دور دنیا

پرتغال کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور 

کشور پرتغال یکی از بهترین و زیباترین کشورها برای سفر و مهاجرت می باشد. این کشور با مساحتی حدود 92.212  در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری واقع شده است. این کشور به نسبت دیگر کشور های اروپایی بسیار کم هزینه تر می باشد و لقب آرام ترین کشور اروپایی را کسب کرده است. در ایرانیجو به معرفی کشور پرتغال می پردازیم.

پرتغال کجاست؟ 

کشور Portugal یکی از کشور های بسیار خاص در اروپا است از قدیمی ترین کشور های آن می باشد. این کشور سمت شرق و شمال شرقی با اسپانیا و از سمت غرب و جنوب غربی با اقیانوس اطلق همسایه است.

کشور پرتغال کجاست؟
کشور پرتغال کجاست؟

عمده درآمد مردمان پرتغال از ماهیگیری و صادرات چوب پنبه و انواع نوشیدنی ها می باشد. این کشور از نظر تاریخی نیز دارای قدمت بسیار بالایی می باشد و تاریخچه ی بسیار مهمی نیز دارد.

پایتخت پرتغال

شهر لیسبون پایتخت و بزرگترین شهر کشور پرتغال است. این شهر بخش جنوبی کشور واقع شده است و دارای آب و هوای بسیار مناسبی می باشد. در این شهر مکان های بسیار دیدنی و خاصی وجود دارد که آرزو و رویای هر گردشگری بازدید از آنها می باشد. این شهر از نظر اقتصادی نیز دارای وضعیت به نسبت مناسبی می باشد و بهترین امکانات را در اختیار شهروندان قرار داده است. در حالت کلی لیسبون یک شهر بسیار مناسب و زیبا است که در بین گردشگران و توریست ها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

لوکیشن پرتغال بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق پرتغال قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کشور پرتغال

کشور پرتغال کشوری بسیار خاص و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

پرچم پرتغال (Portuguese Republic)

در تصویر زیر می توانید نقشه کشور پرتغال را مشاهده کنید. این پرچم از رنگ های سبز، زرد و قرمز تشکیل شده است.

وجود نوار های سبز و قرمز روی این پرچم در زمان های قدیم به مسائل سیاسی مربوط می شده است. اما امروزه این رنگ ها به نشان یادبود افرادی هستند که خون آنها برای دفاع از این کشور ریخته شده است.

نشان ملی این کشور نیز که به شکل یک دایره روی این پرچم قرار گرفته نیز نمایشگر ابزار هایی است که ملوانان پرتغالی در عصر اکتشافات کشف کردند و از آنها نیز استفاده می کردند. 5 سپر آبی رنگ موجود روی این پرچم نشان دهنده یک اتفاق مل و یا 5 زخم مسیح می باشد. 

پرچم پرتغال
پرچم پرتغال

جمعیت

Portuguesa کشوری بسیار زیبا و بزرگی است که در قاره اروپا واقع شده است. این کشور دارای وضعیت اقتصادی بسیار خوبی می باشد و به شهروندان خود اهمیت بسیار زیادی می دهد. به همین دلیل است که افراد زیادی از بسیاری از کشور های جهان به پرتغال مهاجرت کرده اند. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2021 حدود 10,247,605 نفر جمعیت، در این کشور زندگی می کرده اند.

مرتبط:   اتاوا کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

آب و هوا

کشور پرتغال به دلیل نزدیکی بسیار زیاد به ساحل و کشور اسپانیا دارای آب و هوایی مرطوب و مدیترانه ای است. شرایط و وضعیت جغرافیایی این کشور باعث شده تا آن در بخشی نواحی هوایی معتدل و بخش های دیگر آن آب و هوایی بسیار خشک را تجربه کند. وجود رودخانه تاگوس (Tagus) که در پایتخت این کشور قرار دارد موجب شده تا این کشور به دو منطقه مجزا از نظر آب و هوایی تقسیم شود.

 در حالت کلی بخش شمالی این کشور که کوهستانی میباشد، آب و هوایی خنک و بارانی ای را دارد. در بخش جنوبی کشور نیز هوا بسیار خشک و گرم می باشد. آب و هوای بسیار مناسب این شهر باعث شده تا افراد زیادی جذب آن شوند و این کشور را به عنوان یک مقصد گردشگری و یا محل زندگی خود انتخاب کنند.

آب و هوای مرطوب و مدیترانه ای این کشور
آب و هوای مرطوب و مدیترانه ای این کشور

ایالت ها

پرتغال یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور های اروپایی محسوب می شود. این کشور به هفت ناحیه تقسیم شده است. 

 1. منطقه شمال پرتغال (Northern Portugal)
 2. پرتغال مرکزی (Central Portugal)
 3. لیسبون (Lisbon and Tagus Valley)
 4. منطقه آلنتجو (Alentejo)
 5. الگاروه (Algarve)
 6. جزیره مادیرا (Madeira Islands)
 7. جزایر آزور (Azores Islands)
جزیره مادیرا
جزیره مادیرا

علاوه بر این نواحی این کشور دارای 18 ایالت نیز می باشد. هر مدام از این ایالت ها به طور جداگانه اداره می شوند و هر کدام از آنها شهرداری‌های خاص خود (municípios) را دارند که به آنها concelhos نیز می‌گویند. در ادامه با این ایالت ها آشنا می شویم.

 1. آویرو (Aveiro)
 2. لیریا(Leiria)
 3. بیجا (Beja)
 4. لیسبون(Lisbon)
 5. براگا (Bragança)
 6. پورتالگره(Portalegre)
 7. براگانگا (Bragança)
 8. پورتو (Porto)
 9. کاستلو برانکو (Castelo Branco)
 10. سانتارم(Santarém)
 11. کویمبرا (Coimbra)
 12. ستوبال(Setúbal)
 13. اورا (Évora)
 14. ویانا دو کاستلو(Viana do Castelo)
 15. فارو(Faro)
 16. ویلا رئال (Vila Real)
 17. گاردا(Garda)
 18. ویسو (Viseu)
لیسبون
لیسبون

تاریخچه

کشور پرتغال دارای تاریخچه ای بسیار غنی می باشد. در زمان های بسیار قدیم نام این کشور پروتوکال بوده است. پروتوکال نام یک شهر بسیار کوچک در اطراف رودخانه دورو بوده است. این شهر در آن زمان بسیار بزرگ و با شکوه بود و ناحیه اطراف آن شهر ” اوپورتوی کنونی ” سرزمین پرتغالی ( Terra portucalense ) بوده است.

مرتبط:   مسکو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

رومیانی که در آن زمان در این کشور زندگی می کردند مسیحی بودند و این دین را جایگزین پرستیدن خدایان مختلف دیگر کردند. در سال 1140 میلادی آلفونسو هانریکوس دولت کشور پرتغال را تاسیس کرد و خود اولین سلطان این کشور شد. بعد از آن پادشاهان بسیار زیادی بر این کشور حکومت کردند و به پیشرفت و آبادانی آن کمک کردند تا سرانجام این کشور به پرتغال امروزی تبدیل شود.

بهترین شهر های پرتغال

همانطور که گفتیم کشور پرتغال یکی از بزرگترین کشور های اروپایی است که شامل 18 ایالت و بسیاری شهر می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از شهر های بسیار مهم این کشور آشنا شویم.

 • لیسبون 
 • پورتو
 • تاویرا
 • اوورا
 • لاگوس
 • آمادورا
 • براگا
 • سینترا 
 • گیماراس
 • نازاره
 • ویانا دو کستلو

پورتو

شهر پورتو دومین شهر بزرگ و مهم در کشور پرتغال است که در کنار رودخانه دورو واقع شده است. این شهر با پایتخت کشور تنها حدود 280 کیلومتر فاصله دارد. پورتو در واقع یک شهر ساحلی بسیار زیبا است که به نوشیدنی های جذابش معروف است. این شهر یکی از مراکز بسیار مهم از نظر تجارت و صنعت در قسمت شمالی رودخانه موندگو می باشد.

پورتو
پورتو

لاگوس

یکی دیگر از شهر های بسیار زیبا و توریستی در کشور پرتغال شهر لاگوس است. این شهر ساحلی در امتداد اقیانوس اطلس واقع شده است و دارای آب و هوای بسیار خوب و مناسبی می باشد. سالانه بسیاری از توریستها و گردشگران از سراسر جهان برای بازدید از جاذبه های این شهر به کشور پرتغال سفر می کنند.

لاگوس
لاگوس

سینترا

شهر سینترا یکی از بی نظیر ترین و زیباترین شهر ها در پرتغال است. این شهر مانند یک دهکده رویایی با ساختمان ها، کاخ ها و قصر های باشکوه است که در بین مردمان خود این کشور نیز بسیار محبوب است. این شهر یک شهر اشرافی می باشد و خانه های آن بسیار لوکس و خاص با حیاط ها و محوطه های سبز بسیار بزرگ می باشد.

سینترا
سینترا

بهترین دانشگاه های پرتغال

این کشور از نظر تحصیلی نیز بسیار مناسب می باشد و دانشگاه های بسیار عالی و معروفی را درون خود جای داده است. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های این کشور را داریم.

 • دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه کویمبرا
 • دانشگاه جدید لیسبون
 • دانشگاه مینهو
 • انستیتوی دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه آویرو
 • دانشگاه کاتولیک
 • دانشگاه اوورا
 • دانشگاه آلگاروه
دانشگاه لیسبون
دانشگاه لیسبون

دین مردم

در این کشور آزادی دینی وجود دارد و هر شخصی میتواند با هر دینی که دارد در این کشور زندگی کند. اما دین اصلی مردمان پرتغالی مسیحیت کاتولیک است. در سال های اخیر داشتن دین در این کشور کاهش یافته است و حدود 14 درصد مردم این کشور به سمت بی دین بودن حرکت کرده اند. حدود 81 درصد مردم در این کشور مسیحی می باشند و آمار دیگر دین ها در این کشور این گونه می باشد.

 • 0.7 درصد مسلمان
 • 0.4 درصد پروتستانتیسم
 • 0.1 درصد یهودی
 • 0.1 درصد هندویی
 • 0.1 درصد بودائی
مرتبط:   چین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور 

زبان مردم

زبان اصلی و رسمی مردم در این کشور، پرتغالی است. این زبان در واقع یک زبان رومی است که از زبان های اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی گرفته شده است.

پرتغالی زبان مادر 120 میلیون نفر در سراسر دنیا می باشد که در کشور های پرتغال، برزیل، آنگولا، موزامبیک، گینه بیسائو، سائوتومه و پرنسیپ و کیپ ورد صحبت می شود.

واحد پول پرتغال

واحد پول این کشور نیز مانند بسیاری از کشور های اروپایی یورو می باشد. یورو در این کشور به 100 بخش تقسیم میشود که به آن سنت می گویند. این واحد پولی با علامت € است و با کد الفبایی EUR نشان داده می‌شود. 

واحد پول پرتقال
واحد پول پرتقال

اختلاف ساعت ایران با پرتغال

تفاوت زمانی بین دو کشور ایران و پرتغال حدود 3 ساعت و 30 دقیقه می باشد. یعنی ساعت کشور ایران حدود سه ساعت و نیم از کشور پرتغال جلو تر می باشد.

جمع بندی

یکی از کشورهای اروپایی، کشور پرتغال است که در پایین ترین قسمت جنوب غربی قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور دنباله فلات مرکزی اسپانیا است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا