دور دنیا

واتیکان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت Holy See

کوچک ترین دولت مستقل در جهان متعلق به کشور واتیکان با مساحت 0.44 کیلومتر مربع است. این شهر با جمعیتی حدود 518 نفر در در قلب شهر تاریخی رم واقع شده که از کوچک ترین کشور ها است. مهم ترین جاذبه آن موزه هنری است که آثار هنری ارزشمندی از هنرمندان بزرگی مانند: رافائل، میکل‌ آنژ و لئوناردو داوینچی را در خود جای داده است. در ایرانیجو به معرفی واتیکان و آداب و رسوم، فرهنگ مردم و شرایط زندگی و نقشه آن می پردازیم.

واتیکان کجاست؟

Holy See کوچک ترین کشور جهان، مملو از دیدنی‌های تاریخی و مذهبی است. واتیکان درون شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است که مقر پاپ و مرکز کلیسای کاتولیک است، هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است.

واتیکان کجاست؟
واتیکان کجاست؟

گردشگرانی که به رم سفر می‌ کنند، حتما از این کشور نیز دیدن می‌ کنند زیرا با جاذبه‌های تاریخی و مذهبی متعدد خود، یکی از زیباترین جاهای دیدنی رم است.

لوکیشن واتیکان روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق واتیکان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کشور واتیکان

کشور واتیکان بسیار خاص و زیبا است که دارای شهرها و استان ها کمی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور واتیکان
نقشه کشور واتیکان

پرچم واتیکان

نماد و پرچم واتیکان از 2 رنگ زرد و سفید تشکیل شده است. رنگ زرد در سمت چپ پرچم قرار دارد و رنگ سفید در سمت راست آن قرار دارد. در مرکز رنگ سفید، 2 کلید طلایی به شکل ضربدری قرار گرفته‌ اند و کلیدهای طلایی نماد کلیدهای بهشت هستند که به سنت پیتر، اولین پاپ مسیحیت، اهدا شده اند.

پرچم کشور واتیکان
پرچم کشور واتیکان

این پرچم در سال 1929 به عنوان پرچم رسمی این کشور پذیرفته شد و  بر اساس پرچم ایالات پاپ پیشین الگوبرداری شده است. هر کدام از رنگ های آن نیز دارای یک نماد و مفهوم خاصی می باشند:

 1. رنگ زرد: نماد قدرت و ثروت کلیسای کاتولیک
 2. رنگ سفید: نماد پاکی و بی‌ گناهی
 3. کلید های طلایی: نماد کلیدهای بهشت

جمعیت واتیکان

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 518 نفر در این منطقه ساکن بوده و در آن زندگی میکنند. از این تعداد، حدود 450 نفر شهروند واتیکان هستند و بقیه تنها مجوز اقامت در این کشور را دارند. حدود نیمی از شهروندان این منطقه در این کشور زندگی نمی‌کنند و به مناسبت شغل خود به دیگر کشور ها مهاجرت کرده اند.

مرتبط:   شهر کربلا کجاست؟ بررسی نقشه ⭐ مساحت، آب و هوا و جمعیت+ عکس

زنان واتیکان

در این کشور عجیب زنان نقش‌های بسیار مهم و مختلفی را ایفا می‌کنند. آنها در زمینه‌ های مختلف از جمله مذهب، سیاست، فرهنگ و اقتصاد فعالیت می‌ کنند. آنها در کلیسای کاتولیک، حضور فعالی دارند و می‌ توانند به عنوان کشیش، راهبه یا دینیار فعالیت کنند.

زنان در سیاست نیز حضور داشته و می‌ توانند به عنوان عضو شورای شهر، مجلس نمایندگان و سنای انتخاب شوند. در حال حاضر، یک زن به نام ماریانو کورنی، به عنوان عضو شورای شهر فعالیت می‌ کند. 

زنان واتیکان
زنان واتیکان

به طور کلی ویژگی های عمومی این زنان شامل موارد زیر می باشد.

 • به مذهب کاتولیک اعتقاد دارند.
 • به ارزش‌های اخلاقی اهمیت می‌دهند.
 • به هنر، موسیقی و مد علاقه‌ مند هستند.
 • از حقوق برابر برای زنان و مردان حمایت می‌ کنند.

البته، این تیپ‌ بندی کلی است و ممکن است برخی زنان با ویژگی‌های متفاوتی نیز وجود داشته باشند. پوشش زنان واتیکان نیز معمولا پوششی محافظه‌ کارانه است. آنها لباس‌های بلند و پوشیده می‌ پوشند و موهای خود را می‌ پوشانند، این پوشش به دلیل اعتقادات مذهبی آنها است.

 تاریخچه

قدمت و تاریخ این کشور به قرن 1 میلادی بازمی گردد. در آن زمان، این منطقه به عنوان محل دفن سنت پیتر، اولین پاپ مسیحیت، انتخاب شد. در قرن 4 میلادی، کلیسای سنت پیتر در این مکان ساخته شد و به تدریج به مرکز قدرت کلیسای کاتولیک تبدیل شد.در قرون وسطی، واتیکان به عنوان یک ایالت مستقل شناخته می‌ شد که تحت کنترل پاپ بود. این ایالت دارای ارتش، نیروی دریایی و حتی یک سیستم قضایی مستقل بود.

در قرن 19 میلادی، ایالات پاپ با مشکلات زیادی مواجه شد و در پی انقلاب‌ های اروپا، قدرت پاپ به شدت کاهش یافت و بسیاری از سرزمین‌های تحت کنترل او به دست دولت‌های سکولار افتادند.

تاریخچه واتیکان
تاریخچه واتیکان

در سال 1929 پیمان لاتران بین پاپ و ایتالیا به امضا رسید و این پیمان استقلال واتیکان را به رسمیت شناخت و مرزهای آن را مشخص کرد.از آن زمان تاکنون، واتیکان به عنوان یک کشور مستقل در داخل شهر رم ایتالیا باقی مانده است.

مرتبط:   قطر کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت QATAR

ارتش واتیکان

واتیکان دارای 2 نیروی امنیتی است: 

 1. گارد سوئیسی
 2. ژاندارمری

گارد سوئیسی یک نیروی کوچک اما آموزش دیده است که به صورت داوطلبانه از میان شهروندان سوئیسی تشکیل شده است. این نیرو مسئول حفاظت از پاپ و سایر مقامات عالی‌ رتبه است.

گارد سوئیسی یک نیروی کوچک اما آموزش دیده
گارد سوئیسی یک نیروی کوچک اما آموزش دیده

ژاندارمری یک نیروی پلیس چند منظوره است که مسئول حفظ امنیت و نظم عمومی است. این نیرو همچنین مسئول اجرای قانون و تحقیقات جنایی می باشد.

آب و هوا

هوای این کشور به دلیل نزدیکی به دریا، مدیترانه ای است. به طوری که در تابستان ها گرم و در زمستان مرطوب و معتدل است. بارندگی در این کشور نسبتاً کم است و میانگین میزان بارندگی در سال حدود 900 میلی‌متر است. بیشترین میزان بارندگی در پاییز و زمستان رخ می‌دهد.

ماهمیانگین دما (سانتی‌گراد)میانگین میزان بارندگی (میلی‌متر)
دی۱۰۷۵
بهمن۱۳۸۰
اسفند۱۶۸۵
فروردین۱۹۸۰
اردیبهشت۲۳۶۵
خرداد۲۶۵۵
تیر۲۸۴۵
مرداد۲۷۴۰
شهریور۲۴۴۵
مهر۲۱۵۵
آبان۱۶۶۵
آذر۱۲۷۵
آب و هوای واتیکان
آب و هوای مدیترانه ای واتیکان
آب و هوای مدیترانه ای

قوانین واتیکان

در این کشور کوچک اما مهم قوانین بسیار خاص و نسبتا عجیبی وجود دارد که دانستن آنها ممکن است برای برخی از افراد جذاب باشد.

 • طلاق غیر قانونی است: در این کشور طلاق غیر قانونی است و هیچ راهی برای پایان دادن قانونی به یک ازدواج وجود ندارد. اگر یک زوج بخواهند از هم جدا شوند، باید از کشور خارج شوند و در کشور دیگری طلاق بگیرند.
 • ازدواج بین یک کاتولیک و یک غیر کاتولیک غیرقانونی است: اگر یک زوج بخواهند با یکدیگر ازدواج کنند، باید هر دو کاتولیک باشند.
 • زنان نمی‌توانند به عنوان پاپ انتخاب شوند: پاپ، رهبر کلیسای کاتولیک است و باید مرد باشد.
 • سقط جنین غیرقانونی است: در این کشور سقط جنین غیرقانونی است و مجازات آن تا پنج سال حبس است.
 • همجنسگرایی غیرقانونی است: همجنسگرایی غیرقانونی است و مجازات آن 8 سال حبس است.
مرتبط:   موناکو کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 2024

دین مردم واتیکان 

مسیحیت کاتولیک دین مردم واتیکان است. این کشور مرکز کلیسای کاتولیک است و پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، در این کشور زندگی می‌کند. بنابراین، طبیعی است که دین اکثریت مردم واتیکان مسیحیت کاتولیک باشد.

آشنایی با مردم واتیکان
آشنایی با مردم

از آنجایی که کشور کوچک است، تعداد زیادی از مردم آن در مشاغل مرتبط با کلیسا مشغول به کار هستند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم کشیش، راهبه، کاردینال یا اسقف هستند که این امر نیز به افزایش درصد مسیحیان کاتولیک در واتیکان کمک می‌ کند.

جاهای دیدنی واتیکان

واتیکان کشوری بسیار کوچک اما زیبا است که دارای جاذبه های بسیار دیدنی است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی برخی از آنها بپردازیم.

کلیسای سنت پیتر واتیکان
کلیسای سنت پیتر
 • کلیسای سنت پیتر
 • کلیسای سیستین
 • موزه‌
 • باغ‌
 • کاخ واتیکان

زبان

ایتالیایی زبان رسمی مردم واتیکان است. این زبان در تمام قوانین و مقررات واتیکان استفاده می‌شود و زبان مکالمات روزمره مردم این کشور نیز می‌ باشد. با این حال، زبان رسمی سریر مقدس، که دولت واتیکان را اداره می‌کند، لاتین است. لاتین زبان رسمی کلیسای کاتولیک نیز هست و در اسناد رسمی کلیسا واتیکان از آن استفاده می‌ شود.

واحد پول واتیکان

یورو واحد پول در واتیکان است. این کشور در سال 1999 به همراه 11 کشور دیگر اتحادیه اروپا، به یورو پیوست و تا قبل از آن، واحد پولی آن لیره بود.

لیر واحد پول واتیکان در گذشته
لیر واحد پول واتیکان

یورو در این منطقه به صورت سکه و اسکناس در گردش است. اسکناس‌های یورو در این بخش طرح متفاوتی دارند. در پشت اسکناس‌ها تصاویری از آثار هنری و تاریخی مانند کلیسای سنت پیتر و موزه چاپ شده است.

اختلاف ساعت ایران با واتیکان

تفاوت ساعت ایران با واتیکان 2:30 ساعت است. به عنوان مثال، اگر در تهران ساعت 12:00 بعد از ظهر باشد، در این کشور ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

کشور واتیکان کوچکترین و کم جمعیت ترین کشور های دنیا است که در شهر رم واقع شده و با لقب شهر مقدس در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. این لقب به دلیل اهمیت مذهبی برای مسیحیان جهان انتخاب شده است.  البته القاب دیگری مانند خانه پاپ و شهر کشور و غیره نیز به آن داده شده است که برای مردمان سراسر جهان بسیار جذاب است.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا