وبلاگ

پمپ آب چیست؟ معرفی انواع پمپ های آب و کاربرد آنها

امروزه اکثر ساختمان ها به پمپ آب نیاز دارند، پمپ آب ماشینی الکترومکانیکی می‌باشد ک قادر به افزایش فشار آب بوده و علاوه بر آن برای انتقال آب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایرانیجو به معرفی انواع آن و کارکرد آنها می پردازیم.

پمپ آب چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
پمپ آب چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پمپ آب چیست؟

دستگاهی که فشار آب را افزایش میدهد تا آب از بتواند به طبقات بالاتر برود یا در ارتفاع حرکت کند را پمپ آب می گویند. این دستگاه الکترومکانیکی، برای انتقال آب در حوزه خانگی، صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد.

امروزه اکثر پمپ‌های آب با موتور الکتریکی کار می‌کنند. برای اینکه آب مصرفی به مقدار کافی به واحد ساختمان شما برسد نیاز به پمپ آب دارید، در نتیجه می‌توان گفت پمپ آب خانگی از مهمترین و ضروری‌ترین تجهیزات سیستم ساختمان به شمار می‌رود. اگر قصد خرید این دستگاه را دارید با ایرانیجو همراه باشید تا با انواع و کاربرد آن‌ها به خوبی آشنا شوید.

وظیفه پمپ آب

اصلی ترین وظیفه سیستم پمپ آب، انتقال آب از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر است. به طور معمول پمپهای آب در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • بخش‌های ساختمانی به عنوان یک نوع استخراج آب
 • استخراج آب در حین حفاری
 • در تصفیه خانه های فاضلاب
 • در دشت های سیلابی
 • هنگام برخورد با چاه های آب و نفت و غیره

لازم به ذکر است که فقط در بخش‌های ساختمانی از این پمپ‌های آب استفاده نمی‌شود. علاوه بر آن در مکان‌های تجاری، مسکونی و صنعتی نیز از این تجهیزات استفاده می‎گردد. برای راه اندازی سیستم‌های پمپاژ آب به پمپ آب نیاز است.

کاربرد پمپ آب چیست؟

با افزایش جمعیت در سراسر جهان تقاضا برای آب تصفیه شده و پاک نیز افزایش می‌یابد. پمپ‌های آب را برای مصارف شهری، مسکونی، کشاورزی و صنعتی تامین می‌کنند. برای انتقال فاضلاب نیز از پمپ‌های آب در تصفیه خانه‌های فاضلاب استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای پمپ‌های آب عبارتند از:

 • تامین آب (تقویت فشار آب)
 • گرمایش و سرمایش آب
 • گردش آب گرم خانگی
 • اطفاء حریق
مرتبط:   دارالترجمه چیست؟ دفتر ترجمه چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ + وظایف

در ادامه به توضیح هرکدام از این موارد می‌پردازیم:

تامین آب (تقویت فشار آب)

برای تامین آب کافی در ساختمان‌های امروزی و برطرف کردن نیاز مصرف کنندگان به محصولات کارآمد و قابل اعتماد نیاز است. این محصولات باید به راحتی به سیستم نظارت ساختمان وصل شوند. بخی از این تجهیزات سیستم تقویت فشار آب و یا تایمین آب عبارتند از:

 • پمپ‌ها
 • کنترل‌کننده‌های پمپ با سرعت متغیر
 • سیستم‌های پمپ بسته‌بندی شده
 • تجهیزات تصفیه

سیستم های گرمایش و سرمایش

امروزه در ساختمان‌ها علاوه بر راحتی بیشتر بر روی مصرف انرژی کمتر نیز متمرکز هستند و به عنوان مثال برای این منظور از مبدل‌های حرارتی و پمپ‌های سیرکولاتور استفاده می‌شود . این تجهیزات راندمان قابل قبول و بالایی داشته و همچنین مناسب سیستم‌های پیچیده ساختمانی است.

اطفاء حریق

توجه داشته باشید که باید محصولات مطمئن و قابل اعتمادی را برای سیستم اطفاء حریق خود انتخاب کند. فرقی نمی‌کند که این سیستم لوله پایه باید و با آبپاش اتوماتیک. برای این منظور پمپ‌های آتش نشانی که با استانداردها مطابقت دارد استفاده می‌شود. به کمک طراحی ماژولار می‌توان این پمپ‌ها را برای هر مدلی خاصی طراحی کرد.

گردش آب گرم خانگی

یکی از موضوعاتی که در هر خانه‌ای مهم و ضروری است، گرم نگه داشتن آب است. برای این منظور پمپ‌هایی از جنس فولاد و برنز طراحی شده است تا بدون زنگ زدن بتوانند هرچه سریعتر آب را گرم کنند.

انواع پمپ آب کدامند

پمپ‌های آب به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از:

 1. خانگی
 2. کشاورزی
 3. صنعتی
مرتبط:   نصب دوربین در کرج [لیست 10 نصاب] مداربسته برای منزل و مغازه

در ادامه به توضیح هرکدام از این موارد می‌پردازیم.

پمپ آب خانگی

برای افزایش فشار آب خانه، آپارتمان، ساختمان، ویلاها و غیره از پمپ آب خانگی استفاده میشود. مهمترین عواملی که در انتخاب پمپ خانگی موثر هستند عبارتند از:

 • متراژ واحد
 • تعداد شیرها
 • تعداد طبقات

با توجه به این موارد باید یکی از مدل‌های پمپ خانگی را برای واحد خود انتخاب کنید. انواع پمپ خانگی عبارتند از:

 •  پمپ خانگی با مخزن انبساط
 • پمپ با کلید اتوماتیک
 • بوستر پمپ 

لازم به ذکر است که پمپ‌های خانگی توان‌های مختلفی دارند از جمله یک اسب، نیم اسب و غیره.

پمپ کشاورزی چیست و چه کاربردی دارد

یکی از بهترین و مهمترین تجهیزاتی است که برای پمپاژ آب از درون مخزن آب به زمین‌های زراعی یا مکانی دیگر استفاده می‌شود، پمپ‌ آب کشاورزی است. این پمپها نسبت به سایر پمپ‌ها، حرفه‌ای تر و قوی تر بوده چون باید مقدار زیادی آب را در مسافت نسبتا طولانی و همچنین فشار بالا انتقال دهد. معمولا درون سیالاتی که از موتور پمپ آب کشاورزی عبور می‌کنند ریز جامدات وجود دارد. به همین دلیل این پمپ‌ها می‎بایست پرداوم و با کیفیت بوده تا عملکرد خود را شرایط سخت نیز حفظ کنند. 2 دور پمپاژ در پمپ کشاورزی وجود دارد که عبارتند از:

 • پمپ‌های دینامیکی
 • پمپ‌های جابجایی مثبت

پمپ آب صنعتی

در بعضی مواقع در صنایع مختلف نیاز به انتقال مایعاتی مانند آب، دوغاب، مواد شیمیایی، نفت، گل و لای و غیره به نقاط دیگر است. برای این منظور از پمپ‌هایی استفاده شود که قدرت لازم برای جا به جایی این مواد را داشته باشند تا با سرعت کافی و مورد قبول و در زمانی مناسب این مواد را منتقل کنند. پمپ‌های صنعتی انواع مختلفی از نظر ابعاد، قدرت و موتور دارند که پر استفاده ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پمپ سانتریفیوژ
 • پمپ رفت و برگشتی
 • پمپ شناور
 • پمپ جابجایی مثبت
مرتبط:   رژیم کتوژنیک کاهش وزن ✔️ در ۷ و ۲۸ روز + نمونه رایگان، فواید

تعمیر و نگهداری پمپهای آب

توجه داشته باشید که پمپهای آب، پس از انتخاب و راه اندازی نیاز به کمی تعمیر و نگهداری دارند . همیشه پیش از شروع به بررسی پمپ ، برق دستگاه را برای ایمنی بیشتر خاموش کنید. دفترچه راهنمای پمپی که خریداری کرده‌اید را قبل زا تمیز کردن و یا تعمیر پمپ آب به خوبی مطالعه کنید. در کل می‌توان گفت نگهداری از پمپ و تعمیر آن کار ساده‌ای است. حتما به این نکته توجه داشته باشید که قبل از راه اندازی و استفاده از پمپ باید زباله‌های قابل دید را از آن جدا کنید.

در صورتی که از پمپ شناور استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که شناور مکانیکی این دستگاه نیاز به فضای زیادی در اطراف خود دارد تا بتواند به سادگی شناور باشد.

پمپ‌های آب دارای باتری پشتیبان، هر 2 تا 3 سال یکبار نیاز به باتری جدیدی دارند.

پمپ این دستگاه را باید یکبار در سال تخلیه کرد.لازم به ذکر است که پس از شستشو و تیز کردن پمپ باید هرگونه گرفتگی نیز از بین برود. در صورتی که نمی‌دانید که چگونه گرفتگی‌ها را از بین ببرید و یا دستگاه خود را تمیز کنید، باید با یک تخصص در این زمینه مشورت کرده تا آسیبی به پمپ خود وارد نکنید.

جمع بندی

در این مقاله وظیفه پمپ آب و کاربرد آن را مورد بررسی قرار دادیم و انواع مختلف آن را نیز ذکر کردیم. قبل از خرید پمپ‌های آب، انواع مختلف را بررسی کرده و به جزئیات دستگاه توجه کنید تا بهترین مدل را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا