آذربایجان غربی

شهر ارومیه کجاست؟ معرفی+ عکس و نقشه، ارومیه کجا بریم؟

شهر ارومیه پایتخت استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان ارومیه است. این شهر در طول تاریخ یکی از پر حادثه ترین شهرهای آذربایجان و آبادترین شهرهای ایران بود. لقب این شهر پاریس ایران است و جزو 19 شهر ثبت شده ایران در یونسکو است، شهری که مردم آن غالبا ترک زبان اند و دریاچه آن یکی از خبرهای مهم چند ساله اخیر است. در ایرانیجو به بررسی جامع شهر ارومیه و جاهای دیدنی آن می‌پردازیم.

شهر ارومیه
شهر ارومیه کجاست؟

ارومیه کجاست؟

شهرستان ارومیه واقع در جلگه ای در اطراف دریاچه لاجوردی ارومیه است.. از نظر جغرافیایی با مکان های زیر همسایه است:

 • از شمال به شهرستان سلماس
 • از جنوب به شهرستان نقده
 • از شرق به دریاچه ارومیه
 • از غرب به مرز ترکیه

ارومیه در میان دشت ارومیه و در دامنه کوه سیر قرار دارد.

لوکیشن شهر ارومیه

لوکیشن شهر ارومیه
لوکیشن شهر ارومیه

تاریخچه ارومیه

ارومیه یکی از مناطقی بود حدود 4 هزار سال قبل از تولد مسیح در آن، یک جا نشینی و تمدن شکل گرفت. ممکن است که قدمت این ناحیه بیشتر تر از این نیز باشد چون این قدمت طبق شاهد و آثار باستانی که در این منطقه وجود داشته است تخمین زده شده است.

شهر ارومیه یکی از نقاط مهم و اصلی در توسعه و رشد این کشور بوده است چون میزبان تمدن های متعددی بوده و قدمتی تاریخی دارد.

روایات های مختلفی درباره اسن این شهر وجود دارد، نام‌ها و لقب های مختلفی برای این شهر استفاده می‌شد که در آثار تاریخی به جای مانده به آن اشاره شده است. این نام‌ها عبارتند از:

 • چی چیست و چی چستا (نام باستانی این شهر)
 • اورمیا (زبان سریانی)
 •  اورمی (زبان ارمنی)
 •  ارومیه (به زبان عربی)
 • ارومی (به زبان فارسی)

در زبان فارسی باستان، ارومیه تشکیل شده از 2 بخش، اور (شهر، جا، محل و مکان) و میه (آب) است.

به دلیل اینکه در این شهر رودهای متعدد و چشمه های فراوانی قرار گرفته است و همچنین این شهر به دریاچه ارومیه نزدیک است، این شهر در تاریخ به عنوان شهر آب ها ثبت شده است.

این شهر مملو از رخدادهای مهم است که از معروف ترین آن می‌توان به ظهور دین زرتشت در شهر ارومیه اشاره کرد.

طبق روایات، منتخب شدن پیامبری زرتشت در یکی از منطقه های استان آذربایجان کنونی که در نزدیکی شهر ارومیه واقع شده است، رخ داده است.

مردم منطقه ارومیه و کسانی که در اطراف دریاچه چی‌چیست سکونت داشتند، نخستین پیروان این دین بودند.

علاوه بر آن در این شهر نخستین بیمارستان مدرن در کل کشور، نخستین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه ای‌ به سبک آموزشی نوین، نخستین نشریه‌ی محلی و اولین مرکز تلویزیونی محلی تاسیس شد. به همین دلیل به شهر ارومیه، شهر اولین‌ها می‌گویند.

جمعیت ارومیه

شهر ارومیه بر اساس سرشماری که در سال 1395 صورت گرفت، ۷۳۶٬۲۲۴ نفر جمعیت دارد. این شهر 10 امین شهر پر جمعیت این کشور و 2 امین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال ‌غرب این کشور است.

آب و هوای ارومیه

فاصله این شهر تا سطح دریا، 1332 متر مربع است و چون شهر ارومیه در منطقه کوهستانی واقع شده است در نتیجه دمای هوا در فصل های زمستان و پاییز به شدت کاهش پیدا می‌کند ممکن است یخبندان نیز رخ دهد.

آب و هوای این منطقه در فصل تابستان و بهار بسیار مطبوع، خنک و معتدل است به همین دلیل بهترین زمان سفر کردن به این شهر زیبا، بهار و اوایل تابستان است.

باغ‌ها و کشتزار های متعددی در این منطقه، به دلیل آب و هوای مناسب در فصل تابستان و بهار به وجود آمدند که یکی از جاذبه های طبیعی این شهر به شمار می‌روند.

زبان، فرهنگ و قومیت مردم ارومیه

این شهر باستانی، شاهد سقوط و ظهور امپراطوری ها و حکومت های متعددی در طول تاریخ بوده است. به همین دلیل فرهنگ و قومیت های مختلفی در این منطقه سکونت داشتند.اکثر جمعیت این منطقه شامل ترک های آذری زبان و کردها می‌شود، علاوه بر آن قومیت‌هایی از قبیل ارمنی، مسیحی و آشوری هم در این منطقه ساکن هستند.

مراسمات و آیین های فرهنگی و مذهبی مختلفی در این شهر برگزار می‌شود که هر کدام مربوط به ادیان خاصی است. به عنوان مثال:

 • عیدها و عزاداری‌های شیعیان
 • غسل تعمید آشوریان
 • جشن یادبود حضرت مریم مقدس،
 • جشن نو سروین آشوری‌ها
 • جشن آب‌پاشان آشوری‌ها و …

اما موسیقی یکی از مهمترین و اساسی ترین ارکان  فرهنگی مردمان این شهر به شمار می‌رود و همواره جزو جدانشدنی از فرهنگ مردم آذربایجان است.

عاشیق ها و عاشیق خوانی، مهمترین نماد و نشانه اصلی موسیقی این منطقه است.

به عارفانی که با ساز خود آوار درون خود را می‌نوازن، عاشیق‌ گفته می‌شود. موضوعاتی که عاشیق‌خوان‌ها راجع به آن ها می‌خوانند، معمولا درباره فرهنگ، حماسه و ارزش‌های ملی و منطقه‌ای است. در حال حاضر نیز عاشیق ها را می‌توان در گوشه و کنار شهر ارومیه دید.

عاشیق خوانی
عاشیق خوانی

مردم ارومیه بسیار هنرمند و هنردوست هستند به همین دلیل علاوه بر موسیقی و عاشیق خوانی، هنرهایی از قبیل قالی‌بافی، گلیم بافی، منبت کاری، معرق کاری، کار با چوب، پیکر تراشی و … نیز در این شهر رایج است.

جاذبه های طبیعی ارومیه

شهر ارومیه از نظر جغرافیایی، موقعیت بسیار مناسبی دارد، به همین دلیل  جاذبه های طبیعی مختلف و زیبایی در این شهر و اطراف آن قرار گرفته است.

شما می‌توانید به شهر ارومیه سفر کنید و از این طبیعت زیبا نهایت لذت را بهره مند شوید.

در ادامه به معرفی این جاذبه های طبیعی می‌پردازیم:

دریاچه ارومیه

مهم ترین و معروف ترین جاذبه طبیعی این شهر، دریاچه ارومیه است که وسیع ترین دریاچه این کشور و بزرگترین دریاچه آب شور در کل جهان به شمار می‌رود.

مرتبط:   نمایندگی تراست ارومیه ⚡️ خرید اسپلیت و کولرگازی از دفتر مرکزی

بسیاری از پرندگان به این مکان مهاجرت کرده‌اند و در اطراف این دریاچه ساکن هستند به همین دلیل دریاچه ارومیه اکوسیستم مهم و با ارزشی را در اطراف خود به وجود آورده است.

این دریاچه واقع در فاصله مرز میان استان‌های آذربایجان غربی و شرقی است و از اصلی ترین جاذبه های طبیعی این منطقه کل آذربایجان است.

دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه علاوه بر زیبایی چشمگیر، سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای و فضای بکر اطرافش نیز باعث جذابیت آن می‌شود. همچنین آب شور آن خواص درمانی نیز دارد. به همین دلیل سالانه گردشگران و توریست های زیادی را از سر تا سر ایران و جان به خود جذب می‌کند.

محافظت از دریاچه ارومیه امری ضروری و مهم است چون یونسکو این دریاچه را به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست در زمین معرفی کرده است. ولی متاسفانه این دریاچه با ارزش و زیبا، در سال های اخیر شروع به خشک شدن کرده است و در ممکن است که به طور کامل خشک شود.

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه واقع در قسمت جنوب شرق شهر ارومیه است. از این پارک کل منظره این شهر را می‌توان دید. اگر می‌خواهید چشم اندازی از سرتاسر این شهر داشته باشید به این پارک بروید و از منظره روبرو نهایت لذت را ببرید. پوشش گیاهی این پارک شامل درختانی مثل سرو و کاج می‌باشد.در کنار این پارک، تپه باستانی شیخ تپه قرار دارد.

پارک جنگلی شیخ تپه
پارک جنگلی شیخ تپه

مساحت این پارک 44 هکتار است. امکانات تفریحی و رفاهی متعددی در این پارک وجود از قبیل شهربازی، رستوران، فست فود و کافه هم لذت ببرید.

 

آبشار سوله دوکل ارومیه

اگر به اب تنی در آبی شفاف و زلال علاقه مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در این آبشار حتما آن را تجربه کنید. آبشار سوله دوکل واقع در دامنه کوه دالانپر و منطقه مرگور است، این منطقه مرز میان ایران، عراق و ترکیه است.

آبشار سوله دوکل ارومیه
آبشار سوله دوکل ارومیه

این رودخانه از باراندوزچای سرچشمه می‌گیرد و در منطقه مرزی، از راه پر پیچ و خمی عبور می‌کند.

غار تمتمه

از دیگر جاذبه های طبیعی این شهر، می‌توان به غار تمتمه اشاره کرد که واقع در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه است.

غار تمتمه
غار تمتمه

قدمت این غار به دوران پارینه سنگی بازمی‌گردد و به همین دلیل یکی از جاذبه های تاریخی این منطقه نیز به شمار می‌رود.

جالب است بدانید که نشانه های از زندگی مسکونی در این غار دیده می‌شود. این غار جزو آثار ملی ایران است و در این فهرست ثبت شده است.

دریاچه مارمیشو

این دریاچه واقع در ۴۵ کیلومتری شمال غربی ارومیه است. دریاچه مارمیشو  بر اثر بسته شدن مسیر آب های ترکیه و ایران توسط کوه، بعد از زمانی که زلزله ای رخ داد به وجود آمد.

دریاچه مارمیشو
دریاچه مارمیشو

در حال حاضر وسعت این دریاچه حدود 5 هکتار است و محل زندگی جانوران و گونه های گیاهی متعددی است. این دریاچه ی زیبا سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران را به خود جذب می‌کند.

روستای بند

این روستای زیبا که واقع در 5 کیلومتری شهر ارومیه است به گردشگاه بند تیز معروف است. قدمت این روستا به 3 قرن قبل باز میگردد.

روستای بند
روستای بند

بعد از رودخانه شهر چای، به این روستا می‌رسید. خانه‌های روستای بند به شکل سنتی و به همراه سنگ، چوب، خشت، گل و آجر ساخته شده‌اند که باعث شده است، زیبایی طبیعی این منطقه دو چندان شود.

دریاچه دالامپر

این دریاچه زیبا و بکر واقع در 45 کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه است و بر روی کوه دالامپر قرار گرفته است. دریاچه دالامپر به دریاچه مام شیخ نیز معروف است.

اگر می‌خواهید به این دریاچه بروید باید مسیر سخت و کوهستانی را طی کنید. این مسیر منظره جذابی دارد که سختی راه را جبران می‌کند.

دریاچه دالامپر
دریاچه دالامپر

این کوه به کوه زاگرس شباهت هایی دارد انواع مختلفی از گونه‌های گیاهی مانند ون، بادام کوهی و آلبالوی وحشی در این کوه قرار دارد. در کنار این دریاچه گل های وحشی را مشاهده می‌کنید.

آبشار سولک

این آبشار که در دره هفت کانب و در تپه های دامنه کوه درهوش قرار گرفته است واقع در 32 کیلومتری غربی شهر ارومیه است. ارتفاع آبشار سولک 76 متر مربع است. سرچشمه ی این آبشار کوه یولک است و آب آن  از آب شدن برف های تامین می‌شود.

آبشار سولک
آبشار سولک

اگر به دنبال مسیر کوهنوردی در این شهر هستید و یا قصد کمپ زدن داردی، سولک مکان بسیار مناسبی برای تفریح و استراحت در فضای سرسبز است.

چشمه آب گرم هفت آباد

این چشمه در 45 کیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته است و واقع در روستای هفت‌ آباد است. چشمه آب گرم هفت آباد در دامنه کوه آتشفشان خاموش به وجود آمده.

چشمه آب گرم هفت آباد
چشمه آب گرم هفت آباد

دمای آب این چشمه حدودا بین 32 تا 34 درجه سانتی گراد است. فعالیت‌های آتشفشانی خفته این کوه باعث گرم شدن آب این دریاچه شده است. این دریاچه برای بیماری های استخوانی مفید است و خاصیت دارد.

گردشگاه نازلو

روستای نازلو که امروزه به دلیل هوای مطبوع و منظره های طبیعی زیبایی که دار به گردشگاه تبدیل شده است، واقع در 20 کیلومتری شمال شهر ارومیه است. رودخانه نازلوچای از جنوب این روستا عبور می‌کند که باعث چندین برابر شدن زیبایی این منطقه شده است.

گردشگاه نازلو
گردشگاه نازلو

جاذبه های طبیعی ارومیه به همین موارد محدود نمی‌شود و علاوه بر این ها جاذبه هایی از قبیل دره قاسملو، دهکده کاشتبان، جزیره کاظم داشی( واقع در دریاچه ارومیه)، دهکده امامزاده ، جزیره کبودان، منطقه سیلوانا ، سد شهرچای، دریاچه حسنلو و .. نیز در این شهر قرار گرفته اند.

جاذبه های تاریخی ارومیه

به دلیل اینکه در شهر باستانی ارومیه، تمدن های زیادی وجود داشته، جاذبه های تاریخی متعددی نیز در این شهر قرار گرفته ات که نشان دهنده ی زندگی مردم و فرهنگ آن ها  در قرن‌ها ی گذشته است. در ادامه به معرفی این جاذبه های تاریخی می‌پردازیم:

مرتبط:   شهرهای استان آذربایجان غربی به ترتیب جمعیت، شلوغ ترین و خلوت ترین شهر

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یکی از قدیمی ترین مسجد های این کشور است که یادگاری از دوره ایلخانیان در قرن 7 هجری می‌باشد.

این مسجد در کنار بازار ارومیه قرار گرفته است و طراحی آن آن به صورتی است که از 3 طرف این مسجد به گذرگاه های بازار ارومیه راه دارد.

مسجد جامع ارومیه
مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع با استفاده از کتیبه‌ای که با خط کوفی نوشته‌شده‌است، طاق‌ها و تاج‌های زیبا، نقش‌ها، دست نوشته‌ها و اشکال هندسی، نمایی زیبا و چشمگیری دارد و معماری در زمان ساخت خود را به خوبی نمایش می‌دهد.

این مسجد جزو آثار ملی ایران است و در این فهرست به ثبت رسیده است.

کلیسای ننه مریم

گفته می‌شود که این کلیسا قدیمی ترین کلیسای جهان، بعد از کلیسای بیت لحم است و یکی از با قدمت ترین کلیساهایی است که در سرزمین شرقی قرار دارد.

کلیسای ننه مریم
کلیسای ننه مریم

طراحی این کلیسا مطابق معماری دوران پارتیان و ساسانی است. طرح مینیمال و ساده کلیسای ننه مریم، ساده زیستی مردمان آشوری که در این منطقه زندگی می‌کردند را به خوبی نمایش می‌دهد.

یخچال دوقوز پله

در زمان قدیم که یخچال فریزر و برق وجود نداشت، مردم برای نگهداری از مواد غذایی و یخ از یخچال های طبیعی استفاده می‌کردند. یکی از یخچال های قدیمی، یخچال دوقوز پله واقع در شهر ارومیه است که به زمان قاجار تعلق دارد.

یخچال دوقوز پله
یخچال دوقوز پله

از این یخچال تا زمانی که استفاده از برق و یخچال های فریزر همه گیر شد، استفاده می‌کردند.

بازار تاریخی ارومیه

بازا تاریخی و سنتی ارومیه، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این شهر است که یادگاری از دوران صفوی است. این بزار در آن دوران مرکز اصلی تمام اتفاقات و فعالیت های مهم شهر ارومیه بوده است.

بازار تاریخی ارومیه
بازار تاریخی ارومیه

ظاهر این بازار در حال حاضر نیز سنتی و قدیمی است و همواره اصلی ترین مرکز خرید و فروش وسایل سنتی در این شهر، حجره‌های و مغازه‌های این بازار است که شامل صنف های متعددی می‌شود.

خانه انصاری

یکی از قدیمی ترین و زیباترین خانه های شهر ارومیه، خانه انصاری است که صاحب آن بابک جعفری بود.  بعد از فوت ایشان، خانه انصاری به دختر و داماد ایشان به اسم سیف الله انصاری به ارث رسید که به همین دلیل به این خانه، خامه انصاری می‌گفتند.

خانه انصاری در ارومیه
خانه انصاری در ارومیه

بنای این خانه درست مثل روز اولش است و با اینکه چندین بار مرمت و بازسازی شده، ولی تغییری در ظاهر آن به وجود نیامده است.

این خانه تاریخی و دینی واقع در میدان امام حسین یا (گول اوستی) شهر ارومیه است.

جاذبه‌های تفریحی و پارک‌های ارومیه

اگر می‌خواهید در شهر استراحتی کوتاه داشته باشید، مناسبترین گزینه برای شما پارک‌های داخل شهر است. در ادامه به معرفی بهترین پارک های شهر ارومیه می‌پردازیم:

پارک دانشجو (گوللر باغی)

یکی از بهترین پارک های شهر ارومیه، پارک دانشجو است که به پارک گوللر باغی (پارک گل‌ها) نیز معروف است.

این پارک با مساحت 6 هکتاری، 100 نوع گل رنگارنگ و بیشتر از 500 هزار بوته گل از قبیل بنفشه، قرنفل، لاله، پامچال، ، میمونی، مینا چمنی و بومادران را در خود جای داده است و به همین دلیل سالانه جشنواره گل ها در فصل بهار در این پارک برگزار می‌شود.

پیست اسکی خوشاکو

این پیست واقع در 30 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در منطقه راژان است. شیب کوه‌های این پیست برای اسکی سواری مناسب است.

پیست اسکی خوشاکو
پیست اسکی خوشاکو

در فصل زمستان، سالانه تعداد زیادی از اسکی بازان از سراسر ایرن و جهان به این پیست می‌آیند چون کوه های این منطقه در این فصل پوشیده از برف است.

پارک تخم مرغی

این پارک در میان گردشگران بسیار معروف و محبوب است چون امکاناتی از قبیل بازارچه، شهربازی روباز، محوطه بازی کودکان و… دارد.

پارک تخم مرغی
پارک تخم مرغی

پارک تخم مرغی واقع در میدان استقلال و شهرک ایثار شهر ارومیه است.

دهکده ساحلی چی‌ چست

دهکده ساحلی چی چیست واقع در جاده دریاچه ارومیه و نزدیک بندر گلمانخانه، در 18 کیلومتری ارومیه است. این دهکده کا ظاهر زیبا و چشمگیری دارد، دارای امکانات رفاهی و تفریحی متعددی مثل هتل سه ستاره، اتاق‌های نمک درمانی، محوطه بازی کودکان، سایت پرواز، کارتینگ اتومبیل‌، پیست رالی اتومبیل رانی، آیس هاکی، بیلیارد و … است به همین دلیل در میان گردشگران بسیار محبوب است.

دهکده ساحلی چی‌ چست
دهکده ساحلی چی‌ چست

علاوه بر این جاذبه‌ها، جاذبه‌های تفریحی دیگری نیز در این شهر قرار گرفته است که عبارتند از: دهکده ساحلی باری، پارک ساعت، دهکده ساحلی فانوس، باغ مردم ، پارک ساحلی و …

موزه‌های ارومیه

موزه های ارومیه به خوبی تاریخ و فرهنگ این شهر را به نمایش گذاشته‌اند.

موزه شهر ارومیه

این موزه واقع در خیابان بهشتی است که در سال 1346 تاسیس شد. 26 هزار قلم آثار تاریخی و باستانی در این موزه وجود دارد که قدیمی ترین آن به 7 هزار سال قبل ازمیلاد مسیح باز می‌گردد.

موزه شهر ارومیه
موزه شهر ارومیه

جدیدترین آثار واقع در این موزه مربوط به دوره قاجار است. در موزه شهر ارومیه خط نوشته‌هایی از هزاره اول قبل از میلاد به اسم های استل کله‌شین، استل موانا و کتیبه محمودآباد (خط میخی اورارتویی) قرار دارد.

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

این موزه واقع در ساختمان شهربانی سابق شهر ارومیه است و از 2 طبقه تشکیل شده است. آثار صنایع دستی از دوره های مختلف در این موزه وجود دارد.

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه
موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

علاوه بر آثار صنایع دستی هنر هایی از قبیل منبت چوب، ریزه‌کاری خاص شهر ارومیه، معرق چوب، پیکره‌های چوبی و صنعت سراجی یا چرم آستان، رودوزی‌های سنتی شامل سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و… نیز در موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه قرار گفته است.

مرتبط:   استان آذربایجان غربی کجاست؟ عکس و نقشه، جمعیت و آب و هوا

راه های سفر به ارومیه

اگر قصد سفر به شهر ارومیه را دارید، می توانید به وسیله هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی به این شهر سفر کنید.

سفر به ارومیه با هواپیما

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه واقع در 15 کیلومتری جاده سلماس است.

زمان سفر به این شهر از کلان شهر ها با هواپیما به صورت زیر است:

 • از تهران تا ارومیه 1 ساعت و 10 دقیقه
 • از مشهد تا ارومیه 1.5 ساعت
 • اصفهان به ارومیه 1 ساعت و 20 دقیقه
فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه
فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه

اکثر پرواز های ورودی و خروجی از فرودگاه های داخلی به فرودگاه شهید باکری وجود دارد، همچنین پرواز های خارجی از قبیل استانبول، دبی،  کوالالامپور، پاریس، بانکوک، فرانکفورت، مسکو، آمستردام، ، تورنتو ونکوور و لس آنجلس نیز در این فرودگاه وجود دارد.

سفر به ارومیه با قطار

یکی از بزرگترین ایستگاه های راه آهن این کشور، ایستگاه راه آهن ارومیه می‌باشد که واقع در جنوب شرقی شهرستان ارومیه است.

ایستگاه راه آهن ارومیه
ایستگاه راه آهن ارومیه

طول راه آهن ارومیه 185 کیلومتر است که راه ارتباطی میان استان آذربایجان غربی به استان‌های آذربایجان‌ شرقی، زنجان، قزوین و تهران است. شما می‌توانید از شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، یزد، کرمان، بندرعباس، تبریز و قم از این راه آهن به شهر ارومیه سفر کنید.

سفر به ارومیه با اتوبوس

پایانه مسافربری بین شهری ارومیه واقع در خیابان هفت تیر است و مقابل هتل قصر قرار گرفته است.

پایانه مسافربری بین شهری ارومیه
پایانه مسافربری بین شهری ارومیه

از این پایانه اتوبوس و سواری به مقصد تهران پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین) و سایر شهر های کشور وجود دارد.

 اتوبوس و سواری از شهر تهران پایانه غرب (آزادی) و پایانه بیهقی (آرژانتین)، و سایر شهر های این کشور، مسافران را به این پایانه می‌آورند.

سفر به ارومیه با ماشین شخصی

در صورتی که می‌خواهید با خودروی شخصی از تهران به این شهر سفر کنید باید مسیر زیر را طی کنید.

 • عبور از اتوبان تهران-کرج
 • حرکت به سمت قزوین
 • گذر از شهرهای ابهر، زنجان و تبریز
 • ورود به شهر ارومیه

فاصله تهران تا ارومیه

در کل سفر از شهر تهران به ارومیه

 • با هواپیما حدود 1 ساعت و 10 دقیقه
 • با قطار حدود 14 ساعت
 • با خودرو شخصی حدود 8 تا 10 ساعت

 زمان می‌برد.

بهترین هتل‌های ارومیه

در این شهر هتل های متعددی وجود دارد که همواره آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران عزیز هستند. بعضی از هتل های با کیفیت این شهر عبارتند از:

 • هتل دنیز (5 ستاره)
 • هتل آنا (5 ستاره)
 • مهمانسرای جهانگردی (4 ستاره)
 • هتل پارک (4 ستاره)
 • هتل آریا (4 ستاره)
 • هتل مروارید (3 ستاره)
 • هتل کایا (3 ستاره)
 • هتل ساحل (3 ستاره)
هتل آنا ارومیه
هتل آنا ارومیه

شما میتوانید با توجه به علاقه و بودجه خود یکی از این هتل ها را انتخاب کرده و در آن اقامت داشته باشید.

بهترین رستوران‌های ارومیه

اگر به غذاهای سنتی و رستوران های با محیط سنتی علاقه مند هستید  پیشنهاد ما به شما رستوران های زیر است:

 • رستوران سنتی بام سبز تورک مال
 • سفره سرای سنتی روزگاران
 • سفره خانه سنتی دارچین
 • سفره خانه کشکول
 • رستوران گازماخ
سفره خانه کشکول
سفره خانه کشکول

و یا اگر می‌خواهید غذاهای فست فودی میل کنید می توانید به رستوران های زیر بروید:

 • فست فود مون لایت
 • فست فود دکتر ژون
 • فست‌ فود جگوار
 • فست فود چوبین
 • فست فود روبرو

بهترین کباب های ارومیه در رستوران های زیر سرو می‌شود:

 • رستوران عباس کبابچی
 • رستوران غار نمک
 • رستوران فلامینگو
 • رستوران مولوی
 • رستوران دیاکو

اگر می‌خواهید در این شهر تجربه چشیدن غذاهای ترکیه‌ای را داشته باشید، میتوانید به رستوران های زیر بروید

 • رستوران غذاهای ترکیه‌ای اُوا
 • غذای ترک روحیت اوستا
 • رستوران ترکیه‌ای هو

غذاهای سنتی شهر ارومیه

همانطور که گفتیم قومیت های متعددی در این شهر سکونت دارند به همین دلیل غذاهای سنتی مختلفی نیز در این شهر وجود دارد. بعضی از این غذا های سنتی و محلی عبارتند از:

 • آش کلم (تورشولی آش یا یرتخلی)
 • آش دوغ (ایران آشی)
 • خورشت کنگر
 • اورمیه خورشته
 • شورجه ارومیه
 • دلمه برگ مو
 • گشنیز کباب
 • گوزلَمه
 • گیزاتما
گشنیز کباب
گشنیز کباب

این غذا های خوش طعم و اصیل ارومیه در رستوران های این شهر سرو می‌شوند.

این شهر خوراکی ها و شیرینی های معروف و خوشمزه ای نیز دارد که در قنادی ها موجود است. بعضی از این خوراکی ها عبارتند از:

 • نقل گل محمدی، بیدمشک و زعفرانی
 • لوزانک
 • سوجوق
 • تنور شیرینی سی
 • حلوای هویج
 • حلوای گردو
سوغاتی ارومیه
سوغاتی ارومیه

سوغات ارومیه

مشهور ترین و محبوب‌ترین سوغاتی های این شهر صنایع دستی آن است که عبارتند از:

 • رنگرزی وچاپ‌های سنتی
 • منجوق ‌دوزی
 • وسایل چوبی
 • ظریف‌کاری
 • پیکرتراشی
 • منبت‌کاری
 • رودوزی
 • سفالگر
 • جاجیم
 • معرق
 • فرش
 • گلیم
صنایع دستی ارومیه
صنایع دستی ارومیه

شما می‌توانید این آثار هنری را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

مراکز خرید ارومیه

بازار های متعدد و پر رونقی، به دلیل مرزی بودن شهر ارومیه در این منطقه وجود دارند.

در صورتی که می‌خواهید به از مجتمع های شیک و لوکس این شهر دیدن کنید و از آن ها خرید کنید می‌توانید به مجتمع های زیر بروید:

 • مجتمع تجاری تورک مال ارومیه
 • مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم
 • پاساژ جلالی اول شمالی
 • مجتمع تجاری پردیس
 • مجتمع تجاری برلن
 • تجاری میلاد نور
 • بازارچه برلیان
مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم
مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم

در صورتی که به دنبال بازار های سنتی با قیمت های مناسب هستید می‌توانید از بازار های زیر خرید کنید:

 • مجتمع بزرگ تجاری کیف و کفش رضا
 • بازار خیابان آهندوست ارومیه
 • بازار خیابان خیام جنوبی
 • بازار قدیمی ارومیه

جمع بندی

در این مقاله از ایرانیجو به بررسی شهر ارومیه و ویژگی های آن پرداختیم، نقشه، لوکیشن، مسیر رسیدن و فاصله از تهران را بررسی کردیم. جاهای دیدنی و تاریخی و همچنین سوعاتی، صنایع دستی و آداب و رسوم مردم ارومیه را هم بیان کردیم. شما نیز میتوانید خاطرات خود از سفر به ارومیه را در زیر همین پست کامنت کنید.

3.5/5 - (8 امتیاز)

5 دیدگاه

 1. به خطه آذربایجان، شهر والیبالی ارومیه خیلی خوش آمدید ❤
  چوخ چوخ اورمیه شهرینه خوش گلیبسیز 💓

  حتما موقع اومدن به شهر ارومیه از مراکز و مجتمع های ترک ارومیه مثله : مجتمع تجاری تفریحی تورک مال اورمیه، مجتمع اوریاد مال ارومیه ، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، بازارچه مرزی ایران ترک ارومیه، مراکز خرید ترک آی اولدوز ارومیه، مرکز خرید دوبی ترک ارومیه، مرکز خرید ترک آی ارومیه حتما دیدن کنید بهترین مارک های لباس ترک رو این مراکز خرید دارن !!!
  حتما از کباب ترکی ارومیه : تاوا کبابی ، آجی کباب ، اوزون کباب ، دنر ترک مرغ و‌گوشت حتما حتما نوش جان کنید و از کباب سیب زمینی ارومیه به ترکی ( یئرالما کبابی ) با دوغ محلی ارومیه هم نوش جان‌کنید که واقعا خوشمزه هست!!

  یاشاسین ارومیه 🌹 یاشاسین آذربایجان

  1. ارومیه قلب آذربایجان ❤
   به دیار آذربایجان،ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان خوش آمدید 💓

   آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💓
   ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💓

   یاشاسین ایران ❤
   یاشاسین آذربایجان ❤
   یاشاسین ارومیه ❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا