دور دنیا

آلبانی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور آلبانی با مساحتی حدود 28.748 کیلومتر مربع، یکی از کشورهای اروپایی و 144 امین کشور بزرگ در دنیا است؛ که لقب کوچک ترین کشور بالکان را کسب کرده است. در ادامه مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این منطقه بپردازیم.

آلبانی کجاست؟

آشنایی با کشور آلبانی
آشنایی با کشور آلبانی

جمهوری آلبانی کشوری در شبه جزیره بالکان است که 316 کیلومتر مرز آبی با دریای آدریاتیک دارد. این کشور اروپایی مدیترانه ای، که حدود ۲۵۰۰ سال پیش توسط اقوام ایلیری‌ کشف شد، با کشورهای مقدونیه، کوزوو، مونته نگرو و صربستان هم مرز است.

کشور آلبانی بر روی نقشه

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق آلبانی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه آلبانی در اروپا

کشور آلبانی کشوری بسیار کوچک و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

پرچم آلبانی

نماد و پرچم این کشور یک پرچم مستطیل با نسبت طول به عرض 5:7 است. زمینهٔ آن قرمز است و در مرکز آن یک عقاب دو سر سیاه قرار دارد. این پرچم برای اولین بار در تاریخ 7 آوریل 1992 به عنوان پرچم ملی کشور به رسمیت شناخته شد.

پرچم کشور آلبانی
پرچم کشور آلبانی
 1. رنگ قرمز: نماد شجاعت قدرت، دلاوری و ایثار است.
 2. عقاب سیاه: نماد دولت مستقل است.

 این پرچم از پرچم اسکندربیگ، قهرمان ملی آلبانی، الهام گرفته شده است. اسکندربیگ در قرن 15 میلادی علیه امپراتوری عثمانی جنگید و استقلال کشور را به دست آورد. او پرچمی قرمز با دو عقاب سیاه در مرکز داشت. این پرچم به عنوان پرچم ملی در دوران استقلال این کشور در سال 1912 به کار گرفته شد.

در نهایت پرچم در سال 1992 به عنوان پرچم ملی این کشور به رسمیت شناخته شد که یکی از پرچم‌های قدیمی در اروپا است و نماد استقلال و آزادی محسوب می‌ شود.

موقعیت جغرافیایی

از نظر جغرافیایی کشور آلبانی با کشورهای زیر هم مرز و همسایه است:

 • از شمال با کوزوو و مونته نگرو
 • از شرق با مقدونیه
 • از غرب با کشور ایتالیا

کشور Albania یکی از خاص ترین کشور ها است که در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده است. این کشور از سمت شمالی با کشور صربستان، از سمت شرقی با مقدونیه شمالی و کشور یونان و از طرف شما غربی نیز با کشور مونته‌نگرو، همسایه است. در واقع این کشور، در شمال دریای یونان و بخش غربی دریای اژه واقع شده است.

مرتبط:   برزیل کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت
موقعیت جغرافیایی آلیانی و کشورهای همسایه
موقعیت جغرافیایی آلیانی و کشورهای همسایه

جمعیت آلبانی

براساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 2,832,439 نفر جمعیت در این منطقه ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. این میزان جمعیت در مقابل سال های گذشته حدود 0.2 درصد افزایش داشته و این موضوع، نشان دهنده رشد مثبت جمعیت آن است.

پایتخت

تیرانا پایتخت و بزرگترین شهر آلبانی است. این شهر در مرکز غربی کشور واقع شده و جمعیت آن حدود 375 هزار نفر است. تیرانا یک شهر جوان است که تاریخ آن به قرن 17 میلادی برمی گردد و در طول تاریخ تحت حکومت امپراتوری عثمانی، امپراتوری اتریش-مجارستان و رژیم کمونیستی بوده است. این منطقه در واقع یک شهر مدرن و پویا است که به سرعت در حال رشد است و دارای میراث فرهنگی غنی، مراکز خرید مدرن، رستوران‌های عالی و زندگی شبانه پر هیجان است.

تیرانا پایتخت و بزرگترین شهر آلبانی
تیرانا پایتخت و بزرگترین شهر آلبانی

تاریخ کشور آلبانی

نام قدیمی  این کشور آلبانی، اشچی پری است که به زبان آلبانیایی تلفظ می‌شود. حدود 95 درصد از مردم آلبانی از تبار آلبانیایی هستند و بقیه جمعیت را یونانی‌ها تشکیل می‌دهند. مردم این کشور از قوم ایلیری هستند که از اقوام هندواروپایی محسوب می‌شوند. آنها قومی جنگجو بودند و در قرن‌های 10 تا 7 قبل از میلاد، امپراتوری ایلیری را تاسیس کردند. این امپراتوری در اوج قدرت خود، بخش‌های وسیعی از شب ه‌جزیره بالکان را در بر می‌ گرفت.

در قرن 4 قبل از میلاد، امپراتوری ایلیری توسط یونان فتح شد. یونانیان تاثیر زیادی بر فرهنگ و زبان ایلیری‌ها گذاشتند. قرن 1 قبل از میلاد، روم نیز بر این کشور تسلط یافت، رومیان نیز تأثیر زیادی بر این منطقه گذاشتند و زبان لاتین را به مردمان این کشور معرفی کردند.

تاریخ کشور آلبانی
تاریخ کشور آلبانی

پس از آن قرن 19 جنبش‌های ملی‌ گرایانه در سراسر اروپا گسترش یافت. این جنبش‌ها این کشور نیز شرکت کرد و در نهایت، توانست استقلال خود را پس بگیرد، در نهایت در سال 1912 این کشور به طور رسمی استقلال خود را اعلام کرد.

جنگ جهانی

پس از جنگ جهانی دوم نیز این کشور تحت حکومت کمونیستی قرار گرفت. در این دوران، آزادی‌های فردی محدود شد و اقتصاد کشور به شدت تحت کنترل دولت قرار گرفت. در سال 1990 کمونیسم در آن فرو پاشید و این کشور به یک دموکراسی تبدیل شد. امروزه نیز این کشور، یکی از قوی ترین کشور های جوان است که دارای پتانسیل بسیار زیادی نیز می باشد.

مرتبط:   سریلانکا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

علاوه بر آن دارای منابع طبیعی فراوانی است و موقعیت جغرافیایی مناسبی دارد. آلبانی در حال تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری محبوب است و اقتصاد آن نیز در حال رشد است.

آب و هوا

کشور آلبانی در ارتفاعات و جریانات اقیانوسی واقع شده است، از همین رو دارای آب و هوایی معتدل است. در حالت کلی این کشور دارای زمستان هایی ملایم و معتدل و تابستان هایی گرم است.

زمستان‌ ها در این کشور معمولاً کوتاه و ملایم هستند به طوری که میانگین دما در ماه دی سردترین ماه سال، 4 درجه سانتیگراد است. بارش برف در مناطق کوهستانی آلبانی رایج است، اما در مناطق ساحلی نادر است. 

 زمستان هایی ملایم و معتدل و تابستان هایی گرم آلبانی
زمستان هایی ملایم و معتدل و تابستان هایی گرم آلبانی

تابستان‌ ها نیز در این کشور طولانی و گرم هستند به طوری که میانگین دما در ماه مرداد که گرمترین ماه سال است، حدودا 28 درجه سانتیگراد می باشد.

بارش باران نیز در این کشور، تنها در فصل زمستان اتفاق می افتد و میانگین بارش سالانه نیز 1200 میلی‌ متر است. مناطق ساحلی آن به طور کلی کم‌ باران‌تر از مناطق کوهستانی هستند.

تقسیمات کشوری

کشور آلبانی، یکی از کوچک ترین کشور های اروپایی است. این کشور دارای 36 استان به نام های زیر است.

 1. بِرات
 2. بولچیزه
 3. دِلوینه
 4. دِوُول
 5. دیبِر
 6. دراج
 7. البسان
 8. فیِر
 9. جیروکاستِر
 10. گِرامْش
 11. هاس
 12. کاوایه
 13. کولونیه
 14. کورچه
 15. کرویه
 16. کوچوُوه
 17. کوکس
 18. کوربین
 19. لِژه
 20. لیبراژد
 21. لوشنیه
 22. مالِسی-اِ-ماده
 23. مالاکاستر
 24. مات
 25. میردیته
 26. پِچین
 27. پِرمِت
 28. پوگرادِتس
 29. پوکه
 30. سارانده
 31. اِشکودِر
 32. اِسکراپار
 33. تِپِلِنه
 34. تیرانا
 35. تروپویه
 36. وِلوره

شهر های مهم

این کشور علاوه بر 36 استان، دارای تعدادی شهر نیز می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از مهمترین شهر های آن آشنا شویم.

 • اشکودر: دومین شهر بزرگ آلبانی، شهری تاریخی و زیبا است که در کنار دریاچه‌ ای زیبا قرار دارد. اشکودر دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند قلعه اشکودر، مسجد اشکودر و کلیسای سنت نیکلاس است.
 • البسان: سومین شهر بزرگ این کشور البسان است که شهری بندری می باشد که در کنار دریای آدریاتیک قرار دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند قلعه الباسان، کلیسای سنت نیکلاس و پارک ملی لورا است.
 • کورچه: شهر کورچه شهری تاریخی و فرهنگی است که در جنوب شرقی کشور قرار دارد. این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی مانند قلعه کورچه، مسجد کورچه و موزه ملی کورچه است.
 • کوکس: شهری بندری است که در شمال کشور قرار دارد. کوکس دارای جاذبه‌ های گردشگری متعددی مانند پارک ملی کوکس، دریاچه کوکس و کوه کوکس است.
اشکودر دومین شهر بزرگ آلبانی
اشکودر دومین شهر بزرگ آلبانی

دین کشور آلبانی 

بیشتر جمعیتی که در این کشور زندگی می کنند، مسلمان هستند. حدود 60 درصد از مردمان این منطقه مسلمان، 17 درصد آنها مسیحی و 24 درصد دیگر نیز بی دین بوده و یا پیرو ادیان دیگر می باشند.

مرتبط:   قطر کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت QATAR

مسیحیان این کشور به دو گروه ارتدکس و کاتولیک تقسیم می شوند. ارتدکس ها اکثریت را تشکیل می دهند و به کلیسای ارتدکس آلبانی پیوسته اند و کاتولیک ها در مناطق شمالی و مرکز کشور بیشتر هستند و به کلیسای کاتولیک رومی پیوسته اند.

زبان مردم آلبانی

زبان رسمی مردم در این کشور زبان آلبانیایی است. این زبان یک زبان، یک شاخه از زبان هندواروپایی است که از زبان‌ های ایلیری مشتق شده است. زبان آلبانیایی دارای دو لهجه اصلی به نام های لهجه توسک و لهجه گگ است. لهجه توسک در جنوب و در کوزوو رایج و  لهجه گگ در شمال و در مناطقی از مقدونیه شمالی و صربستان رایج است. 

واحد پول آلبانی

در این کشور واحد پول اصلی و رسمی لک آلبانی است. مسئولیت کنترل این یکای پول برعهدهٔ بانک قرار دارد. یک لک به 100 کیندارکا qindarka (جمع: qindarkë) تقسیم می‌شود، هر چند کیندارکا دیگر صادر نمی‌شود.

واحد پول آلبانی
واحد پول آلبانی

در پشت اسکناس‌های لک، تصاویری از مناظر طبیعی و تاریخی آلبانی چاپ شده است. در جلوی اسکناس‌ها، تصاویری از شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی کشور چاپ شده است.

اختلاف ساعت آلبانی با ایران

تفاوت ساعت بین کشور آلبانی با کشور ایران حدود 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت این کشور از ساعت ایران حدود 2 ساعت و نیم عقب تر است. به عنوان مثال، اگر در ایران ساعت 10 صبح باشد، در تیرانا  ساعت 7:30 صبح است.

کلام آخر

کشور آلبانی یکی از کشورهای زیبای اروپایی است که با دو دریای زیبا و بزرگ همسایه است. این کشور بسیار کوچک بوده و دارای جاذبه هایی بسیار خاص و بکر است. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آنها به این منطقه سفر می کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا