دور دنیا

سن پترزبورگ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

شهر سن پترزبورگ دومین شهر زیبا و بزرگ در کشور روسیه است. این شهر با مساحتی حدود 1439 کیلومتر مربع در شمال غربی کشور واقع شده و به عنوان یکی از بهترین و مهمترین مراکز تاریخی و فرهنگی شناخته می‌شود. در واقع این شهر پایتخت سابق روسیه نیز می باشد که در سال 1703 توسط پتر کبیر ساخته شده است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با آن آشنا شویم.

سنت پترزبورگ کجاست؟

شهر سن پترزبورگ به انگلیسی Saint Petersburg یا St. Petersburg نوشته می شود. Saint Petersburg در کناره‌ های رود نوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته است، از این شهر می توان به عنوان یکی از خاص ترین و زیباترین شهر های قاره اروپا نام برد. همچنین به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگ روسیه شناخته می‌شود.

این شهر میزبان بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی، از جمله جشنواره ادبیات روسیه، جشنواره باله روسی و جشنواره هنر خیابانی است. در زمان های بسیار دور نیز شاهد بسیاری از وقایع مهم تاریخی، از جمله انقلاب روسیه، بوده است.

سنت پترزبورگ کجاست؟
سنت پترزبورگ کجاست؟

لوکیشن سنت پترزبورگ روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن سنت پترزبورگ قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

فاصله سن پترزبورگ تا مسکو

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر کشور روسیه است. برای بسیاری افراد که به شهر سن پترزبورگ سفر می کنند مهم است که بدانند تا مسکو چه مقداری فاصله دارند. حدود 718 کیلومتر فاصله بین این شهر تا مسکو وجود دارد که شما می توانید این مسافت را در زمانی حدود 7 ساعت و 44 دقیقه، با ماشین شخصی طی کنید. البته هواپیما یا قطار نیز وجود دارد که روند طی کردن این مسیر را برای افراد آسان تر کنند.

جمعیت سنت پترزبورگ

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2021  حدود 5 میلیون و 601 هزار و 911 نفر، در این شهر ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. در واقع این شهر به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت در کل قاره اروپا، پرجمعیت‌ ترین شهر در دریای بالتیک، و شمالی‌ترین شهر بزرگ جهان تبدیل می‌کند.

معرفی شهر سن پترزبورگ روسیه
معرفی شهر سن پترزبورگ روسیه

جمعیت این شهر حتی در سال‌ های اخیر نیز به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. این افزایش جمعیت معمولا به دلیل مهاجرت از سایر نقاط روسیه و کشورهای همسایه است.

تاریخچه

پیتر کبیر تزار روسیه، در سال 1703 این شهر را در سواحل دریای بالتیک بنا کرد و نام آن را پیتر برگ گذاشت. اما با شروع جنگ جهانی اول، دولت روسیه نگران بود که نام این شهر که شباهت زیادی به کلمه آلمانی پیتر دارد، باعث ایجاد سوء تفاهم شود. بنابراین، در سال 1914 نام شهر به پتروگراد تغییر یافت.

مرتبط:   سوئد کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، جمعیت و نقشه

پس از انقلاب روسیه در سال 1917 دولت جدید این کشور به رهبری بلشویک‌ها، نام شهر را به لنینگراد تغییر داد و این نام به افتخار ولادیمیر لنین، رهبر بلشویک‌ها، انتخاب شد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 نام شهر به سن پترزبورگ بازگردانده شد. این نام، که در زبان روسی نیز همین مدل تلفظ می شود تلفظ می‌شود و از نام «پیتر کبیر» گرفته شده است.

علت شهرت

سن پترزبورگ به دلیل تاریخ و فرهنگ غنی، معماری زیبا و موقعیت جغرافیایی منحصر به‌ فرد خود، یکی از شهرهای مهم جهان است. این شهر به عنوان پنجره‌ای به غرب شناخته می‌شود و نقش مهمی در توسعه روابط روسیه با غرب داشته است.

همچنین آن با داشتن کانال‌های آبی فراوان خود، به ونیز شمال یا ونیز روسیه نیز شهرت دارد. یکی از خاص ترین پدیده ها درون آن شب سفید است. در شب‌های سفید آسمان در فصل تابستان‌ به مدت یک ماه کاملا تاریک نمی‌شود و این مورد بسیار خاص و عجیب می باشد.

جشنواره ستاره های شب های سفید در سن پترزبورگ
جشنواره ستاره های شب های سفید

زبان سن پترزبورگ

در این شهر زیبا، مانند دیگر شهر های کشور روسیه زبان اصلی و رسمی مردم روسی است. حدود 98 درصد از جمعیت شهر روسی صحبت می کنند. البته سایر زبان ها نیز مانند از انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ترکی در این شهر صحبت می شود. در کل این شهر چند فرهنگی بوده و مردم از ملیت ها و کشور ها مختلف به آن آمده و در کنار هم زندگی می کنند. همین موضوع سبب شده تا این شهر دارای تنوع زبانی زیادی بشود.

دانشگاه های آن نیز در حالت کلی به زبان روسی تدریس می کنند اما باز هم برخی از کلاس ها و دوره ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

آب و هوای سن پترزبورگ

این شهر جذاب در منطقه آب و هوایی مرطوب قاره ای قرار دارد، اما به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک، تحت تأثیر گردبادهای این دریا نیز قرار می‌گیرد. در کل کشور روسیه سردسیر می باشد و زمستان ها بلند و تابستان های مرطوب و کوتاهی دارد، این شهر نیز از قاعده مستثنی نمی باشد.

مرتبط:   بلاروس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، پرچم، آب و هوا و جمعیت

شرایط آب و هوایی این شهر به شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، بسیار شبیه به یکدیگر است. با این حال، سن پترزبورگ به دلیل قرار گرفتن در ناحیه شرقی تر، زمستان‌های سردتر و تابستان‌های گرم تری را تجربه می‌کند.

جالب است که بدانید در سال 2010، موج گرمایی در نیم کره شمالی رخ داد که دمای شهر را به 37 درجه سانتی‌گراد رساند. این 37 درجه، بالاترین دمای ثبت شده در این شهر است.

زمستان ها

زمستان ها در این شهر بسیار سرد و طولانی هستند، به طوری که متوسط حداکثر دما در ماه دی حدود 23 درجه سانتی‌گراد و حداقل دما در ماه بهمن منفی 8.5 درجه سانتی‌ گراد است.

در زمستان ها سطح زمین، در کل مناطق شهر و حتی بخش هایی از رود نوا یخ می زند. یخ‌ های این رود معمولاً در ماه فروردین آب می‌شوند. این یخ‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر هستند و هر ساله گردشگران زیادی را به این شهر جذب می‌ کنند. معمولا زمستان ها، بارش برف زیادی در این منطقه اتفاق می افتد به طوری که شهر در بین ماه‌های آذر تا اسفند 118 روز برفی را تجربه می‌کند.

زمستان در شهر سن پترزبورگ
زمستان در شهر سن پترزبورگ

 متوسط عمق بارش برف در آن نیز در ماه فروردین حدود 19 سانتی‌متر است. البته در سن پترزبورگ یک دوره یخ زدگی به مدت 135 روز وجود دارد که بسیار سرد می باشد. اگر قصد سفر یه این شهر زیبا و برفی را دارید، حتما لباس گرم همراه قود داشته باشید تا در برابر سرما بتوانید از خود محافظت کنید.

فرهنگ مردم

مردمانی که در این شهر زندگی می کنند، دارای یک فرهنگ و تاریخچه ای بسیار عمیق می باشند. ادبیات نیز یکی از مهم‌ ترین عناصر فرهنگ آن است. این شهر زادگاه بسیاری از نویسندگان و شاعران بزرگ روسی از جمله الکساندر پوشکین، لئون تولستوی، و فیودور داستایوفسکی بوده است. رقص باله، نقاشی،ازدواج و خانواده، موسیقی کلاسیک و لباس‌های محلی از جمله مواردی هستند که مردم این منطقه به آنها اهمیت بسیاری می دهند.

جشنواره‌ های فرهنگی

مردم این شهر انسان های به نسبت شادی هستند که سالانه جشنواره های مختلفی را در شهر شان برگزار می کنند. در ادامه با برخی از جذاب ترین جشنواره های محلی این افراد آشنا می شویم.

  • جشنواره بین‌المللی باله و باله کلاسیک
  • جشنواره بین‌المللی موسیقی کلاسیک
  • جشنواره بین‌المللی ادبیات
  • جشنواره بین‌المللی سینما
  • جشنواره شمع های قرمز
  • جشنواره ستاره های شب های سفید
مرتبط:   سوئیس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

جاهای دیدنی سن پترزبورگ

شهر سن پترزبورگ یکی از بهترین شهر های کشور روسیه است که به قطب فرهنگی، علمی و تاریخی کشور معروف می باشد. این شهر دارای جاذبه ها و مکان های بسیار زیبا می باشد که دیدن آنها آرزوی افراد زیادی است. اگر قصد یک سفر بسیار علمی را دارید حتما از این شهر دیدن کنید زیرا جاذبه های تاریخی آن، می تواند برای شما بسیار آموزنده باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی برخی از خاص ترین جاذبه های شهر بپردازیم.

  • قلعه پیتر و پل
  • موزه ارمیتاژ
  • کلیسای جامع سنت ایزاک
  • کلیسای ناجی در خون

قلعه پیتر و پل

یکی از تاریخی ترین مکان ها در کل این شهر قلعه پیتر و پل استو این قلعه برای مردمان بومی شهر بسیار قابل احترام و مهم است، زیرا زادگاه شهر محسوب می شود. پیتر و پل اولین سازه ای است که در این شهر ساخته شده است و همچنان بعد از گذشت سال ها زیبایی خودش را حفظ کرده است. درون این بنا خانواده شاه روسیه و تمام زندانیان روسی، دفن شده اند.

قلعه پیتر و پل در سن پترزبورگ
قلعه پیتر و پل

موزه ارمیتاژ

یکی از خاص ترین و دیدنی ترین مکان های این شهر، موزه ارمیتاژ است. این موزه دومین نمایشگاه بزرگ در کل قاره اروپا و حتی کل جهان می باشد. آرمیتاژ بسیار بزرگ و دیدنی طراحی شده  است به طوری که دارای 6 ساختمان می باشد که در هر کدام از آنها، مجموعه آثار هنری قرار گرفته است. این نمایشگاه و موزه بزرگ در مرکز و قلب شهر واقع شده است و در آن می توانید آثار هنرمندان معروفی مانند پیکاسو، رامبراند و حتی ون گوگ را مشاهده کنید.

موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ
موزه ارمیتاژ

سوالات متداول

سن پترزبورگ در کدام قاره و کشور است؟

این شهر در کشور روسیه قرار دارد و بخشی از قاره اروپا به حساب می آید.

اختلاف ساعت سن پترزبورگ با ایران چقدر است؟

اختلاف ساعت تهران با پایتخت شمالی روسیه حدود 30 دقیقه است و اگر در ایران ساعت 12 باشد در سنپترزبورگ ساعت 11:30 دقیقه خواهد بود.

کلام آخر

شهر سن پترزبورگ ملقب به وینز شمال، از زیباترین شهر های اروپایی می باشد که در کشور روسیه واقع شده است. این شهر خاص دارای جاذبه های بسیار زیادی می باشد که دیدن آنها تمام گردشگران را شگفت زده می کند. سالانه توریست های بسیار زیادی از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا