دور دنیا

اسلوونی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور اسلوونی یکی از خاص ترین کشور های اروپا است که در بخش مرکزی این قاره واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 20.273 کیلومتر مربع یک جمهوری پارلمانی است که از وضعیت اقتصادی و جایگاه اجتماعی بسیار خوبی برخوردار می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این کشور بپردازیم.

اسلوونی کجاست؟

کشور Slovenia یکی از کور های زیبای اروپایی است که پل ارتباط بین شبه جزیره بالکان به مرکز و غرب اروپا است. این کشور از سمت غربی با کشور ایتالیا، از سمت شمالی با کشور اتریش، از طرف جنوبی و جنوب شرقی با کشور کرواسی و از سمت شمال شرقی با کشور مجارستان همسایه است.

آشنایی با کشور اسلوونی
آشنایی با کشور اسلوونی

بیشتر نقاط این کشور را کوهستان ها تشکیل داده اند و اکثر مردمان آن در شهر لیوبلیانا و اطراف آن ساکن شده اند.

لوکیشن اسلوونی بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق اسلوونی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه اسلوونی

کشور اسلوونی کشوری بسیار خاص و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور اسلوونی
نقشه کشور اسلوونی

پرچم اسلوونی

نماد و  پرچم اسلوونی یک پرچم 3 رنگ است که از 3 نوار افقی مساوی تشکیل شده است. نوار بالایی سفید، نوار وسطی آبی و نوار پایینی قرمز است. نسبت عرض به طول پرچم 2 به 3 است. هر کدام از رنگ‌ های پرچم نمادی از ارزش‌های ملی این کشور هستند. 

عکس پرچم اسلوونی
عکس پرچم اسلوونی
 1. رنگ سفید نماد صلح و پاکی است.
 2.  رنگ آبی نماد آسمان و دریا است.
 3.  رنگ قرمز نماد شجاعت و میهن‌ پرستی است.

پرچم این کشور برای اولین بار در سال 1991 پس از استقلال آن از یوگسلاوی، به تصویب رسید.

جمعیت اسلوونی

براساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 2,119,675 نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. البته این میزان جمعیت نسبت به سال های اخیر حدود 0.1 درصد کاهش داشته که این نشان دهنده رشد منفی جمعیت در این کشور است. این امر به دلایل مختلفی از جمله کاهش نرخ باروری و افزایش مهاجرت جوانان به سایر کشورهای اروپایی، اتفاق افتاده است.

در حال حاضر حدود، 83.1 درصد از جمعیت کشور را اسلوونیایی‌ها تشکیل می‌دهند. سایر اقلیت‌های قومی این کشور مانند صرب‌ها 2.0 درصد، کروات‌ها 1.1 درصد و بوسنیایی‌ها 1.1 درصد، می باشند.

مرتبط:   عربستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت Saudi

پایتخت اسلوونی

لیوبلیانا، پایتخت کشور اسلوونی، با جمعیتی حدود 270 هزار نفر بزرگترین شهر این کشور است. این شهر در امتداد یک مسیر تجاری مهم بین شمال دریای آدریاتیک و منطقه دانوب واقع شده است. در شمال لیوبلیانا، بزرگ‌ ترین مرداب کشور قرار دارد که از دوران ماقبل تاریخ مسکونی بوده است.

شهر لیوبلیانا مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری کشور است. این شهر همچنین یکی از گردشگر پذیر ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. نام این شهر به زبان اسلوونیایی “لیوبلیانا” (Ljubljana) و در زبان آلمانی “لایباخ” (Laibach)، در زبان ایتالیایی “لوبیانا” (Lubiana) و در زبان لاتین “لاباکوم” (Labacum) یا “آمونا” (Amona) نامیده می‌ شود.

لیوبلیانا شهری زیبا با معماری متنوع، دارای بسیاری از جاذبه‌های گردشگری از جمله قلعه لیوبلیانا، کلیسای جامع سنت نیکلاس، پل سه قوسی و موزه ملی است.

تاریخچه

تاریخچه اسلوونی قدمتی طولانی دارد که به هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌ گردد. اولین شواهد سکونت انسان در این منطقه به عصر حجر بازمی‌گردد زیرا در دوران رومی، این منطقه بخشی از استان ایلریا بود.

هنگام قرون وسطی، این منطقه تحت کنترل امپراتوری مقدس روم قرار گرفت. قرن 14، دو دوک‌ نشین مستقل در این منطقه تشکیل شد. در قرن 16، این 2 دوک‌ نشین توسط خاندان هابسبورگ تصرف شدند و این کشور به مدت 4 قرن تحت حکومت هابسبورگ‌ها باقی ماند.

سال 1918، کشور بخشی از پادشاهی یوگسلاوی شد و در طول جنگ جهانی دوم توسط نیروهای نازی اشغال شد. پس از جنگ جهانی دوم، این منطقه به عنوان جمهوری سوسیالیستی، بخشی از جمهوری فدرال سوسیالیست یوگسلاوی شد.

در سال 1991 نیز این کشور استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد. این استقلال پس از یک جنگ کوتاه مدت با نیروهای صربستان به دست آمد و سرانجام در سال 2004 به اتحادیه اروپا و ناتو پیوست.

آب و هوا

اسلوونی، کشوری با تنوع جغرافیایی و آب و هوایی بی نظیر است. این کشور کوچک در جنوب شرقی اروپا است که از تنوع جغرافیایی و آب و هوایی بی نظیری برخوردار است. در واقع آن، از سواحل دریای آدریاتیک در جنوب تا کوه‌های آلپ در شمال امتداد دارد و  این تنوع جغرافیایی باعث ایجاد آب و هوایی معتدل و مطلوب در آن شده است.

مرتبط:   قزاقستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

زمستان ها دمای هوا در این منطقه به طور متوسط ​​در حدود 0 درجه سانتیگراد است، با این حال، ارتفاعات بالاتر در کوه‌های آلپ می‌توانند دمای هوا را به زیر صفر درجه سانتیگراد برسانند. تابستان ها نیز، دمای هوا در این منطقه به طور متوسط ​​در حدود 20 درجه سانتیگراد است.

4 ویژگی جغرافیایی اصلی در این کشور وجود دارد که به حفظ آب و هوای معتدل این کشور کمک می‌کنند:

 1. دریای آدریاتیک: این دریا در جنوب کشور قرار دارد و باعث می‌شود که زمستان‌ها در این منطقه ملایم‌ تر شود.
 2. کوه‌های آلپ: این کوه‌ها در شمال کشور قرار دارند و از کشور در برابر باد‌های شدید محافظت می‌ کنند.
 3. رودخانه دانوب و ساوا: این رودخانه‌ها از وسط کشور عبور می‌کنند و باعث رطوبت هوا می‌ شوند.
 4. جنگل‌ های انبوه: این جنگل‌ ها در سراسر این کشور یافت می‌ شوند و از تبخیر آب جلوگیری می‌ کنند.

شهر های مهم

کشور اسلوونی دارای شهر های زیبای زیادی است، مهم ترین این شهرها عبارتند از:

 • ماریبور
 • کوپر

در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از زیبا ترین شهر های آن آشنا شویم.

ماریبور

شهر ماریبور، دومین شهر بزرگ اسلوونی، در جنوب غربی این کشور واقع شده است. این شهر با جمعیتی حدود 96000 نفر، یکی از مهم‌ ترین مراکز اقتصادی، فرهنگی و تاریخی کشور است. قدمت این شهر به قرن 2 قبل از میلاد برمی‌گردد و در طول تاریخ شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده است و در حال حاضر، یکی از زیباترین و پربازدیدترین شهرها است.

ماریبور دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قلعه ماریبور
 • کلیسای جامع ماریبور
 • پل ماریبور

علاوه بر این، ماریبور دارای رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی متعددی است که هر سلیقه‌ ای را جذب خود می کند.

کوپر

شهر کوپر، سومین شهر بزرگ اسلوونی، تنها شهر بندری این کشور است. این شهر در غرب کشور واقع شده است و جمعیتی حدود 24000 نفر دارد. کوپر یک شهر تاریخی است که قدمت آن به قرن 10 قبل از میلاد برمی‌گردد و در طول تاریخ تحت کنترل امپراتوری‌های مختلف بوده است و در حال حاضر، یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرها است.

کوپر دارای جاذبه‌های گردشگری خاصی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قلعه کوپر
 • کلیسای جامع کوپر
 • موزه هنر مدرن کوپر
مرتبط:   کشور تایلند کجاست؟ نقشه+ پایتخت، واحد پول و جمعیت Thailand

علاوه بر این، کوپر دارای رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی متعددی است که تمام توریست ها را عاشق خود می کند.

دین مردم اسلوونی 

اسلوونی کشوری با جمعیتی نسبتاً کوچک است که حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. از این تعداد، حدود 61 درصد کاتولیک رومی، 20 درصد بی‌ دین، 10 درصد پروتستان و 9 درصد پیرو سایر ادیان هستند.

کاتولیک رومی دین غالب در این کشور است که از قرن 7 میلادی در این منطقه حضور داشته است. کلیسای کاتولیک نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ این منطقه داشته است.

بی‌ دینی در نیز در این کشور در حال افزایش است. در سال 1991، فقط 13 درصد از مردم بی‌ دین بودند که این رقم در سال 2022 به 20 درصد افزایش یافته است.

زبان اسلوونی

در این کشور زبان اصلی و رسمی مردم، اسلوونیایی است. این زبان یک زبان هندواروپایی از خانواده زبانهای اسلاوی جنوبی است. نزدیک به 2 میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می کنند که بیشتر آنها در کشور اسلوونی زندگی می کنند. 

اسلوونیایی زبان رسمی و همچنین یکی از زبانهای رسمی اتحادیه اروپا است. این زبان به الفبای لاتین نوشته شده است و دارای 25 حرف است.

واحد پول اسلوونی

یورو، واحد پول اسلوونی است. این واحد یک ارز مشترک است که توسط 19 کشور عضو اتحادیه اروپا استفاده می شود. یورو در سال 1999 معرفی شد و از آن زمان به یکی از رایج ترین ارزهای جهان تبدیل شده است. 

اختلاف ساعت ایران با اسلوونی

تفاوت ساعت کشور ایران با کشور اسلوونی حدود 2 ساعت است. یعنی ساعت در کشور ایران دو ساعت جلو تر از این کشور است. به عنوان مثال، اگر ساعت در تهران 10 صبح باشد، ساعت در لیوبلیانا، ساعت 8 صبح است.

کلام آخر

اسلوونی یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین کشور های اروپایی است. این کشور زیبا دارای طبیعتی بسیار زیبا و دیدنی است که در سراسر جهان با لقب هزار کوه شناخته می شود. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی از سراسر جهان برای دیدن جاذبه ها و مکان های دیدنی این کشور، به قاره اروپا سفر می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا