دور دنیاوبلاگ

اتریش کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، پرچم، آب و هوا و جمعیت

کشور اتریش، کشوری کوچک در قلب اروپای مرکزی است که با رشته کوه‌های آلپ احاطه شده است، و با مساحتی حدود 83879 کیلومتر مربع، مشهور به داشتن تاریخی بزرگ است. اتریش دارای طبیعتی بی نظیر و بسیار خاص است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این کشور بی نظیر بپردازیم.

اتریش کجاست؟
اتریش کجاست؟

اتریش کجاست؟

کشور Austria در قاره اروپا، با تاریخچه ای بسیار عمیق است. اتریش یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا است و از اقتصادهای برتر جهان محسوب می‌شود. همچنین بسیار زیبا و تاریخی است که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی می باشد. این کشور از شمال با آلمان، از شرق با جمهوری چک و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس همسایه است.

لوکیشن اتریش بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق اتریش قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه اتریش

نوریکوم  یا اتریش کشوری بسیار خاص و زیبا است، که دارای شهر ها و استان های متعددی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه اتریش و کشور های همسایه
نقشه اتریش

پرچم اتریش

در این کشور پرچم دارای سه ردیف افقی متناوب با رنگ‌های قرمز، سفید و قرمز است. پرچم اتریش یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان است که از سال ۱۲۳۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. رنگ‌های قرمز و سفید در پرچم اتریش دارای معانی مختلفی هستند. 

 1. رنگ قرمز نماد خون و فداکاری
 2.  رنگ سفید نماد صلح و پاکی

داستان‌های زیادی درباره این پرچم گفته شده است، اما معروف‌ترین آن داستان خون و جنگ است. طبق این داستان، دوک لئوپولد پنجم در سال ۱۱۹۱ در جنگی از درد رنج می‌برد و طوری آن را زخمی کرده بودند که تمام بدنش خونی بود.

 وقتی او را از جنگ بیرون آوردند کمربندش را باز کردند، دیدند که فقط قسمت زیری کمربندش سفید و بدون زخم است. این امر به عنوان نشانه‌ای از شجاعت و فداکاری دوک لئوپولد پنجم تعبیر شد و به عنوان الهام‌بخشی برای طراحی پرچم استفاده شد.

داستان آن نشان می‌دهد که این پرچم نمادی از شجاعت و فداکاری مردم این کشور است. 

پرچم اتریش
پرچم اتریش

پایتخت اتریش کجاست؟

وین، پایتخت کشور اتریش، شهری زیبا و تاریخی است که در مرکز اروپای مرکزی واقع شده است. این شهر با مساحت ۴۱۴.۶ کیلومتر مربع و جمعیت ۱٫۹ میلیون نفر، نهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. وین از چهار طرف با کشورهای مجارستان، اسلوونی، ایتالیا و سوئیس احاطه شده است.

مرتبط:   لیست دفاتر ازدواج و طلاق کرج + آدرس و شماره تلفن

این شهر دارای تاریخ و فرهنگی غنی است و زادگاه آهنگسازان بزرگی مانند موتسارت، بتهوون و شوبرت بوده است؛ همچنین به عنوان یکی از پایتخت‌های موسیقی جهان شناخته می‌شود.

 وین همچنین دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله کاخ شونبرون، موزه هنر مدرن وین و کلیسای جامع سنت استفان است. این شهر دارای اقتصاد قوی و استاندارد زندگی بالا، همچنین یک شهر امن و آرام است که از نظر کیفیت زندگی در رتبه‌های بالایی قرار دارد.

وین، پایتخت کشور اتریش
وین، پایتخت کشور

جمعیت اتریش

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود ۸٬۹۷۹٬۸۹۴ نفر جمعیت در این کشور ساکن هستند. در واقع اتریش بسیار کوچک و کم جمعیت  می باشد و دارای تراکم جمعیت ۱۰۸ نفر در هر کیلومتر مربع است.

جمعیت آن نیز از نظر نژادی و مذهبی متنوع است. اکثریت جمعیت این کشور را آلمانی‌تباران تشکیل می‌دهند و سایر گروه‌های قومی مهم نیز مانند ترک‌ها، صرب‌ها، کروات‌ها و بوسنیایی‌ها در آن زندگی می کنند.

آب و هوا

هوای Austria به طور کلی معتدل و قاره‌ای است. در این کشور هوا در فصل تابستان‌ گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی می باشد. تابستان‌های آن معمولاً از ماه خرداد تا شهریور ادامه دارند. دمای هوا در این فصل معمولاً بین ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است و هوا معمولاً آفتابی و خشک می باشد.

زمستان‌های آن نیز معمولاً از ماه آذر تا اسفند ادامه دارند. دمای هوا در این فصل معمولاً بین صفر تا ۵ درجه سانتیگراد است اما در برخی مناطق دمای هوا می‌تواند به زیر صفر درجه سانتیگراد نیز برسد.

بارش باران نیز در این کشور معمولاً در فصل بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. میزان بارندگی در مناطق مختلف متفاوت است به طوری که در مناطق کوهستانی، میزان آن بیشتر است.

آب و هوای اتریش
آب و هوا

تاریخچه

اتریش کشوری با تاریخ طولانی و پرفراز و نشیب است. آغاز تاریخ آن، به زمان امپراتوری روم برمی‌گردد، زمانی که یک پادشاهی سلتیک توسط رومیان در حدود ۱۵ قبل از میلاد فتح شد. این منطقه بعدها به Noricum، یک استان رومی تبدیل شد. در سال ۷۸۸ پس از میلاد، شارلمانی، پادشاه فرانک، این منطقه را فتح کرد و مسیحیت را معرفی کرد و تحت سلسله هابسبورگ بومی، اتریش به یکی از قدرت‌های بزرگ اروپا تبدیل شد.

مرتبط:   تیم ملی والیبال با حذف روسیه صعود کرد، آخرین رتبه بندی جهانی والیبال

در سال ۱۸۶۷ این امپراتوری به مجارستان تغییر پیدا کرد. این امپراتوری بزرگ‌ترین کشور در اروپای مرکزی بود و تا سال ۱۹۱۸، زمانی که با پایان جنگ جهانی اول فروپاشید، پابرجا ماند.

پس از جنگ جهانی اول، اولین جمهوری Austria تاسیس شد اما این جمهوری کوتاه‌مدت بود و در سال ۱۹۳۸، اتریش توسط آلمان نازی اشغال و ضمیمه شد.

اما سرانجام در سال ۱۹۵۵، معاهده ایالتی مجدداً Austria را به عنوان یک کشور مستقل تأسیس کرد و به اشغال آن پایان داد. از آن زمان تا به امروز نیز یک کشور دموکراتیک، قدرتمند و بی‌طرف بوده است.

ایالت های اتریش

کشور اتریش یک جمهوری فدرال می باشد که از 9 ایالت به نام های زیر تشکیل شده است.

 1. بورگن‌لاند
 2. کرنتن
 3. اتریش سفلا
 4. اتریش علیا
 5. سالزبورگ
 6. اشتایرمارک
 7. تیرول
 8. فورآرلبرگ
 9. وین
ایالت بورگن‌لاند اتریش
ایالت بورگن‌لاند

شهر های مهم

اتریش کشوری در اروپای مرکزی است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی است. این کشور دارای چندین شهر مهم و جذاب برای گردشگران است. در اینجا به برخی از مهم‌ترین شهرهای اتریش اشاره می‌کنیم:

 • گراتس
 • لینز
 • سالزبورگ
 • اینسبروک

گراتس

شهر گراتس، دومین شهر بزرگ در این کشور است که پایتخت ایالت استریا می باشد. این شهر دارای مرکز تاریخی زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری است. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گراتس می‌توان به کلیسای جامع سنت اتین، کاخ هفبورگ و موزه آلبرتينا اشاره کرد.

شهر گراتس، دومین شهر بزرگ اتریش
شهر گراتس

لینز

شهر لینز، پنجمین شهر بزرگ این کشور است که پایتخت ایالت اتریش علیا می باشد. این شهر دارای مرکز تاریخی زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری است. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری لینز می‌توان به کلیسای جامع سنت پیتر، موزه مورگنر و موزه هنرهای زیبا اشاره کرد.

شهر لینز، پنجمین شهر بزرگ اتریش
شهر لینز

سالزبورگ

شهر سالزبورگ، سومین شهر بزرگ در این کشور است. این شهر زیبا و تاریخی در نزدیکی مرز آلمان واقع شده است. این شهر زادگاه موتسارت است و دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله کلیسای جامع سالزبورگ، قلعه هوهن سالزبورگ و خانه موتسارت است.

شهر سالزبورگ اتریش
شهر سالزبورگ

اینسبروک

شهر اینسبروک، چهارمین شهر بزرگ کشور است که شهری مدرن و پر جنب و جوش در کوه‌های آلپ می باشد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله قلعه اینسبروک، پل زنجیر و منطقه تاریخی اینسبروک است.

شهر اینسبروک اتریش
شهر اینسبروک

زبان مردم

زبان رسمی اتریش، آلمانی استاندارد است. این زبان شباهت‌های زیادی با زبان آلمانی استاندارد دارد، اما تفاوت‌های جزئی نیز بین این دو وجود دارد. به عنوان مثال، تلفظ برخی کلمات و عبارات در زبان آلمانی متفاوت است.

مرتبط:   تور بقا در طبیعت، آموزش زنده ماندن در طبیعت بدون امکانات

در شهرهای بزرگ و مناطق توریستی، زبان انگلیسی به طور گسترده‌ای صحبت می‌شود. این امر به دلیل حضور گردشگران و مهاجران از کشورهای انگلیسی‌زبان است.

البته در مناطق توریستی ممکن است با زبان‌های دیگری نیز روبرو شوید. به دلیل رشد جمعیت مهاجران از کشورهای اروپای شرقی، زبان‌هایی مانند کرواتی، مجارستانی و لهستانی در حال حاضر در آن رایج هستند. همچنین، به دلیل نزدیکی این کشور به ترکیه و خاورمیانه، زبان‌هایی مانند ترکی و عربی نیز در آن صحبت می‌شوند.

دین مردم اتریش

اتریش کشوری چند دینی است. دین رسمی آن، کاتولیک رومی است و حدود ۷۴ درصد از مردم معتقد به کاتولیک هستند. سایر ادیان مهم نیز عبارتند از:

 • پروتستانتیسم: ۵ درصد
 • اسلام: ۴ درصد
 • یهودیت: ۱ درصد
 • سایر ادیان: ۶ درصد

در سال‌های اخیر، جمعیت مسلمانان نیز در این کشور در حال افزایش است. این امر به دلیل مهاجرت از کشورهای مسلمان‌نشین به آن است. از مزایای این کشور سکولار بودن آن است. یعنی آزادی مذهب در آن تضمین شده است و دولت آن در امور مذهبی به هیچ عنوان دخالت نمی‌کند.

واحد پول

واحد پول اصلی اتریش یورو است. یورو یک ارز واحد است که در 19 کشور اتحادیه اروپا استفاده می‌شود. Austria نیز در سال ۱۹۹۹ به اتحادیه اروپا پیوست و در سال ۲۰۰۲ یورو را به عنوان واحد پول خود پذیرفت.

واحد پول اصلی اتریش
واحد پول

اختلاف ساعت ایران با اتریش 

تفاوت ساعتی بین ایران و اتریش حدود 2.5 ساعت است. یعنی ساعت ایران حدود 2 ساعت و نیم از این کشور جلو تر است. پس زمانی که در ایران ساعت 12:00 ظهر است، در وین ساعت 09:30 صبح است.

کلام آخر

اتریش کشوری زیبا و کوچک است که در قاره اروپا واقع شده است. این کشور با داشتن کوه های آلپ، از طبیعتی زیبا و بی نظیر برخوردار است. سالانه گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آن به اروپا سفر می کنند تا از تمام جاذبه ها و مکان های بسیار زیاد آن بازدید کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا