دور دنیا

فنلاند کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور فنلاند یکی از زیباترین کشور های اروپایی است که در شمال این قاره واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 338.455 کیلومتر مربع واقع در حوزه شنگن می باشد. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کاملی از این کشور بسیار خاص و زیبا بپردازیم.

آشنایی با کشور فنلاند
آشنایی با کشور فنلاند

فنلاند کجاست؟

کشور Finland از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، و از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج در جنوب، و دریای بالتیک در جنوب غربی این کشور قرار دارند. این کشور بسیار زیبا و دیدنی است؛ به طوری که سالانه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از جاذبه های آن به این کشور سفر میکنند.

نقشه فنلاند

کشور Finland کشوری وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور فنلاند
نقشه کشور فنلاند

پرچم فنلاند

در این کشور پرچم به به صلیب آبی نیز معروف است. در واقع پرچم این کشور از دو رنگ بسیار زیبای آبی و سفید تشکیل شده است. صلیب شمالی سرمه ای، که افقی آن به سمت راست متمایل است، در مرکز پرچم قرار دارد. این صلیب نماد مسیحیت و همچنین نمادی از استقلال فنلاند است.

 1. رنگ آبی: نماد دریاچه های متعدد و آسمان آبی کشور است. 
 2. رنگ سفید: نماد برف و یخ است که کشور را در زمستان می پوشاند.

پرچم این کشور برای اولین بار در سال 1848 مورد استفاده قرار گرفت، اما به طور رسمی در سال 1918 پس از استقلال و جدا شدن آن از روسیه، به عنوان پرچم ملی کشور پذیرفته شد.

پرچم فنلاند
پرچم فنلاند

جمعیت فنلاند

طبق آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 میلادی، حدود 5.4 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. این مقدار جمعیت در مقایسه با سال 2020 میلادی، حدود 0.02 درصد افزایش داشته است. حدود 86 درصد از جمعیت آن در مناطق شهری زندگی می کنند. 

پایتخت فنلاند

پایتخت این کشور شهری بسیار زیبا و دیدنی به نام هلسینکی است. این شهر با مساحتی حدود 1120 کیلومتر مربع در جنوبی‌ترین نقطه کشور و در ساحل خلیج آن واقع شده است. هلسینکی مرکز اداری، تجاری، فرهنگی و حمل و نقل است.

این شهر بسیار مدرن و زیبا است به طوری که با پارک ها، موزه ها و گالری های هنری متعدد شناخته می شود. هلسینکی شهری با کیفیت زندگی بالا است و برای مهاجرت و زندگی بسیار خوب و مناسب می باشد. این شهر به دلیل ثبات سیاسی، امنیت، کیفیت آموزش و مراقبت های بهداشتی، و همچنین محیط زیست پاک و زیبا شناخته می شود.

پایتخت فنلاند
پایتخت

آب و هوا

آب و هوای  این کشور به نسبت خوب است به طوری که در اکثر روزهای سال معتدل و مرطوب می باشد. تأثیر آب‌های گرم خلیج  به عنوان یک منبع حرارتی طبیعی، میزان سرمای زمستان را کاهش می‌دهد. با این حال، فصول در آن بسیار متمایز هستند و تفاوت شدیدی بین زمستان سرد و تابستان گرم وجود دارد.

مرتبط:   مسکو کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

هوای در زمستان 

زمستان‌های این کشور بسیار سرد و طولانی می باشد. دمای هوا در طول این فصل حدودا به منفی 30 درجه سانتیگراد می رسد. در برخی مناطق شمالی، شب‌ها طولانی است و در برخی موارد، خورشید تا چند هفته اصلاً طلوع نمی‌کند. این پدیده به نام شب قطبی شناخته می‌شود. شفق قطبی پدیده ای بسیار خاص و فوق العاده زیبا می باشد و نمونه و نظیر آن در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود.

آب و هوای تابستانی

تابستان‌های این کشور بسیار خوب، کوتاه و گرم هستند. دمای هوا در طول تابستان می‌تواند به +25 درجه سانتیگراد برسد. در برخی مناطق جنوبی، روزها بسیار طولانی هستند و در برخی موارد، خورشید تا نیمه‌ شب غروب نمی‌کند. این پدیده به نام روز قطبی شناخته می‌شود.

نورهای شمالی

در طول فصل زمستان، در برخی مناطق شمالی کشور، شمایل خیره‌ کننده نورهای شمالی مثل شفق قطبی و آرورا بورالیس قابل مشاهده است. نورهای شمالی پدیده‌ای طبیعی است که به دلیل برخورد ذرات باردار خورشید با جو زمین ایجاد می‌شود.

زمستان سرد فنلاند
زمستان سرد فنلاند

شهرهای فنلاند

یکی از خاص ترین و شمالی ترین کشور های اروپایی کشور Finland  است. این کشور بزرگ دارای شهر های زیادی می باشد که دیدن هر کدام از آنها را به شما پیشنهاد می کنم. در ادامه با ایرانیجو با برخی از مهم ترین شهر های این کشور آشنا می شویم تا در سفرتان به این کشور بتوانید شهر مورد علاقه خود را به راحتی پیدا کنید.

 • ساوولینا 
 • هانکو
 • لاپرنتا
 • تامپره 
 • اولو
 •  ییواسکیلا
 • روانیمی 

ساوولینا 

شهر ساوولینا یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی است که در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل کلیساهای قدیمی، دریاچه های طبیعی و قلعه های تاریخی خود شناخته می شود. از جمله جاذبه های گردشگری ساوولینا می توان به کلیسای جامع ساوولینا، قلعه ساوولینا، و دریاچه پیاوس اشاره کرد.

ساوولینا شهری در فنلاند
ساوولینا شهری در فنلاند

هانکو

شهر هانکو یکی از شهرهای ساحلی است که در جنوب این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل سواحل زیبا، بناهای تاریخی و دوزبانه بودن مردمش شناخته می شود. از جمله جاذبه های گردشگری هانکو می توان به پارک ملی هانکو، قلعه هانکو، و کلیسای هانکو اشاره کرد.

شهر هانکو فنلاند
شهر هانکو فنلاند

لاپرنتا

شهر لاپرنتا یکی از شهرهای شمالی است که در کنار چهارمین دریاچه بزرگ اروپا، دریاچه سایمی، واقع شده است. این شهر به دلیل ساختمان های بلند، مراکز خرید مدرن و نزدیکی به مرز روسیه شناخته می شود. از جمله جاذبه های گردشگری لاپرنتا می توان به دریاچه سایمی، پارک ملی اوتیس، و مرکز خرید لاپرنتا اشاره کرد.

شهر لاپرنتا فنلاند
شهر لاپرنتا فنلاند

تامپره

تامپره یکی از شهرهای صنعتی است که در مرکز این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل کارخانه های بزرگ، مراکز فرهنگی و طبیعت زیبا خود شناخته می شود. از جمله جاذبه های گردشگری تامپره می توان به پارک ملی هریسون، موزه هنرهای معاصر تامپره، و ساختمان شهرداری تامپره اشاره کرد.

تامپره یکی از شهرهای صنعتی فنلاند
تامپره یکی از شهرهای صنعتی فنلاند

روانیمی 

شهر روانیمی، مرکز منطقه لپلند در شمالی‌ترین نقطه کشور، در 10 کیلومتری جنوب مدار قطب شمال واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی باعث شده است که روانیمی همیشه سرد و زمستانی باشد. اما در عین حال، تماشای پدیده شفق های قطبی در این شهر، جذابیت آن را دوچندان کرده است.

مرتبط:   افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

تاریخچه 

فنلاند کشوری در شمال اروپا است که با روسیه، نروژ و سوئد همسایه است. تاریخ این کشور به 1000 سال پیش باز می‌گردد.

در اواخر قرن 1 و در اوایل قرن 2 میلادی، گروهی از مردم از بخش‌های جنوبی خلیج به داخل این کشور مهاجرت کردند. این مردم که فین‌ها نام داشتند، به تدریج در سراسر کشور پراکنده شدند. تا آن زمان، این کشور غیر مسکونی بود و تنها قومی که در آن زندگی می‌کردند، لاپ‌ها بودند. لاپ‌ها پس از ورود فین‌ها، به سمت شمال کشور حرکت کردند.

در قرن 12 فین‌ها برای مقابله با حملات روسیه، از سوئد کمک خواستند. در نتیجه، این کشور به تصرف سوئد درآمد. سوئد در سال 1809 این کشور بزرگ را به روسیه تسلیم کرد. سر انجام در سال  1920 این کشور استقلال خود را از روسیه به دست آورد و از آن به طور کامل جدا شد.

دین مردم فنلاند

در این کشور آزادی دینی وجود دارد به طوری که در آن پیروان ادیان و مذاهب مختلف زندگی می‌کنند. مسیحیت، به ویژه پروتستانتیسم، به عنوان دین اصلی در این کشور شناخته می‌شود. کلیسا به عنوان یک کلیسای ملی، نقش مهمی در فعالیت‌های مذهبی و اجتماعی این کشور دارد.

حدود 70 درصد از جمعیت این کشور به کلیسا اعتقاد دارند. این کلیسا پروتستانتیسم لوتری است که از سال 1593 دین رسمی بوده است.

مرتبط:   عراق کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور

البته در این کشور افراد دیگری با دین و مذهب های متفاوت نیز زندگی می کنند. حدود 1 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند. سایر ادیان و مذاهب موجود در آن عبارتند از:

 1. هندوئیسم
 2. بودایسم
 3. یهودیت
 4. روم کاتولیک
 5. ارتدکس

زبان مردم فنلاند

در این کشور مردم از نظر زبانی به دو گروه تقسیم می شوند.

 1. زبان فنلاندی: زبان رسمی و رایج کشور است.
 2. زبان سوئدی، که زبان رسمی دوم این کشور است.

واحد پول 

در این کشور واحد پول اصلی و رسمی یورو (EUR) است. یورو یک ارز اتحادیه اروپا است که در 19 کشور عضو این اتحادیه استفاده می‌شود. یورو در سال 1999 به عنوان واحد پول رسمی اتحادیه اروپا معرفی شد و در سال 2002 جایگزین ارزهای ملی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد. در فنلاند اسکناس‌ها و سکه‌های یورو در همه فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و سایر مراکز تجاری پذیرفته می‌شوند.

واحد پول فنلاند
واحد پول فنلاند

اختلاف ساعت ایران با کشور فنلاند

تفاوت ساعتی در بین کشور ایران و کشور فنلاند حدود 1 ساعت 30 دقیقه می باشد. یعنی ساعت کشور ایران 1 ساعت و نیم از این کشور جلو تر است. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر در ایران ساعت 11:00 صبح باشد، در فنلاند ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

فنلاند کشوری زیبا با جنگل‌های وسیع و سرسبز خود، بهشتی برای دوستداران طبیعت است. این کشور اروپایی طرفداران بسیار زیادی دارد و دارای شهرهای زیاد و جاذبه های متنوعی می باشد. سفر به این کشور را به شدت به شما پیشنهاد می کنم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا