دور دنیا

کره جنوبی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور  کره جنوبی یکی از زیباترین و پیشرفته ترین کشور های آسیایی است. این کشور با مساحتی حدود 100.210 کیلومتر مربع در شرق آسیا و بخش جنوبی شبه جزیره کره واقع شده است. در واقع این کشور از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار خوبی قرار گرفته و یکی از بزرگترین قطب اقتصادی در کل جهان است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این کشور آشنا شویم.

کره جنوبی کجاست؟

South Korea یکی از خاص ترین کشور های جهان است که رشد اقتصادی آن در کل جهان شهرت پیدا کرده است. این کشور از بخش شمالی با کره شمالی، از سمت غربی با دریای زرد، از سمت شرقی با چین و از جنوب با تنگه کره و دریای چین شرقی همسایه است. زیبایی ها و جاذبه هایی بسیار خاص در این کشور قرار دارد که گردشگران را از سراسر جهان جذب خود کرده است.

کره جنوبی کجاست؟
کره جنوبی کجاست؟

نقشه کره جنوبی به فارسی

کره جنوبی کشوری به نسبت وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کره جنوبی به فارسی
نقشه کره جنوبی به فارسی

لوکیشن کره جنوبی روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن این کشور قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن می توانید جزئیات کامل تری را مشاهده کنید.

پرچم کره جنوبی

نماد و چرم اصلی در این کشور یک پرچم مستطیل شکل با نسبت طول به عرض 3:2 است. زمینه آن سفید است و در مرکز آن یک دایره آبی رنگ با چهار عنصر چهارگانه (هوا، آب، آتش و زمین) در چهار گوشه آن قرار دارد. 

  1. رنگ سفید: در پرچم کره جنوبی نماد خلوص و صلح است.
  2. دایره آبی رنگ: نماد تعادل و هماهنگی است.
  3. چهار عنصر چهارگانه: نماد عناصر طبیعت هستند که برای ایجاد زندگی ضروری هستند.

پرچم  این کشور برای اولین بار در سال 1883 توسط دودمان جوسان به رسمیت شناخته شد. این پرچم پس از استقلال کره از ژاپن در سال 1945 به عنوان پرچم ملی این کشور انتخاب شد.

پرچم کره جنوبی
پرچم کره جنوبی

جمعیت کره

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 51,784,059 نفر در این کشور ساکن بوده و در ان زندگی می کنند. همین میزان جمعیت باعث شده است که این منطقه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای آسیای شرقی باشد. التبه در سال های اخیر برخلاف تصور بسیاری از مردم، نرخ رشد جمعیت آن کاهش یافته است و این نرخ چیزی حدود 3 درصد می باشد.

مرتبط:   آمستردام کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

پایتخت کره جنوبی کجاست؟

سئول، قلب کره است که پایتخت کشور نیز محسوب می شود. این شهر شهرت و محبوبیت جهانی داشته و بسیار مدرن و خاص است. سئول در شمال غربی این کشور و بر کرانه رودخانه هان قرار دارد و دارای جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر است. این شهر یک مرکز مهم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کره است که این شهر میزبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ کره‌ای، ساختمان‌های دولتی، مراکز فرهنگی و موزه‌ها است.

 سئول همچنین یک مقصد گردشگری محبوب است و دارای چندین پارک زیبا، بناهای تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی می باشد. در واقع این منطقه چند فرهنگی بوده و ترکیبی از فرهنگ‌های سنتی و مدرن را در خود جای داده است. این شهر دارای معماری متنوعی از جمله کاخ‌های سلطنتی، معابد بودایی و ساختمان‌های مدرن است. 

سئول، قلب و پایتخت کره جنوبی
سئول، قلب و پایتخت کشور

تاریخچه South Korea

این کشور در واقع یکی از قدیمی ترین کشور های آسیایی است که قدمت آن به 1000 سال پیش بازمی گردد. اولین شواهد از حضور انسان در شبه‌ جزیره کره به دوران پارینه‌ سنگی باز می‌گردد. دوران باستان، این کشور به چندین ایالت کوچک تقسیم شده بود که در طول زمان با یکدیگر ادغام شدند.

 در قرن 7 میلادی، دودمان شیلا بر شبه‌ جزیره تسلط یافت و یک امپراتوری متحد را تأسیس کرد. قرن 13 میلادی، مغول‌ها کره را فتح کردند و دودمان چوسون را تاسیس کردند. دودمان چوسون بیش از 500 سال بر این منطقه حکومت کرد و در این مدت، کشور را به یک قدرت فرهنگی و اقتصادی مهم در شرق آسیا تبدیل شد.

در قرن 19 نیز این کشور تحت فشار امپراتوری ژاپن قرار گرفت و در نهایت در سال 1910 به مستعمره ژاپن تبدیل شد. دوران استعمار ژاپنیها برای مردمان این منطقه دورانی پر از ظلم و ستم بود و آنها با انواع تبعیض و خشونت روبرو بودند.

در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، کره از ژاپن مستقل شد. اما به دلیل اختلافات سیاسی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، شبه‌ جزیره کره به دو کشور کره شمالی و کره جنوبی تقسیم شد.

پس از جنگ جهانی دوم، شبه جزیره کره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. بخش شمالی توسط اتحاد جماهیر شوروی و بخش جنوبی توسط ایالات متحده اداره شد. در سال 1948 دو دولت کره شمالی و کره جنوبی رسماً اعلام موجودیت کردند.

مرتبط:   ایران کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه کشور Iran

در سال 1950 کره شمالی به کره جنوبی حمله کرد و جنگ کره آغاز شد. این جنگ سه سال به طول انجامید و با آتش‌ بس در سال 1953 پایان یافت. با این حال، دو کشور هنوز نیز از نظر حقوقی در جنگ هستند.

اقتصاد کره

همانطور که گفته شد اقتصاد کره جنوبی از وضعیت بسیار خوب و مناسبی برخوردار است. این کشور در سال 1963 یک کشور فقیر با درآمد سرانه پایین بود، اما در طی 40 سال، توانست درآمد سرانه خود را 14 برابر افزایش دهد. این پیشرفت قابل توجه، کشور را را به یک کشور توسعه‌ یافته تبدیل کرد و به آن لقب «معجزه رودخانه هان» را داد.

آب و هوا

کره جنوبی دارای آب و هوای مرطوب و موسمی است که مخصوص شرق آسیا است. بیشترین بارندگی سالانه در فصل تابستان، از ماه خرداد تا شهریور رخ می‌دهد. میزان بارندگی در این فصل از 500 میلی‌ متر در شمال شرقی تا 1400 میلی‌ متر در سواحل شرقی متغیر است.

دو تند باد در طول سال آب و هوای این منطقه را تحت تأثیر قرار می‌ دهند. یکی از این تندبادها از دره یانگ تسه سرچشمه می‌گیرد و در ماه‌ های مارس و آوریل از این کشور عبور می‌ کند. دیگری طوفانی است که از فیلیپین شروع می‌شود و به سمت شمال می‌ وزد و از ماه جولای تا مرداد ادامه دارد.

آب و هوای مرطوب و موسمی کره
آب و هوای مرطوب و موسمی کره

شهر های مهم

کره جنوبی یکی از بزرگترین کشور های آسیای شرقی است که دارای شهر های بسیار زیادی می باشد. هر کدام از این شهر ها جاذبه ها و مکان های دیدنی منحصر به فرد خودشان را دارند که بازدید از آنها می تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از مهم  ترین شهر های این منطقه می پردازیم.

  • بوسان
  • اینچئون
  • دئگو
  • گوانگجو

بوسان

شهر بوسان، دومین شهر بزرگ در این کشور است که یک مرکز تجاری، فرهنگی و صنعتی مهم در این کشور است. این شهر در جنوب شرقی کره جنوبی واقع شده است و از طریق مرز آبی با ژاپن همسایه است.

جمعیت بوسان در سال 2023 حدود 3.6 میلیون نفر بوده است و این شهر دارای یک جمعیت متنوع است که شامل کره ای ها، چینی ها، ژاپنی ها و سایر ملیت ها می شود. بوسان یک شهر مدرن و پر جنب و جوش است که دارای جاذبه های گردشگری متعددی است که در کل دنیا شهر دارد.

شهر بوسان
شهر بوسان

اینچئون

شهر اینچئون دومین شهر بزرگ کره جنوبی، شهری بندری در غرب این کشور است. این شهر با جمعیتی بیش از 3 میلیون نفر، یکی از مراکز مهم اقتصادی، تجاری و فرهنگی است. اینچئون شهری مدرن و پیشرفته است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را برای بازدید کنندگان ارائه می‌ دهد. مهم ترین جاذبه ی این شهر نیز برج Namsan، یک برج تلویزیونی و مخابراتی است که در بالای تپه Namsan قرار دارد.

شهر اینچئون دومین شهر بزرگ کره جنوبی
شهر اینچئون

دین کره جنوبی

کره جنوبی کشوری چند دینی است. بر اساس سرشماری سال 2015 حدود 56.1 درصد از مردم خود را بی‌ دین معرفی کردند. 19.7 درصد از مردم پروتستان، 15.5 درصد بودایی و 2.8 درصد کاتولیک هستند. سایر ادیان نیز در وجود دارند، اما جمعیت آنها نسبتاً کم است. بودایی‌ گری قدیمی‌ ترین دین در این کشور است که در قرن 4 وارد منطقه شده است. این دین در قرن چهارم میلادی از چین به کره وارد شد و به سرعت در این کشور گسترش یافت. 

مرتبط:   اوکراین کجاست؟ بررسی وسعت، آب و هوا و جمعیت Ukraine

زبان کره جنوبی

در این کشور بان اصلی و مادری مردم، کره ای است که یک زبان طبیعی از خانواده زبان های کره ای است. این زبان توسط حدود 80 میلیون نفر در سراسر جهان صحبت می شود. کره ای زبان رسمی است و در همه زمینه های زندگی، از جمله آموزش، رسانه ها و دولت استفاده می شود. 

واحد پول کره جنوبی

وون (₩) واحد اصلی کشوره کره جنوبی است. یک وون به 100 جیون تقسیم می شود، اما جیون دیگر برای معاملات روزمره استفاده نمی شود و فقط در نرخ ارز خارجی ظاهر می شود. وون توسط بانک کره مستقر در سئول صادر می شود. 

وون (₩) واحد اصلی کشوره کره جنوبی
وون (₩) واحد اصلی کشوره کره

اختلاف ساعت ایران با کره جنوبی

تفاوت ساعت کشور ایران با کشور کره جنوبی، حدود 5:30 است. یعنی این کشور از ایران 5 ساعت و نیم جلو تر است. 

کلام آخر 

کره جنوبی یکی از مشهور ترین و پرطرفدار ترین کشور های آسیای شرقی است. این کشور دارای جاذبه ها و مکان های دیدنی بسیار زیادی است، از همین رو سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی برای یازدید از آنها به این کشور و قاره آسیا سفر می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا