دور دنیا

ویتنام کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

یکی از کشور های بسیار دیدنی و جذاب در آسیای جنوب شرقی، کشور ویتنام است. این کشور با مساحتی حدود 331.699 کیلومتر مربع، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعدد، فرهنگ غنی و مردمی خونگرم است. سواحل شنی، جنگل‌های سرسبز، کوه‌ های بلند و رودخانه‌ های خروشان، مناظری بی‌ نظیر را در اختیار گردشگران این کشور قرار می‌دهد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با این کشور آشنا شویم.

ویتنام کجاست؟

Vietnam با نام رسمی جمهوری سوسیالیستی ویتنام، یکی از بهترین و خاص ترین مقصد های گردشگری در تمام دنیا است. این کشور در باریک‌ ترین نقطه خود تنها 48 کیلومتر عرض دارد و از سمت شمالی با چین، از سمت غربی با لائوس و کامبوج و از طرف جنوبی با دریای چین جنوبی همسایه است.

ویتنام کجاست؟
ویتنام کجاست؟

در یکی از بخش های این کشور دو رود بزرگ به نام مکونگ (Mekong) که در جنوب و رودخانه سرخ در شمال، به دریای چین جنوبی میریزند، وجود دارند. این بخش از کشور محل زندگی بسیاری از مردمان است. زیرا بسیار سرسبز است و زمین مناسبی برای کشت برنج و بسیاری از محصولات کشاورزی است.

نقشه ویتنام 

کشور ویتنام کشوری وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. نکته جالب این است که این کشور در نقشه جهان، به شکل حرف انگلیسی S است.

نقشه ویتنام
نقشه ویتنام

لوکیشن ویتنام روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن این کشور قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن می توانید جزئیات کامل تری را مشاهده کنید.

پرچم ویتنام

نماد و پرچم این کشور، یک پرچم مستطیل با نسبت طول به عرض 2:3 است و زمینه آن قرمز با یک ستاره زرد در مرکزآن طراحی شده است. این پرچم در 5 سپتامبر 1945 به عنوان پرچم رسمی کشور تصویب شد. 

پرچم ویتنام
پرچم ویتنام
  1. رنگ قرمز: نماد خونی است که مردمان این کشور در طول تاریخ برای استقلال و آزادی خود ریخته‌ اند.
  2.  ستاره زرد: نماد اتحاد و وحدت مردم این کشور است.

جمعیت ویتنام

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 توسط سازمان ملل متحد، حدود 97.1 میلیون نفر جمعیت در این کشور وجود دارند و در آن زندگی می کنند. 

این کشور از نظر رتبه در جمعیت، در جایگاه 15 امین کشور پر جمعیت در جهان قرار گرفته است. در سال های اخیر نرخ باروری در آن پایین آمده و پیش بینی می شود، که جمعیت آن در سال های آینده کم می شود.

مرتبط:   ایتالیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پایتخت و جمعیت Italy

پایتخت ویتنام کجاست؟

هانوی پایتخت این کشور بسیار زیبا است. شهر هانوی در شمال کشور و در دلتای رودخانه سرخ واقع شده است. این شهر با جمعیتی بیش از 8 میلیون نفر، بزرگترین شهر این کشور است.

هانوی پایتخت کشور ویتنام
هانوی پایتخت کشور

هانوی شهری با تاریخ و فرهنگ غنی است که در قرن 11 میلادی به عنوان پایتخت تاسیس شد و از آن زمان تا به امروز نقش مهمی در تاریخ این کشور داشته است. این شهر یک مرکز اقتصادی و تجاری مهم است و دارای مراکز تجاری، کارخانه ها و دانشگاه های بسیاری است. 

تاریخچه

 اولین تمدن این کشور، حدود 5 هزار سال پیش، در دلتای رودخانه سرخ شکل گرفت. این تمدن، با اسم نام ویت بخشی از امپراتوری چین بود. در قرن 3 قبل از میلاد، چینی‌ها به سمت جنوب آن لشکرکشی کردند و نام آن را ویت گذاشتند.

 با این حال، در سال 939 پس از میلاد، یک فرمانده به نام انگو کوین شورشی را ترتیب داد و چینی‌ها را از این منطقه بیرون کرد. پس از این شورش، نام کشور به دای ویت تغییر یافت و قلمرو آن به تدریج به جنوب گسترش پیدا کرد. در اواسط دهه 1500 میلادی، دای ویت بین دو پادشاهی رقیب در شمال و نگوین در جنوب تقسیم شد.

جنگ ویتنام

در سال 1802 میلادی، یک لرد نگوین، با کمک فرانسوی‌ها، ترین را شکست داد و نام کشور را به ویتنام تغییر داد. با این حال، در سال 1890 میلادی، فرانسه  این کشور را تصرف کرد و آن را به مستعمره خود تبدیل کرد.

جنگ ویتنام
جنگ ویتنام

سرانجام  در سال 1975 نیروهای ویتنام شمالی، بخش جنوبی را فتح کردند و کشور یکپارچه شد. امروزه نیز این کشور دارای جمهوری سوسیالیستی است که توسط حزب کمونیست اداره می‌شود. قانون اساسی کنونی آن نیز  در سال 2013 به تصویب رسید.

آب و هوا

این کشور به دلیل وسعت زیادی که دارد، دارای آب و هوایی بسیار متنوع می باشد. بخش شمالی آن در حاشیه منطقه آب و هوایی گرمسیری قرار دارد و در این منطقه، از ماه اردیبهشت تا مهر هوا گرم و مرطوب است و بارندگی زیادی به‌ همراه دارد. میانگین دما در این فصل بین 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. از آبان تا فروردین، هوا خنک‌ تر و خشک‌ تر می‌شود و میانگین دما در این فصل بین 15 تا 25 درجه سانتی‌ گراد است.

آب و هوای متنوع کشور ویتنام
آب و هوای متنوع کشور

منطقه جنوبی این کشور نیز معمولا از مهر تا فروردین خشک و گرم است. میانگین دما در این فصل بین 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.

مرتبط:   ایرلند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

 بین ماه‌ های اردیبهشت تا مهر هوا گرم و مرطوب است و میانگین دما در این فصل بین 25 تا 35 درجه سانتی‌گراد است. بیشترین بارندگی در ماه خرداد، تیر و مرداد وجود دارد.

اقتصاد ویتنام

این کشور در سال‌های اخیر رشد اقتصادی سریعی داشته است و در سال 2022 میلادی، با رشد اقتصادی 8 درصدی، صدرنشین کشورهای شرق آسیا شد. 

صادرات اصلی آن شامل نفت خام، غذاهای دریایی، برنج، کفش، محصولات چوبی، ماشین آلات، لوازم الکترونیکی، قهوه و پوشاک است. در سال 2022 میلادی، به میزان 371 میلیارد دلار تنها صادرات داشته است و این نشان‌ دهنده رشد 10 درصدی، در طول یک سال است.

اقتصاد ویتنام
اقتصاد

در گذشته این کشور عمدتا با سایر کشورهای کمونیستی تجارت می‌کرد. اما از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 میلادی، ویتنام تجارت با سایر کشورها را نیز گسترش داد. در حال حاضر، با بیش از 180 کشور در سراسر جهان روابط تجاری دارد.

شهر های مهم

ویتنام دارای شهر و استان های زیادی است، در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این ها می پردازیم.

  • هوشی مین: دومین شهر بزرگ  بعد از پایتخت در این کشور هوشی مین است. این شهر در واقع یک قطب اقتصادی و تجاری است که در بخش جنوبی واقع شده است. هوشی مین دارای جاذبه های گردشگری بسیاری از جمله موزه حرب هوشی مین، تونل های کو چی، بازار بن تان و کلیسای نوتردام هوشی مین است.
  • دانانگ: شهری ساحلی زیبا است که در مرکز کشور واقع شده است. دانانگ دارای جاذبه های گردشگری بسیاری از جمله غارهای دانانگ، پل rồng، پل کابلی Golden Bridge و پارک ملی باتو بودا است.
  • هوی آن: شهری تاریخی با معماری استعماری در مرکز کشور واقع شده است که نام آن هوی آن می باشد. هوی آن دارای جاذبه های گردشگری بسیاری از جمله خانه های فرانسوی، معبد کاندین، پل دروازه و بازار đêm Hoi An است.
  • کامپونگ: شهری ساحلی با سواحل شنی است که در جنوب کشور واقع شده است. کامپونگ دارای جاذبه های گردشگری بسیاری از جمله خلیج ناک بان، جزایر چوانگ، جنگل های کائو سونگ و پارک ملی کوانگ نام است.
هوشی مین دومین شهر بزرگ ویتنام
هوشی مین دومین شهر بزرگ

دین مردم ویتنام

ویتنام کشوری با تنوع مذهبی است. حدود 73.7 درصد از مردمان این کشور بی دین هستند. اما دین غالب مردم که بودیسم است و حدود 19.9 درصد از جمعیت این منطقه بودایی هستند. 8.5 درصد از افراد دیگر این کشور مسیحی، 1.5 درصد هوآئیسم، 1.2 درصد کائوداییسم و 0.2 درصد دیگر ادیان می باشند.

آشنایی با مردم ویتنام
آشنایی با مردم

دین بودیسم از چین به این کشور وارد شد و در طول قرن ها در آن ریشه دوانید. بودایی های ویتنامی، پیرو مکتب مهایانه هستند. هوآئیسم نیز یک دین چینی است که در قرن 9 میلادی به کشور وارد شد. این دین، بر اساس آموزه های کنفوسیوس، لائوتسه و مو تسی است. کائوداییسم، یک دین جدید است که در قرن 20 در کشور تاسیس شد. این دین، ترکیبی از بودیسم، کنفوسیوس‌گرایی و تائوئیسم است.

مرتبط:   قبرس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا پرچم و جمعیت

زبان ویتنام

ویتنامی، زبان رسمی و اصلی مردمان این کشور است. این زبان، یک زبان آسترو آسیایی است که از زبان چینی تأثیر گرفته است. ویتنامی، زبانی نوشتاری است که از الفبای لاتین استفاده می کند. این زبان، دارای سیستم نوشتاری ویژه ای است که از نشانه های چینی و حروف الفبای لاتین استفاده می کند.

البته زبان های دیگری نیز در این کشور مانند زبان های مانند چینی، خمر، ماون، تای و مون صحبت می شود.

واحد پول ویتنام

دانگ هر دانگ Vietnamese dong واحد اصلی پول در این کشور است. کد ISO 4217 آن VND است. دونگ به 10 هائو (hào) و هر هائو به 10خو (xu) تقسیم می‌شود. اما امروزه، هائو و خو به‌ طور معمول استفاده نمی‌شوند.

واحد پول ویتنام
واحد پول

اختلاف ساعت ایران با ویتنام

تفاوت ساعتی کشور ایران با کشور ویتنام حدود 4:30 است. یعنی ساعت ایران از این کشور حدود 4 ساعت و نیم جلوتر است.

اختلاف ساعت ویتنام با ایران چهار ساعت و سی دقیقه است. به عنوان مثال، اگر در ایران ساعت 12:00 ظهر باشد، در هانوی ساعت 07:30 صبح است.

کلام آخر

کشور ویتنام با لقب سرزمین لبخند و یا سرزمین اژدهای سرخ در سراسر جهان محبوب و معروف است. این کشور دارای شهر ها و جاذبه های زیبایی است که گردشگران را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. اگر شما نیز به این کشور سفر کردید، به شما پیشنهاد میکنم حتما از تمام جاهای دیدنی آن بازدید کرده و تجربه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا