دور دنیا

قاره چیست؟ ویژگی های آنها+ ریشه نام 5 قاره جهان

کره زمین از 5 قاره تشکیل شده است که در بین آب ها محصور شده اند. در واقع تمامی خشکی های زمین در همین قاره ها قرار دارند. در ادامه با ایرانیجو همراه باشید تا به طور کامل با تعریف قاره و ریشه نام گذاری آنها آشنا شویم.

قاره چیست؟

به خشکی های بزرگ روی سطح زمین قاره می گویند. قاره به معنای بزرگترین واحد جغرافیایی بر روی زمین می باشد که از مناطق زمینی و آبی تشکیل شده و مستقل از سایر قاره‌ها است. قاره‌ها توسط کوهستان‌ها، رودخانه‌ها، دریاها و اقیانوس‌ها از یک دیگر جدا می شوند.

نقشه قاره های زمین
نقشه قاره های زمین

قاره‌ ها به انگلیسی continent ممکن است در یک سری موارد از یکدیگر  پیشرفته تر باشند و یا حتی ضعیف تر باشند.

در بعضی موارد قسمتی از یک قاره ممکن است جزو قاره دیگری حساب شود. هر قاره دارای ویژگی ها و مشخصه‌های خود است و مطالعه جغرافیایی آنها به درک بهتر از جهان اطرافمان کمک می‌کند.

تعریف قاره‌ ها

کره زمین به چند قسمت تقسیم شده است که به هر یک از این قسمت ها قاره نامیده می شود. قاره ها خشکی‌های سطح زمین، دشت‌ها، کوهستان‌ها، بیابان‌ها و دریاچه‌ها را در خود جای داده‌اند. شهرها و کشور ها نیز در زیر مجموعه این قاره ها قرار دارند و تقریباً همه ی مردم زمین روی قاره‌ها زندگی می‌کنند. مرز یا اطراف یک قاره در ارتباط مستقیم با اقیانوس است.

لیست قاره ها

کره زمین به‌ صورت کلی به 5 قاره تقسیم می‌شوند که هر قاره ویژگی های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

 1. آسیا
 2. آفریقا
 3.  آمریکا
 4.  اروپا
 5. اقیانوسیه

آسیا

قاره آسیا بزرگترین قاره در دنیا است. به طوری که حدود 60 درصد از جمعیت کره زمین را درون خودش جای داده است. 

این قاره حدود 48 کشور در جهان را نیز درون خود دارد. کشور ما یعنی ایران به همراه بزرگترین کشور دنیا یعنی روسیه و پر جمعیت ترین کشور دنیا یعنی چین نیز در آسیا می باشد.

بلندترین کوه جهان، اورست، در این قاره قرار دارد. و کم ارتفاع ترین نقطه زمین، دریای بحرالمیت در این قاره قرار دارد. 

بزرگ‌ ترین دریاچه جهان، کاسپین(خزر) و  بلند ترین رود، یانگ تسه کیانگ در کشور چین در این قاره واقع شده است.

مرتبط:   استرالیا کجاست؟ بررسی نقشه ✔️آب و هوا و زندگی در استرالیا

اکثر مردم آسیا از نژاد سفید پوست ها و زرد پوست ها هستند و فقط عده کمی سیاه پوست در آسیا زندگی می‌کنند. نژاد زرد بیشتر در آسیا شرقی، جنوب شرقی و آسیای مرکزی سکونت دارند.

مردم این قاره به زبان‌های گوناگونی صحبت می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها فارسی، ژاپنی، چینی، روسی، کره‌ای است.

آفریقا

یکی از 5 قاره در دنیا که دومین قاره بزرگ می باشد، آفریقا است. این قاره بسیار پر جمعیت است به طوری که حدود یک هفتم از جمعیت جهان را در خود جای داده است.

قاره آفریقا به وسیله تنگه عدن و کانال سوئز از قاره آسیا و به وسیله تنگه جبل الطارق از قاره اروپا جدا شده است. اقیانوس هند در شرق، اقیانوس اطلس در غرب، دریای مدیترانه در شمال و دریای سرخ در شمال شرقی این قاره قرار دارند.

قاره آفریقا دارای 54 کشور  است که در بین قاره های دیگر پر كشور ترین محسوب می شود. آفریقا قاره پر تنوعی است و هر کدام از کشورهای آن یک فرهنگ مخصوص به خود دارد. 

کوه‌های کنیا و کلیمانجارو مهم‌ترین کوه‌های این قاره می باشند و رود نیل اصلی ترین رود در قاره آفریقا است. اقیانوس هند در سمت شرق، اقیانوس اطلس در سمت غرب، دریای مدیترانه در سمت شمال و دریای سرخ در شمال شرقی این قاره می باشد.

زبان های عربی انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و لاتین در این قاره صحبت می شوند.

آمریکا

یکی دیگر از قاره های کره زمین قاره آمریکا است که از 3 قسمت تشکیل می شود.

آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی سه قسمت بزرگ در این قاره هستند که کانال پاناما در کشور پاناما (آمریکای مرکزی) این خشکی‌ها را از هم جدا کرده  است.

این قاره بسیار پیشرفته و مدرن است و پیشرفته ترین کشور آن ایالات متحده ی آمریکا می باشد که در آمریکای شمالی قرار دارد. کشور برزیل نیز  یکی از مهم‌ترین کشورهای آمریکای جنوبی است.

در آمریکا شمالی و جنوبی رودخانه‌های بزرگی وجود دارد، مثلاً در آمریکای شمالی رود می‌سی‌سی‌پی که جز 4 رود بزرگ جهان می‌باشد وجود دارد  و در آمریکای جنوبی آمازون و پارانا قرار دارد.

مرتبط:   کانادا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور Canada

 همچنین در جنوب آمریکا و شمال آن آبشارهای بسیار بزرگ و زیبایی است که آبشار معروف شمالی اش نیاگارا در نزدیکی شهر بافالو و آبشار جنوبی اش ایگواتسو در مرز آرژانتین و برزیل می باشد.

زبان بیشتر مردمان در قاره آمریکای شمالی انگلیسی و در آمریکای جنوبی اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی است. مردمان آمریکای مرکزی به زبانهای انگلیسی و فرانسوی و بیشتر به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. و دین بیشتر آنها نیز مسیحیت می باشد.

اروپا

یکی از زیباترین قاره های جهان، قاره اروپا است. که بعد از اقیانوسیه، دومین قاره کوچک در جهان است. اکثر کشورهای این قاره صنعتی و پیشرفته هستند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگستان، اسپانیا از کشورهای معروف و شناخته شده ای هستند که در این قاره قرار گرفته اند. اروپا با آسیا خشکی بزرگ اوراسیا را ساخته اند و مرز بین آنها کوه‌های آرال می باشد.

 از دریاهای مهم این قاره می توان به دریای سیاه، دریای اژه، دریای آدریاتیک، دریای بالتیک و دریای مدیترانه اشاره کرد.

کوههای مهم آن نیز کوه آلپ که بلندترین قله آن مون بلان در مرز سوئیس و فرانسه است و کوه پیرند در مرز فرانسه و اسپانیا قرار گرفته است.

 رودهای مهم آن نیز رود راین در آلمان، رود سن در فرانسه، رود دانوب در اتریش و آلمان و رود نیپر در اتحاد شوروی می باشد.

مردم این قاره به زبان‌های مختلفی مانند انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی، هلندی، لهستانی، سوئدی و دانمارکی صحبت می کنند.

اقیانوسیه

کوچک‌ ترین قاره روی کره زمین قاره اقیانوسیه است.

تمام کشورهای درون این قاره به صورت جزیره یا مجمع الجزایر هستند. بیشتر این قاره را دو کشور استرالیا و نیوزلند (زلندنو) تشکیل داده‌اند. در اصل اقیانوسیه با نام رسمی قلمرو استرالیا شناخته می شود.

این قاره پیشرفته در نیمکره جنوبی کره زمین قرار دارد و ششمین کشور بزرگ در دنیا یعنی استرالیا در آن قرار دارد.

ریشه نام قاره های جهان

هر قاره یک نامی دارد که در سال های بسیار دوری روی آن گذاشته شده است. اکنون می خواهیم علت نامگذاری هر قاره را بررسی کنیم پس با ادامه مقاله با ایرانیجو همراه شوید.

 • آفریقا: ریشه این نام را به رومیان نسبت میدهند که به تونس فعلی اشاره میکند .نام این قاره که از زبان یونانی و لاتین های دیگر سرچشمه می گیرد. گسترش بیشتر این نام توسط اروپایی ها در طول قرون وسطی در زمانی که آنها در پی افزایش آگاهی در آفریقا بودند انجام شد.
 • اروپا: منشا این نام برگرفته از کلمه لاتین “Europa ” است. اروپا ریشه در زبان یونانی دارد. یک مکتب فکری معتقد است که به اساطیر یونان باستان باز می گردد در این افسانه در افسانه یونانی، دختر پادشاه فنیقی به نام ققنوس بود عاشق زئوس شد و 3 پسر داشت.
  نظریه دیگر، همان طور که ارنست کلین پیشنهاد کرد، نام از ریشه سومری به “Ereb ” گرفته شده است.
  ارنست معتقد بود که سومری ها از این نام برای اشاره به موقعیت نسبی اروپا به بین النهرین، آناتولی، سواحل خاوری، و بوسفور استفاده کردند. برای همین  اشاره به اروپا به عنوان سرزمینی که خورشید غروب می کند و یا نام  سرزمین غربی استفاده می شود.
 • اقیانوسیه : منشا نام اقیانوسیه ساده می باشد. اقیانوسیه از واژه انگلیسی اقیانوس می آید که به آب دریا اشاره دارد. اما علت اصلی نام آن واژه یونانی “Okeanos ” است که به معنی یک آب بزرگ ( رودخانه ) اطراف زمین است .
 • آسیا: نام این قاره برگرفته از واژه Ἀσία از یونان باستان می باشد. در ابتدا از آن برای اشاره به ساحل شرقی دریای اژه استفاده شد سپس برای اشاره به منطقه آناتولی به کار رفت. رومیان قبل از کاربرد گسترده خود از آن برای اشاره به منطقه لیدیان استفاده کردند. معنای عمیق تری می توانست از واژه اژه Asis  به معنای گل و یا Asu سامی به معنای روشنایی یا افزایش باشد.
 • آمریکا: آمریکای شمالی و جنوبی هر دو نام آمریکا را دارند، برخی از مردم بر این باورند که این نام از همتای ایتالیایی وسپوجی آمده است. برخی دیگر می گویند که این نام برگرفته از Amerike یا ap Meryk است.
مرتبط:   اسپانیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور اسپانیا

جمع بندی

تمامی خشکی های زمین در 5 قاره قرار گرفته است. در واقع قاره خشکی های بزرگی هستند که عموما توسط دریاها از هم جدا شده اند. در این مقاله به معرفی 5 قاره جهان و علت نامگذاری آنها پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا