دور دنیا

لوکزامبورگ کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور لوکزامبورگ با مساحت 2.586 کیلومتر مربع، یکی از ثروتمند ترین کشور های اروپایی است که با جمعیتی حدود 654,768 نفر در غرب اروپا و در بخش دوک نشین واقع شده است و از مهم ترین جاذبه های آن ربع قدیمی است. در ایرانیجو به معرفی لوکزامبورگ و آداب و رسوم، فرهنگ مردم و شرایط زندگی و نقشه آن می پردازیم.

لوکزامبورگ کجاست؟
لوکزامبورگ کجاست؟

لوکزامبورگ کجاست؟

Luxembourg لوکزامبورگ یا لوکسِمبورگ کشوری بسیار کوچک در منطقه غربی قاره اروپا است که پایتختی با همین نام دارد. این منطقه از بخش شمالی و شرقی با آلمان، از بخش غربی با فرانسه و از سمت جنوبی با بلژیک همسایه است و مرز مشترک دارد.

لوکیشن لوکزامبورگ روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق لوکزامبورگ قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه لوکزامبورگ

لوکزامبورگ بسیار خاص و زیبا است که دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه لوکزامبورگ
نقشه لوکزامبورگ

پرچم لوکزامبورگ

نماد و پرچم لوکزامبورگ یک پرچم 3 رنگ است که از 3 نوار افقی هم اندازه به رنگ سرخ، سفید و آبی کمرنگ تشکیل شده‌ است. نوار سرخ رنگ در بالا، سفید در میان و نوار آبی کمرنگ در پایین 2 نوار دیگر قرار گرفته‌ است و در تاریخ 23 ژوئن 1972 پذیرفته شد.

 1. رنگ قرمز نماد شجاعت و دلاوری است.
 2. رنگ سفید نماد صلح و پاکی است.
 3. رنگ آبی کمرنگ نماد امید و وفاداری است.
پرچم لوکزامبورگ
پرچم لوکزامبورگ

این پرچم از نظر ظاهری به پرچم هلند شباهت دارد با این تفاوت که در پرچم هلند آبی پررنگ‌‌ تری استفاده شده و خود پرچم نیز کوتاه تر است.

جمعیت لوکزامبورگ

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 654,768 در لوکزامبورگ ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. این کشور بسیار کوچک و کم جمعیت بوده و از کم تراکم ترین مناطق اروپایی است. البته این میزان جمعیت نیز در سال های اخیر افزایش داشته و رشد جمعیت آن مثبت بوده است.

لوکزامبورگ پایتخت کجاست؟

شهر لوکزامبورگ پایتخت کشور لوکزامبورگ است. این شهر بسیار کوچک اما زیبا و دیدنی در اروپای غربی است. این شهر در هم‌ ریزشگاه دو رود آلزت و پتروس قرار دارد و به دلیل موقعیت استراتژیک خود، از دوران قرون وسطی تا کنون از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

لوکزامبورگ پایتخت کجاست؟
لوکزامبورگ پایتخت کجاست؟

لوکزامبورگ یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان است و به عنوان یکی از مراکز مهم بانک‌ داری، اداری و مالی شناخته می‌شود. این شهر همچنین مقر چندین نهاد مربوط به اتحادیه اروپا از جمله دادگاه دادگستری، دیوان حسابرسی و بانک سرمایه‌ گذاری است. جاهای دیدنی این شهر نیز شامل موارد زیر می باشد.

 • قلعه Luxembourg Castle
 • منطقه تاریخی Old Town of Luxembourg
 • پل پیروزی Pont Adolphe
 • پارک ملی اتنایل Ettelbruck
مرتبط:   یونان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

تاریخچه

تاریخ و قدمت لوکزامبورگ به قرن 10 میلادی با می گردد. در آن زمان، زیگفرید یکم آردن، یک نجیب‌ زاده آلمانی، قلعه‌ ای در این منطقه ساخت که بعدها به شهر لوکزامبورگ تبدیل شد. قلعه به دلیل موقعیت استراتژیک خود در تقاطع راه‌های تجاری مهم، اهمیت زیادی پیدا کرد و به یکی از مراکز مهم نظامی و تجاری در اروپا تبدیل شد.

قرن 13 نیز این منطقه به یکی از دوک‌ نشین‌ های امپراتوری مقدس روم تبدیل شد. این دوره، دوک‌ ها نقش مهم سیاستب را در اروپا ایفا کردند و 4 نفر از آنها به امپراتوران مقدس روم تبدیل شدند.

در قرن 16 نیز این کشور به دست هابسبورگ‌ها افتاد و آن را به یکی از ایالت‌های هلند هابسبورگ تبدیل کردند. در قرن 18 میلادی نیز این منطقه به دست فرانسه افتاد و فرانسه در سال 1795 کشور را به عنوان بخشی از جمهوری فرانسه اعلام کرد.

تاریخ و قدمت لوکزامبورگ
تاریخ و قدمت لوکزامبورگ

سال 1815 پس از جنگ‌های ناپلئونی، کنگره وین را به عنوان یک دوک‌ نشین مستقل به ویلیام اول، پادشاه هلند، واگذار کرد. سال 1839 پس از شورش‌های مردمی در این کشور به 2 بخش تقسیم شد.

 بخش غربی به بلژیک واگذار شد و بخش شرقی به عنوان دوک‌ نشین مستقل باقی ماند. در طول جنگ جهانی اول و دوم نیز این منطقه توسط آلمان تصرف شد، اما پس از جنگ جهانی دوم، لوکزامبورگ به عضویت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ناتو در آمد. این کشور نیز امروزه به یک کشور ثروتمند و توسعه‌ یافته تبدیل شده است که از جایگاه مهمی در اقتصاد و سیاست اروپا برخوردار است.

مرتبط:   سوئیس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

آب و هوا

در این منطقه آب و هوایی معتدل و اقیانوسی در جریان است. میانگین دمای هوا در لوکزامبورگ در فصل زمستان بین 0 تا 7 درجه سانتیگراد است و احتمال بارش برف و باران وجود دارد. در فصل تابستان نیز هوا در این منطقه گرم آفتابی است به طوری که میانگین دمای هوا در آن بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد است.

آب و هوای معتدل و اقیانوسی
آب و هوای معتدل و اقیانوسی

میزان بارندگی در این منطقه نسبتاً زیاد است و  میانگین سالانه آن حدود 800 میلی‌متر است. بیشترین میزان بارندگی در فصل پاییز اتفاق می‌ افتد. بهترین زمان برای سفر به این کشور فصل بهار یا پاییز است و در این دو فصل، آب و هوا معتدل و دلپذیر است.

تقسیمات کشوری

لوکزامبورگ به 3 بخش مهم تقسیم شده است.

 1. دی کیرش Diekirch: در شمال شرقی قرار دارد.
 2. گرونماخر Grevenmacher: در جنوب شرقی واقع شده است.
 3. لوکزامبورگ Luxembourg در مرکز کشور قرار گرفته است.

هر یک از این 3 بخش به 12 ناحیه تقسیم شده‌ اند. این 12 ناحیه عبارتند از:

 • دی کیرش Diekirch
 • ویلتش Wiltz
 • ارلنگن Echternach
 • ویت Vianden
 • گرونماخر Grevenmacher
 • راونگر Remich
 • بیلگانژ Diekirch
 • لوگزامبورگ Luxembourg
 • هئوتل Luxembourg
 • مری Mersch
 • لوکسمبورگ Luxembourg

هر یک از این 12 ناحیه نیز به 10 ها شهر تقسیم شده‌ اند و در حالت کلی این کشور دارای 106 شهر است.

شهر های مهم

در جدول زیر می توانید لیست شهر های مهم لوکزامبورگ، همراه با جمعیت، و نقش آن شهر را مشاهده کنید.

نام شهرجمعیتنقش
لوکزامبورگ۱۲۳,۰۰۰پایتخت، مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی
دیفردانژ۴۸,۰۰۰دومین شهر بزرگ، مرکز صنعتی
ویلورس۳۸,۰۰۰مرکز تجاری و فرهنگی
اِشویل۲۹,۰۰۰مرکز فرهنگی و تاریخی
شنون۲۸,۰۰۰مرکز صنعتی و تجاری
دتلون۲۷,۰۰۰مرکز صنعتی
ارلن۲۴,۰۰۰مرکز صنعتی
متز۲۳,۰۰۰مرکز فرهنگی و تاریخی
شهر های مهم لوکزامبورگ

عجایب لوکزامبورگ

در این کشور جاهای دیدنی بسیار خاص و زیبایی وجود دارد که دیدن آن ها می توانید شما را بسیار شگفت زده کند.

مرتبط:   برلین کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Berlin

ربع قدیمی

همانطور که گفتیم معروف ترین و اصلی ترین جاذبه این کشور، ربع قدیمی است. ربع قدیمی یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مناطق است که در سال 1994، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این منطقه، با خیابان‌های سنگفرش شده، ساختمان‌های تاریخی و کافه‌های دنج، فضایی دلنشین و رویایی را برای گردشگران فراهم می‌کند.

ربع قدیمی
ربع قدیمی

موزه ملی تاریخ و هنر

یکی از مهم‌ ترین موزه‌های این کشور موزه ملی تاریخ و هنر است. این موزه که آثار هنری و تاریخی ارزشمندی را از دوران پیش از تاریخ تا به امروز، در خود جای داده است. این موزه، برای علاقه‌ مندان به تاریخ و هنر، مکانی جذاب و دیدنی است.

موزه ملی تاریخ و هنر
موزه ملی تاریخ و هنر

صخره باک

یکی از عجایب طبیعی صخره باک است که در مرکز شهر پایتخت قرار دارد. این صخره، با دالان‌های پیچ در پیچ و حفره‌های متعدد خود، فضایی منحصر به فرد و جذاب را ایجاد کرده است. صخره باک، یکی از بهترین مکان‌ ها برای پیاده‌ روی و گشت و گذار در طبیعت است.

دین لوکزامبورگ

مسیحیت کاتولیک، دین اصلی مردم در این کشور است که حدود 70 درصد مردم به آن ایمان دارند.

دین لوکزامبورگ
دین لوکزامبورگ

زبان لوکزامبورگ

لوکزامبورگی (Luxembourgish) زبان رسمی این کشور است که تنها در لوکزامبورگ استفاده می شود. زبان لوکزامبورگی نوعی زبان محاوره آلمانی است که در آن واژگان فرانسوی زیادی یافت می‌شود. این زبان به زبان منطقه آلزاس فرانسه نیز شباهت زیادی دارد.

واحد پول لوکزامبورگ

یورو واحد پول لوکزامبورگ است که از سال 2002 برای این منطقه انتخاب شده است. قبل از سال 2002 و در تمام طول قرن 20 واحد پول این کشور فرانک بود.

واحد پول لوکزامبورگ
واحد پول لوکزامبورگ

اختلاف ساعت ایران لوکزامبورگ

 تفاوت ساعت ایران با لوکزامبورگ حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت ایران حدود 2 ساعت و نیم ساعت از ساعت در این کشور جلوتر است. به عنوان مثال، اگر در تهران ساعت 12:00 ظهر باشد، در لوکزامبورگ ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

لوکزامبورگ از خاص ترین و ثروتمندترین کشور های اروپایی که با لقب کشور طلا در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. 

این لقب به دلیل ثروت و رفاه بالای این کشور، که ناشی از اقتصاد قدرتمند آن است، به آن داده شده است. سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای دیدن عجایب و جاذبه های این کشور به آن سفر می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا