دور دنیا

کرواسی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور کرواسی، کشوری با تاریخ پرفرازونشیب است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور زیبا با مساحتی حدود 56.594 کیلومتر مربع، دارای تاریخچه و فرهنگی بسیار غنی بوده و با دریای آدریاتیک همسایه است. در ادامه این مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این کشور و تمام ویژگی هایش آشنا شویم.

کرواسی کجاست؟

کشور کرواسی (Croatia) یکی از زیبا ترین کشور هایی است که در منطقه ولکان واقع شده است. این کشور با کشورهایی از جمله اسلوونی، مجارستان، صربستان، بوسنی و هرزگوین و مونته‌ نگرو هم مرز است. مرتفع‌ ترین مناطق این کشور در کوه‌های آلپ دیناری قرار داشته و کوه‌ های آن از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده‌ اند. قله دینارا نیز که یکی از  بلندترین قله های قاره می باشد در این کوه‌ ها قرار دارد.

کرواسی کجاست؟
کرواسی کجاست؟

لوکیشن کرواسی بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کرواسی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کرواسی و همسایگان

کشور کرواسی کشوری بسیار خاص و زیبا است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کرواسی و همسایگان
نقشه کرواسی و همسایگان

پرچم کرواسی

نماد و پرچم اصلی این کشور یک 3 رنگ است که از 3 نوار افقی مساوی به رنگ‌ های آبی، سفید و قرمز تشکیل شده است. نشان ملی کرواسی که یک صلیب سفید با حاشیه‌های قرمز است، در مرکز پرچم قرار دارد. 

این پرچم در تاریخ 21 دسامبر 1990 به عنوان پرچم ملی این کشور به رسمیت شناخته شد. در سال 1848 این پرچم سه رنگ به عنوان پرچم ملی استفاده می‌ شد و پس از استقلال کشور نیز از یوگسلاوی در سال 1991 به عنوان پرچم رسمی این کشور انتخاب شد.

 1. رنگ آبی: رنگ آبی در پرچم نماد آزادی، صلح و آسمان است. همچنین، این رنگ با اقیانوس اطلس و دریای آدریاتیک که کشور را احاطه کرده‌ اند، مرتبط است.
 2. رنگ سفید: رنگ سفید در پرچم نماد صلح، پاکی و ایمان است. همچنین، این رنگ با رودخانه‌ها و دریاچه‌های که از اهمیت زیادی برخوردار هستند، مرتبط است.
 3. رنگ قرمز: رنگ قرمز در این پرچم نماد خون شهدا، شجاعت و عشق است. همچنین، این رنگ با کوه‌ها که نمادی از عظمت و قدرت این کشور هستند، مرتبط است.
 4. نشان ملی: نشان ملی که در مرکز پرچم قرار دارد، یک صلیب سفید با حاشیه‌های قرمز است. این صلیب نماد مسیحیت و ایمان مردم است. همچنین، این صلیب با تاریخ و فرهنگ غنی کشور مرتبط است.
پرچم کرواسی
پرچم کرواسی

نام قدیم کشور کرواسی

در زمان های قدیم، اسم قبلی این کشور زیبا Hrvat بوده است که برگرفته از زبان اسلاوی شمال‌ غربی است. این نام در دو سنگ‌ نوشته کهن به زبان و خط یونانی که در بندر تانائیس در دریای آزوف در کنار شبه‌ جزیره کریمه (نزدیک دریای سیاه) یافت‌ شده و اکنون نیز در موزه سن‌ پترزبورگ در روسیه نگه داشته می‌شوند.

مرتبط:   اوکراین کجاست؟ بررسی وسعت، آب و هوا و جمعیت Ukraine

جمعیت کرواسی

براساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 4,008,617 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. در واقع در این کشور رشد جمعیت منفی بوده و در سال های اخیر حدود 4 درصد نیز کاهش داشته است. این کشور کوچک در تمام دنیا به نرخ کم فرزندآوری معروف می باشد و تراکم جمعیت آن حدود 75 نفر در هر 1 کیلومتر است.

پایتخت کرواسی کجاست

شهر زاگرب یکی از زیبا ترین شهر های کشور کرواسی است که در شمالی غربی کشور واقع شده و پایتخت آن نیز می باشد. این شهر با جمعیتی حدود 1 میلیون نفر، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور کی باشد. زاگرب شهری تاریخی و فرهنگی است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. رودخانه ی سافا زیبا ترین و خاص ترین جاذبه آن است که گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به شهر سفر می کنند. شهر زاگرب در طول تاریخ تحت حکومت امپراتوری روم، امپراتوری اتریش-مجارستان و یوگسلاوی بوده است. 

شهر زاگرب پایتخت کرواسی
شهر زاگرب پایتخت کرواسی

تاریخچه

در تاریخ 25  ژوئن 1991 کرواسی از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد. این اقدام با مخالفت صرب‌ها، که اکثریت جمعیت منطقه‌ای به نام جمهوری صرب کراینا را تشکیل می‌دادند، مواجه شد.

در ماه های بعد از اعلام استقلال، تنش‌ها بین کروات‌ها و صرب‌ها افزایش یافت. به طوری که دولت این کشور تبلیغاتی علیه صرب‌ها آغاز کرد و به تخریب اموال آنها پرداخت. این اقدامات باعث شد که بسیاری از صرب‌ها احساس امنیت نکنند و تصمیم بگیرند که در یوگسلاوی بمانند.

در مه 1995 دولت 2 حمله به جمهوری صرب کارینا انجام داد. این حملات با کشته شدن صدها نفر از صرب‌ها و آوارگی صدها هزار نفر دیگر همراه بود و ارتش همچنین 18 نفر از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را کشت.

در جریان این حملات، ارتش این کشور مناطق صرب‌ نشین را به آتش کشید و با خاک یکسان کرد این کار سبب این شد که دام‌ های صرب‌ها کشته شود و روستاهایشان با استفاده از بنزین سوزانده شد.

مرتبط:   آلبانی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

دادگاه بین المللی لاهه

در سال 2004 نیز دادگاه بین‌ المللی لاهه 3 ژنرال کراوات از جمله آنته گوتووینا را به جنایات جنگی علیه صرب‌ها محکوم کرد. گوتووینا به 24 سال زندان محکوم شد، اما در سال 2012 دادگاه استیناف حکم او را لغو کرد و او را بی‌ گناه اعلام کرد. دادگاه استیناف در حکم خود اعلام کرد که فراری دادن مردم غیر نظامی به عنوان نسل‌ کشی محسوب نمی‌شود. اما فورا پس از صدور حکم، با انتقادات زیادی مواجه شد.

 برخی از منتقدین معتقد بودند که دادگاه استیناف از عدالت عبور کرده است و جنایات جنگی کروات‌ها را نادیده گرفته است. یکی از دلایلی که دادگاه استیناف حکم دادگاه بدوی را لغو کرد، این بود که دادگاه بدوی به تیرباران و کشتار جمعیت غیرنظامی توسط ارتش توجهی نکرده بود. 

دادگاه معتقد بود که این کشتار‌ها جنایت جنگی محسوب می‌شوند، اما نمی‌توان آنها را به عنوان نسل‌ کشی طبقه‌ بندی کرد. این حکم دادگاه حتی رئیس سابق دادگاه لاهه، کارلا دل پونته را نیز متعجب کرد اما این این پرونده به طور کلی بسته شده و کروات ها در آن پیروز شدند.

دادگاه بین المللی لاهه
دادگاه بین المللی لاهه

آب و هوا

کشور کرواسی یک یاز خوش آب و هواترین کشور های اروپایی است و همین موضوع سبب شده تا به یکی از مناطق گردشگری جهانی تبدیل شود. آب و هوای این کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و جریان‌های اقیانوسی قرار دارد. برای مثال دریای آدریاتیک که در جنوب کشور واقع شده است، تاثیر زیادی بر آب و هوای این منطقه دارد. در حالت کلی این کشور دارای 3 منطقه آب و هوایی است.

کرواسی دارای سه نوع آب و هوا است:

 1. آب و هوای معتدل قاره ای در مناطق شمالی کشور، با زمستان های سرد و برفی و تابستان های گرم و خشک.
 2. آب و هوای کوهستانی در مناطق مرتفع و نیمه کوهستانی، با زمستان های طولانی و سرد و تابستان های کوتاه و خنک.
 3. آب و هوای مدیترانه ای در کنار دریا آدریاتیک، با زمستان های معتدل و مرطوب و تابستان های گرم و خشک.

میانگین دما به طور کلی بین 8 تا 25 درجه سانتیگراد است اما در تابستان‌ها هوا گرم و خشک بوده و دما در برخی از مناطق می‌تواند به 35 درجه سانتیگراد نیز برسد. زمستان‌ ها نیز معتدل هستند و دما در برخی از مناطق می‌تواند به 0 درجه سانتیگراد نیز برسد.

آب و هوای کشور کرواسی
آب و هوای کشور

بهترین زمان سفر به کرواسی

فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به کرواسی است. در این فصل، آب و هوا گرم و آفتابی بوده و می توانید تمامی تفریحات ساحلی را انجام دهید. علاوه بر آن هوای مناسب باعث می شود بتوانید از تمامی جاذبه ها دیدن کنید. اما نکته مهم این است که در تابستان، این کشور شلوغ ترین حالت ممکن خود را تجربه می کند. پس گر به دنبال سفری آرام‌ تر هستید، می‌توانید فصل بهار یا پاییز را برای سفر خود انتخاب کنید.

مرتبط:   کره جنوبی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

شهر های مهم

کرواسی به 20 استان تقسیم می‌شود، هر استان دارای یک مرکز است که معمولاً بزرگترین شهر آن استان است. استان‌های این کشور به 428 بخش تقسیم شده که در حالت کلی کشور دارای  128 شهر می باشد.  شهرهای بزرگ این منطقه دارای جمعیتی بیش از 5 هزار نفر هستند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی برخی از شهر های مهم این کشور بپردازیم.

 • اسپلیت
 • دوبرونیک
 • رییکا
 • زادار
 • واراژدین
 • اوسیک
 • کارلوواتس

اسپلیت

 دومین شهر بزرگ در کشور، شهر اسپلیت است که بزرگترین منطقه در ساحل آدریاتیک است. این شهر بندری در جنوب کشور واقع شده است و دارای جمعیتی بیش از 200 هزار نفر است. اسپلیت شهری باستانی است که تاریخ آن به قرن 3 قبل از میلاد باز می‌گردد. این شهر در طول تاریخ تحت حکومت امپراتوری روم، امپراتوری اتریش- مجارستان و یوگسلاوی بوده است. 

شهر اسپیلت در کرواسی
شهر اسپیلت

دوبرونیک

شهر دوبرونیک شهری در جنوب کرواسی است که یکی از مهم‌ ترین شهرهای تاریخی است. این شهر به دلیل معماری زیبای خود، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان شناخته می‌شود. دوبرونیک شهری زیبا و توریستی است که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان از آن بازدید می‌ کنند.

شهر دوبرونیک شهری در جنوب کرواسی
شهر دوبرونیک
ویژگیکرواسی
دینمسیحیت کاتولیک (86.3٪)، ارتدکس (4.4٪)، اسلام (1.5٪)، پروتستان (0.5٪)
زبانکرواتی (زبان رسمی)
واحد پولکونا (HRK)
ویژگی های کرواسی

اختلاف ساعت ایران و کرواسی

تفاوت ساعت بین کشور ایران و کرواسی حدود 2:30 است. یعنی ساعت ایران از این کشور حدود 2 ساعت و نیم جلوتر است.

کلام آخر

کرواسی یکی از زیبا ترین و بهترین کشور های اروپایی است که دارای آب و هوایی بسیار خوب و مناسب می باشد. این کشور دارای قصه های تاریخی بسیار زیادی است که خواندن آن برای بسیاری از افراد جذاب می باشد. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه های زیبای این کشور به قاره اروپا سفر می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا