دور دنیا

آندورا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور آندورا با مساحت 467.63 کیلومتر مربع، یکی از کشور های کوچک و محصور در خشکی اروپایی است که با جمعیتی حدود 80,088 نفر در غرب این قاره و در کوه های پیرنه با نام شاهزاده‌ نشین آندورا در جهان معروف شده است. در ایرانیجو به معرفی آندورا و آداب و رسوم، فرهنگ مردم و شرایط زندگی و نقشه آن می پردازیم.

آندورا کجاست؟
آندورا کجاست؟

آندورا کجاست؟

Andorra یکی از کشور های کوچک و مستقل است که نیروی نظامی نداشته و از ثروت مند ترین کشور های منطقه است.  پایتخت این کشور، آندورا لاولا است؛ که از سمت غربی با اسپانیا و از بخش شرقی نیز با فرانسه مرز مشترک دارد و ما بین این دو منطقه واقع شده است. زبان رسمی مردمان این منطقه پرتغالی و واحد پول آن نیز یورو است.

لوکیشن آندورا روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق آندورا قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه آندورا

کشور آندورا بسیار خاص و زیبا است. دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه آندورا
نقشه آندورا

پرچم آندورا

نماد و پرچم آندورا یک پرچم 3 رنگ عمودی است که از بالا به پایین به رنگ‌ های آبی، زرد و قرمز است. پهنای نوار زرد میانی مقداری بیشتر از 2 نوار دیگر است. در مرکز نوار زرد، نشان ملی قرار دارد که شامل یک صلیب سفید است. روی صلیب یک کلیسای جامع، 2 قلعه و 1 تاج قرار دارد. هر کدام از رنگ های استفاده شده در این پرچم دارای یک مفهوم و نماد خاصی است:

 1. رنگ آبی: نماد آسمان و طبیعت
 2. رنگ زرد: نماد خورشید و ثروت
 3. رنگ قرمز: نماد خون و شجاعت
 4. صلیب سفید: نماد مسیحیت است. 
پرچم آندورا
پرچم آندورا

این پرچم برای اولین بار در تاریخ 27 اوت 1971 به رسمیت شناخته شد. تا قبل از آن، پرچم‌های مختلفی از جمله اسپانیا و فرانسه در این کشور استفاده می‌ شد. 

جمعیت آندورا

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 80,088 نفر در این منطقه ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. حدود 67.7 درصد از جمعیت آندورا از کشورهای همسایه مانند اسپانیا، فرانسه و پرتغال به این منطقه مهاجرت کرده و جمعیت آن را تشکیل داده اند. دیگر قوم های کوچکی که در این منطقه وجود دارند. 33 درصد آندورایی‌ها ، 43 درصد اسپانیایی ها، 11 درصد پرتغالی‌ ها و 7 درصد فرانسوی‌ ها هستند.

مرتبط:   جمعیت جهان در 2024، لیست کشورهای جهان به همراه جمعیت 195 کشور

پایتخت آندورا

آندورا لاولا Andorra la Vella پایتخت کشور آندورا است. این شهر در کوه‌های پیرنه، در مرز بین اسپانیا و فرانسه واقع شده است. آندورا لاولا در قرن 9 میلادی تاسیس شد و در ابتدا یک مرکز تجاری کوچک بود، اما به تدریج به یک مرکز مهم سیاسی و فرهنگی تبدیل شد. این شهر جاذبه‌ های گردشگری فراوانی از جمله موارد زیر است:

آندورا لاولا Andorra la Vella پایتخت کشور آندورا
آندورا لاولا Andorra la Vella پایتخت کشور آندورا
 • کلیسای جامع سنت اورسولا: این کلیسا بزرگترین بنایی است که در قرن 13 میلادی ساخته شده است.
 • موزه ملی: این موزه تاریخ و فرهنگ  این منطقه را به یبا ترین حالت ممکن به نمایش می‌ گذارد.
 • خیابان سانتا کلارا: این خیابان اصلی شهر است و دارای مغازه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ های زیبا و خاص زیادی است.

آب و هوا

هوای آندورا به دلیل مجاورت زیاد با کوهستان، در زمستان ها سرد و برفی و در تابستان ها معتدل و خنک می باشد.

در این کشور متوسط ​​دما در فصل زمستان بین 0 و 5 درجه سانتیگراد بوده و  بارش برف بسیار زیاد و رایج است  به طوری که در ارتفاعات برف می تواند به چند متر نیز برسد.

ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبرد از تفریحات جذاب و ایده آل برای مردمان این منطقه است.در تابستان نیز دمای این منطقه بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است و هوا اغلب آفتابی و خشک بوده و بارش باران در این زمان سال نسبتاً نادر است.

آب و هوای کوهستانی آندورا
آب و هوای کوهستانی آندورا

بارش در این کشور عمدتاً به شکل برف در زمستان و باران در تابستان می بارد و  میانگین بارش سالانه آن حدود 1000 میلی متر (39 اینچ) است. البته در حالت کلی آب و هوای آن بستگی به میزان ارتفاع مناطق دارد؛ در ارتفاعات بالاتر، زمستان ها سرد تر و طولانی تر و تابستان ها کوتاه تر و خنک تر هستند. 

مرتبط:   کی یف کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه

تاریخچه

تاریخ آندورا به قرن 8 میلادی بازمی‌گردد، زمانی که این منطقه توسط شارل مارتل، دوک فرانک‌ها، به عنوان قلمرویی برای محافظت از مرزهای فرانسه در برابر مسلمانان تاسیس شد.

 در سال 1076 پاپ ژولیوس دوم پیمان همکاری امضا کرد که در آن پاپ رسماً حاکمیت کشور را به دو روحانی کاتالان، اسقف اوردوس و اسقف یوسا، واگذار کرد. این توافقنامه تا به امروز پابرجاست و آندورا را به تنها کشور جهان تبدیل می‌ کند که 2 حاکم که یکی روحانی و دیگری مذهبی است.

در قرون وسطی نیز این منطقه کشاورزی بود که به تولید محصولاتی مانند پنیر، گوشت و چوب مشغول بود و همچنین به دلیل تولید شراب و کنیاک خود شناخته شده بود. در قرن 19 نیز این کشور شروع به توسعه گردشگری کرد و امروزه این صنعت یکی از مهم‌ ترین منابع درآمد این کشور است.

تاریخ آندورا
تاریخ آندورا

این منطقه به شیوه دموکراتیک اداره می شود که دارای یک پارلمان منتخب و یک نخست‌ وزیر است که یک عضو فعال سازمان ملل متحد، شورای اروپا و اتحادیه اروپا است.

آندورا بسیار امن و آرام است که به دلیل مناظر طبیعی زیبا و زندگی شبانه پر هیجان خود شناخته شده است و به دلیل نرخ مالیات پایین خود یک مقصد محبوب برای سرمایه‌ گذاران و افراد بازنشسته است.

تقسیمات کشوری

این کشور به 7 استان یا ایالت تقسیم شده است، که با زبان خودشان آنها را comuns صدا می کنند.

 1. آندورا لاولا
 2. کانیلو
 3. انکمپ
 4. اسکالدز-انگوردانی
 5. لا ماسانا
 6. اوردینو
 7. سنت حولیا ده لوریا

شهر های مهم

آندورا کشوری بسیار زیبا و کوچک است که دارای شهر های بسیار خاص با جاذبه های عجیبی دارد. در جدول زیر می توانید نام مهم ترین شهر های آن را به همراه جمعیت شان مشاهده کنید.

نام شهرجمعیتموقعیت
آندورا لاولا22,731پایتخت
اسکالدز-انگوردانی21,410دومین شهر بزرگ
انکمپ19,227سومین شهر بزرگ
سنت حولیا ده لوریا7,307چهارمین شهر بزرگ
سانتا کلارا5,192پنجمین شهر بزرگ
شهر های مهم آندورا

دین مردم آندورا

مسیحیت کاتولیک دین اصلی و رسمی در این کشور است. حدود  88.9 درصد از جمعیت آندورا کاتولیک هستند. دیگر ادیان موجود در این منطقه شامل پروتستانتیسم، یهودیت و اسلام هستند.

مرتبط:   افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

قانون اساسی در این بخش، آزادی مذهب را تضمین می‌ کند و همچنین اسقف اوردوس را به عنوان یکی از 2 حاکم این کشور معرفی می‌ کند، اسقف اوردوس یک مقام کاتولیک است و نقش مهمی در زندگی مذهبی و سیاسی ایفا می‌ کند.

زبان آندورا

کاتالان زبان رسمی آندورا است. این زبان یک زبان رومی است که با زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی مرتبط است. کاتالان در این کشور و در کاتالونیا، والنسیا و جزایر بالئاری در اسپانیا، و در آلگرو در ایتالیا نیز صحبت می شود.

زبان کاتالان زبان اصلی حدود 68 درصد از جمعیت این منطقه است. اسپانیایی نیز یکی دیگر از زبان های اصلی است که حدود 26 درصد از جمعیت به آن صحبت کرده و حدود 6 درصد از مردم نیز به زبان اسپانیایی صحبت می کنند.

واحد پول آندورا

یورو واحد پول آندورا است. این منطقه عضو اتحادیه اروپا نیست، اما از سال 2002 از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می کند و تا قبل از آن واحد پول اش دینر بود که به 100 سنتیم تقسیم می شد. دینر آندورا هنوز هم در این کشور رایج است، اما ارزش آن با یورو برابر نیست.

واحد پول آندورا
واحد پول آندورا

اختلاف ساعت ایران با آندورا

تفاوت ساعت بین ایران و آندورا حدود 2:30 ساعت است. به عبارت دیگر، ساعت در این کشور تو ساعت و نیم از ساعت در ایران عقب تر است. برای مثال، اگر ساعت در تهران 12:00 ظهر باشد، ساعت در آندورا 9:30 صبح است.

کلام آخر

آندورا یکی از امن ترین و ثروت مند ترین کشور های اروپا است که با لقب کشور دو پادشاه در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. این لقب به دلیل داشتم دو حاکم در این منطقه به آن داده شده است؛ حاکمان آن یکی اسقف اوردوس و دیگری رئیس جمهور فرانسه هستند که با صلح در کنار هم این منطقه را اداره می کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا