دور دنیا

هلند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور Nederland

کشور هلند یکی از زیباترین کشورها در اروپای غربی است. این کشور با مساحتی حدود 41.543 کیلومتر مربع با لقب های آسیاب‌های بادی، کشور پست و کشور گل و لاله در سراسر دنیا مشهور شده است. هلند دارای طبیعتی بکر و بی نظیر می باشد و سالانه میلیون ها توریست برای بازدید از آن به این کشور سفر میکند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی این کشور می پردازیم.

هلند کجاست؟

 Nederland کوچکترین کشور اروپا است. کشور هلند از سمت شرق با کشور آلمان، از سمت غرب و از طریق مسیر دریایی با کشور بریتانیا و از سمت جنوب با کشور بلژیک همسایه است.

آشنایی با کشور هلند
آشنایی با کشور هلند

نام Nederland از نام دو استان هلند جنوبی و هلند شمالی که نقش عمده ای در تاریخ کشور دارند، گرفته شده است. اما مردم آن در سال 2020 تصمیم گرفتند که کشورشان را فقط با نام ندرلند صدا کنند.

لوکیشن هلند بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق هلند قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه هلند

کشور Nederland کشوری کوچک است که  دارای شهر ها و استان های کمی می باشد. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

جمعیت هلند چقدر است؟

هلند کشوری کوچک اما با تراکم جمعیتی نسبتا بالایی می باشد. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2018 جمعیت این کشور حدود  نفر 17.131.000 می باشد.

پایتخت هلند کجاست؟

شهر آمستردام پایتخت هلند است. Amsterdam یک شهر گردشگری جذاب در شمال اروپا است. این شهر یک شهر تاریخی و زیبا است که دارای موزه‌ها‌ و کانال‌های تاریخی زیادی می باشد. در این شهر خیابان‌هایی با معماری‌های تاریخی دیده می‌شوند که قدمت بسیار زیادی نیز دارند. اگر به هلند سفر کردید حتما از این شهر زیبا دیدن کنید.

آب و هوای هلند

هلند آب و هوایی به نسبت معتدل و دریایی دارد. جهت باد در این کشور از سمت جنوب غربی اروپا است. این کشور در فصل تابستان دارای هوایی نسبتا گرم است و فصل زمستان هوای آن مرطوب و کمی سرد است. سردترین ماه های سال در این کشور ماه دسامبر (آذر) و ماه فوریه (بهمن) است. در ماه ها می تواند روز ها و شب های یخبندان را مشاهده کرد.

مرتبط:   آمریکا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور ایالات متحده

 کمترین دما در این کشور منفی 5 درجه و بیشترین دما در این نقطه 30 درجه بوده است. بیشترین میزان بارندگی در این کشور در پاییز اتفاق می افتد.

استان های هلند

هلند کشور اروپایی است که به بخش های کوچکتری به نام استان و شهر تقسیم شده است. این کشور دارای 12 استان است. استان ها تقسیمات اداری بین دولت ملی و شهرستان‌های محلی هستند که مسئولیت مسائل منطقه‌ای و با اهمیت کمتر را بر عهده دارند. در ادامه لیستی از این استان ها را با هم بررسی می کنیم.

 1. درنته (Drenthe)
 2. فلیوولاند (Flevoland)
 3. فریس‌لاند (Friesland)
 4. خلدرلاند (Gelderland)
 5. خرونینگن (Groningen)
 6. لیمبورخ (Limburg)
 7. برابانت شمالی (Noord-Brabant)
 8. هلند شمالی (Noord-Holland)
 9. افریسل (Overijssel)
 10. هلند جنوبی (Zuid-Holland)
 11. اوترخت (Utrecht)
 12. زیلانت (Zeeland)

شهر های هلند

کشور Nederland دارای 67 شهر می باشد. در ادامه با ایرانیجو به عرفی برخی از این شهر ها می پردازیم.

 • آمستردام (Amsterdam)
 • روتردام (Rotterdam)
 • لاهه (Den Haag)
 • اوترخت (Utrecht)
 • آیندهوون (Eindhoven)
 • خرونینگن (Groningen)
 • تیلبورخ (Tilburg)
 • آلمیره (Almere)
 • بردا (Breda)
 • نی میخن (Nijmegen)
 • آپلدورن (Apeldoorn)
 • هارلم (Haarlem)
 • آرنهم (Arnhem)
 • انسخده (Enschede)
 • آمرسفورت (Amersfoort)
 • زان‌استاد (Zaanstad)
 • هارلمرمیر (Haarlemmermeer)
 • سرتوخن‌بوس (Hertogenbosch)
 • زووله (Zwolle)
 • لیدن (Leiden)

روتردام 

یکی از شهر های این کشور روتردام است.این شهر بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. شهر و بندر روتردام در استان هلند جنوبی در کشور هلند واقع شده‌است. بیشتر ساکنان این منطقه خارجی ها می باشند که از دیگر کشور ها به آلمان مهاجرت کرده اند. این شهر پس از آمستردام که پایتخت است دومین شهر بزرگ در این کشور است.

لاهه

شهر لاهه یکی از شهر های کوچک هلند است که در مرکز استان Nederland جنوبی قرار دارد. لاهه یکی از محل های قرار گیری سازمان ملل متحد است، به گونه‌ای که ستاد چند مؤسسه این سازمان در این شهر قرار دارد. به شهر لاهه  لقب پایتخت حقوقی جهان را نیز داده‌اند.

اوترخت

شهر اوترخت شهری زیبا و فعال است که مردمان زیادی در آن زندگی میکنند. این شهر بسیار شلوغ و فعال است و از لحاظ فرهنگی در کل کشور بعد از آمستردام قرار دارد. از نظر مساحت و وسعت در کشور رتبه چهارم را دارد. اوترخت گزینش برای پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2018 را کسب کرده است.

مرتبط:   جمعیت جهان در 2023، آمار جمعیت کشورهای جهان چقدر است؟

آیندهوون

شهر آیندهون شهری بسیار زیبا، مدرن و صنعتی است. این شهر در استان برابانت شمالی در جنوب شرقی هلند که محل تولد کارخانه‌های فیلیپس واقع شده است. جمعیت این شهر حدود 218.433 نفر است که 30 درصد آنان غیرهلندی‌اند هستند. تیم باشگاهیِ فوتبال پی اس وی آیندهوون باشگاه این شهر است.

خرونینگن 

شهر خرونینگن شهری است که در استانی به همین نام که در شمال کشور هلند قرار گرفته است. این شهر به عنوان یکی از مراکز اقتصادی و فرهنگی شمال هلند به‌ شمار می‌رود. علت شهرت این شهر به دلیل وجود دانشگاه خرونینگن و جمعیت زیاد دانشجویان در این شهر است. از مکان‌های دیدنی آن نیز می‌توان به برج کلیسای مارتینی، بازار ماهی، موزه هنرهای معاصر خرونینگن، ساختمان قدیمی ایستگاه راه‌آهن، ساختمان تالار شهر و ساختمان تالار موسیقی آن اشاره کرد.

اقتصاد هلند

Nederland از نظر اقتصادی  در جهان وضعیت بسیار خوبی دارد. این کشور  دارای بهترین فضای زندگی است به طوری که می‌تواند برای افراد مختلف مناسب باشد. هلند بزرگترین تولیدکننده لبنیات در دنیا است به طوری لبنیات مورد نیاز در خیلی از کشورها از هلند تامین می شود. در این کشور مقدار زیادی گندم و جو و سیب زمینی نیز کشت می‌شود که بخش دیگری از اقتصاد آن را پوشش می‌دهد. نیروی کاری در این منطقه حدود 7 میلیون نفر اعلام شده است و نرخ بیکاری نیز در حدود 5 درصد است که رقم بسیار خوبی می باشد.

زبان مردم هلند

زبان رسمی کشور مانند اسم آن هلندی است. زبان هلندی یکی از زبان های ژرمن است که شباهت زیادی به زبان آلمانی دارد.

اما مردم در این کشور به زبان انگلیسی نیز به طور کامل تسلط دارند و به راحتی صحبت میکنند.

همچنین جمعیت زیادی از مردم کشور Nederland توان صحبت به زبان آلمانی را هم دارند ولی در هر صورت، زبان رسمی این کشور هلندی است و شما برای تحصیل و مخصوصا برای ورود به بازار کار و ارتباط با مردم، باید با زبان هلندی آشنا باشید.

قوانین در Nederland

کشور هلند دارای قوانین بسیار خاص و متفاوتی است.کودکان از سن 4 سالگی به مدرسه می‌روند و تا سن 12 سالگی تحصیل در ابتدایی می مانند و از 12 تا 18 سالگی به دبیرستان می روند. بانوان در کشور Nederland اغلب شاغل و مستقل هستند و بانوان خانه دار کمی در این کشور به چشم می خورند.در کشور هلند مهمانی رفتن و سفر تبدیل به یک قانون شده است به طوری که اگر یک خانواده 3 سال پیاپی به سفر نرود دولت از او علت را جویا می‌شود. قوانین طلاق در کشور هلند در وضعیت خاصی قرار دارد و به طور کلی پروسه طولانی مدت است.

مرتبط:   عراق کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور

دین مردم هلند

کشور Nederland دارای دین رسمی ای نمی باشد. بر اساس آخرین آمار حدود 51 درصد  از مردم این کشور از دین خاصی پیروی نمی کنند و آتئیست هستند. حدود 39 درصد آنها مسیحی که از این تعداد 24 درصد به مذهب کاتولیک،15 درصد به مذهب پروتستان اعتقاد دارند. 5 درصد جمعیت این کشور نیز مسلمان و مابقی پیرو سایر ادیان و گرایشات مذهبی هستند.

 مسلمانان کشور هلند اکثرا مراکشی و ترکیه ای است و جمعیت قابل ملاحظه ای از کشور را تشکیل می دهند که در شهرهای مختلف پراکنده هستند.

واحد پول هلند

یورو، واحد پول اصلی و رسمی در کشور هلند است. یورو با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR در همه جا نمایش داده می شود.هر یورو به 100 سنت (Cent) تقسیم می‌شود. استفاده از یورو در اول ژانویه سال 2002 رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند آغاز شد. امروزه واحد پول در 19 کشور از 28 عضو اتحادیه اروپا به طور رسمی است.

اختلاف ساعت ایران با هلند

ساعت کشور ایران با کشور هلند 2.5 اختلاف دارد. یعنی ساعت کشور هلند 2 ساعت و نیم از ایران عقب تر است. برای مثال اگر در ایران ساعت 17:00 باشد در Nederland ساعت 14:30 است.

کلام آخر

همانطور گفتیم کشور هلند در سراسر جهان به عنوان کشور گل ها شهرت دارد. آب و هوای این کشور به گونه ای است که امکان رویش هرگونه گل را فراهم خواهد کرد. Nederland که میان بلژیک و آلمان در اروپای غربی قرار گرفته است در بحث تولید پنیر های لذیذ نیز شهرت دارد. یکی از خوشمزه ترین پنیر های این کشور پنیر گودا است که موجب بالا رفتن تنوع غذایی آن شده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا