دور دنیا

قاره اروپا کجاست؟ بررسی مساحت، نقشه و جمعیت+ آشنایی با کشور ها

یکی از زیبا ترین قاره های جهان قاره اروپا است. این قاره بعد از اقیانوسیه کوچکترین قاره در دنیا میباشد که در نیمکره شمالی است. قاره اروپا با مساحتی حدود 10.180.000 کیلومتر مربع دارای تاریخچه ای قوی، جاذبه های تاریخی، هنری و طبیعی متنوع و گسترده و کشور های توسعه یافته زیادی است.

قاره اروپا کجاست؟

یکی از کوچکترین قاره های جهان، قاره اروپا است که در نمیکره شمالی قرار گرفته است و با قاره آسیا مرز مشترک دارد. این قاره اروپا از غرب با اقیانوس اطلس، از شمال با اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب با دریای مدیترانه و از شرق با آسیا همسایه است.

قاره اروپا توسط قسمت های زیر از آسیا جدا میوشد:

 • کوه‌های اورال،
 • رود اورال،
 • دریای خزر،
 • قفقاز بزرگ،
 • دریای سیاه و تنگه‌های ترکیه

دلیل نامگذاری اروپا

واژهٔ اروپا برگرفته از کلمه سامی به‌معنی غروب است، که از ریشهٔ erebu وارد زبان‌های اروپایی شده‌ است. خواستگاه کلمه اروپا به اولین دوره های تاریخی برمیگردد؛ در زبان سامی به سمتی که خورشید طلوع میکند اصطلاحا آچو (Acu) یا آسو (Asu) گفته میشود. و به سمتی که خورشید غروب میکند اریب (Irib) یا ارب (Erb) گفته میشود. این دو واژه از زبان فنیق ها به زبان یونانیان وارد شده اند و به واژه آسیا و اروپا تبدیل شده اند. بنابراین اروپا به معنی سرزمین ها غرب دریای اژه اطلاق میشود.

اوراسیا

قسمتی از قاره اروپا به قاره آسیا متصل می شود که به آن اوراسیا گفته می شود. مرز بین اروپا و آسیا کوه های آرال تشکیل داده است اما به طور دقیق تر، آسیا و اروپا توسط رود اورال جدا می شوند. اروپا به علت موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی، به قاره سبز معروف است و حتی رنگ حلقه آن در پرچم المپیک نیز سبز است.

نقشه قاره اروپا

در تصویر زیر می توانید مکان قرار گیری قاره اروپا و همچنین کشور های درون آن را مشاهده کنید و با موقعیت جغرافیایی دقیق آن آشنا شوید.

نقشه قاره اروپا
نقشه قاره اروپا

جمعیت قاره اروپا چقدر است؟

همانطور که گفتیم اروپا به نسبت دیگر قاره های جهان مساحت کوچک تری دارد و به همان نسبت جمعیت آن هم از بقیه کمتر است و در مقیاس زیاد بودن جمعیت در رده سوم قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2018  جمعیت این قاره حدود 746.4 میلیون نفر می باشد که این حجم از جمعیت حدود 11 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد. تراکم جمعیت در این قاره نیز 72.9 کیلومتر مربع است.

محل قرار گیری قاره اروپا در کره زمین

نام کشور های اروپایی

در قاره اروپا 50 کشور مستقل و وابسته وجود دارد که تعداد بسیار زیادی از آنها معروف هستند و بسیار مدرن و پیشرفته می باشند. در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

آلبانی

کشور آلبانی در جنوب شرقی قاره اروپا قرار دارد. پایتخت این کشور شهر تیرانا است که در مجموع دارای 2,832,439 نفر جمعیت است. آلبانی با کشورهای مونته نگرو، مقدونیه، یونان و کوزوو هم مرز است و 300 کیلومتر مرز دریایی می باشد.

 اتریش

کشور اتریش یکی دیگر از کشور های قاره اروپا است که پایتخت آن وین نام دارد. این کشور با مساحتی حدود 83 هزار کیلومتر مربع دارای 9 است. اتریش از سمت جنوب با اسلوونی و ایتالیا، از سمت شمال با آلمان و چک و از سمت غرب با لیخن اشتاین و با کشور سوئیس دارای مرز مشترک می باشد.

آلمان

کشور آلمان از معروف ترین کشور های قاره اروپا است که دارای مساحتی 360 هزار کیلومتری است. این کشور از نظر بزرگی دارای رتبه 7 ام در بین دیگر کشور های اروپایی است. آلمان از سمت شمال با دریای بالتیک و دانمارک، از جنوب با سوئیس و اتریش، از شرق با لهستان و چک، از غرب با بلژیک، هلند و فرانسه هم مرز است.

مرتبط:   لوکزامبورگ کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

آندورا

یکی از کشور های کوچک و نه چندان معروف در این قاره آندورا است که پایتخت آن نیز آندورا لاولا نام دارد. آندورا با مساحتی حدود 470 کیلومتر مربع کوه های پیرنه را در خود جای داده است.

 اسپانیا

کشور اسپانیا  در جنوب غربی اروپا در شبه جزیره ایبری قرار دارد که با پرتغال و فرانسه مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور شهر مادرید است. اسپانیا در جایگاه 52 امین کشور وسیع جهان است که با حدود 505 کیلومتر مربع مساحت دارد.

 اسلوونی

کشور اسلوونی با پایتخت لیوبلیانا در اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور  دارای مساحتی حدود 20 هزار کیلومتر مربع است که دارای آب و هوای متنوعی می باشد. اسلوونی با کشورهای اتریش، ایتالیا، اسلوونی، کرواسی و مجارستان هم مرز است.

استونی

کشور استونی با پایتخت تالین در قسمت شمال قاره اروپا و منطقه بالتیک قرار دارد. مساحت این کشور حدود 46 هزار کیلومتر مربع است. استونی با روسیه، لتونی و فنلاند دارای مرز مشترک است.

اسلواکی

کشور اسلواکی با پایتخت براتیسلاوا در قاره اروپای مرکزی است. این کشور با مساحتی حدود 50 هزار کیلومتر مربع کشوری کوهستانی است. کشورهای چک، مجارستان، اوکراین و اتریش با آن نیز مرز مشترک دارند.

اوکراین

کشور اوکراین با پایتخت کیف (Київ) در اروپای شرقی است. این کشور با مساحتی حدود 600 هزار کیلومتر مربع که حدود 2800 کیلومتر آن خط مرزی ساحلی می باشد دارای 41 استان است. اوکراین از نظر جمعیت رتبه 8 ام را در دیگر کشورهای اروپایی کسب کرده است. کشور های مولداوی، رومانی، بلاروس، لهستان، روسیه و اسلواکی با آن مرز مشترک دارند.

بلژیک

کشور بلژیک با پایتخت بروکسل در بخش غربی اروپا واقع شده است. بلژیک با مساحتی حدود 30 هزار کیلومتر مربع از سه منطقه جغرافیایی رشته کوه های آردن، دشت ساحلی و فلات مرکزی تشکیل شده است.

 ایتالیا

کشور ایتالیا با پایتخت رم در قسمت جنوبی قاره اروپا قرار دارد. این کشور دارای مساحتی حدود 300 هزار کیلومتر مربع است که حدود 7600 کیلومتر مربع از این کشور را سواحل تشکیل داده است. ایتالیا با کشورهای فرانسه، اتریش، واتیکان، سوئیس، اسلوونی و سان مارینو دارای مرز مشترک است.

بریتانیا

کشور بریتانیا مجموعه ای از کشورهای انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است که با پایتخت لندن در شمال غربی اروپا قرار دارند. این کشور از دو جزیره تشکیل شده که جزیره بزرگ تر شامل انگلستان، اسکاتلند و ولز بوده و دیگری ایرلند را در خود جای داده است.

بلاروس

کشور بلاروس با پایتخت مینسک در قاره اروپا قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 200 هزار کیلومتر دارای وسیع ترین تالاب های اروپا است. کشور های همسایه بلاروس روسیه، لیتوانی، لهستان، لتونی و اوکراین است.

ایسلند

کشور ایسلند یک جزیره در شمالی ترین بخش اروپا است که پایتخت آن ریکیاویک نام دارد. این کشور با مساحتی حدود 103 هزار کیلومتر مربع دارای آتشفشان های فعال است. جزیره ایسلند 18 امین جزیره بزرگ در جهان  است در نزدیکی کشورهای اسکاتلند، گرینلند و نروژ قرار دارد.

 بلغارستان

کشور بلغارستان با پایتخت صوفیه در اروپای شرقی قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 110 هزار کیلومتر، چهاردهمین کشور بزرگ در قاره اروپا است.

بوسنی و هرزگوین

این کشور با پایتخت سارایوو در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. و مرز آبی آن برای دسترسی به آب های دریای مدیترانه حدودا 20 کیلومتر می باشد. بوسنی با مونته نگرو، صربستان و کرواسی مرز مشترک دارد.

پرتغال

کشور پرتغال با مساحتی بیش از 92 هزار کیلومتر مربع در جنوب غربی اروپا قرار دارد. این کشور همسایه اسپانیا می باشد و پایتخت آن لیسبون نام دارد.

مرتبط:   شهر کربلا کجاست؟ بررسی نقشه ⭐ مساحت، آب و هوا و جمعیت+ عکس

ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی است که قسمت کوچکی از آن در بالکان قرار دارد. پایتخت این کشور شهر آنکارا است.

چک

کشور چک با پایتخت پراگ ر اروپای مرکزی قرار دارد و هم مرز با کشورهای آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان است.

دانمارک

کشور دانمارک با پایتخت کپنهاگ در منطقه اسکاندیناوی و شمال اروپا واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 44 هزار کیلومتر مربع دارای 6 میلیون جمعیت است.این کشور مرز مشترک با آلمان دارد و خط ساحلی آن طولی حدود 7 کیلومتر دارد. 

ایرلند

کشور ایرلند در شمال غربی اروپا قرار دارد و شهری به نام دوبلین پایتخت آن است. این کشور به شکل جزیره می باشد و ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا محسوب می شود.

روسیه

کشور روسیه بزرگترین کشور جهان است که پایتخت آن مسکو است. این کشور با مساحتی حدود 17 میلیون متر مربع در شمال منطقه اوراسیا واقع شده است. روسیه با 14 کشور اروپایی و آسیایی مرز دارد. 

رومانی

کشور رومانی با پایتخت بخارست در جنوب اروپا قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 240 هزار کیلومتر مربع نهمین کشور بزرگ در قاره اروپا است. جمعیت آن حدود 20 میلیون نفر می باشد و با کشور های صربستان، اوکراین، مولداوی، مجارستان و بلغارستان مرز مشترک دارد.

سن مارینو

کشور سن مارینو با پایتختی به همین نام سومین کشور کوچک در قاره اروپا است. سن مارینو در جنوب این قاره و شبه جزیره ایتالیا قرار دارد و دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد.

سوئد

کشور سوئد با پایتخت استکهلم پنجمین کشور بزرگ اروپا است. این کشور با مساحتی حدود 450 کیلومتر مربع در شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی واقع شده  است. سوئد با کشور های نروژ، فنلاند و دانمارک دارای مرز زمینی است.

 فنلاند

کشور فنلاند با پایتخت هلسینکی در شمال اروپا واقع شده است. فنلاند داریا دارای 6 میلیون نفر جمعیت است وبا کشورهای روسیه، سوئد و نروژ همسایه های بوده و هشتمین کشور بزرگ اروپا محسوب می گردد. 

قبرس

کشور قبرس دارای پایتختی به نام نیکوزیا است. این کشور در جزیره ای در قسمت شرقی دریای مدیترانه که دارای دو رشته کوه معروف است.

کرواسی

کشور کرواسی با پایتختی به نام زاگرب در منطقه بالکان واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 65 هزار کیلومتر مربع دارای 5 میلیون نفر جمعیت بوده است. کرواسی با بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، صربستان، مجارستان و اسلوونی هم مرز است. 

سوئیس

کشور سوئیس در اروپای غربی واقع است و پایتخت آن شهر برن نام دارد. این کشور با مساحتی حدود  42 هزار کیلومتر دارای  9 میلیون جمعیت است. سوئیس با کشورهای آلمان، لیخن اشتاین، اتریش، فرانسه و ایتالیا دارای مرز مشترک است.

صربستان

کشور صربستان با پایتختی به نام بلگراد در جنوب اروپا و شبه جزیره بالکان واقع شده است. رودی به نام دانوب در یک سوم این کشور جریان دارد.  بیش از 25 درصد صربستان را جنگل ها تشکیل می دهند و با مجارستان، رومانی، کوزوو، مقدونیه، بلغارستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین مرز مشترک دارد.

فرانسه

یکی از معروف ترین کشور های قاره اروپا کشور فرانسه است که نام پایتخت آن پاریس است. این کشور سرسبز در اروپای غربی می باشد و سومین کشور بزرگ اروپا به شمار می رود. فرانسه  با 65 میلیون نفر جمعیت، با کشورهای بلژیک، آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا و موناکو همسایه است.

مقدونیه شمالی

در بخش جنوب شرقی اروپا کشوری به نام مقدونیه شمالی با پایتخت اسکوپیه قرار دارد. این کشور دارای مساحتی حدود 25 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 2  میلیون نفر است.

مرتبط:   اسپانیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور اسپانیا

مولداوی

این کشور دارای پایتختی به نام کیشیناو است و در اروپای شرقی واقع است. مولداوی با کشورهای رومانی و اوکراین  هم مرز میباشد.

موناکو

کشور موناکو با پایتختی با همین نام در نزدیکی سواحل جنوبی کشور فرانسه قرار داشته و دومین کشور کوچک جهان است.

نروژ

کشور نروژ یک کشور  پادشاهی است که پایتخت آن اسلو نام دارد. این کشور با مساحتی حدود 380 هزار کیلومتر مربع دارای 5 میلیون نفر جمعیت است. نروژ در منطقه اسکاندیناوی قرار دارد و با روسیه، سوئد و فنلاند هم مرز است. 

واتیکان

این کشور، کوچک ترین کشور جهان می باشد که در دل پایتخت ایتالیا جای گرفته است و پایتختی به همین نام دارد.

 هلند

کشور هلند با پایتخت آمستردام در شمال غربی اروپا قرار دارد. هلند با مساحتی حدود 41 هزار کیلومتر مربع 17 میلیون نفر جمعیت دارد. کشور های هم مرزهای آن بریتانیا، آلمان و بلژیک هستند.

 گرجستان

کشور گرجستان با پایتخت تفلیس در اوراسیا و اروپای شرقی قرار دارد. این کشور با مساحتی حدود 70 هزار کیلومتر 4 میلیون نفر جمعیت دارد. کشورهای هم مرز با گرجستان ترکیه، ارمنستان، روسیه و آذربایجان می باشند.

لتونی

این کشور با پایتختی به نام ریگا در شمال اروپا قرار دارد. لتونی با بلاروس، استونی، روسیه و لیتوانی هم مرز است.

 لوکزامبورگ

کشور لوکزامبورگ در غرب اروپا قرار دارد و پایتختی به همین نام دارد. این کشور با بلژیک، آلمان و فرانسه دارای مرز مشترک می باشد. 

لهستان

کشور لهستان با پایتخت ورشو نهمین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با مساحتی حدود 310 هزار کیلومتر مربع با المان، چک، لیتوانی، روسیه، بلاروس، اسلواکی و اوکراین هم مرز است.

لیتوانی

این کشور با پایتختی به نام ویلنیوس در شمال شرقی اروپا قرار دارد. لیتوانی با لتونی، لهستان، روسیه و بلاروس هم مرز است.

مالت

کشور مالت مجمع الجزایری کوچک است که در جنوب قاره اروپا قرار داشته و پایتختی به نام والتا دارد. این کشور در نزدیکی ایتالیا، لیبی و تونس می باشد.

مجارستان

کشور مجارستان در بخش مرکزی اروپا قرار دارد و نام پایتخت آن بوداپست است. این کشور با صربستان، کرواسی، اسلوونی، اوکراین، رومانی و اسلواکی هم مرز است. 

یونان

کشور یونان با پایتختی به نام آتن در جنوب شرقی قاره اروپا و قسمت جنوبی بالکان واقع شده است. این کشور دارای بیش از 6 هزار جزیره می باشد. از این تعداد جزیره تنها حدود 200 مورد قابل سکونت است. کشور های ترکیه، بلغارستان، آلبانی و مقدونیه با این کشور مرز مشترک دارند.

مناطق قاره اروپا

قاره اروپا دارای 44 کشور مستقل است که این کشور ها در دسته بندی ای به نام منطقه قرار میگیرند . که به 7 منطقه یا دسته کلی طبقه بندی می شوند. این دسته بندی به این شکل است:

 1.  اروپای مرکزی: این بخش شامل کشورهای سوئیس، آلمان، لهستان، اتریش، لیختن اشتاین، اسلواکی، مجارستان، جمهوری چک می باشد.
 2.  کشورهای اسکاندیناوی: نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک، ایسلند
 3.   جزایر بریتانیا: انگلستان 
 4.   کشورهای SE اروپای جنوب شرقی: کرواسی، ترکیه، اسلوونی
 5.  کشورهای S اروپا یا اروپای جنوبی: سان مارینو، واتیکان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، آندورا
 6.  کشورهای W اروپا یا اروپای غربی: بلژیک، هلند، فرانسه، لوکزامبورگ و موناکو
 7.   کشورهای E اروپا یا اروپای شرقی: لیتوانی، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، اوکراین، مولداوی، استونی، لتونی، بخش اروپایی روسیه و قسمت هایی از گرجستان

جمع بندی

قاره اورپا شبه جزیره ای بزرگ است که به دلیل اهمیت تاریخی و سیاسی به یک قاره تبدیل شده است. این قاره در نیمکره شمالی زمین قرار دارد و با مساحتی حدود 10.180.000 کیلومتر مربع دومین قاره کوچک جهان است.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا