دور دنیا

ایران کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه کشور Iran

کشور ایران با نام رسمی جمهوری اسلامی، کشوری در غرب آسیا است. IRAN با مساحتی حدود 1.648.195 کیلومتر مربع از شمال‌غرب با ارمنستان، از شمال با جمهوری آذربایجان، شمال‌ شرق با ترکمنستان، شرق با افغانستان و پاکستان، در جنوب با دریای عُمّان و خلیج فارس و در غرب با ترکیه و عراق مرز خاکی دارد. در ایرانیجو به معرفی بیشتر آن می پردازیم.

ایران کجاست؟

کشور ایران در حالت کلی کوهستانی و نیمه خشک است و میانگین ارتفاع آن بیش از 1200 متر از سطح دریا می باشد.

آشنایی با ایران
آشنایی با ایران

بیشتر از نصف مساحت کشور را کوهها و ارتفاعات، یک چهارم آن را دشت ها و کمتر از یک چهارم دیگر آن را نیز زمین های در دست کشت تشکیل می دهد. ایران کشوری تمدن دار با پیشینه تاریخی نسبتا خوبی است.

لوکیشن ایران بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور ایران قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه ایران

کشور ایران کشوری بسیار بزرگ و پرجمعیت است. ایران دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور ایران
نقشه کشور ایران

جمعیت ایران چقدر است؟

ایران کشوری بزرگ و پر جمعیت در قاره آسیا است. بر اساس آخرین سرشماری ها در سال 2021 جمعیت این کشور حدود 86 میلیون و 758 هزار و 304 نفر است. ایران همچنین علاوه بر جمعیت خود تعداد زیاد و قابل توجهی از مهاجران خارجی را نیز در خود جای میدهد.

 بر اساس سرشماری عمومی سال 1395 مهاجران ساکن ایران، به ترتیب بیشتر از افغانستان که حدود 1 میلیون و 584 هزار نفر، عراق 34  هزار و 500 نفر و پاکستان حدود 14 هزار و 300 نفر هستند.

جمعیت ایران چقدر است؟
جمعیت ایران چقدر است؟

طبق این آمار محل سکونت اصلی مهاجران افغان‌ها تهران و محل اقامت مهاجران عراقی‌ها و پاکستانی‌ها قم بوده‌ است.

البته میزان مهاجرت از ایران نیز بسیار زیاد است و ایرانیان زیادی سالانه به کشور های مختلف مهاجرت می کنند. در سال 1396 حسین عبده تبریزی اعلام کرد که یک و نیم میلیون ایرانی در صف مهاجرت به کشورهای کانادا و استرالیا قرار دارند.

آب و هوای ایران

کشور IRAN از نظر آب و هوایی بسیار خوب است و مناسب ایت. این کشور در سال چهار فصل را تجربه میکند و در هر فصل زیبایی خاص و منحصر فردی را به نمایش میگذارد.

مرتبط:   واتیکان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت Holy See

ایران کشور بزرگی است به همین علت از نظر آب و هوایی به 4 دسته تقسیم می شود:

  1. آب و هوای سرد: شهرهایی مانند اردبیل ،تبریز ،دماوند و …
  2. آب و هوای گرم و خشک: شهرهایی مانند یزد ،سمنان، دامغان، رفسنجان و …
  3. آب و هوای معتدل: شهرهایی مثل: کرج ، شهریار ، ساوه و همدان…
  4. آب و هوای مرطوب: شهر هایی مانند گرگان ، رشت ، انزلی و …
آب و هوای ایران
آب و هوای ایران

ایران در حالت کلی در منطقه ­ی معتدله ­ی خشک شمالی و در روی کره زمین در ناحیه­ ی جنب استوایی و استوایی قرار دارد. همین موقع جغرافیایی با دوری از دریاهای بزرگ، به ویژه جریانات هوایی باعث شده تا آب و هوای ایران خشک و بَری باشد. اما به دلیل وسعت زیاد و وجود ارتفاعات بلند در شمال و غرب کشور و پست های وسیعی مانند: دشت­های مرکزی در داخل فلات و افزون بر آن، مجاورت دریای مازندران و خلیج فارس و اقیانوس هند که هر یک از این ها اقلیمی جداگانه می‌سازند.

بنابراین این کشور از اقلیم مختلف و آب و هوای متنوع برخوردار است. ارتفاع کوه­ها به قدری بلند است که از تاثیر بادهای مرطوب دریای مازندران، دریای مدیترانه و خلیج فارس در نواحی داخلی ایران جلوگیری می‌کند.

به همین دلیل دامنه‌های خارجی این کوه­ها دارای آب و هوای مرطوب بوده و دامنه‌های داخلی آن خشک است.

آب و هوای نواحی جنوبی

در نواحی جنوبی، با وجود هوای مرطوبی که در سرتاسر کشور است میزان حرارت بالاست، به طوری یالا است که حداکثر دمای هوا در خوزستان به 54 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

آب و هوای نواحی جنوبی
آب و هوای نواحی جنوبی

 ویژگی­های این ناحیه تابستان­های گرم و زمستان های معتدل است و اختلاف درجه حرارت در فصول مختلف و شب و روز زیاد نیست. به سبب وجود کوه­های البرز در شمال و رشته کوه­های اورست در غرب کشور، نواحی داخلی فلات ایران دارای آب و هوای خشک و بیابانی است.

تقسیمات کشوری

همانطور که گفتیم IRAN یکی از بزرگ ترین کشور های اروپا است. به همین دلیل این کشور به 31 استان، 471 شهرستان، 1162 بخش، 2725 دهستان، 1431 شهر و 41 فرمانداری ویژه تشکیل شده است.

مهم ترین استان این کشور تهران است که با 13.276.637 نفر  پرجمعیت ترین استان کشور می باشد. کم جمعیت ترین استان در این کشور نیز استان ایلام است که با جمعیتی حدود 580.158 نفر در رتبه 31 ام قرار دارد.

مرتبط:   انگلیس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت انگلستان

مهم ترین و پر جمعیت ترین شهر های ایران نیز به ترتیب شهر های زیر است:

  1. شهر تهران
  2. شهر مشهد
  3. شهر اصفهان 
  4. شهر کرج
  5. شهر شیراز
  6. شهر تبریز

پایتخت ایران 

شهر تهران مهم ترین شهر ایران و پایتخت کشور است. این شهر در اصل مرکز استانی با همین نام است. تهران دارای جمعیت بسیار زیادی است. بسیاری از مردم سالانه برای گردش و دیدن این شهر به تهران سفر میکنند. تهران علاوه بر اینکه پایتخت اداری کشور است دارای مکان ها و جاذبه های دیدنی و تفریحی بسیاری نیز می باشد. برج میلاد از جاذبه های پر طرفدار و معروف این شهر است.

شهر تهران مهم ترین شهر ایران و پایتخت کشور
شهر تهران مهم ترین شهر ایران و پایتخت کشور

قومیت

کشور ایران دارای جامعه‌ای وسیع  با فرهنگ‌های بسیار زیاد و مختلف است. و روابط بین اقوام و نژاد های مختلف در این کشورمعمولاً دوستانه و مناسب  بوده است.

قومیت های ایران
قومیت های ایران

 گروه قومی و فرهنگی غالب در IRAN، برآمده از فارسی‌زبانان این کشور است. این کشور علاوه بر کردها، بلوچ‌ها، بختیاری‌ها، لرها و دیگر قوم های کوچکتر مانند: ارمنی‌ها، آشوری‌ها، یهودیان، براهویی‌ها و دیگر قومیت ها از عناصر مهم آذری‌های ایرانی و عرب‌های iran است.

جانوران

تا به امروز بیشتر بیش 210 گونه پستاندار، 558 گونه پرنده، 260 گونه خزنده و 22 گونه دوزیست در ایران یافت شده‌اند. پستانداران سرزمین شامل پلنگ ایرانی، خرس، کفتار راه راه، گرگ، گرازهای وحشی، بز کوهی، آهو و قوچ‌ ومیش می باشد که آنها در کوه‌های دارای پوشش گیاهی زندگی می‌کنند.

 انواع مختلفی از شغال، گربه وحشی و خرگوش نیز در سراسر این کشور موجود است. گور ایرانی نیز دشت و بیابان‌ها را برای حیات خود، انتخاب کرده‌است.

 یوزپلنگ آسیایی در جهان به عنوان یک گونهٔ در معرض انقراض ایرانی، شناخته شده است در IRAN وجود داشت که در سال 1401 کوچکترین آن به نام پیروز فوت شد.

یوزپلنگ آسیایی
یوزپلنگ آسیایی

پرندگان آبزی نیز مانند پرنده دریایی، اردک و غاز نیز در سواحل دریای خزر و خلیج فارس زندگی می‌کنند. در حالی که کرکس‌های ایرانی، در بیابان به حیات خود ادامه می‌دهند. انواعی از گوزن، جوجه‌ تیغی، روباه و دست کم 22 مدل جوندگان، در مناطق بلند این کشور، زندگی می‌کنند.

سنجاب نخلی و خرس سیاه آسیایی در سیستان و بلوچستان پیدا شده اند ببرها نیز زمانی در جنگل‌های مناطق جنوبی دریای خزر سکونت داشتند اما هم‌اکنون منقرض شده‌اند.

مرتبط:   کی یف کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه

زبان مردم ایران

در iran زبان اصلی و رسمی زبان فارسی است. با این وجود تعداد زیادی از زبان‌ها و گویش‌های دیگر نیز، از سه خانوادهٔ زبانی هندواروپایی، ترکی و آفروآسیایی در این کشور مورد استفاده قرار گرفته است. بیش از سه چهارم مردم از زبان‌های هندواروپایی استفاده می کنند.

 گویش اصلی کمی بیش از نصف مردم این کشور فارسی می باشد. ادبیات فارسی، نوعی جامع تر از زبان ایرانی رایج، توسط بیشتر ایرانی‌ها قابل درک است.

 فارسی به عنوان زبان غالب در ادبیات، روزنامه‌ نگاری و علوم به کار برده می‌شود. کمتر از یک دهم جمعیت این کشور نیز به زبان کردی سخن می‌گویند.

آشنایی با زبان مردم ایران
آشنایی با زبان مردم

لرها و بختیاری‌ها هر دو زبان لری را بلد هستند که زبانی که از فارسی جداست اما با آن ارتباط نزدیکی دارد.

زبان‌های ترکی، که تقریباً یک پنجم از مردم ایران با آن صحبت می‌کنند، به‌طور قابل توجهی در این کشور مشاهده می شود. بیشتر سخنرانان ایرانی از زبان‌ها به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند زبانی که همانند ترکی نوین است. همچنین زبان ترکمنی، یکی دیگر از زبان‌های ترکی است که ترکمن‌های این کشور به آن صحبت می‌کنند.

دین مردم

در کشور جمهوری اسلامی IRAN همانطور از نام آن مشخص است دین اسلام است. اکثریت مردم این کشور مسلمان هستند و به حجاب اعتقاد دارند. البته ایران یک کشور سکولار نیست و حجاب در آن اجباری می باشد. اسلام در این کشور نیز به دو مذهب شیعه ها وسنی ها تقسیم شده است. البته از هر دو گروه این مذهب ها در کشور در کنارهم به صورت مسالمت آمیزی زندگی میکنند.

واحد پول ایران

ریال واحد پول ایران است که در زمان های قدیم به 100 دینار تقسیم می‌شده است. اما چون ریال یکای بسیار کم‌ارزشی شده بود، تقسیمات آن در حسابداری به‌کار نمی‌رفت.

ریال واحد پول ایران
ریال واحد پول

بر پایهٔ استاندارد ریال ایران با علامت اختصاری IRR در معاملات جهانی نشان داده می‌شود.

جمع بندی

ایران کشوری بسیار زیبا و خاص است که با تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت زیبای ایران آن را به کشوری با جاذبه‌های گردشگری فراوان و ارزشمند تبدیل کرده است. این کشور از قدیمی‌ترین مناطق شیعه نشین است که از قرن های اولیه ی اسلام، مهد شیعه بوده است. با تشکیل حکومت صفویان، اولین کشور مستقل شیعه امامیه در این سرزمین پدید آمد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا