دور دنیا

اسپانیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از زیباترین و بزرگترین کشور های اروپایی است. این کشور در سمت جنوب غربی اروپا واقع شده و حدود 85 درصد از شبه جزیره ایبری (Iberian Peninsula) را اشغال می‌کند. این کشور با مساحتی حدود 505.990 کیلومتر مربع به یکی از محبوب ترین کشور ها در بین توریست ها شده است. در یرانیجو به معرفی اسپانیا خواهیم پرداخت.

اسپانیا کجاست؟ 

کشور Spain به زبان اسپانیایی España با نام رسمی پادشاهی اسپانیا بعد از کشور فرانسه بزرگترین کشور اروپا است.

آشنایی با کشور اسپانیا
آشنایی با کشور اسپانیا

این کشور از سمت غرب با کشور پرتغال، و از سمت شمال شرقی با کشور فرانسه هم مرز است. تنها مرز زمینی دیگر اسپانیا در جنوب دور با جبل الطارق است و مرزهای آن توسط آب و دریا محدود می شود.

لوکیشن اسپانیا بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور اسپانیا قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه اسپانیا

کشور SPAIN کشوری وسیع و زیبایی می باشد. این کشور دارای مناطق و ایالت های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور اسپانیا
نقشه کشور اسپانیا

مناطق اسپانیا

 SPAIN از بزرگ ترین کشورهای اروپا است به 17 منطقه تقسیم شده است. هر کدام از این مناطق  یک مکان جدا هستند به طور کاملا خودمختار و مستقل اداره می شوند. تمام آن ها مجلس، دولت، بودجه و ادارات مستقل و جدا از هم دارند.

 1. اندلس (Andalusia)
 2. اراگون (Aragon)
 3. آستوریاس (Asturias)
 4. جزایر بالئارس (Balearic Islands)
 5. سرزمین باسک (Basque Country)
 6. جزایر قناری (Canary Islands)
 7. کانتابریا (Cantabria)
 8. کاستیا-لامانچا (Castilla–La Mancha)
 9. کاستیا-لئون (Castile and León)
 10. کاتالونیا (Catalonia )
 11. اکسترمادورا (Extremadura)
 12. گالیسیا (Galicia)
 13. لاریوخا (La Rioja)
 14. مادرید (Madrid)
 15. مورسیا (Region of Murcia)
 16. نابارا (Navarre Pamplona)
 17. والنسیا (Valencian Community)
اندلس (Andalusia) در اسپانیا
اندلس (Andalusia) در اسپانیا

جمعیت اسپانیا چقدر است؟

در سال 2023 جمعیت کشور اسپانیا  به 47 میلیون و 500 هزار نفر رسید. تراکم جمعیت آن نیز به 91 نفر در هر 1 کیلومتر مربع می‌باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. جمعیت این کشور در سال 1900 حدود 18 میلیون نفر بود که تاکنون دو برابر شده است. بیشتر رشد جمعیت مربوط به دهه 1960 تا 1970 است. 

در 1980 میزان تولد نوزاد رو به کم شدن رفت و نرخ رشد جمعیت نیز کاهش یافت اما جمعیت باز هم رو به فزونی نهاد که دلیل آن بازگشت اسپانیایی‌هایی بود که در دهه 1970 به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده بودند. 

مرتبط:   قبرس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا پرچم و جمعیت

در سال‌های اخیر نیز با وجود کاهش نرخ تولد به دلیل ورود خیل عظیم مهاجران که هم اکنون 12 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2021 جمعیت این شهر حدود 46 میلیون و 752 هزار است.

آب و هوای اسپانیا

SPAIN دارای آب و هوایی بسیار متغیر است. بر اساس ویژگی های جغرافیایی مناطق آ« به سه دسته آب و هوایی تقسیم شده است.

آب و هوای اسپانیا
آب و هوای اسپانیا
 • منطقه مدیترانه‌ ای که در تابستان‌ها هوایی گرم و خشک دارد.
 • منطقه نیمه‌خشک که در جنوب شرقی اسپانیا به ویِژه در منطقه مورسیا و در دره ایبرو وجود دارد و برخلاف منطقه مدیترانه‌ای آب و هوای گرم و خشک آن پس از زمستان نیز ادامه دارد.
 • منطقه اقیانوسی که در شمال SPAIN به ویژه در منطقه استان باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا است. برخلاف هوای مدیترانه‌ای در منطقه اقیانوسی هوا در فصل زمستان و تابستان تحت تاثیر اقیانوس ها تغییر می‌کند و هیچ فصلی هوا گرم و خشک نمی شود.

جزایر اسپانیا

جذاب ترین بخش کشور SPAIN جزایر آن است که بسیار بکر و زیبا هستند. در واقع مجمع الجزایر قناری در این کشور می باشد که اکثر توریست ها رویای سفر به آن را دارند.  شما میتوانید با سفر به آن از این جزیره های لوکس و لاکچری نیز دیدن کنید.

 1. جزیره مایورکا (Majorka Island یا Mallorca Island)
 2. جزیره تنریف (Tenerife Island)
 3. جزیره گرن کاناریا (Gran Canaria Island)
 4. جزیره فوئرته ونتورا (Fuerteventura Island)
 5. جزیره لانزاروته (Lanzarote Island)
 6. جزیره ایبیزا (Ibiza Island)
 7. جزیره منورکا (Minorca Island)
 8. جزیره فورمنترا (Formentera Island)
 9. جزیره لاپالما (La Palma Island)
 10. جزیره ال هیرو (El Hierro Island)
 11. جزیره لا گومرا (La Gomera Island)
جزیره تنریف (Tenerife Island)
جزیره تنریف (Tenerife Island)

دین مردم

در کشور اسپانیا سکولار وجود دارد، سکولار به معنای آزادی مطلق دینی است یعنی هر شخصی میتواند با هر دین و مذهبی که دارد در این کشور زندگی کند.

دین اکثر مردم در این کشور مسیحیت است و حدود 67.4 درصد از مسیحی کاتولیک رومی هستند. دین مسیحیت از زمانی حدود 23 درصد از کل جمعیت کشور اسپانیا، دین و مذهبی ندارند و آتئیست هستند.

 ادیان دیگر در این کشور تنها 2 درصد از جمعیت آن هستند که حدود 1 میلیون نفر آنها مسلمان، 1.5 میلیون نفر آنها مسیحی پروتستان و جامعه کوچکی از شهروندان یهودی است.

تاریخچه اسپانیا

این کشور در زمان های گذشته با نام هیسپانیا (Hispania) بوده است. مهاجران از ابتدای تاریخ از اروپا، آفریقا و مدیترانه به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند. فنیقی‌ها که در قرن 8 به این جا آمدند و  این شبه جزیره را “Span” نامیدند.

تاریخچه اسپانیا
تاریخچه

 تا قرن 1 قبل از میلاد رومی‌ها اسپانیا را فتح کرده بودند. SPAIN در طی این سال‌ها پادشاهی‌های مختلفی را تجربه کرده، و در سال 1975 خود را به یک کشور اروپایی مدرن، صنعتی و دموکراتیک تبدیل کرد.

مرتبط:   جزیره موریس کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

شهر های مهم اسپانیا

اسپانیا کشور بزرگی است که علاوه بر 17 منطقه خود دارای 50 استان یا ایالت و 50 شهر نیز است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از شهر های آن می پردازیم.

 1. مادرید Madrid
 2. بارسلونا Barcelona
 3. والنسیا (Valencia)
 4.  سویا Seville
 5. زاراگوزا Zaragoza
 6. بیلبائو Bilbao
 7. والنسیا Valencia
 8. مالاگا Málaga
 9. پالما د مایورکا  Palma de Mallorca
 10. لاس پالماس Las palmas
 11. آلیکانته Alicante

مادرید

شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا است. این شهر بسیار زیبا و خاص است و دارای جاذبه های فرهنگی و گردشگری زیادی است که شما با دیدن آن ها می توانید با فرهنگ اسپانیایی ها بیشتر آشنا شوید.

 مادرید سومین شهر پرجمعیت این کشور است از مرتفع ترین پایتخت های اروپا می باشد که دارای زمستان های بسیار سردی است به همین علت بهترین زمان برای سفر به این سرزمین فصل بهار است.

شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا
شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا

پارک‌های زیبا و جاذبه های طبیعی این شهر آن را به فضای شگفت انگیزی تبدیل کرده است. از جمله آثار تاریخی که گردشگران زیادی از آنها بازدید می کنند، موزه Prado است که یکی از شاهکارهای عصر طلایی اسپانیا است که از رقیبان کاخ سلطنتی Versailles می باشد که قدمت آن به قرن 18 می‌رسد.

بارسلونا

شهر بارسلونا یکی از معروف ترین و دیدنی ترین شهر های اسپانیا است. 

این شهر شلوغ و تابستانی با منظره های مجلل، معماری های بی نظیر و جاذبه های فرهنگی یک مقصد بسیار جذاب برای همه ی گردشگران در دنیا است.

 Barri Gòtic مرکز شهر بارسلونا است که دارای بافت قدیمی با معماری های مدرن بسیار جذابی است که شهرت و معروفیت بسیار زیادی در بین مردم دارد.

با توجه به آب و هوای مدیترانه ای این شهر می توانید از تفریحات، سرگرمی های تابستانی و همچنین غذاهای لذیذ و محلی مانند Escalivada (پیاز، گوجه، سیر، بادمجان گریل شده، نمک، فلفل دلمه و روغن زیتون ترکیب شده)، Paella (غذاهای دریایی، زعفران، مرغ و برنج ترکیب شده) و Romesco (آجیل و سس فلفلی) لذت ببرید.

شهر بارسلونا یکی از معروف ترین و دیدنی ترین شهر های اسپانیا
شهر بارسلونا یکی از معروف ترین و دیدنی ترین شهر ها

از جاهای دیدنی و محبوب این شهر می توان به  کلیسای ساگرادا فامیلیا، خیابان لارامبلا، فواره مونتجوی،  ورزشگاه نیوکمپ، کلیسای سنت پائول دل کمپ، موزه پیکاسو، کلیسای گوتیک سانتا ماریا دلپی و … اشاره کرد. 

مرتبط:   کانادا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور Canada

اکثر گردشگران و توریست ها آرزو دارند برای یک بار هم که شده از این شهر جذاب دیدن کنند.

والنسیا 

یکی دیگر از شهر های منحصر به فرد اسپانیا شهر ساحلی و بزرگ والنسیا است. این شهر به علت نزدیکی به دریای مدیترانه و شبه جزیره ایبری، آب و هوای مدیترانه ای دارد.

والنسیا بسیار زیبا است و دارای جاذبه های طبیعی زیادی مانند باغ وحش Bioparc، باغ توریا، آکواریوم اقیانوس شناسی، بیوپارک والنسیا، ساحل پلایا دل سالر و آثار تاریخی مشهور کلیسای جامع والنسیا، موزه سرامیک، دروازه‌ی Torres de Serranos و …است. 

ترکیب ساختمان های قدیمی و جدید در این شهر نما و منظره خیره کننده ای را به وجود آورده است.

شهر ساحلی و بزرگ والنسیا یکی دیگر از شهر های منحصر به فرد اسپانیا
شهر ساحلی و بزرگ والنسیا یکی دیگر از شهر های منحصر به فرد

 قلعه های قرون وسطایی، برج هایی با معماری مدرن، مراکز خرید بزرگ با مغازه های زیبا و کوچک از سرگرمی ها و مناطق تفریحی دیگر در والنسیا به حساب می آیند. 

اگر دوست دارید که سفر عالی و کم هزینه ای را داشته باشید، شهر توریستی والنسیا بهترین گزینه برای سفر شما می باشد.

 زبان کشور اسپانیا

زبان رسمی و اصلی مردم در کشور SPAIN، اسپانیایی است. اسپانیایی زبان مادری 483 میلیون نفر در دنیا است و تعداد کل سخنران های معروف با این زبان به 570 میلیون نفر می‌رسد. زبان اسپانیایی جز زبان‌های پرطرفدار در جهان است که دارای رتبه دوم پس از زبان چینی (Mandarin) است.

واحد پول اسپانیا

در کشور اسپانیا مانند بسیاری از کشور های اروپایی واحد پول اصلی و رسمی یورو Euro است. این واحد پول از سال 2002 سکه‌ها و اسکناس‌های آن توسط بانک مرکزی اروپا منتشر و وارد بازار شده است. امروزه واحد پول 19 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا است. 

واحد پول اسپانیا
واحد پول اسپانیا

اختلاف ساعت ایران با اسپانیا

کشور ایران با کشور اسپانیا دارای 2:30 اختلاف ساعتی است. یعنی ایران 2 ساعت و نیم از اسپانیا جلو تر است. به طور مثال اگر در ایران ساعت 4:30 باشد در اسپانیا ساعت 2:00 است.

کلام آخر

کشور اسپانیا یک کشور اروپایی است که دومین کشور بزرگ اروپاست. این کشور زیبا جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد. اختلاف ساعت آن با ایران حدود 2 ساعت و نیم است و حدود 47 میلیون نفر جمعیت دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا