دور دنیا

بلژیک کجاست؟ ⚡️مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت

یکی از کشور های غربی و مستقل در قاره اروپا کشور بلژیک است. این کشور با مساحتی حدود 30.688 کیلومتر مربع دارای جاذبه ها و مکان های دیدنی بسیار زیادی است که گردشگران و طرفداران زیادی برای دیدن آنها به این کشور سفر میکنند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی بلژیک می پردازیم.

معرفی

کشور بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه فلاندری (هلندی زبان)، فرانسوی زبان و آلمانی زبان، و سه منطقه فلاندر، بروکسل و والونی تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است.

اطلاعات کشور بلژیک

 • نام رسمی: پادشاهی بلژیک
 • پایتخت: بروکسل
 • زبان رسمی: هلندی، فرانسوی، آلمانی
 • واحد پول: یورو
 • جمعیت: 11.5 میلیون نفر
 • مساحت: 30,528 کیلومتر مربع
 • مذهب: کاتولیک رومی (60.7 درصد)، پروتستان (23.6 درصد)، مسلمان (6.6 درصد)
 • نوع حکومت: پادشاهی مشروطه
 • پیش شماره: 32+ یا 0032

بلژیک کجاست؟

کشور بلژیک از کشور های حوزه شنگن می باشد که از سه منطقه فلاندر، بروکسل و والونی تشکیل شده است. پایتخت این کشور بروکسل است و مردم آن به زبان های قنلاندی و فرانسوی صحبت می‌کنند.

کشور بلژیک کجاست؟
کشور بلژیک کجاست؟

این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز به صورت زیر می باشد.

 • از طرف شمالی با کشور هلند
 • از طرف شرقی با کشور آلمان
 • از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ
 • از سمت جنوب ی نیز با فرانسه همسایه است. 

همچنین این کشور حدود 60 کیلومتر خط ساحلی در دریای شمال را نیز دارد.

لوکیشن بلژیک بر روی نقشه گوگل مپ

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق بلژیک قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه بلژیک به فارسی

کشور بلژیک کشوری وسیع و دارای شهر ها و استان های زیادی می باشد، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه بلژیک
نقشه بلژیک

جمعیت بلژیک

کشور بلژیک شور به نسبت بزرگ و پر جمعیتی در قاره اروپا می باشد. این کشور از نظر جمعیت در بین دیگر کشور های اروپایی رتبه 11 هم را کسب کرده است. طبق آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 جمعیت موجود در این کشور حدود 11 میلیون و 686 هزار و 140 نفر است. تقریبا این میزان جمعیت که در این کشور زندگی می کنند، حدود 15 درصد از جمعیت کل کره زمین می باشند.

مرتبط:   ویتنام کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

جمعیت ایرانیان بلژیک

سوال بسیاری از افراد این است که در این کشور ایرانی ها زندگی می کنند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مردمان و مهاجران ایرانی به این کشور نیز راه پیدا کرده اند. اما اکثر مردمان ایرانی که در بلژیک زندگی می کنند در همین کشور متولد شده اند. در واقع حدود 20 هزار نوزاد ایرانی تا به امروز در بلژیک به دنیا آمده است. اما تعداد افرادی که خود به تنهایی به این کشور مهاجرت کرده باشند، بسیار کم و محدود است.

پایتخت بلژیک کجاست؟

شهر بروکسل Brussels  پایتخت کشور بلژیک است. این شهر بسیار زیبا و فاخر است که دارای تاریخ و قدمت بسیار زیادی است. این شهر یک مقصد توریستی و گردشگری بسیار پرطرفدار است که به عنوان مرکز فرهنگی اروپا نیز انتخاب شده است. مردم این شهر نیز با زبان هلندی با  یکدیگر مکالمه دارند. اگر علاقه مند به  کشف اطلاعات عجیب و جالب درباره این شهر هستید حتما به مقاله بروکسل در ایرانیجو سری بزنید.

پایتخت این کشور
پایتخت این کشور

آب و هوای بلژیک 

کشور بلژیک دارای آب و هوایی به نسبت معتدل و اقیانوسی ای می باشد. این کشور زمستانهای بسیار سرد و خشکی دارد و تابستان ها و آب و هوای گرم به ندرت در آن دیده می شود. معمولا هوای آن ابری و بارانی است به طوری که در اکثر روزهای سال شاهد ابر در آسمان آن می باشید. این مقدار بارندگی تنها در بین ماه های فروردین تا شهریور کمی کم می شود و در آغاز فصل های سرد سال مجددا شروع میشود. 

در واقع آب و هوای بلژیک مانند جنوب انگلستان است و بیشتر توریست ها و گردشگران در فصل بهار و تابستان به آن سفر می کنند. این کشور در جنگل های بزرگ و سرسبز اروپای غربی واقع شده است. مناطق بلژیک از نظر آب و هوایی به سه دسته تقسیم می شود:

 1. دشت ساحلی که در شمال غربی این کشور قرار گرفته شده است و معمولا تپه های شنی و بخش های خشک شده ای از دریا می باشند. 
 2. فلات مرکزی کشور که در منطقه ای سرشار از دره های حاصلخیز قرار دارد.
 3. دسته سوم نیز کوه های آردن هستند که در که در جنوب شرقی این کشور واقع شده اند و جلگه های بسیار زیادی  را برای کشاورزی ایجاد کرده اند.
آب و هوا
آب و هوا

تاریخچه کشور بلژیک

بلژیک کشوری با تاریخ بسیار غنی و قدمت داری است. این کشور در سال 1830 استقلال خود را گرفته است . بلژیک در سال 1815 در یک کنگره با وین بلژیک یا همان کشور هلند جنوبی و هلند شمالی تصمیم به ایجاد یک دولت متحد گرفتند و ایالتی جدید را تشکیل دادند.

مرتبط:   مادرید کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

این ایالت جدید توسط پادشاه اول بلژیک اداره می‌شد و  پس از اتفاقات متفاوت و مختلفی که در این بین افتاد سرانجام در تاریخ 7 فوریه 183 کنگره ملی قانون اساسی را تصویب کرد.

لیست شهر های مهم بلژیک

بلژیک کشور بسیار بزرگ اروپایی است. این کشور دارای 71 شهر زیبا است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کمال برخی از شهرهای مهم آن می پردازیم.

 • شهر آنتورپ
 • شهر دیانت
 • شهر خنت
 • شهر لوون
 • شهر لیژ 
 • شهر بروژ 

شهر آنتورپ

یکی از زیبا ترین و بزرگ ترین شهر های بلژیک بعد از بروکسل شهر آنتورپ است. این شهر در واقع به الماس بلژیک معروف است زیرا یک شهر بندری بسیار تاریخی و بانمک می باشد. مرکز شهر آنتورپ منطقه ای به نام الماس وجود دارد که قدمت چند صد ساله دارند. این الماس ها توسط هزاران تاجر جواهر و صیقل دهنده الماس تهیه شده اند. در کل این شهر به عنوان قطب صنعت و تجارت الماس در بسیاری از کشور های دنیا مشهور است.

شهر آنتورپ دارای جمعیتی حدود 1.053.000 نفر می باشد که از نظر بزرگی بندرش در جایگاه 20 بندر برتر در کل جهان قرار دارد. زندگی در این شهر مانند شهر بروکسل بسیار خوب و مطلوب است و شهروندان این شهر بندری زیبا از یک زندگی ایده‌آل برخوردار هستند.

شهر آنتورپ
شهر آنتورپ

شهر دینانت

دینانت یک شهر معروف و تاریخی در کشور بلژیک است. این شهر از نظر تاریخی قدمتی مربوط به دوران وسطایی دارد و از لحاظ جغرافیایی روی رودخانه ای عظیم به نام رودخانه میوز (‏Meuse River‏) جای گرفته است.

این شهر در تمام دنیا به شهر ساکسیفون معروف می باشد و تمام مردم از سراسر دنیا آن را با این نماد میشناسند. در سطح شهر نیز مجسمه های بسیار زیادی از ساز ساکسیفون را میتوانید مشاهده کنید. این مجسمه ها اغلب در روی پل ها و مکان های مهم شهر ساخته شده است. البته این مجسمه نماد یاد بودی از مخترع این ساز آقای آدولف ساکس است. آقای آدولف ساکس مخترع ساز ساکسیفون است که در شهر دینانت به دنیا آمده است.

مرتبط:   واشنگتن کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Washington

از زیباترین دیدنی و جاذبه این نیز می توان به کلیسای ‏Gothic‏ و قلعه نظامی دینانت اشاره کرد. این بنا ها از قدیمی ترین و خاص ترین بنا های این شهر می باشد.

شهر دینانت
شهر دینانت

دین مردم بلژیک

در کشور بلژیک آزادی بسیار زیاد است به طوری که هر شخصی میتواند خود دینش را انتخاب کند و دولت به طور کامل به دین او احترام می گذارد. مذهب و دین بیشتر مردم در این کشور کاتولیک رومی می باشد. البته مردمان مسلمان نیز در این کشور وجود دارد که حدود 10 درصد از جمعیت مردمان بلژیک را تشکیل داده است.

زبان مردم بلژیک 

در کشور بلژیک نسبت به سایر کشور های اروپایی تعداد زبان های مردم آ« زیاد است. حدود 60 درصد از مردمان این کشور به زبان هلندی و گویش فلاندری صحبت می کنند. بسیاری از افراد نیز معتقد اند که زبان اصلی و رسمی این کشور هلندی می باشد اما این زبان به همراه زبان فرانسوی صحبت می شود. حدود 40 درصد از جمعیت این کشور، خصوصا در مناطق جنوبی به زبان فرانسوی صحبت میکنند. در اصل هر دوی این زبان ها زبان های رسمی و دولتی بلژیک می باشد.

حدود 1 درصد مردم نیز آلمانی‌زبان هستند و بیشتر در شرق کشور زندگی می‌کنند. در کنار این زبان‌ها بخشی از مردم نیز به زبان های لوکزامبورگی و انگلیسی هم صحبت می‌کنند.

واحد پول بلژیک

واحد پول کشور بلژیک نیز مانند اکثر دیگر کشور های اروپایی یورو است. به طور معمول شما اگر پول خود را به یورو چنج کنید میتوانید در کل کشور های اروپایی هزینه کنید. هر یورو معادل 100 سنت می باشد و دارای سکه های زیاد و مختلفی نیز مانند 1،2،5،10،20،50 سنتی و 1 و 2 یورویی می باشد. 

اختلاف ساعت ایران با بلژیک

کشور ایران با بلژیک حدود 2 ساعت و نیم اختلاف دارد. یعنی کشور بلژیک حدود 2 و نیم ساعت از بلژیک عقب تر است.

جمع بندی

نام کشور بلژیک به انگلیسی Belgium و به فرانسوی: Belgique است، که از نام های لاتینی است که در بخش های شمالی منطقه گُل‌نشین در زمان های قدیم استفاده می‌شده است. این نام لاتین از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشته اند گرفته شده و روی بلژیک گذاشته شده است. در زمان های بسیار قدیم نیز این کشور مستقل نبوده است و جزئی از کشور های هلند و لوکزامبورگ بوده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا