌ رسد. این شهر در طول تاریخ تحت حکومت اقوام مختلف، از جمله رومی‌ها، عثمانی‌ ها و یوگسلاوی‌ها قرار داشته است. اسکوپیه شهری مدرن و جذاب است که دارای جاذبه‌ های گردشگری متعددی، از جمله موارد زیر است.

 • قلعه اسکوپیه
 • بازار قدیمی
 • پل سنگی
 • کلیسای جامع سنت کلاویوس
 • مسجد سلیمانیه
مرتبط:   سن پترزبورگ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

تاریخچه

قدمت و تاریخ این کشور باستانی به هزاران سال پیش باز می گردد. اولین ساکنان این منطقه، مردمی بودند که در حدود 6000 سال پیش به این منطقه مهاجرت کردند و در آن مشغول کشاورزی و دامداری شدند.

در حدود 1000 سال پیش، قبایل مقدونی در این منطقه ظهور کردند، این قبیله، از مردمان مختلف تشکیل شده بودند که از مناطق مختلف به این منطقه مهاجرت کرده بودند.

حدود 400 سال پیش از میلاد، نیز این کشور به یک امپراتوری قدرتمند تبدیل شد و  امپراتوری توسط فیلیپ دوم تأسیس شد و توسط پسرش، اسکندر کبیر، به اوج قدرت خود رسید.

قدمت و تاریخ مقدونیه این کشور باستانی
قدمت و تاریخ مقدونیه این کشور باستانی

اسکندر کبیر، در طول 13 سال حکومت خود، امپراتوری را به سراسر جهان گسترش داد. او مصر، ایران، هند و بسیاری از مناطق دیگر را فتح کرد و امپراتوری خودش را را به یکی از بزرگترین امپراتوری‌ های تاریخ تبدیل کرد.

پس از مرگ اسکندر کبیر، این امپراتوری به چندین بخش تقسیم شد. این بخش‌ها، در طول قرن‌ های بعدی، توسط امپراتوری های مختلف، مانند رومیان، عثمانی‌ها و یوگسلاوی، اداره می‌ شدند.

در سال 1991، کشور از یوگسلاوی سابق استقلال پیدا کرد و با نام جمهوری مقدونیه در سراسر جهان شهرت پیدا کرد.

سال 2001، مقدونیه و یونان پس از 15 سال مذاکره، توافق کردند که مقدونیه به نام جمهوری مقدونیه شمالی شناخته شود. این توافق، اختلافات بین 2 کشور را بر سر نام حل کرد.

مقدونیه شمالی کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است و در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی داشته است. 

مرتبط:   اندونزی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

آب و هوا

در این کشور زیبا، آب و هوا به نسبت معتدل و مناسب می باشد، زیرا تحت تاثیر عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و جریانات هوا قرار دارد. این کشور در منطقه ای قرار دارد که از سمت شمال توسط کوه های آلپ جنوبی و از سمت جنوب توسط کوه های رودوپ احاطه شده است. این کوه ها از ورود هوای سرد از شمال و هوای گرم از جنوب جلوگیری می کنند و باعث ایجاد آب و هوایی معتدل در مقدونیه می شوند. به طور کلی، آب و هوای این کشور 4 فصل مشخص دارد:

 آب و هوای به نسبت معتدل و مناسب مقدونیه
آب و هوای به نسبت معتدل و مناسب مقدونیه
 • فصل بهار: بهار در این کشور از ماه مارس تا ماه مه ادامه دارد. این فصل معمولاً معتدل و آفتابی است و دمای هوا به تدریج افزایش می یابد.
 • فصل تابستان: تابستان در این کشور از ماه ژوئن تا ماه آگوست ادامه دارد. این فصل معمولاً گرم و خشک است و دمای هوا به طور متوسط ​​بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است.
 • فصل پاییز: پاییز از ماه سپتامبر تا ماه نوامبر ادامه دارد. این فصل معمولاً معتدل و آفتابی است و دمای هوا به تدریج کاهش می یابد.
 • فصل زمستان: زمستان های این کشور نیز از ماه دسامبر تا ماه فوریه ادامه دارد. این فصل معمولاً سرد و برفی است و دمای هوا به طور متوسط ​​بین 0 تا 5 درجه سانتیگراد متغیر است.

با این حال، آب و هوای مقدونیه در مناطق مختلف این کشور متفاوت است. در مناطق کوهستانی، آب و هوا سردتر و مرطوب تر، در مناطق ساحلی، آب و هوا گرم تر و خشک تر است.

شهر های مهم

کشور مقدونیه یکی از کشور های بزرگ اما کم جمعیت اروپایی است. این کشور دارای شهر های زیادی می باشد، در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از این شهر ها آشنا شویم.

 • بیتولا 
 • استروگا
 • کچفو
 • کومانوفو
 • کراتوفو
 • اشتیپ
 • پراسپا
 • پلوودیو

بیتولا

شهر بیتولا دومین شهر بزرگ کشور مقدونیه است. این شهر در جنوب غربی کشور قرار دارد و جمعیت آن حدود 100 هزار نفر است. بیتولا مرکز اقتصادی و فرهنگی منطقه غرب مقدونیه است و دارای جاذبه های گردشگری متعددی مانند کلیسای جامع سنت ماری، حمام های رومی و بازار سنتی است.

شهر بیتولا دومین شهر بزرگ کشور مقدونیه
شهر بیتولا دومین شهر بزرگ کشور

استروگا

شهر استروگا سومین شهر بزرگ در این کشور زیبا است. این شهر در جنوب شرقی این منطقه قرار دارد و جمعیت آن حدود 60 هزار نفر است. استروگا مرکز اقتصادی و فرهنگی منطقه جنوب شرقی است و دارای جاذبه های گردشگری متعددی مانند کلیسای جامع سنت جورج، پل رومی و موزه استروگا است.

شهر استروگا سومین شهر بزرگ در مقدونیه زیبا
شهر استروگا سومین شهر بزرگ در مقدونیه زیبا

دین مردم مقدونیه

در این کشور زیبا دین واحد وجود ندارد و دین افراد با یکدیگر متفاوت است. حدود 67 درصد از مردمان این کشور مسیحی ارتدکس، 20 درصد مسلمان، 3 درصد مسلمان سنی و 2 درصد بی‌ دین هستند. سایر ادیان موجود در این کشور نیز کاتولیک، پروتستان، یهودیت و بودیسم هستند.

مرتبط:   کشورهای آسیایی بر اساس جمعیت (2024) و مساحت آنها

زبان مقدونیه

در این کشور زبان اصلی و رسمی مردم زبان مقدونی македонски јазик است. این  زبان رسمی جمهوری مقدونیه است که در گروه زبان‌های اسلاوی جنوبی قرار می‌گیرد و با زبان‌های بلغاری، صربی و کرواتی ارتباط نزدیکی دارد.

زبان مقدونی از قرن 19 میلادی به عنوان زبانی مستقل شناخته شد و در قرن 20 سرزمین‌های مقدونی زبان میان سه کشور بلغارستان، یونان و یوگسلاوی بخش شد.

آشنایی با مردم مقدونیه
آشنایی با مردم

 به طبع زبان‌های رسمی این کشورها به مقدونیان آموخته می‌شد و نه زبان مقدونی و  در سال 1944 بود که نخستین دستور زبان رسمی تدوین گردید. این زبان دارای 27 حرف است که بر اساس الفبای سیریلیک نوشته می‌ شود. 

واحد پول مقدونیه

دینار مقدونیه MKD واحد پول اصلی این کشور است. این یکای پول به 100 دنی MKD تقسیم می‌شود. واژه دینار از نام یکای پول روم باستان دیناریوس می‌ آید و  نماد آن MKD است.

دینار مقدونیه MKD واحد پول اصلی مقدونیه
دینار مقدونیه MKD واحد پول

دینار در تاریخ 26 آوریل سال 1992 معرفی و جایگزین نسخه سال 1990 از دینار یوگسلاوی شد. در تاریخ 5 مه 1993 نرخ ارز اصلاح و 1جدید دینار (MKD) برابر با 100 دینار قدیم (MKN) اعلام شد.

اختلاف ساعت ایران با مقدونیه

تفاوت ساعت کشور ایران با کشور مقدونیه 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران 2 ساعت و نیم از ساعت این کشور جلوتر است. برای مثال زمانی که در ایران ساعت 12:00 ظهر است، در این کشور ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

کشور مقدونیه یکی از قدیمی ترین و خاص ترین کشور های قاره اروپا است. این کشور زیبا به سرزمین اسکندر معروف می باشد، در قلب بالکان قرار گرفته و دارای جاذبه های دیدنی زیادی می باشد. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی برای بازدید از جاهای دیدنی این کشور به آن سفر می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا