دور دنیا

کی یف کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا، جمعیت و نقشه

پایتخت کشور اوکراین و بزرگترین شهر آن کی یف نام دارد. شهر کی یف بسیار زیبا و خاص است و رودخانه دنیپر از وسط این شهر عبور می‌کند و شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. این شهر با مساحتی حدود 839 کیلومتر مربع در شمال مرکزی اوکراین قرار دارد. در ایرانیجو به معرفی بیشتری از این شهر می پردازیم.

کی یف کجاست؟

مرکز فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و علمی کشور اوکراین شهر کی یف است. بزرگان و دانشمندانی بسیاری در این شهر متولد شده و در آن زندگی میکنند. کی یف در کنار اهمیت بسیار زیاد خود در زمینه سیاسی کشور شامل مراکز مذهبی اروپای شرقی می‌باشد.

کی یف کجاست؟
کی یف کجاست؟

از اماکن مذهبی واقع در این شهر می‌توان به کلیسای جامع کی یف و کلیسای سنت اندرو و کلیسا جامع رستاخیز مسیح اشاره کرد.

لوکیشن کی یف روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن شهر کیف قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

نقشه شهر کی اف اوکراین

شهر کیف دارای مکان ها و نواحی و مناطق بسیاری است که شما با توجه به نقشه میتوانید اسامی و مکان های آنها را مشاهده کنید و با موقعیت جغرافیایی آنها آشنا شوید.

جمعیت کی یف چقدر است؟

پایان قرن 18 جمعیت کل اوکراین حدود 30.000 نفر بوده است. براساس سرشماری انجام شده در سال 2001 حدود   2.611.300 در کیف زندگی می‌کردند. در حال حاضر حدود 20 هزار نفر سالانه به مقدار جمعیت شهر کی یف اضافه می‌شود. بر اساس آمارهای جمعیتی از 1 ژانویه 2002 تا 1 ژانویه 2010 جمعیت شهر کیف 174.000 نفر افزایش یافته‌ است. در آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2013 نیز جمعیت این شهر حدود 2.847.200 نفر است.

آب و هوای کی یف

شهر کی یف دارای آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم می باشد که هرچه به سمت جنوب و شرق شهر حرکت می کنیم گرمتر می شود.

آب و هوای شهر کی اف
آب و هوای شهر کی اف

هوای بهار

دمای هوا و ساعت بودن خورشید در آسمان در فصل بهار، به سرعت افزایش می یابد. در ماه مارس (اسفند)  برف آب می شود و به گل تبدیل می شود که می تواند سفرهای جاده های روستایی را سخت تر کند. ماه آوریل (فروردین) اولین روزهای گرم با بازگشت آب و هوای سرد، با برف و یخبندان ممکن است همراه باشد.

مرتبط:   مساحت آلمان نسبت به ایران چقدر است؟

در حالی که در ماه اردیبهشت معمولا هوا شروع به گرم شدن می کند و به دمای دلخواهی تبدیل می شود.

فصل تابستان در کی‌یف

هوای شهر کی یف در فصل تابستان حدود 25 تا 30 درجه سانتیگراد است که بسیار گرم است. در برخی مواقع نیز دمای هوا بسیار بالاتر و حدود 35 درجه سانتیگراد یا بیشتر، به خصوص در مناطق داخلی می شود. 

ماه های فصل تابستان بیشتر اوقات دارای آب و هوای خشک با آفتاب است، باران اغلب با بارندگی های شدید اما اغلب در امتداد ساحل دریای سیاه و اغلب در پایان روز رخ می دهد. ماه جولای( تیر) گرمترین ماه با میانگین دمای 24 درجه است. بارش سالانه در حدود 400 -600  میلیمتر اما در مناطق داخلی کی یف کمتر است. 

آب و هوای کی‌یف در فصل زمستان 

 میانگین دمای هوا در فصل  زمستان در شهر کیف از 8 تا 12 درجه  سانتی گراد متغیر است. دما در مناطق جنوبی کشور اوکراین صفر درجه سانتی گراد می شود. که بسیار سرد می باشد. به شما پیشنهاد میکنم اگر قصد گردش و تفریح را در این شهر دارید این فصل را برای سفر خود انتخاب نکنید.

زمستان در کی یف
زمستان در کی یف

تحصیل در کی یف

شهر کیف شهری بسیار خوب و مناسبی برای تحصیل می باشد. این شهر تسهیلات سلامت و بهداشت بسیار خوبی را ارائه می‌دهد که شامل بیمارستان‌های عمومی و تخصصی و کلینیک‌های خصوصی متعددی می‌شود.

 تعداد دانشگاه های پرستاری و مراکز مراقبت بهداشتی مخصوص کودکان نیز در این شهر وجود دارند که در تقریبا تمامی آن‌ها دانشجویان انترن پزشکی آموزش می‌بینند. به همین علت است که در این شهر فضای بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته های پزشکی و زیر مجموعه های علوم پزشکی است.

تحصیل در کی یف
تحصیل در کی یف

علاوه بر دانشگاه های خوب  مدارس ابتدایی متعدد، تعداد زیادی هم مدرسه راهنمایی و دبیرستان، مدارس شبانه برای بزرگسالان و مدارس فنی و تخصصی در این شهر ساخته شده است. 

دانشگاه ملی تاراس شوچنکو در کی‌یف دارای چندین موسسه آموزش عالی در سراسر شهر است.

چندین موسسه پژوهشی هم توسط آکادمی ملی علوم اوکراین در این شهر وجود دارد که کتابخانه‌های بزرگی نیز دارند.

مرتبط:   جمعیت جهان در 2024، لیست کشورهای جهان به همراه جمعیت 195 کشور

مناطق شهر کی اف

کیف شهر بسیار زیبا و سرسبزی است که پایتخت اوکراین می باشد. این شهر توسط  رودخانه دنیپر به 2 قسمت شرقی و غربی تقسیم میشود  که در مجموع دارای 10 منطقه شهرداری است. در ادامه با برخی از این مناطق آشنا می شویم.

 1. منطقه گلوسویسکی
 2. منطقه سولومیناسکی
 3. منطقه استویاتوشنسکی
 4. منطقه اوبولونسکی
 5. منطقه پودولسکی
 6. منطقه پیچرسکی
 7. منطقه شوچنکیوسکی
 8. منطقه دارینتسکی
 9. منطقه دنیپروفسکی
 10. منطقه دسنیانسکی

زبان مردم

همانطور که گفتیم شهر کیف در شمال اوکراین واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای استانبول، مسکو، لندن، سن پترزبورگ، برلین و مادرید است.

آشنایی با مردم کی اف
آشنایی با مردم کی اف

 این شهر از قرون گذشته مرکز سلسله‌های پادشاه روس تبار بوده و در بین ملل روس زبان هنوز هم به عنوان مادر شهرهای روسیه نامیده می‌شود. بنابراین زبان های اصلی که در این شهر صحبت می شود معمولاً دو زبان اوکراینی و روسی است.

جاهای دیدنی کی یف

شهر کیف شهری بسیار زیبا در اوکراین است. این شهر دارای جاذبه های بسیار متفاوت و خاص می باشد که سالانه میلیون ها گردشگر در جهان برای بازدید از آنها به کشور اوکراین و شهر کی یف سفر میکند. در ادامه با ایرانیحو به معرفی برخی از این جاذبه ها می پردازیم.

 1. صومعه پچرسک لاورا 
 2. میدان استقلال (MAIDAN NEZALEZHNOSTI)
 3. مجسمه مادر سرزمین
 4. کلیسای جامع سنت سوفیا (ST. SOPHIA’S CATHEDRAL)
 5. دروازه طلایی (GOLDEN GATE)
 6. کلیسای سنت اندرو 
 7. پارک کوچه چشم انداز
 8. محله وزدویژنکا
 9. پارک تاراس شفچنکو
 10. موزه صنعت هوانوردی 
 11. موزه روباز پیروهیو

صومعه پچرسک لاورا

یکی از جاذبه های بسیار زیبا در شهر کیف صومعه پچرسک لاورا است. شهر کیف که با نام صومعه کیوز نیز شناخته می‌شود که صومعه‌ای تاریخی است. از زمان ساخت صومعه در سال 1051 پچرسک لاورا به عنوان مرکز برتر ارتدوکس اروپای شرقی به شمار می‌رفت. در کنار کلیسای جامع سنت سوفیا، نام صومعه پچرسک لاورا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. علاوه بر این، مجموعه صومعه پچرسک لاورا به عنوان منطقه حفاظت شده تاریخی فرهنگی ملی است.

صومعه پچرسک در کی یف
صومعه پچرسک در کی یف

مجسمه مادر سرزمین

 از دیگر  جاذبه‌های شهر کیف می توان به مجسمه مادر سرزمین اشاره کرد. کیف پایتخت اوکراین است و بخشی از موزه ملی تاریخ اوکراین در جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود.

این مجسمه  با 62 متر ارتفاع، مجسمه مادر سرزمین از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده است و وزن آن همراه با پایه‌اش حدود 650 تن می باشد. روی سپر مجسمه نشان حکومت جماهیر شوروی حک شده است و شمشیری دارد که طولی حدود 16 متر دارد.

مجسمه مادر سرزمین در کی یف
مجسمه مادر سرزمین در کی یف

کلیسای جامع سنت سوفیا 

یکی از برجسته‌ ترین بناها از نظر معماری بیزانس و باروک اوکراینی کلیسای جامع سنت سوفیا است. این بنا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر کیف به شمار می‌رود. 

مرتبط:   عربستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت Saudi

در کنار صومعه پچرسک لاورا کیف، کلیسای سنت جامع سوفیا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. علاوه بر بنای اصلی کلیسا، برج ناقوس و خانه مطران در مجموعه سنت سوفیا قرار گرفته شده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا در کی یف
کلیسای جامع سنت سوفیا در کی یف

دروازه طلایی 

یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین مکان های شهر کیف دروازه طلایی است. این دروازه در قرن 11 میلادی ساخته شده است و نام آن  را از دروازه طلایی قسطنطنیه برداشته‌اند. بنای دروازه که در قرون وسطی نابود شده و سپس در سال 1982 و با تلاش مسئولان جماهیر شوروی، بازسازی شد. بر اساس سخنان موزه تاریخ مدرن، ساخت دروازه طلایی توسط یاروسلاو خردمند صورت گرفته است. گفته می‌شود که کلیسای روی دروازه، نه تنها محلی برای عبادت محسوب می‌شد، بلکه به عنوان محافظ معنوی شهر تلقی می‌شد. 

دروازه طلایی درکی یف
دروازه طلایی درکی یف

موزه صنعت هوانوردی 

 در کنار فرودگاه کیف ژولیانی موزه ای جذاب قرار دارد که موزه صنعت هوانوردی نام دارد. این موزه شامل نمایشگاهی از 50 مدل هواپیما و وسایل حمل و نقل هوایی می‌شود. این موزه جذاب در سال 2003 یعنی حدود 20 سال پیش ساخته شده است و از آن زمان تا به امروز  به یکی از موزه‌های بزرگ صنعت هوانوردی تبدیل شده که تکنولوژی اتحادیه جماهیر شوروی را نمایش می‌دهد.

موزه صنعت هوانوردی در کی یف
موزه صنعت هوانوردی در کی یف

جمع بندی

کی یف یا کییِف یا کیف Київ به اوکرائینی ، به روسی Киев شهری سرسبز و خوش آب و هوا که با داشتن جاذبه های بسیار زیبا و گردشگری فراوان و به عنوان پایتخت کشور اوکراین و زیباترین و بزرگترین شهر آن است. شهر کیف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاترها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینما ها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا