دور دنیا

اوکراین کجاست؟ بررسی وسعت، آب و هوا و جمعیت Ukraine

یکی از زیباترین و بزرگترین کشور های قاره اروپا کشور اوکراین است. این کشور با مساحتی حدود 603.628 کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ در اروپا پس از روسیه به حساب می آید. در ایرانیجو به معرفی کامل این کشور زیبا می پردازیم.

اوکراین کجاست؟

کشور اوکراین (Ukraine) ویژگیهای جغرافیایی متنوع و جالبی را بعنوان یک کشور بزرگ اروپایی دارد. کوهستان های خیره کننده و بی نظیر این کشور با دریاچه های بزرگی چون آزوف و سیاه مرزبندی شده است. مهمترین رودخانه آن نیز دنیپر، دسنا، دنیستر و دونِتز می باشند. رودخانه ی بزرگ دنیپر یکی از بزرگترین رودخانه های این کشور است که در بین رودخانه ی طویل اروپا رتبه 4 ام را کسب کرده است.

کشور اوکراین کجاست؟
کشور اوکراین کجاست؟

کشور اوکراین

استقلال کشور اوکراین از سال 1991 و پس از فروپاشی شوروی سابق شروع شد. پس از فروپاشی شورروی، اقتصاد این کشور به سمت مالکیت خصوصی و بازارهای آزاد پیش رفت.

Ukraine در سال‌های اخیر رشد اقتصادی چشمگیری را تجربه کرده است. همچنین در زمینه تحصیلات عالی برای دانشجویان خارجی شرایط بسیار مناسبی در نظر گرفته است و از این نظر به مقصدی محبوب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. 

لوکیشن اوکراین بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق Ukraine قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه اوکراین

Ukraine کشوری وسیع و دارای شهر ها و مناطق زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور اوکراین
نقشه کشور اوکراین

جمعیت کشور اوکراین چقدر است؟

کشور Ukraine در سال‌های اخیر با رشد منفی جمعیت مواجه شده است. طبق آمار سرویس آمار دولتی اوکراین، جمعیت این کشور از 51 میلیون و 640 هزار نفر در سال 1991 به 42 میلیون و 967 هزار نفر در سال 2023 رسیده است.

 حدود 19 % کاهش جمعیت در طی این 31  سال برای این کشور رخ داده است. امروزه نیز بر اساس آخرین سرشماری ها در سال 2021 جمعیت این کشور حدود 13.095.449 نفر است.

آب و هوای اوکراین 

کشور Ukraine آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد. هرچه به سمت جنوب و شرق حرکت کنیم هوای کشور گرمتر می شود.

 ناحیه جنوبی که به دریای سیاه نزدیک است، دارای آب و هوای ملایم تری در فصل زمستان با بارش کمتر است، و آب و هوای مدیترانه ای به جز در ساحل جنوبی شبه جزیره کریمه دیده نمیشود.آب و هوا در اوکراین در قسمت شمالی سرد و در جنوبی معتدل است. همچنین در شهر 2 تا 3 ماه از سال یخبندان كامل است كه دما تا 25 درجه زیر صفر هم میرسد.

مرتبط:   کی یف کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه

میانگین دما در ماه ژانویه منفی 6 درجه و در جولی مثبت 52 درجه سانتیگراد است ولی در جنوب كشور حرارت در ژانویه 4 درجه و در جولی 28 درجه است. در کل این کشور دما و آب و هوایی  شبیه به شهر اردبیل در کشور ایران دارد.

آب و هوای اوکراین

تاریخ اوکراین

در  تاریخ 25 دسامبر سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی به 15 کشور مستقل از جمله آذربایجان، بلاروس، روسیه، Ukraine، گرجستان و… تقسیم شد و از آن زمان استقلال اوکراین به رسمیت شناخته شد.

تاریخچه زندگی کردن انسان در این کشور به سال‌ها پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

 با شروع جنگ جهانی دوم، کشور اوکراین در سال‌ 1944 توسط آلمان اشغال شد، تا اینکه در تاریخ 24 آگوست 1991 این کشور استقلال خود را به طور عمومی اعلام نمود.

اقتصاد

در سال‌های اولیه شکل گیری حکومت و استقلال این کشور وضع فلاکت باری را پیش برد. سال 1994 برای کشور اوکراین سال شروع تغییرات بود. 

طی این سال که کشور Ukraine وارد اوج بدبختی و قحطی وارد شده بود، مردم این کشور برای رای گیری دومین رئیس جمهور اوکراین پای صندوق‌های رای رفتند.

 در قسمت غربی کشور نیز اقدامات زیادی در مسیر تغییرات گسترده صورت گرفت. در سال 2004 نیز نخست وزیر Ukraine تغییرات زیادی در این کشور ایجاد کرد و سپس به انقلاب نارنجی اوکراین لقب گرفت. هزاران اوکراینی برای حمایت از یکپارچگی بیشتر با اروپا راهپیمایی کردند.

مردم

نژاد اوكرینی از گروه نژاد هی اسلاو شرقی است. اوکراینی ها 73% درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. 

روسها بزرگترین اقلیت نژادی در این کشور به محسوب می شوند كه بیش از یک پنجم جمعیت Ukraine را تشکیل میدهند. 

طبق آخرین آمار ها حدود 500 هزار نفر یهودی در Ukraineزندگی می كنند كه حدود یک درصد جمعیت این کشور را شامل می شود. اقوام ساكن دیگر در اوکراین شامل بلاروسها با درصد 8، ملداویائی ها با درصد 6، لهستانیها 8.1 درصد و بقیه مجار ها،یونانیها، رومانیائی ها و تاتارها می باشند.

آشنایی با مردم این کشور
آشنایی با مردم این کشور

شهرهای مهم Ukraine

همانطور که گفتیم اوکراین کشوری بسیار زیبا و بزرگ است. این کشور دارای شهر های بسیار زیادی کی باشد که هر کدام از آنها زیبایی منحصر به فرد خودشان را دارند. در ادامه با ایرانیجو با برخی از این شهر ها آشنا می شویم.

  1. کی یف
  2. خارکف
  3. یالتا
  4. اودسا 
  5. لووف
  6. سواستوپول
  7. دنیپروپتروفسک
  8. چرنوبیل
  9. خرسون
مرتبط:   آلبانی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کی‌یف

 پایتخت کشور اوکراین و بزرگترین شهر آن کی یف است. این شهر در شمال Ukraine قرار دارد و 6 امین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای مسکو، لندن، سن‌پترزبورگ، برلین و مادرید است. شهر کی‌یف بسیار زیبا و خاص است و برای مهاجرت و زندگی بسیار عالی می باشد به همین دلیل سالانه مهاجران بسیاری از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. 

رودخانه دِنیپر از میان این شهر عبور می‌کند و شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. کی‌یف بخشی از دانشگاه‌های برتر اوکراین جهت تحصیلات عالی دانشجویان خارجی را در خود جای داده که آن را به شهری محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

کی‌یف
کی‌یف

اودسا

 یکی دیگر شهرهای مهم اوکراین اودسا است که یک شهر بندری محسوب می شود. امروزه اودسا یکی از مراکز مهم بازرگانی این کشور محسوب می‌شود. این شهر دارای آب و هوای بسیار ملایم است و فضای این شهر صمیمی و آرام می باشد. 

اودسا یک شهر بین المللی در Ukraine و مرکز اصلی حمل و نقل آبی این کشور است که در ساحل شمال غربی دریای سیاه واقع شده است. اودسا همچنین مرکز اداری استان اودسا و یک مرکز فرهنگی مهم چند قومیتی است. این شهر 4 امین شهر پرجمعیت اوکراین است و به‌عنوان مروارید دریای سیاه، پایتخت جنوبی و پالمیرای جنوبی شناخته می‌شود.

اودسا
اودسا

خارکف 

در قسمت شرقی اوکراین شهری زیبا به نام خار کف واقع شده است که نزدیک به مرز روسیه می باشد.  به دلیل نزدیک بودن این شهر به کشور روسیه زبان بیشتر مردم در این شهر، روسی است.

 خارکف  یکی از بهترین شهرها برای زندگی در Ukraine و دومین شهر بزرگ اوکراین می باشد. در آغاز اتحاد جماهیر شوروی این شهر پایتخت اوکراین بود که پس از سال 1934 پایتخت به کی‌یف منتقل شد.

 خارکف دارای سیستم حمل‌و‌نقل عمومی بسیار پیشرفته است و خطوط ارتباطی آن به شهرهای مرزی روسیه متصل می باشد. خارکف همچنین دارای موسسات آموزشی برتر در Ukraine است از جمله دانشگاه کارازین خارکف که در رتبه‌بندی جهانی برترین دانشگاه اوکراین است.

خارکف 
خارکف 

فاصله اوکراین تا ایران

کشور ایران در قاره آسیا قرار دارد و Ukraineدر قاره اروپا واقع شده است. به همین علت مسافتی تقریبا طولانی ای دارند. از اوکراین تا ایران حدود 2361.5 کیلومتر میباشد. که این مسافت با پرواز از تهران تا شهر کی یف حدود 3 ساعت زمان می برد.

مرتبط:   فیلیپین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

زبان مردم

زبان مردم اوكرین زبان هی اسلاو شرقی است که شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر برگرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان زمان به مانند زبان روسی می باشد.

زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد.

 امروزه با هدف نظم دادن به زبان و فرهنگ اوکراینی اهمیت بیشتری به آن داده می شود و این امر باعث شده تا اختلافاتی بین اوکراینی ها و روسها از در اصل و دو كشور روسیه و Ukraine شده است. 

واحد پول اوکراین 

ریونا، واحد پول اصلی و رسمی کشور Ukraine است. گریونا به 100 کوپیک (kopika) تقسیم می‎‌شود. کرون با علامت اختصاری ₴ و کد ایزوی UAH، یکای پول رایج در کشور اوکراین می‌باشد. اسکناس های آن نیز به صورت ₴10, ₴20, ₴200, ₴500, ₴2, ₴100, ₴50, ₴1, ₴5 وجود دارد.

واحد پول اوکراین 
واحد پول اوکراین 

دین مردم

تا سال ۹۸۸ میلادی اوکراینی ها مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند ولی با پذیرش آیین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد. امروزه نیز حدود 67.3 درصد از مردم به یکی از دسته‌های مسیحیت اعتقاد دارند و 2.5 درصد به اسلام، 0.4 درصد به دین یهودیت اعتقاد دارند. 

در حالی که درصد کمی از هندوئیسم، بودیسم و بت‌پرستی (رودنووری) پیروی می‌کنند. 11 درصد دیگر خود را بی‌دین اعلام کردند.

اختلاف ساعت ایران با اوکراین

ساعت کشور ایران با کشور Ukraine دارای 1.5 ساعت اختلاف می باشد. در واقع ایران از اوکراین یک ساعت و نیم جلوتر است. برای مثال اگر در ایران ساعت ساعت 15:00 باشد در Ukraine ساعت 13:30 است.

جمع بندی

یکی از کشورهای اروپایی که با مجارستان، روسیه، لهستان، بلاروس، اسلواکی و رومانی هم مرز است کشور اوکراین است. این کشور در جنوب به دریای ارزوف و دریای سیاه قرار گرفته است و پایتخت آن نیز کی اف است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا