دور دنیا

ایرلند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

جزیره ایرلند در شمال غربی اروپا قرار دارد که، به دو کشور جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی تقسیم شده است. جمهوری ایرلند در پنج ششم جزیره قرار دارد و مساحتی حدود 70.273 کیلومتر مربع، یک کشور مستقل است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با به طور کامل با این کشور آشنا شویم.

کشور ایرلند کجاست؟
کشور ایرلند کجاست؟

ایرلند کجاست؟

Ireland یکی از کشور های زیبا در جزیره ای با همین نام است. این کشور زیبا و کوچک یکی از قوی ترین قطب های اقتصادی در قاره اروپا می باشد. همسایگان ایرلند از سمت شمالی با ایرلند شمالی، از بخش غربی با اقیانوس اطلس، از طرف شرقی با دریا ایرلند و از جنوب با دریای سلتی می باشند. این جمهوری جذاب دارای مرتفع ترین صخره های دنیا و جاذبه ها و سواحل بی نظیری است که نگاه هر گردشگری را خیره به خود می کند.

نقشه ایرلند

کشور ایرلند کشوری به نسبت کوچک می باشد که دارای شهر ها و استان های خاصی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه ایرلند
نقشه ایرلند

لوکیشن ایرلند بر روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق این کشور قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

پرچم ایرلند

نماد و پرچم این کشور یک پرچم 3 رنگ عمودی است که از بالا به پایین به رنگ‌های سبز، سفید و نارنجی تقسیم شده است. این پرچم در سال 1848 به عنوان پرچم جمهوری‌ خواهان طراحی شد و در سال 1919 به عنوان پرچم جمهوری به رسمیت شناخته شد. رنگ‌های پرچم این جمهوری دارای معانی خاصی هستند. 

پرچم ایرلند و معنی آن
پرچم ایرلند و معنی آن
  • رنگ سبز: نماد ملیت مردمان کشور است.
  • رنگ سفید: نماد صلح است.
  • رنگ نارنجی: نماد اتحاد پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها است.

جمعیت ایرلند

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 4 میلیون و 921 هزار و 500 نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. 

پیش بینی شده است که این میزان جمعیت در سال های اخیر نیز به طور پیوسته افزایش می یابد و عوامل مهم آن نیز مهاجرت، افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ باروری است.

جمعیت این منطقه اکثرا در گروه سنی جوان قرار گرفته و میانگین سنی مردم در آن حدود 39 سال است. این موضوع نشان می دهد که این کشور در سال های بعدی، رشد و پیشرفت چشمگیری نیز خواهد داشت.

مرتبط:   قطر کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت QATAR

مردم و جمعیت این کشور به خونگرمی، خوش اخلاقی و مهمان‌ نوازی شهرت دارند. آنها با لبخندی بر لب از توریست ها استقبال کره و به آنها کمک می‌کنند تا از سفر خود لذت ببرند.

پایتخت ایرلند کجاست 

دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند است. این شهر در واقع بزرگترین شهر و مرکز اصلی امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری در کل کشور است. دوبلین در کرانه رود لیفی واقع شده و دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی است.

این شهر بسیار زیبا، تاریخچه‌ای طولانی دارد و قدمت آن به قرن 6 میلادی باز می‌گردد. دوبلین در طول تاریخ شاهد تحولات سیاسی و فرهنگی زیادی بوده است و در قرن 19 میلادی به یکی از مهمترین شهرهای اروپا تبدیل شد و در قرن 20 ام نیز شاهد رشد و توسعه سریعی بود.

امروزه نیز این شهر یک شهر مدرن و پیشرفته است که یکی از مقاصد گردشگری محبوب در جهان محسوب می‌شود. جاذبه‌های گردشگری متعددی از جمله کاخ داونینگ، کلیسای جامع سنت پاتریک، قلعه دوبلین، تئاتر Abbey و دانشگاه دوبلین در آن وجود دارد. دوبلین همچنین یک مرکز اقتصادی مهم است و صنایع مختلفی از جمله فناوری اطلاعات، خدمات مالی، صنایع غذایی و گردشگری در این شهر فعال هستند.

دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند
دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند

آب و هوا

همانطور که گفتیم این کشور در یک جزیره واقع شده و در کنار اقیانوس اطلس است. از همین رو هوای آن نیز معتدل و به نسبت مناسب است. متوسط دمای سالانه در این کشور حدود 10 درجه سانتی‌ گراد است. به عبارت دیگر، این کشور هرگز شاهد یخبندان و سرمای شدید نیست.

سردترین ماه‌ه ای سال در این کشور دی و بهمن است که میانگین دمای آنها 7 درجه سانتی‌گراد است. در این ماه‌ ها روزها کوتاه بوده و فقط حدود 7 ساعت روشنایی روز وجود دارد. 

آب و هوای تابستانی

هوای تابستان در این کشور معتدل است و دما بین 14 تا 20 درجه سانتی‌گراد تغییر می‌ کند. گرم‌ ترین ماه‌ ها تیر و مرداد هستند که متوسط دمای آنها به 16 درجه سانتی‌گراد می‌ رسد. در طول این فصل جذاب حدود 18 ساعت روشنایی روز وجود دارد، اما بعد از ساعت 11 شب هوا واقعا تاریک می‌ شود. 

به طور کلی، آب و هوای این کشور بسیار خوب و دلپذیر است به گونه ای که برای زندگی و گردشگری بسیار مناسب است. این کشور تابستان‌ هایی معتدل و زمستان‌ هایی به نسبت مناسب دارد که در آن هرگز یخبندان نمی‌ شود.

آب و هوای جزیره ایرلند
آب و هوای جزیره

بهترین زمان برای سفر به ایرلند

به طور کلی، بهترین زمان برای سفر به این کشور جذاب، بین ماه‌ های اردیبهشت و خرداد است. در این بازه زمانی، دمای هوا معتدل بوده و روزها طولانی می باشد. علاوه بر هوای مناسب، شهر نیز جلوه ای بی نظیر پیدا می کند، تمامی درخت های کشور شکوفه زده و نمای بی نظیری را برای شما به وجود می آورد.

مرتبط:   بلژیک کجاست؟ ⚡️مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت

البته، باید توجه داشته باشید که این دوره زمانی، کشور بسیار شلوغ و گران است. همچنین، انتظار هوای بسیار آفتابی را نداشته باشید، همیشه نسیمی خنک می‌ وزد و هر لحظه ممکن است باران ببارد.

شهر های مهم

در جدول زیر لیست تمامی شهر های مهم کشور ایرلند، نام استان و جمعیت هر یک از آنها آورده شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این منطقه با ایرانیجو همراه شوید.

نام شهراستانجمعیتاهمیت
دوبلیندوبلین۱,۱۷۸,۱۷۶پایتخت، مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری
کرگلینستر۱۲۶,۲۲۴مرکز صنعتی و تجاری
لیکسلیکورک۱۱۹,۴۱۸مرکز بندری
لیمریکلیمریک۹۲,۴۲۵مرکز تاریخی و فرهنگی
گولवेیگلوی۷۳,۸۱۱مرکز دانشگاهی
واترفرواترفر۵۵,۷۸۲مرکز صنعتی
کمبلتाउनدوبلین۵۴,۶۱۱مرکز صنعتی
کیلکنیکیلکنی۵۴,۴۵۸مرکز تاریخی
نورویچلنستر۵۴,۱۵۶مرکز صنعتی
آردفیلتیپراری۴۸,۱۶۵مرکز دانشگاهی
کانتیکلرادو۴۴,۵۷۲مرکز صنعتی
کِلکری۴۳,۸۲۴مرکز گردشگری
شهر های مهم ایرلند

تاریخچه

در این کشور تاریخچه ای بسیار غنی پرفراز و نشیبی وجود دارد. در طول تاریخ این منطقه شاهد تمدن‌ های مختلفی بوده است و همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ بوده است.

اولین ساکنان این منطقه اقوام سلتیک بودند که در حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به این کشور مهاجرت کردند. این اقوام زبان و فرهنگ خود را به این منطقه آوردند و پایه‌های تاریخ و فرهنگ این کشور را بنا کردند.

در سال 1541 هنری هشتم، پادشاه انگلستان، خود را پادشاه این کشور اعلام کرد و این اقدام آغازی بر اتحاد ایرلند و بریتانیا بود. در سال 1801 دو پادشاهی ایرلند و بریتانیا رسماً متحد شدند و کشور را به بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا تبدیل شد.

واترفر شهری در ایرلند
واترفر

استقلال

در سال 1920 پس از جنگ‌های پی در پی، دو سوم جزیره مستقل شد و جمهوری ایرلند را تشکیل داد. یک سوم باقی‌مانده جزیره نیز به عنوان ایرلند شمالی بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا باقی ماند. تاریخ این کشور داستانی از مبارزه برای استقلال و آزادی است و در طول تاریخ همواره مورد ظلم و ستم قدرت‌های بزرگ بوده است، اما مردمان آن همواره برای آزادی خود مبارزه کرده‌ اند.

مرتبط:   برن کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

اقتصاد ایرلند

این کشور از اقتصادی به نسبت توسعه یافته و خوبی دارد.تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2023 بیش از 500 میلیارد دلار بوده و  نیروی کار در آن حدود 2 میلیون و 210 هزار نفر است. 

عمده صادرات آن نیز شامل ماشین آلات و تجهیزات، کامپیوتر، مواد شیمیایی، دارو و محصولات حیوانی است. آمریکا، انگلیس و بلژیک از مهمترین شرکای تجاری این کشور در زمینه صادرات هستند.

عمده واردات آن نیز شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات پردازش داده‌ها، نفت و مشتقات آن و پوشاک و منسوجات است.

دین ایرلند

در این کشور تنوع مذهبی زیادی وجود دارد، اما دین رسمی در آن کاتولیک رومی است. ما پیروان سایر ادیان نیز در این کشور حضور دارند.

کاتولیک‌ها بزرگترین گروه مذهبی در کشور هستند که تعداد آنها حدود 85 درصد از جمعیت کل را تشکیل داده است. پروتستان‌ ها نیز دومین گروه مذهبی بزرگ در کشور می باشند که حدود 4 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

آشنایی با مردم ایرلند
آشنایی با مردم این کشور

زبان مردم ایرلند

در این کشور مردم معمولا به دو زبان ایرلندی و انگلیسی مسلط می باشندو زبان ایرلندی یکی از زبان‌های سلتی است که در این کشور و برخی از مناطق دیگر مانند اسکاتلند و کانادا صحبت می‌شود. این زبان از شاخه زبان‌های سلتی قاره‌ ای است و از زبان‌های ولزی، کورنیش و بریتون نزدیک‌تر است.

زبان انگلیسی نیز زبان اصلی مردم است و توسط بیش از 82 درصد از مردم این کشور صحبت می‌شود. زبان انگلیسی در طول قرن‌های گذشته به کشور وارد شد و به تدریج جای زبان ایرلندی را گرفت.

واحد پول ایرلند

یورو واحد اصلی و رسمی پول در این کشور است. یورو یکای پول مشترک 19 کشور اروپایی است و در سال 2002 نیز به عنوان واحد پول رسمی این جمهوری معرفی شد. قبل از یورو واحد پول این کشور پوند بود.

یورو واحد اصلی و رسمی پول در ایرلند
یورو واحد اصلی و رسمی پول در ایرلند

اختلاف ساعت ایرلند با ایران

تفاوت ساعت کشور ایرلند با کشور ایران حدود 3:30 است. یعنی ساعت این کشور از ساعت ایران حدود 3 ساعت و نیم عقب تر می باشد. برای مثال، اگر در تهران ساعت 12:00 ظهر باشد، در دوبلین ساعت 8:30 صبح است.

کلام آخر

ایرلند یکی از زیباترین کشور های اروپایی است. این کشور همیشه هوایی متعادل و مناسب دارد، به طوری که در زمستان ها نیز زیاد سرد نمی شود. جاذبه ها و مکان های دیدنی این کشور باعث شده است که سالانه گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان برای دیدن آنها به این منطقه سفر کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا