آذربایجان شرقی

شهر تبریز کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه، تبریز کجا بریم؟

شهر تبریز پایتخت استان آذربایجان شرقی است و بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران از لحاظ مساحت است. مساحت این شهر 244/51 کیلومتر مربع است. قدمت این شهر باستانی به 4500 سال قبل می‌رسد. در منطقه آذربایجان ایران، شهر تبریز مرکز ارتباطی، اداری، بازرگانی، صنعتی، سیاسی، نظامی و فرهنگی است و وسیع ترین قطب اقتصادی این منطقه به شمار می‌رود.

تبریز کجاست؟
تبریز کجاست؟

در ایرانیجو به بررسی جامع شهر تبریز و جاهای دیدنی آن می‌پردازیم. برای رفتن به تبریز میتونید با خرید بلیط اتوبوس تھران تبریز به راحتی به این شهر سفر کنید.

تبریز کجاست؟

شهر تبریز واقع در غرب استان آذربایجان شرقی و در انتهای شرق و جنوب ‌شرقی جلگه تبریز است. از نظر جغرافیایی با مکان های زیر همسایه است:

 • از سمت شمال به کوه‌های پکه‌چین و عون بن علی
 • از سمت شمال ‌شرقی به کوه‌های گوزنی و باباباغی
 • از سمت شرق به گردنهٔ پایان
 • از سمت جنوب به دامنه‌های رشته‌کوه سهند

شهر تبریز از طرف شرق،شمال و جنوب به کوهستان محدود است. از طرف غرب هم محدود به شوره ‌زارهای تلخه ‌رود (آجی‌چای) و دشت تبریز است.

به همین دلیل این شهر به شکل جلگه بین کوهی در آمده و شبیه به چاله بزرگی است.

شهر تبریز از سطح دریا 1348 متر فاصله دارد و فاصله از دریا تا سه ‌راهی مرند متغیر است ( 1561 متر). زمین های تبریز به سمت مرکز شهر تبریز و بعد از آن به سمت غرب متمایل هستند و شیب عمومی آن ها به این سمت است.

لوکیشن شهر تبریز

لوکیشن شهر تبریز
لوکیشن شهر تبریز

فاصله شهر تبریز با سایر شهرهای مهم

به دلیل اینکه این شهر واقع در شمال غربی ایران است، با شهرهای جنوبی، مرکزی و شرقی بسیار فاصله دارد. استان آذربایجان غربی، نزدیکترین استان به این شهر است.

مسافت جاده‌ای بین شهر تبریز تا شهرهای مهم به صورت زیر است:

 • اردبیل 219 کیلومتر
 • زنجان 280 کیلومتر
 • ارومیه 149 کیلومتر (2 ساعت و 10 دقیقه با ماشین شخصی)
 • تهران 630 کیلومتر  (7 ساعت با ماشین شخصی)

در صورتی که می‌خواهید در زمان کمی به شهر تبریز برسید، می‌توانید بلیط هواپیمایی تهیه کرده و از مسیر هوایی با سرعت بیشتری به این شهر برسید.

مسیر تهران به تبریز

اگر می‌خواهید از تهران به تبریز سفر کنید به صورت زیر مسیر را طی کنید:

 • در ابتدا ورود به بزرگراه شیخ فضل الله
 • ادامه دادن مسیر تا اتوبان تهران-کرج
 • رسیدن به کرج
 • ادامه دادن مسیر تا اتوبان کرج – قزوین
 • رسیدن به قزوین
 • ادامه دادن مسیر تا اتوبان قزوین – زنجان
 • رسیدن به زنجان
 • ورود به اتوبان زنجان – تبریز

در آخر نیز به شهر تبریز می‌رسید.

راه های دسترسی به شهر تبریز

راه های دسترسی متعدد و متفاوتی به این شهر وجود دارد. علاوه بر ماشین شخصی، گزینه های متفاوتی برای سفر از سایر شهر های دور و نزدیک  به شهر تبریز وجود دارد.

اگر قصد سفر به این شهر از شهر های مرکزی، شرقی و جنوبی را دارید می‌توانید به وسیله هواپیما، در زمان کمتری به این شهر برسید. گزینه بعدی استفاده از قطار است که بلیط هایی با قیمت های متفاوت متناسب با مبدا سفر شما دارد. گزینه دوم و آخر نیز، استفاده از وسایل نقلیه و اتوبوس است که گزینه مناسبی از نظر اقتصادی برای شهر های نزدیک به شهر تبریز می‌باشد.

آب و هوای شهر تبریز

در کل آب و هوای این شهر، کوهستانی سرد است و همچنین میزان رطوبت بسیار ‌نیز در این شهر وجود دارد که باعث خشک بودن این منطقه می‌شود.

شهر تبریز زمستان های سرد و طولانی و همچنین تابستان های کم ‌باران ، خشک و معتدلی دارد.

بیشترین دمای این شهر در ماه تیر است که به طور میانگین 25 درجه ی سانتیگراد است. کمترین دمای این شهر نیز در ماه دی است که به طور میانگین دمای آن -2 درجه سانتیگراد است.

متاسفانه بارندگی در این شهر کم است و در سال فقط حدود 330 میلی لیتر است. در فصل بهار شاهد بارندگی بیشتری در این شهر هستیم.

از اوایل آذر ماه تا انتهای فروردین ماه، فصل یخبندان این شهر است. میانگین روزهای یخبندان این شهر، سالیانه به 108 روز نیز می‌رسد.

جمعیت تبریز

از نظر جمعیت نیز، شهر تبریز پنجمین شهر پرجمعیت این کشور و 344 امین شهر پرجمعیت کل جهام است. بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت این شهر 1/584/855 نفر است. ولی در سال 1400 جمعیت این شهر به 1/643/960 نفر رسیده است.

زبان مردم تبریز

بیشتر مردمانی که در تبریز ساکن هستند، آذری هستند و زبان آنها ترکی آذربایجانی با لهجه تبریزی است. تعداد کمی از فارسی‌ زبان‌ ها و ارمنی‌ ها در شهر تبریز ساکن هستند که کاملا به ترکی آذربایجانی مسلط هستند.

قومیت

قومیت مردمان ساکن در شهر تبریز به صورت زیر است.:

 • ۹۶٫۵ درصد آذری‌های ایرانی
 • ۲٫۹ درصد فارسی‌ زبان
 • ۰٫۶ درصد از سایر قومیت‌ها

بر اساس مطالعهٔ مقایسه ‌ای در مورد ساختار ژنتیکی بر روی 352 ایرانی، آذری‌های ایرانی و احتمالاً مردمان تبریزی، با اهالی گرجستان قرابت ژنتیکی دارند.

مذهب

اکثر ساکنان این شهر، مسلمان هستند و مذهب آنها شیعه است.

تعداد کمی از مردم در این شهر مذهبی متفاوت دارند که به صورت زیر است:

 • مسیحیان ارمنی با 1097 نفر
 • مسیحیان آشوری با 503 نفر
 • مسیحیان زرتشتی با 26 نفر
 • سایر مسیحیان با 17 نفر
 • کلیمی با 5 نفر

رودخانه ‌های تبریز

از درون و از اطراف شهر تبریز، 2 رودخانه می‌گذرند.

 • تلخه ‌رود (آجی چای)
 • مهرانه‌رود(قوری‌چای)

تلخه‌ رود (آجی‌چای)

سر چشمه ی این رودخانه دامنه های جنوبی کوه سبلان است. تلخه رود بعد از گذر از جلگه سراب به چند شعبه از دامنه‌های قوشه ‌داغ در شمال، سهند بزقوش در جنوب می‌پیوندد و پس از آن وارد جلگه تبریز می‌شود، سپس در مسیر تبریز–آذرشهر امتداد پیدا می‎کند. جریان این رودخانه به سمت جنوب‌ غرب است و در آخر، در اطراف گوگان به دریاچهٔ ارومیه سرازیر می‌شود.

تلخه‌ رود (آجی‌چای)
تلخه‌ رود (آجی‌چای)

این رودخانه از زمین‌های گچی و نمکی واقع در مناطق شمال‌ شرق این شهر عبور می‌کند و به همین دلیل آب آن شور و تلخ است و نمی‌توان برای کشاورزی از آن استفاده کرد.

در ایستگاه اندازه گیری ومنیار واقع در شمال شرقی شهر تبریز، میانگین آبدهی رودخانه تلخه رود بین 12/5 تا 15 متر مکعب در ثانیه تخمین زده شده ‌است.

مهرانه‌ رود (قوری‌چای)

این رودخانه آبدهی کمتری نسبت به رودخانهٔ تلخه ‌رود دارد و در اکثر ماه ها مک آب است و ختی در بعضی از ماه های گرم سال خشک می‌شود.

مهرانه‌ رود (قوری‌چای)
مهرانه‌ رود (قوری‌چای)

سرچشمه رودخانه مهرانه از دامنه‌های کوه سهند واقع در جنوب شرقی شهر تبریز است. این رود از دره لیقوان عبور کرده و سپس به شهر باسمنج واقع در جنوب‌ شرقی شهر تبریز می‌رسد. بعد از آن به رودخانه‌های فصلی و فرعی متعدد (مثل اسبه ‌ریز) می‌پیوندد و به همین دلیل حجم آب آن افزایش پیدا می‌کند. این رود از طرف شرق به شهر تبریز وارد می‌شود و بعد از ورود به شهر تبریز به سمت غرب شهر جریان پیدا می‌کند. سپس از زمین های کشاورزی که در غرب شهر تبریز واقع شده اند عبور کرده و در نزدیکی فرودگاه تبریز به تلخه رود می‌پیوندد.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر تبریز

‌مردم شهر تبریز برای برگزاری مراسمات مختلفی که دارند، از آداب و رسوم خاصی استفاده می‌کنند. که این آداب و رسوم فرهنگ بومی این شهر راه به خوبی نمایش می‌دهد. این آداب و رسوم خاص و ویژه عبارتند از:

 • عاشیق خوانی
 • بایرام پایی
 • تکم گردانی
 • خوانچه
 • قاباخلاما و …

اقامت در شهر تبریز

اگر قصد اقامت در شهر تبریز را دارید می توانید از گزینه های متعددی از جمله هتل های لوکس، اقامتگاه های اقتصادی، اقامتگاه های بومگردی و … استفاده کنید.

در این شهر هر نوع اقامتگاهی که مد نظرتون هست  به راحتی پیدا می‌شود.

هزینه اقامت در این شهر متناسب با فصل صفر، تاریخ سفر و همچنین نوع اقامتگاه متفاوت است.

هتل های شهر تبریز

به دلیل دسترسی آسان از این هتل ها به داخل شهر و بقیه اماکن دیدنی و مراکز خرید، اکثر مسافران ترجیح می‌دهند که اقامتشان را در هتل های این شهر بگذرانند.

مرتبط:   استان آذربایجان شرقی کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه

شما می‌توانید متناسب با بودجه و سلیقه خود یکی از هتل ها را برای اقامت در این شهر انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید هتلی مناسب برای سفر و اقامت خود انتخاب کنید، پس حتما این فاکتور ها را در نظر بگیرید و به خوبی آن ها را مشخص کنید.

در ادامه به معرفی بهترین هتل ها در سطح شهر تبریز می‌پردازیم:

هتل لاله تبریز (5 ستاره)

هتل لاله، هتلی با امکانات رفاهی مناسب و لوکسی است که بهترین انتخاب برای سفر شماست. این هتل کمی از مرکز شهر تبریز دور است و برای کسانی که می خواهند در مکانی لوکس، آرام و دور از فضای شلوغ شهر اقامت داشته باشند، گزینه ی بسیار مناسبی است.

هتل لاله تبریز
هتل لاله تبریز

نشانی هتل لاله تبریز: اتوبان پاسدارن، میدان شهید فهمیده

هتل پارس ائل گلی تبریز (5 ستاره)

هتل پارس ائل گلی واقع در ارتفاعات است و به همین دلیل، چشم انداز جذاب و وسیعی به این شهر دارد. رستوران این هتل بسیار با کیفیت است و غذا های خوشمزه در آن سرو می‌شود و علاوه بر آن منظره ای دلنشین و جذابی نیز دارد.

هتل پارس ائل گلی تبریز
هتل پارس ائل گلی تبریز

این هتل پارس از مرکز شهر تبریز فاصله دارد ولی به مکان های تجاری و تفریحی از قبیل پارک، تله کابین، باغ وحش، مجتمع تجاری و… نزدیک است. امکانات هتل پارس ائل گلی تبریز عبارتند از: کتابخانه، کافی شاپ، اتاق های بزرگ و استاندارد، سالن ورزشی، استخر، همایش و جشن، فضای سبز وسیع، فضایی نورگیر و آرام و دوست داشتنی و…

هتل شهریار تبریز (5 ستاره)

هتل شهریار واقع در محله مرفه نشین در شهر تبریز است. اسم این محله که خوش آب وهواترین منطقه ی شهر تبریز است، منطقه ائل گلی یا شهید باکری می‌باشد.

هتل شهریار تبریز
هتل شهریار تبریز

این هتل در سال 13 تاسیس شد و در سال 96 نیز مروت و بازسازی شد و ظاهری مدرن و شیکی پیدا کرد. این هتل مطابق با استاندارد های بین المللی ایجاد شده است.

امکانات هتل شهریار تبریز عبارتند از: اتاق بازی کودک، استخر، ماساژ، سونا، جکوزی و ….

این هتل گزینه ی مناسبی برا گذراندن ییلاق است.

هتل بین المللی تبریز (4 ستاره)

هتل بین المللی تبریز در سال 51 تاسیس شد و در سال 94 برای افزایش کیفیت خدمات رفاهی بازسازی و ترمیم شد. معماری این هتل بسیار چشمگیر و جذاب است.

هتل بین المللی تبریز
هتل بین المللی تبریز

این هتل مطابق استانداردهای جهانی تاسیس شده است ولی با این حال هتلی چهار ستاره است. فضای اتاق های نورگیر هتل بین المللی بسیار مرتب و شیک است.

این هتل واقع در مرکز شهر تبریز است و با ایستگاه مترو فاصله ی کمی دارد. در نتیجه می‌توانید با هزینه ی کمی در این شهر گشت و گذار کنید.

هتل بین المللی تبریز با دانشگاه تبریز، دانشگاه پزشکی و صدا و سیما و همچنین ساختمان های تاریخی مانند خانه شهریار فاصله کمی دارد، به همین دلیل هم برای اقامت های کاری و تحصیلی و هم برای گردش در شهر مکانی مناسب است.

امکانات این هتل عبارتند از: فضای سرسبز، رستوران سرپوشیده ، غذاهای بین المللی، رستوران روباز، استخر زیبا و بزرگ ، کافی شاپ و …

هتل پتروشیمی تبریز (4 ستاره)

هتل پتروشیمی واقع در بلوار استاد شهریار، در سال 1378 تاسیس شد و کمی قدیمی ساز است. به همین دلیل چند بار مرمت و بازسازی شده است.

هتل پتروشیمی تبریز
هتل پتروشیمی تبریز

امکانات هتل پتروشیمی عبارتند از: ساختمانی با نمای زیبا، فضای باز و سرسبز، چیدمان مدرن، دکور جذاب، حوض، استخر، جکوزی، سونا، سالن سمینار، سالن همایش بزرگ سالن ماساژ، سالن جشن ها، ترنسفر، گشت درون شهری، پارک کودک، رستوران، کافی شاپ و …

رستوران های این هتل از کیفیت مطلوب به همراه غذا های خوش طعمی برخوردار هستند.

هتل گسترش تبریز (4 ستاره)

این هتل با اینکه4 ستاره دارد ولی امکاناتش در حد هتل های 5 ستاره می‌باشد.

هتل گسترش تبریز

دسترسی از این هتل به مکان های دیدنی شهر تبریز و همچنین ادارات دولتی بسیار راحت است، به همین دلیل برای اشخاصی مناسب است که علاوه بر تفریح قصد انجام امور کاری را نیز در این شهر داشته باشند. این هتل واقع در چهارراه آبرسان است.

هتل آزادی تبریز (3 ستاره)

اگر به دنبال هتل اقتصادی هستید می‌توانید به این هتل مراجعه کنید. این هتل فاصله کمی با  خطوط حمل و نقل عمومی در داخل شهر دارد.

همچنین هتل آزادی به آثار تاریخی و تفریحی و بازار نیز نزدیک است شما می‌توانید به هزینه کمی در درون شهر گشت و گذار کنید.

هتل آزادی تبریز
هتل آزادی تبریز

در نزدیکی این هتل، بازار قدیمی تبریز بزرگ قرار گرفته است که از نظر تاریخی و تجاری حائز اهمیت است.

این هتل کنار پارک گلستان و موزه کارتون و یا همان کاریکاتور واقع شده است. علاوه بر این مکان های جذاب دیدنی، در خیابان این هتل ارگ علیشاهی و ساختمانهای تاریخی دیگر نیر قرار گرفته است.

هتل آزادی 4 طبقه است و نوساز می‌باشد. اتفاق های مناسب و متوسط با مبلمانی تمیز و شیک دارد. رستوران این هتل نیز کیفیت مطلوبی دارد و مدرن و امروزی است.

هتل کسری تبریز (3 ستاره)

هتل کسری تبریز امکانات رفاهی مناسب و مطلوبی دارد و چون در کنار پارک ائل گلی قرار گرفته است، آب و هوای مطلوب و خوبی نیز دارد.

چینش و دکور اتاق های این هتل با همدیگر متفاوت است و فضای این اتاق ها بسیار شیک، مرتب و دلباز است.

هتل کسری تبریز
هتل کسری تبریز

از مزیت های این هتل می‌توان به صبحانه رایگان و پرسنل با تجربه و ماهر آن اشاره کرد.

امکانات هتل کسری عبارتند از: دسترسی آسان به مراکز دیدنی و خرید، اینترنت ، پارکینگ، خشکشویی و…

نشانی هتل کسری : تبریز، ائل گلی، اتوبان شهید کسایی، خروجی سبلان ، هتل کسری .

اقامتگاه های سنتی و بوم گردی

برای اقامت در این شهر می‌توانید سراغ اقامتگاه های سنتی و بوم گردی بروید که در اطراف این شهر قرار گرفته اند. در داخل شهر تبریز تعداد کمی از این اقامتگاه نیز قرار گرفته است.

هتل لاله کندوان تبریز (5 ستاره)

یکی از اقامتگاه های بوم گردی در اطراف این شهر، هتل لاله کندوان است که در میان گردشگران و مسافران بسیار محبوب است.

هتل لاله کندوان تبریز
هتل لاله کندوان تبریز

در نظر اولريال این هتل شامل خانه های می‌شود که در میان کوه قرار گرفته و رو به روی آن رودخانه و کوه قرار گرفته است ولی در حقیقت این هتل یکی از هتل های لوکس این منطقه به شمار می‌رود و امکانات قابل قبول و عالی دارد.

خانه و سوئیت

در شهر تبریز هم درست مانند سایر شهر های دیگر، در سال های اخیر اجاره سوئیت و و خانه رواج پیدا کرده است. اگر می خواهید سفری اقتصادی داشته باشید می‌توانید سراغ این گزینه بروید و برای اقامت خود در این شهر یک سوییت و خانه اجاره کنید.

یکی دیگر از مزیت اجاره کردن این خانه ها و سوئیت ها، این است که شما می‌تواندی در هر محله ای از شهر که خواستید آن ها را به صورت مبله اجاره کنید. در حالی که همه محله های این شهر هتل ندارند.

هزینه اجاره این مکان ها متناسب با مدت زمان اقامت و محیط آن ها متفاوت است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای لذت بردن از سفر از قبل به فکر اجاره محل اقامت خود باشید و برنامه ریزی کنید. شما می‌توانید خانه ی مورد نظر خود را از سایت های رزرو آنلاین خانه و سوئیت، رزرو کنید.

برای رزرو واحد اقامتی مناسب، می‌توندی نظرات مسافران قبلی که در آن واحد اقامت داشته اند را بخوانید و امتیازها را مورد بررسی قرار دهید تا واحد اقامتی مطلوب و مناسبی برای سفر خود انتخاب کنید.

جاهای دیدنی تبریز

شهر تبریز به دلیل پیشینه تاریخی، ساخت و ساز شهری و همچنین موقعیت مناسب جغرافیایی گردشگران بسیاری را با سلایق مختلف به خود جذب می‌کند.

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید و یا مجذوب مکان های تاریخی می‌شوید و همچنین می خواهید در شهری لوکس اقامت داشته باشد، می‌توایند به شهر تبریز سفر کنید و سفر خود نهایت لذت را ببرید.

مرتبط:   استان آذربایجان شرقی کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه

در ادامه به معرفی تعدادی از جاذبه های دیدنی شهر تبریز می‌پردازیم:

جاذبه های تاریخی تبریز

این شهر باستانی جاذبه های تاریخی و به یاد ماندنی دارد که در ادامه به معرفی بعضی از این جاذبه ها می‌پردازیم:

بازار بزرگ تبریز

بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان، بازار بزرگ تبریز است. که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. پس از زلزله ای که در شهر تبریز رخ داد، این بازار به طور کامل تخریب شد و بعد از آن دوباره مرمت و بازسازی شد.

بازار بزرگ تبریز
بازار بزرگ تبریز

مسجد، مدرسه و کاروانسراهای تاریخی متعددی در این بازار قرار گرفته اند که نمای بسیار زیبای دارند. آجر، طاق و گنبد هایی در این بنا ها استفاده شده کا جذابیت نمای آن ها را چندین برابر می‌کنند.

بازار بزرگ تبریز در مرکز این شهر واقع شده است.  این بازار از طرف مشرق به عالی قاپو و از طرف مغرب به مسجد جامع مجدود است و همچنین از قسمت شمالی، شامل قسمت هایی از رودخانهٔ مهران رود می‌شود.

حجره های این بازار از ده صبح تا پنج بعد از ظهر باز هستند.

خانه مشروطه تبریز

همانطور که از اسمش پیداست در این خانه، انقلاب مشروطه رخ داد. در ابتدا صاحب این خانه حاج مهدی کوزه‌ کنانی بود ولی به خواسته ی ایشان از این خانه به منظور جمع شدن سران و بزرگان مشروطه و مردم استفاده می‌شد.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

در ظاهر این خانه، خانه ای معمولی است که نمای بسیار زیبا و جذابی دارد. امروزه تندیس های متعددی از سران مشروطه به همراه وسایل شخصی آن ها در این مکان واقع شده است به همین دلیل این خانه معروف به موزه مشروطه است.

مسجد کبود تبریز

این مسجد یکی از مشهورترین آثار تاریخی در این شهر است که واقع در خیابان امام خمینی، مقابل کوچه صدر و کنار پارک خاقانی است.

مسجد کبود تبریز
مسجد کبود تبریز

این مسجد به دوران قراقویونلوها مربوط می‌شود و به اسم های مسجد جهانشاه و عمارت مظفریه نیز شناخته می‌شود. بنای تاریخی و باستانی این مسجد از آجر است و به سبک معماری آذری احداث شده است، به همین دلیل در میان گردشگران و مسافران بسیار محبوب است.

لقب این مسجد ، فیروزه اسلام است به این دلیل که این مسجد کاشی کاری  فیروزه ای رنگ و دارد و طلاکاری سقف آن به رنگ لاجوردی است.

مسجد کبود تبریز جزو آثار تاریخی است و در سال 1310 به ثبت رسیده است.

مسجد تاریخی جامع

این مسجد تاریخی به دوران سلجوقیان باز می‌گردد و ساخت آن تا دوره قاجار ادامه داشت. مسجد تاریخی جامع نیز بر اثر زلزله ای که در شهر تبریز آمد تخریب شد و مجددا طی سال های اخیر بازسازی شد. معماری جالب این مسجد، استعداد هنرمندان آن دوره را به خوبی نمایش می دهد. کاشی کاری و گلدسته های این مسجد، زیباترین سازه های این بنا به شمار می‌روند.

مسجد تاریخی جامع
مسجد تاریخی جامع

در این مسجد می‌توان اوج هنر و معماری هنرمندان آن زمان را به وضوح دید؛ از زیباترین سازه‌های مسجد جامع تبریز کاشی کاری و گلدسته‌های این بنا هستند. این مسجد هم مانند دیگر بناهای تاریخی تبریز بر اثر زلزله‌ها دچار خرابی شده که البته در طی سالیان گذشته مرمت شده است. این بنای تاریخی در سال 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه های طبیعی تبریز

شهر تبریز مملو از جاذبه های طبیعی است که سالانه بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند. در ادامه به معرفی بعضی از این جاذبه های طبیعی می‌پردازیم:

ال گلی تبریز (شاه گلی سابق)

ال گلی تبریز پارکی با صفا در اطراف حوضچه مصنوعی است. در اطراف این حوض انواع زمین های بازی مثل سوارکاری و ورزش قرار گرفته است. علاوه بر آن هتل تبریز و رستوران های با کیفیت و متعددی نیز کنار این حوضچه ی زیبا دیده می‌شود.

ال گلی تبریز (شاه گلی سابق)
ال گلی تبریز (شاه گلی سابق)

این رستوران ها مکان مناسبی برای خوردن غذا و چای در کنار لذت بردن از این پارک سرسبز هستند.

پارک ائل گلی

این پارک تفریحات جذاب و متعددی دارد، از قبیل قایق سواری بر روی دریاچه، پیاده ‌روی بین درختان سرسبز و گل های رنگارنگ، سورتمه سواری و … .

پارک ائل گلی تبریز
پارک ائل گلی تبریز

همچنین می‌توانید از رستوران ها و کافه هایی که در اطراف و داخل این پارک واقع شده است نیز استفاده کنید و غذا های خوش طعم این رستوران ها را امتحان کنید و از آن ها لذت ببرید.

پارک باغلارباغی

پارک باغلارباغی بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است و مساحت آن حدود 20 هکتار است. این پارک شامل باغ وحش، شهربازی، رستوران، فضای سبز و … می‌شود.

بزرگ ‌ترین شهربازی این شهر واقع در پارک باغلار باغی است که دستگاه های مهیج متعددی برای بازی دارد.

پارک ولیعصر

یکی از زیباترین پارک های این شهر، پارک ولیعصر است که با پارک باغلارباغی فاصله ی کمی دارد. علاوه بر معماری بی نظیر و زیبای این پارک، حوضچه های چشمگیری نیز در این مکان قرار دارد که باعث زیباتر شدن پارک ولیعصر شده است.

پارک ولیعصر تبریز
پارک ولیعصر تبریز

همچنین استخری بزرگ در دل این پارک واقع شده است که نورپردازی زیبا و آبنماهای چشمگیری دارد.

ارگ علیشاه

این ارگ واقع در مرکز شهر تبریز است و به ارگ تبریز نیز شناخته می‌شود. ارگ علیشاه بنای باقی مانده از قلعه ای است که تاسیس آن به دوره ایلخان بازمی‌گردد.

ارگ علیشاه
ارگ علیشاه

طبق گفته ی محققان، این بنا به عنوان قلعه ای نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی روحانیون بر این عقیده هستند که در ابتدا این بنا مسجد بود. بعد از انقلاب، روحانیون قسمت های بزرگی از این بنا را به هدف برگزاری نماز جمعه تبریز خراب کردند.

در حال حاضر ارتفاع این ارک 28 متر مربع است و بخشی از این ارگ به عنوان مکانی برای خواندن نماز جمعه استفاده می‌شود.

روستای کندوان

یکی از جاذبه های طبیعی بی نظیر کشور ایران، روستای کندوان است که واقع در نزدیکی شهر تبریز است.

روستای کندوان تبریز
روستای کندوان تبریز

روستای کندوان قدمت 7 هزار ساله دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است ون یکی از 3 روستاهای صخره ای در دنیا است. در این روستا خانه ها در دل صخره قرار گرفته اند و همین موضوع باعث متفاوت بودن این مکان نسبت به سایر روستاها شده است.

روستای کندوان مشابه به روستای کاپادوکیا واقع در ترکیه است، با این تفاوت که مردم محلی نیز در حال حاضر در این روستاها ساکن هستند. فاصله روستای کندوان از شهر تبریز حدود پنجاه کیلومتر مربع است.

جنگل ارسباران

این جنگل در تمام فصل های سال، مکانی جذاب برای مسافران و گردشگران است که به  شهر تبریز سفر کرده‌اند. تور های طبیعت گردی در طول سال به این جنگل سر سبز می‌ایند تا از طبیعت دست نخورده و بکر این منطقه نهایت لذت را ببرند.

جنگل ارسباران
جنگل ارسباران

این جنگل علاوه بر طبیعت زیباوسرسبز، جاذبه های تاریخی متعددی را در خود جای داده است. این جاذبه های تاریخی عبارتند از: قبیل قلعه بابک، بقعه شیخ شهاب الدین، قلعه جوشین، قلعه پشتو، دژ قهقهه و بازار اهر.

قلعه بابک تبریز(قلعه نفس گیر)

ارتفاع این قلعه صخره ای به 2700 متر مربع می‌رسد. حدود 1400 سال پیش، یکی از آخرین قهرمان های زرتشتی به نام بابک با تهاجم اسلامی مقابله کرد و به جنگ برخاست.

قلعه بابک تبریز
قلعه بابک تبریز

برای رسیدن به این قلعه تاریخی حدود دو ساعت پیاده روی لازم است.

عینالی داغ تبریز

منطقه ای تفریحی واقع در شمال این شهر است که دارای تله کابین است.

عینالی داغ تبریز
عینالی داغ تبریز

انتهای تله کابین و مسیر های ورودی به امامزاده ای می‌رسد. علاوه بر آن تله کابین و جاده آسفالت دیگری نیز وجود دارد که به مکانی دورتر از امامزاده می‌رود.

تله کابین در امامزاده به پایان می‌رسد به همین دلیل، این منطقه بسیار شلوغ است. ولی اگر فراتر از امامزاده رفتید، کوه های متروکه و خلوت آذربایجان را مشاهده می‌کنید.

غذاهای سنتی و رستوران های تبریز

شهر تبریز مملو از غذاها و خوراکی های عای خوشمزه و خوش بویی است که طعم آن ها همیشه به یاد می‌ماند.

غذاهای محلی شهر تبریز عبارتند از:

 • کوفته تبریزی
 • دلمه برگ مو
 • خورشت هویج
 • آش اوماج
 • آش آبغوره
 • آش ماست
 • کوکو لوبیا سبز
 • سوای پلو
 • قورما شورباسی
 • دویماج و ….
کوفته تبریزی
کوفته تبریزی

غذاهای سنتی این شهر به دلیل تنوع بالایی که دارند، برای انواع سلیقه ها مناسب هستند. رستوران های متعددی در این شهر قرار گرفته است که برای سرو این غذا های سنتی آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران عزیز هستند.

مرتبط:   استان آذربایجان شرقی کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه

بهترین رستوران های تبریز

در شهر تبریز رستوران های با کیفیتی واقع شده است که غذاهای متنوعی از قبیل چلو کباب، غذا های سنتی، فست فود و … را سرو می‌کنند.

چلو کباب های ایم شهر بسیار معروف است اگر به دنبال رستورانی هستید که چلو کباب های خوبی داشته باشد، به شما رستوران های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • رستوران حاج علی
 • هزار دستان
 • مهران
 • باختر
 • قرآنی
 • برکه
 • وحید

اگر به دنبال غذا های محلی از جمله کوفته تبریزی هستید، پیشنهاد ما به شما رستوران سنتی باغ آنا و رستوران جلالی است.

رستوران سنتی باغ آنا تبریز
رستوران سنتی باغ آنا تبریز

برای غذاهای محلی می‌توانید به کترینگ ها نیز بروید مانند کترینگ دوتامون. چون غذا های محلی بی نظیر و خوش مزه ای را سرو می‌کنند.

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان مسافرت به این شهر متناسب با  قصد شما از این سفر و علایق شماست.

اگر از نظر آب و هوایی بخواهیم بگوییم، فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به شهر تبریز است چون اقلیم این شهر کوهستانی است و در فصل گرما هوای مطبوع تری نسبت به سایر مناطق دارد.

پس اگر به فصل گرما علاقه ای ندارید می‌تواندی از خشکی این شهر بهره مند شوید. علاوه بر خنک بودن این شهر، در سفر در تابستان به این شهر می‌توانید توریست های زیادی را نیز ملاقات کنید.

در این شهر ،جشنواره ای تابستانه در فصل تابستان اجرا می‌شود که رویداد های مختلف فرهنگی شهر تبریز در این جشنواره به نمایش داده می‌شود.

پاییز شهر تبریز
پاییز شهر تبریز

بعد از فصل تابستان، فصل های پاییز و بهار نیز برای مسافرت به این شهر مناسب هستند چون جنگل ها و پارک هایی این منطقه مانند جنگل ارسباران، رنگ بندی جذاب و لذت بخشی به خود می‌گیرند و به رنگ های نارنجی و زرد در می‌آیند.

هزینه های سفر به تبریز

هزینه سفر به این شهر متناسب با برنامه سفری است که در نظر دارید. در کل هزینه کلی سفر، به اینکه شما قصد اقامت در این شهر را دارید یا نه، اگر قد اقامت دارد در کجا می‌خواهید اقامت داشته باشید، به کدام رستوران می‌خواهید بروید، از کدام مناطق دیدنی میخواهید بازدید کنید و به خیلی از عوامل دیگه بستگی دارد. درنتیجه نمی‌شود هزینه دقیقی برای این مسافرت در نظر گرفت.

سوغات و صنایع دستی تبریز

این شهر پر از سوغاتی ها و صنایع دستی است. اولین گزینه برای سوغاتی، شیرینی های متنوع خوشمزه ی این منطقه هست که  بسیار معروف هستند.

علاوه بر این خوراکی های خوشمزه، صنایع دستی از قبیل فرش، تابلو، کیف و کفش و… نیز برای خرید سوغاتی در این شهر مناسب هستند.

خوراکی های تبریز

شهر تبریز مملو از خوراکی های خوشمزه است که در ادامه به معرفی بعضی از این خوراکی ها می‌پردازیم:

خوراکی تبریز
خوراکی تبریز

پنیر لیقوان

پنیر لیقوان یکی از خوراکی های معروف این شهر است که حتی در سایر شهر ها نیز به پنیر لیقوان تبریز معروف است. اگر می‌خواهید طعم اصلی و بی نظیر این پنیر را بچشید، حتما در شهر تبریز این پنیر را امتحان کنید تا متوجه طعم اصلی این پنیر بشوید.

باقلوا

طعم و عطر باقلواهایی که در شهر تبریز درست می‌شوند با سایر باقلوا ها متفاوت است. باقلوا نیز یکی از خوراکی های معروف این شهر به شمار می‌رود.  اگر به دنبال باقلوا های خوشمزه و با کیفیت در شهر تبریز هستید، به باقلوا لذت سنتر تبریز مراجعه کنید.

نشانی باقلوا لذت سنتر: خیابان ولیعصر فلکه بزرگ، کنار داروخانه نژاد امین، کافه باقلوای لذت سنتر

قرابیه

یکی دیگر از شیرینی ها و خوراکی های معروف این شهر، قرابیه است که در جشن ها و مراسم های عروسی این منطقه جایگاه خاصی دارد. این شیرینی خوشمزه، بدون روغن پخت می‌شود به همین دلیل از سلامت بیشتری برخوردار است و برای کسانی که نباید روغن مصرف کنند مانند افراد مسن، بچه ها و .. نیز بسیار مناسب است.

این شیرینی در اکثر شیرینی فروشی های شهر تبریز موجود است اما یکی از قنادی های معروف و محبوب در میان مردم برای خرید قرابیه، قنادی رکس است. این قنادی که قدمتی زیادی نیز دارد در دو شعبه فعالیت می‌کند، اولی در خیابان امام و آن یکی در مرکز خرید لاله واقع در میدان شهدا قرار گرفته است.

نوقا

یکی دیگر از شیرینی های خوش طعم و محبوب قدیمی این شهر نوقا است که مانند گز است.

مواد اولیه شیرینی نوقا عبارتند از: شکر، سفیده تخم‌مرغ، گردو، وانیل و نان میکادو

این شیرینی خوش طعم در بسیاری از شیرینی فروشی ها و بازار های شهر تبریز موجود است.

اریس

اریس یکی از مشهورترین شیرینی های این منطقه است که مواد اولیه آن عبارتند از: شیر، پسته، شکر، کاکائو، وانیل و…

این شیرینی طعم ها و انواع متفاوتی دارد مانند: کاکائویی، تسبیحی، شیری کشی و …

در بازار های شهر تبریز، شیرینی اریس موجود است.

آجیل تبریز

 آجیل تبریز بسیار مشهور است به حدی که به سایر کشورها نیز صادر می‌شود. در اکثر مراسمات و جشن های این شهر، آجیل استفاده می‌شود که پر هزینه نیز است. برای خرید این خوراکی در شهر تبریز می‌توانید به آجیل تواضع مراجعه کنید که واقع در نزدیکی دانشگاه تبریز است.

صنایع دستی تبریز

همانطور که کفتیم در این شهر صنایع دستی جذاب و متعددی وجود دارد که به عنوان سوغاتی می‌شود آن ها را خریداری کرد . این صنایع دستی عبارتند از:

فرش تبریز

این شهر به شهر بافت شهر معروف است. بهترین فرش های دستباف اصیل ایرانی را می‌توانید در این شهر مشاهده کنید که بسیار مورد توجه توریست های خارجی قرار گرفته است.

فرش تبریز
فرش تبریز

در کارگاه های فرش بافی، تابلو فرش هایی به وسیله نخ ابریشم بافته می‌شود که یکی از بی نظیر ترین و خاص ترین سوغاتی هایی است که شما می‌توانید تهیه کنید.

وَرَنی بافی

ورنی فرش بدون پرز است که بسیار شبیه به گلیم است. عشایری که ساکن مناطقی مانند ارسباران و اهر هستند به عنوان زیرانداز از این فرش استفاده می کنند. اکثرا ورنی را با رنگ های سرمه‌ای، قرمز، سفید و بنفش می‌بافند. اگر به دنبال سوغاتی خاص و سنتی هستید می توانید به سراغ این صنایع دستی بروید.

قلم زنی

هنر قلم زنی به این صورت است که بر روی ظرف هایی از قبیل برنجی، مسی، طلا و نقره، کنده کاری انجام شود.

این هنر جذاب دو سبک دارد:

 • تبریزی
 • اصفهانی

هنرمندان تبریزی نقش های ظریفی بر روی ظروف اجرا می‌کنند که در عین حال استحکام زیادی نیز دارند. اگر به دنبال خرید سوغاتی به یاد ماندنی هستید به شما این صنایع دستی زیبا را پیشنهاد می‌کنیم.

کفش چرم تبریز

حنا اسم چرم تبریز به گوشتان خورده است. یکی از خاص ترین و مطرح ترین چرم های موجود در بازار چرم های این شهر است.

چرم تبریز
چرم تبریز

اگر یکبار کفش چرم تبریز را امتحان کنید، متوجه تفاوت ان می‌شوید.

نگارگری­ تبریز

در گذشته، حاکم هرات (پسر شاه اسماعیل) هنر نگارگری را به این کشور آورد و سپس بعد از آن این هنر با ارزش در دوران حکومت  شاه اسماعیل صفوی رواج پیدا کرد. در حال حاضر نگارگری های تبریز بسیار محبوب و پر طرفدار است و به دلیل اینکه شکوه و زیبایی ویژه آن بسیار خیره کننده است، سوغاتی مناسبی نیز به شمار می‌رود.

جمع بندی

در این مقاله از ایرانیجو به بررسی شهر تبریز و ویژگی های آن پرداختیم، نقشه، لوکیشن، مسیر رسیدن و فاصله از تهران را بررسی کردیم. جاهای دیدنی و تاریخی و همچنین سوعاتی و صنایع دستی و آداب و رسوم مردم تبریز را هم بیان کردیم. شما نیز میتوانید خاطرات خود از سفر به تبریز را در زیر همین پست کامنت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. خیلی خاطره بدی داریم از تبریز ..مردمش خوش معاشرت نیستن جای دیدنی زیادی هم نداره علیرعم تعریف از این شهر تمیز هم نبود تازه ما در همون هتل پارس هم اقامت کردیم که در منطقه خوبی واقع شده نه هتلش خوب بود و نه شهرش تمیز

  1. چرا دروغ میگی حتما مادر شوهرت تبریزی بوده ، تبریز به اعلان یونسکو تمیزترین و مدرنترین شهر ایران است . یک سرچ کن میلینی گوگل . بر دروغگو لعنت

  2. قطعا دروغ میگه همه میدونن این آقا رفته مسافرخانه محلات پایین شهر ادعا میکنه ۵ ستاره چون هتل های ۵ ستاره محله های گران قیمت و بالاشهر نشین تبریز هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا