دور دنیا

کانادا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور Canada

کانادا کشوری زیبا و پرطرفدار در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور با مساحتی حدود 9.984.000 کیلومتر مربع در همسایگی ایالت متحده آمریکا است. کانادا از  از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی کشیده شده است. در ایرانیجو به معرفی کشور کانادا می پردازیم.

کانادا کجاست؟

کانادا کشوری وسیع و بزرگ است که بعد از روسیه بزرگترین کشور در دنیا شناخته می شود. این کشور دارای طبیعتی زیبا و بکر است که هر بیننده‌ای را محو خود می‌کند.

کانادا کجاست؟ آشنایی با کشور CANADA
کانادا کجاست؟ آشنایی با کشور CANADA

این کشور امروزه یکی از پیشرفته ترین کشور های منطقه به شمار می رود و دارای سیستم قدرتمندی در صنعت آموزش می باشد. کانادا همچنین دارای اقتصادی خوب است که باعث شده افراد زیادی از سراسر دنیا برای مهاجرت آن را انتخاب کنند.

لوکیشن کانادا بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور کانادا قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کانادا 

کشور کانادا کشوری وسیع و دارای مناطق و ایالت های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کانادا، عکس نقشه کشور کانادا
نقشه کانادا، عکس نقشه کشور کانادا

معرفی کشور کانادا

کانادا در نیمکره شمالی و در نزدیکی قطب شمال واقع شده است به همین علت  حدود 80 درصد از مساحت این کشور به دلیل سرمای زیاد خالی است و کسی در آ« زندگی نمیکند.

 یعنی بیشتر مردم این کشور در نزدیکی مرز کانادا با کشور آمریکا زندگی می‌کنند و بخش وسیعی از ایالت‌های آن جمعیتی بسیار کم و حتی صفر دارد.

مناطق کانادا

کشور کانادا وسعت زیادی دارد به همین علت به 5 منطقه (Regions) تقسیم شده است. منطقه بزرگ ترین و جامع ترین تقسیم بندی این کشور است.

 • کرانه غربی (West Coast): این منطقه شامل استان بریتیش کلمبیا است.
 • منطقه شمال (North): این منطقه از مجموع سه قلمرو نوناووت، نورت وست، یوکان تشکیل شده است.
 • منطقه فلات یا علفزارها  (Prairies): این منطقه دارای سه استان مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا است.
 • کانادای مرکزی (Central Canada: این منطقه دارای دو استان به نام های  کبک و انتاریو است.
 • منطقه اطلس یا آتلانتیک (Atlantic): این منطقه دارای چهار استان به نام پرنس ادوارد آیلند، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک است.

ایالت ‌های کانادا (Provinces)

در کشور کانادا به جای کلمه استان از کلمه ایالت استفاده میکنند. این کشور بزرگ دارای 10 ایالت میباشد. این 10 ایالت هر کدام قوانین و پرچم خاص خود را دارند و به صورت مجزا اداره می شوند. در ادامه با این ایالت ها آشنا می شویم.

 1. انتاریو (Ontario)
 2. آلبرتا (Alberta)
 3. بریتیش کلمبیا (British Columbia)
 4. مانیتوبا (Manitoba)
 5. نیوبرانزویک (New Brunswick)
 6. نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)
 7. نوا اسکوشیا (Nova Scotia)
 8. جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)
 9. کبک (Quebec)
 10. ساسکاچوان (Saskatchewan)
مرتبط:   اوکراین کجاست؟ بررسی وسعت، آب و هوا و جمعیت Ukraine

قلمرو های کانادا

کادانا دارای 3 قلمرو است. تفاوت استان و قلمرو در این کشور این است که بر اساس قانون کانادا استان‌ها از استقلال بیش‌تری نسبت به قلمروها دارند. استان ها (ایالت ها) به صورت مستقل اداره می شوند اما قلمرو ها به طور مستقیم توسط اداره فدرال کانادا اداره می شوند.

 • نورت‌وست تریتوریز (Northwest Territories): پایتخت و بزرگترین شهر این قلمرو یلونایف (Yellowknife) است.
 • نوناووت (Nunavut): پایتخت این قلمرو ایکالویت (Iqaluit) است که بزرگترین شهر این قلمرو نیز می باشد.
 • یوکان (Yukon): وایت‌هورس (White Horse) پایتخت و بزرگترین شهر این قلمرو است.

جمعیت کانادا چقدر است؟

بر اساس آخرین سرشماری جمعیت این کشور حدود 38.534.581 نفر است. چهار پنجم جمعیت کشور کانادا در ناحیه جنوبی کشور یعنی شهرهایی که کمتر از 150 کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند. از پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور میتوان به شهر های تورنتو، مونترال و ونکوور اشاره کرد.

آب و هوای کانادا

کانادا کشوری بسیار بزرگ است و هر نقطه از آن دارای آب و وهوایی متفاوت می باشد. به طور کلی آب و هوای این کشور به علت نزدیک بودن به قطب شمال سرد و قطبی است

 مناطق جنوبی آن که به مرز آمریکا نزدیک هستند، آب و هوای نسبتا معتدل تر و مناسب تری دارند.  به‌همین دلیل جمعیت زیادی از مردم کانادا در این مناطق ساکن هستند. زمستان‌ها در این کشور سرد و طولانی و تابستان‌ها معتدل و گرم است. 

بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند آب و هوایی مرطوب دارند و در بیشتر روزهای سال بارانی هستند. شهرهای جنوبی مانند تورنتو و ونکوور معتدل‌ترین و بهترین آب و هوا برای زندگی را دارند.

زبان مردم کانادا

کشور کانادا برخلاف دیگر کشور ها در جهان  دارای دو زبان رسمی است. این زبان ها انگلیسی و فرانسوی می باشند.

در استان کبک عمده مردم به زبان فرانسوی صحبت میکنند و و زبان رسمی این استان فرانسوی است.

مرتبط:   سوئد کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، جمعیت و نقشه

 همچنین در برخی از دیگر استان های کانادا نیز مردم فرانسوی زبان وجود دارد مثل: بخش‌های شمالی نیوبرانزویک، بخش شرقی و جنوب غربی انتاریو و بخش‌های جنوبی مانیتوبا.

دین مردم کانادا

در کشور کانادا آزادی مذهبی وجود دارد. یعنی هر فرد خود دینش را انتخاب میکند و کشور هیچ دخالتی در انتخاب امور دینی او ندارد. در این کشور مردمی با ادیان مختلف در کمار هم به شکلی خوب و مسالمت آمیز زندگی میکنند.

از بین مردم کانادا  حدود 77 درصد مسیحی هستند که از بین آنها 43 درصد دارای مذهب کاتولیک اند و بزرگ‌ترین جمعیت مذهبی این کشور را تشکیل می‌دهند.

 حدود 16 درصد مردم این کشور آتئیست هستند که در واقع که گرایش به هیچ مذهبی ندارند. 

حدود 6 درصد از مردم کانادا نیز دارای دین های دیگر هستند که جمعیت زیادی از آنها مسلمان هستند. 

واحد پول کانادا

واحد پول اصلی کشور کانادا دلار کانادایی است. این دلار را با علامت اختصاری CAD نشان می‌دهند. اسکناس های 5، 10، 20 ،50 و 100 دلاری در این کشور موجود است.

 نماد CAD برای متمایز شدن این واحد پولی با دلار آمریکا، استرالیا و … به وجود آمده است.

شهرهای مهم کانادا

همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم کانادا داری مناطق، ایالت ها، قلمرو ها و شهر های زیادی است. در ادامه با ایرانیجو با برخی از این شهر ها آشنا می شویم.

 • اتاوا 
 • تورنتو 
 • مونترال 
 • ونکوور 
 • ویکتوریا
 • ادمونتون
 • کبک سیتی
 • هالیفاکس
 • کلگری

اتاوا

اتاوا (Ottawa) شهری زیبا در کشور کانادا است. این شهر پایتخت کشور کانادا بوده که از نظر مردم جزء یکی از بهترین شهر های کانادا برای زندگی و گردش است. این شهر از نظر امکانات، رفاه، امنیت و آرامش، وضعیت خوب کار و اشتغال، تحصیل و آموزش و… بسیار پیشرفته است.

تورنتو

تورنتو (Toronto) یکی از معروف ترین و پرجمعیت ترین شهر های کشور کانادا است. این شهر پایتخت استان آنتاریو می باشد که جاذبه های آن گردشگران را به یاد شهرهای آمریکا می اندازد. سالانه افراد بسیاری از کشور های مختلف خصوصا ایران به این شهر دیدنی مهاجرت میکنند و این موضوع باعث شده تا این شهر از هر ملیتی انسان داشته باشد.  به طوری که از هر نژاد و دینی در کنار هم به طور خوب و مسالمت آمیز زندگی می کنند. 

مرتبط:   عمان کجاست؟ صفر تا 100 مساحت، آب و هوا پرچم و جمعیت

ونکوور

ونکوور (Vancouver) یکی از شهرهای غربی کشور کانادا است. این شهر در جنوب غربی بریتیش کلمبیا قرار دارد. این شهر یکی از تمیز ترین و لوکس ترین شهر های کانادا است. ونکوور به دلیل نزدیک بودن به آمریکا شهر مناسبی برای سکونت مهاجرینی است که قصد رفت و آمد به امریکا را دارند. 

مونترال 

مونترال (Montreal) جزء 10 شهر برتر و در خیلی مواقع جزء 5 شهر برتر کانادا برای زندگی و گردش است.

 این شهر  دومین شهر بزرگ کانادا پس از تورنتو و 15 شهر بزرگ آمریکای شمالی است.

 مونترال دومین شهر بزرگی است که بعد از  پاریس در آن زبان فرانسوی صحبت میکنند. این شهر به میزان قابل توجهی از لحاظ جغرافیایی مونترال در شرق کانادا در جنوب غرب استان کبک قرار دارد.

تاریخچه کانادا

کشور کانادا حدود 26 هزار سال پیش کشف شد.  قلمرو یوکان از قدیمی‌ترین قلمرو های این کشور از نظر تاریخ زندگی انسان ها در آن است. 

این کشور در طول تاریخ‌های مختلف جنگ‌های زیادی داشته است که آن ها را به خوبی پشت سر گذاشته است. 

کانادا بیشتر از 400 سال مستعمره کشور انگلستان و فرانسه بود و در سال 1867 به استقلال رسید.

در قرن 20 انقلابی در کبک کانادا اتفاق افتاد که به انقلاب آرام (Quiet Revolution) گفته می شد. در این انقلاب، کبک از از مدل روستایی و کشاورزی و جامعه طبقاتی سنتی فاصله گرفت و در حوزه‌های مختلفی مانند آموزش، بهداشت و خدمات اجتماعی پیشرفت سریع و عجیبی را تجربه کرد. 

این دگرگونی‌ها در نهایت تاثیر مهمی در بقیه مناطق و استان‌های کانادا هم گذاشت و به پیشرفت کانادا کمک بزرگی کرد.

اقتصاد کانادا

کانادا جز 5 کشور برتر اقتصادی در گروه کشورهای جی 7 بوده و در لیست کشورهای جی 20  بهترین کشور برای انجام بیزینس می‌باشد. این کشور در سال 2022 با تولید داخلی 1.73 تریلیون دلار در رده 10 کشور اقتصادهای جهان قرار گرفت. 

اختلاف ساعت کانادا با ایران

اختلاف ساعت بین کشور کانادا و کشور ایران حدود 7.5 تا 10.5 ساعت است. یعنی کانادا 7.5 تا 10.5 ساعت از ایران عب تر است. برای مثال ساعت 2:30 در ایران معادل با ساعت 4 صبح در ونکوور، 5 صبح در ساسکاتون و 7 صبح در تورنتو، اتاوا، کلگری و مونترال است.

5/5 - (12 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا