دور دنیا

اسلواکی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور اسلواکی یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که در مرکز این قاره واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 49.036 کیلومتر مربع، دارای مکان های بسیار زیبا و جاذبه های مختلفی می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این منطقه بپردازیم.

اسلواکی کجاست؟

کشور اِسلُواکی در اروپای مرکزی واقع شده است و پایتخت آن براتیسلاوا است. این کشور کوهستانی از سمت شمالی با لهستان، از شرق با اوکراین، از طرف جنوب با مجارستان و از غرب با اتریش همسایه است.

آشنایی با کشور اسلواکی
آشنایی با کشور اسلواکی

این کشور در گذشته بخشی از چکسلواکی بود. اما در سال 1993 از آن جدا شد و به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شد؛ و در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست.

لوکیشن اسلواکی بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق اسلواکی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه اسلواکی در اروپا 

کشور براتیسلاوا کشوری بسیار خاص و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

نقشه اسلواکی
نقشه اسلواکی

پرچم اسلواکی

نماد و پرچم اصلی اسلواکی یک پرچم 3 رنگ با 3 نوار افقی برابر است. رنگ‌ های پرچم از بالا به پایین سفید، آبی و قرمز هستند. هر یک از این رنگ ها معنی و مفهوم خاص خودشان را داشته و نماد های موارد زیر می باشند.

پرچم اسلواکی
پرچم اسلواکی
 1. رنگ سفید: نماد صلح و خلوص است.
 2. رنگ آبی: نماد آسمان و رودخانه‌ها است.
 3. رنگ قرمز: نماد شجاعت و خون شهیدان است. 

این پرچم در تاریخ 3 سپتامبر 1992 پس از استقلال از چکسلواکی، به عنوان پرچم ملی پذیرفته شد.

موقعیت جغرافیایی

کشور اسلواکی از نظر جغرافیایی با کشورهای زیر همسایه است:

موقعیت جغرافیایی اسلواکی و کشورهای همسایه
موقعیت جغرافیایی اسلواکی و کشورهای همسایه
 • از شرق با کشور اوکراین
 • از جنوب با مجارستان
 • از شرق با اتریش
 • و از شمال با لهستان

جمعیت اسلواکی

بر اساس اخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 5 میلیون و 480 هزار نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. البته این میزان جمعیت در سال آینده بیشتر نیز می شود زیرا مواردی مانند مهاجرت، افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ باروری در این منطقه بیشتر شده است.

جمعیت اسلواکی بیشتر از قوم اسلواک تشکیل شده است. اما مجارها بزرگ‌ترین اقلیت قومی هستند که حدود 9.5 درصد از جمعیت را تشکیل داده اند. میانگین سن جمعیت این کشور حدود 39 سال است. این امر نشان می‌دهد که جمعیت این منطقه در سال‌های آینده همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

مرتبط:   فهرست استان های تایلند به همراه جمعیت ✔️ بزرگترین و کوچکترین استان

جمعیت ایرانیان در اسلواکی

تعداد مهاجران ایرانی که در این کشور ساکن می باشند، کم نمی باشد. حدود 1140 نفر در این کشور ساکن هستند که این مقدار در مقایسه با سال های قبل حدود 3 درصد افزایش داشته است. اکثر ایرانیان اسلواکی از طریق تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری در این کشور اقامت گرفته و ساکن شده اند.

پایتخت اسلواکی

براتیسلاوا پایتخت و مهم ترین شهر این کشور است. این شهردر جنوب غربی  و در دو کرانه رود دانوب قرار دارد. براتیسلاوا با جمعیتی حدود 460 هزار نفر یک شهر تاریخی و فرهنگی است و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد. براتیسلاوا یک شهر تجاری و صنعتی مهم است و مرکز اقتصادی کشور بوده و صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، فناوری اطلاعات و گردشگری در این شهر فعال هستند.

براتیسلاوا پایتخت و مهم ترین شهر اسلواکی
براتیسلاوا پایتخت و مهم ترین شهر اسلواکی

تاریخچه

این کشور در طول تاریخ شاهد تمدن‌های مختلفی بوده است و همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ قرار گرفته است. اولین ساکنان آن اقوام سلتیک بودند که در حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به این کشور مهاجرت کردند. این اقوام زبان و فرهنگ خود را به کشور آوردند و پایه‌های تاریخ و فرهنگ آن را بنا کردند.

در قرن 5 و 6 میلادی، قوم اسلاو به کشور وارد شدند و این منطقه را به نام خود نام گذاری کردند. آنها زبان و فرهنگ خود را با زبان و فرهنگ قوم سلتیک در هم آمیختند و فرهنگ جدیدی را به وجود آوردند.

 • در قرن 1 میلادی، نیز این کشور بخشی از امپراتوری روم شد، امپراتوری روم تأثیر زیادی بر فرهنگ و زبان کشور داشت.
 • در سال 1526 نیز کشور بخشی از امپراتوری اتریش و مجارستان شد، امپراتوری اتریش و مجارستان به توسعه اقتصادی و فرهنگی کمک کرد.
 • تا سال ۱۹۱۸، اسلواکی بخشی از کشور اتریش-مجارستان بود و در بخش مجاری قرار داشت.
 • اسلواکی از ۱۹۱۸–۱۹۳۹ بخشی از چکسلواکی شد که بعد از جنگ جهانی اول تشکیل شده بود.
 • اسلواکی در دوره ۱۹۳۹–۱۹۴۵ تحت نام جمهوری اسلواکی رسماً کشوری مستقل بود، اما در عمل، از مناطق اقماری آلمان نازی بود.

جنگ جهانی

در سال 1918 امپراتوری اتریش-مجارستان از هم فروپاشید و به طور کل از بین رفت. سر انجام این کشور به همراه جمهوری چک، چکسلواکی را تشکیل دادند.

مرتبط:   پرتغال کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور 

سال 1939 نیز آلمان نازی کشور را اشغال کردند و آن را به دولت دست نشانده آلمان نازی تبدیل کردند. در این دوره، کشور بخشی از خاک خود را به آلمان نازی واگذار کرد. پس از سال 993 چکسلواکی به دو کشور مستقل، جمهوری چک و اسلواکی، تقسیم شد. امروزه نیز این منطقه به کشوری دموکراتیک و توسعه یافته تبدیل شده است که عضو اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد است.

آب و هوا

در حالت کلی این کشور در کنار کوهستان واقع شده و دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی می باشد. میانگین دمای هوا در آن حدود 9 درجه سانتیگراد است. در سردترین ماه سال که دی ماه است، دمای هوا به طور متوسط به 5 درجه سانتیگراد زیر صفر می‌ رسد. در گرم ترین ماه نیز که خرداد است، دمای هوا به طور متوسط به 20 درجه سانتیگراد می‌ رسد.

زمستان  ها در این شهر سرد و خشک است. میانگین دما در زمستان در اکثر مناطق کشور زیر صفر درجه سانتیگراد بوده و در مناطق کوهستانی، دما می‌تواند به زیر 20 درجه زیر صفر نیز برسد برسد.

بارندگی نیز در این کشور به نسبت زیاد بوده و میانگین آن سالانه در این کشور حدود 700 میلی‌متر است. بیشترین بارندگی در مناطق کوهستانی و کمترین بارندگی در مناطق کم ارتفاع رخ می‌دهد.

آب و هوای سرد و کوهستانی در اسلواکی
آب و هوای سرد و کوهستانی در اسلواکی

 شهر های مهم

اسلواکی کشوری کوچک و اروپایی است که دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشد. این کشور دارای چندین شهر مهم است که هر کدام جاذبه های گردشگری و فرهنگی خاص خود را دارند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از آنها آشنا شویم.

 • کوشیتسه: دومین شهر بزرگ اسلواکی،کوشیتسه است که شهری صنعتی و فرهنگی می باشد. این شهر در شرق این کشور واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری متعددی از جمله کلیسای جامع سنت الیزابت، کوه های تاترا و بازار کریسمس است.
 • ژیلینا: سومین شهر بزرگ این کشور شهری تاریخی و فرهنگی است که در شمال واقع شده است. ژیلینا دارای جاذبه های گردشگری متعددی از جمله قلعه ژیلینا، سد ژیلینا و موزه های متعدد است.
 • ترناوا: چهارمین شهر بزرگ این منطقه، شهری تاریخی و فرهنگی است که در غرب این کشور واقع شده است. ترناوادارای جاذبه های گردشگری متعددی از جمله قلعه ترناوا، موزه های متعدد و معماری تاریخی است.
 • پوپراد: پنجمین شهر بزرگ این کشور پوپراد است که شهری تاریخی و فرهنگی می باشد. این شهر در شمال این کشور واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری متعددی از جمله قلعه پوپراد، موزه های متعدد و جنگل های زیبای تاترا است.
کوشیتسه دومین شهر بزرگ اسلواکی
کوشیتسه دومین شهر بزرگ اسلواکی

دین مردم اسلواکی

در این کشور تنوع دینی بسیار زیادی وجود دارد. اما حدود 80 درصد مردم مسیحی می باشند که از بین آنها نیز حدود 70 درصد کاتولیک رومی و 10 درصد پروتستان هستند. حدود 13 درصد از مردم نیز بی‌ دین هستند و 10 دیگر درصد نیز در نظرسنجی‌ها دین و باور خود را اعلام نکرده‌ اند.

مرتبط:   افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

کاتولیک رومی بزرگترین مذهب در این کشور است که حدود 70 درصد از مردم به آن اعتقاد دارند. کاتولیک رومی مذهب رسمی در دوران امپراتوری اتریش-مجارستان بود و همچنان نقش مهمی در فرهنگ و جامعه دارد.

آشنایی با مردم اسلواکی
آشنایی با مردم اسلواکی

زبان اسلواکی

اسلواکیایی زبان اصلی و رسمی مردمان این کشور است. این زبان یک زبان هندواروپایی و از خانواده زبان‌های اسلاوی است که  به زبان چکی بسیار نزدیک است.

 گویش‌های شرق کشور تفاوت بیشتری با چکی و دیگر گویش‌های اسلواکیایی دارند و درک متقابل میان مردم چک‌ زبان با گویشوران شرق اسلواکی محدود است.

حدود 5 میلیون نفر ادم در کل دنیا به این زبان مسلط هستند که بیشتر آنها نیز در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند.

واحد پول اسلواکی

یورو EUR واحد اصلی پول در این کشور است. این واحد پولی از سال 2009 میلادی، واحد پول رسمی کشور بوده و تا قبل از آن، واحد پول کرونای اسلواکی (SKK) بود.

یورو یکی از محبوب‌ ترین واحدهای پول در جهان است. این واحد پول توسط 19 کشور عضو اتحادیه اروپا استفاده می‌شود.

واحد پول اسلواکی
واحد پول اسلواکی

اختلاف ساعت اسلواکی با ایران

تفاوت ساعت کشور ایران با کشور اسلواکی حدود 2  ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت کشور ایران 2 ساعت و نیم از این کشور عقب تر است.

کلام آخر

اسلواکی یکی از کشور های کوهستانی و بسیار جذاب است که در قاره ی اروپا واقع شده است. این کشور کوچک دارای شهر هایی زیبایی است که هر کدام جاذبه های منحصر به فرد خودشان را دارند. سالانه گردشگران و مهاجران زیادی به این کشور سفر می کنند تا از تمام جاذبه های دیدنی آن بازدید کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا