دور دنیا

بوسنی و هرزگوین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور بوسنی و هرزگوین یکی از ناشناخته ترین کشور های اروپایی است که در جنوب شرقی این قاره واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 51.129 کیلومتر مربع با کرواسی و مونته نگرو همسایه است. همچنین از دو بخش بوسنی و هرزگوین تشکیل شده است که یکی در قسمت شمالی و دیگری در قسمت جنوبی قرار دارد. در ادامه مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل بوسنی بپردازیم.

آشنایی با کشور بوسنی و هرزگوین
آشنایی با کشور بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزگوین کجاست؟

Bosnia and Herzegovina یکی از محبوب ترین کشور های اروپایی است که برای داشتن طبیعتی بسیار زیبا و بکر در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. این کشور از سمت غربی و شمال غربی با کرواسی، از طرف شرقی با صربستان از سمت جنوب شرقی نیز با مونته‌نگرو همسایه است.

لوکیشن بوسنی و هرزگوین بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق هرزگوین قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه بوسنی و همسایگان

کشور هرزگوین دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

پرچم بوسنی

نماد و پرچم اصلی این کشور از یک پس زمینه آبی با یک مثلث قائم الزاویه زرد تشکیل شده است. در امتداد هیپوتونوس مثلث، 7 ستاره سفید 5 پر و دو نیم ستاره در بالا و پایین پرچم وجود دارد. هر یک از این شکل ها و رنگ ها دارای مفهوم و نماد خاصی می باشند.

پرچم بوسنی و هرزگوین
پرچم بوسنی و هرزگوین
  1. رنگ آبی: نماد آسمان و دریا است.
  2.  رنگ زرد: نماد آفتاب است.
  3.  ستاره ها: نماد اتحاد 3 گروه قومی اصلی این کشور که بوسنیایی ها، صربها و کروات ها هستند، است.
  4. دو نیمه ستاره در بالا و پایین: نماد صلح و هماهنگی بین این 3 گروه است.

جمعیت بوسنی و هرزگوین

بر اساس آخرین سرشماری در سال 2023 حدود 3,210,847 نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. این میزان جمعیت را 3 قوم  بوسنیایی ها، صربها و کروات ها تشکیل داده اند، که بوسنیایی‌ها حدود 48 درصد، صرب‌ها حدود 37 درصد و کروات‌ها حدود 14 درصد می باشند.

البته امروزه روند رشد جمعیت در این منطقه رو به کاهش بوده و نرخ باروری افراد بسیار پایین آمده است.

میانگین سنی در آن حدود 39 سال بوده و میزان امید به زندگی مردمان آن در بدو تولد برای زنان 82 سال و برای مردان 74 سال است.

مرتبط:   ارمنستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت کشور

پایتخت بوسنی 

شهر سارایوو، پایتخت کشور هرزگوین است که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی می باشد. این شهر از نظر معماری مورد توجه معماران قرار گرفته و تیم‌ های تحقیقاتی تاریخ‌ شناسی بر این باورند که آینده این شهر تأثیر زیادی بر آینده اقتصادی آن خواهد داشت.

سارایوو، بزرگترین شهر بوسنی است که مرکز فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن نیز می باشد. این شهر در دره بوسنا واقع شده و از رودخانه بوسنا و کوه های ایلیدزه احاطه شده است.

شهر سارایوو شهری با تاریخ غنی است و در قرن 16 توسط امپراتوری عثمانی تأسیس شد و به سرعت به یک مرکز مهم فرهنگی و تجاری تبدیل شد. در طول جنگ سال 1990 آسیب ها و صدمه های بسیار زیاد و شدیدی به این شهر وارد شد اما دولت پس از پایان جنگ آن را به سرعت بازسازی کرد.

امروزه نیز سارایوو شهری مدرن و چند فرهنگی است که میزبان دانشگاه های متعدد، موزه ها، گالری ها و دیگر جاذبه های گردشگری است. این شهر همچنین به عنوان یک مرکز مهم برای موسیقی و هنرهای نمایشی شناخته می شود.

تاریخچه

باید گفت که بوسنی و هرزگوین یکی از کشورهای باستانی است که قدمت آن به هزاران سال پیش بازمیگردد. جنگ جهانی اول با ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش- مجارستان در پایتخت این کشور یعنی شهر سارایوو، آغاز شد. این ترور سبب شد که اتریش و مجارستان به صربستان اعلان جنگ بدهند و در نهایت به جنگ جهانی اول شود.

در طول تاریخ این کشور توسط امپراطوری‌ های عثمانی و فرانسه نیز نقش‌ آفرینی داشته‌ اند. امپراتوری عثمانی از قرن 16 تا اوایل قرن 20 بر این منطقه حکومت می‌ کرد و امپراتوری فرانسه نیز در قرن 19 در این منطقه نفوذ داشت.

اما پس از پس از جنگ جهانی اول و تمام شدن آن، بوسنی بخشی از پادشاهی یوگسلاوی شد. این وضعیت تا سال 1941 میلادی ادامه داشت.

در سال 1941 نیز آلمانی های نازی به این کشور حمله کرده و آن را به اشغال در آوردند و تا سال 1945 در آن ماندند.

علت جنگ بوسنی و هرزگوین

در سال 1992 میلادی، هرزگوین استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کرد و این اعلام استقلال باعث جنگ بوسنی شد. جنگ بوسنی از سال 1992 تا 1995 میلادی ادامه داشت. این جنگ باعث کشته‌ شدن حدود 100 هزار نفر و آواره‌ شدن بیش از 2 میلیون نفر از جمعیت این کشور شد.

مرتبط:   مادرید کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

با پایان جنگ، این کشور به یک کشور دموکراتیک تبدیل شد و این کشور اکنون یک کشور چند قومیتی است که از 3 گروه قومی اصلی بوسنیایی‌ها، صرب‌ ها و کروات‌ ها تشکیل شده‌ است.

آب و هوا

بوسنی و هرزگوین تحت تاثیر آب و هوایی قاره ای می باشد، آب و هوای این کشور در حالت کلی بسیار مناسب و معتدل است به طوری که در اکثر روزهای سال هوا خوب و دلپذیر است.

تابستان ها در این کشور گرم و خشک بوده و دمای هوا بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر می باشد. در زمستان نیز هوای آن سرد شده و در برخی از مناطق کوهستانی دمای هوا به زیر صفر نیز می رسد اما در حالت کلی 5 درجه می باشد.

در فصل زمستان، در برخی از مناطق نزدیک به کوهستان بارش برف سنگینی را نیز مشاهده خواهید کرد. میزان بارندگی در این منطقه به طور کلی کم است و میانگین بارندگی سالانه آن، چیزی حدود 700 میلی‌متر است.

مناطق ساحلی کشور نیز آب و هوای مدیترانه‌ ای دارند و تابستان‌های این مناطق گرم و مرطوب هستند و زمستان‌ها ملایم هستند.

شهر های مهم

کشور بوسنی و هرزگوین از 3 منطقهٔ فدراسیون، جمهوری صرب و منطقهٔ برچکو تشکیل شده‌ است. فدراسیون آن نیز از 13 استان تشکیل شده‌ است که هر یک از آنها دارای دولت و قانون اساسی خود هستند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا با برخی از شهر های مهم این کشور زیبا آشنا شویم.

موستار

شهر موستار دومین شهر بزرگ و زیبای کشور بوسنی و هرزگوین است که در جنوب غربی آن واقع شده است. این شهر، شهری تاریخی و خاصی است که به خاطر پل قدیمی خود معروف است. این پل در قرن 16 میلادی توسط امپراتوری عثمانی ساخته شده و یکی از نماد های اصلی شهر است.

زگرب

یکی از مدرن ترین و خاص ترین شهر های این کشور زگرب است. این شهر در شمال بوسنی و هرزگوین واقع شده و مرکز استان بوسنی شمالی است. زگرب شهری وسیع و صنعتی است که دارای دانشگاه ها، کارخانه ها و مراکز تجاری بسیار زیادی است. جاهای دیدنی زیادی نیز در این شهر وجود دارند که دیدن آنها را به شما عزیران پبشنهاد می کنم.

مرتبط:   فهرست استان های اسلوونی، تعداد استان ها + جمعیت آنها

بانالاتس

 این شهر در مرکز کشور بوسنی و هرزگوین واقع شده و مرکز استان سرزمین زیرین است. بانالاتس شهری تاریخی است که به خاطر حمام های رومی خود معروف است. این حمام ها در قرن 2 میلادی ساخته شده و یکی از جاذبه های گردشگری مهم بانالاتس هستند.

ترزین

شهر ترزین در جنوب غربی بوسنی و هرزگوین واقع شده و مرکز استان هرزگوین غربی است. ترزین شهری تاریخی است که به خاطر قلعه تاریخی خود معروف است. این قلعه در قرن 16 توسط امپراتوری عثمانی ساخته شده و یکی از جاذبه های گردشگری مهم ترزین است.

دین مردم هرزگوین

در این کشور برخلاف دیگر کشور های اروپایی، دین اصلی اسلام، و مسیحیت ارتدوکس و مسیحیت کاتولیک است. حدود 31 درصد از جمعیت این کشور مسیحی ارتدکس بوده و حدود 15 درصد از آنها نیز مسیحی کاتولیک هستند. حدود 3 درصد از آنها نیز پیرو دیگر ادیان مانند یهودیت و دیگر دین ها می باشند.

جمعیت مسلمانان بوسنی

حدود 51 درصد از جمعیت کل این کشور، معتقد به دین اسلام بوده و مسلمان هستند. مسلمانان بوسنی و هرزگوین معمولا سنی مذهب می باشند.

زبان مردم بوسنی و هرزگوین

در این کشور زبان اصلی و رسمی مردم، وسنی هرزگوین bosanski jezik است. این زبان، یک زبان اسلاوی جنوبی است که توسط بوسنیایی ها در هرزگوین، صربستان، مونته نگرو و مقدونیه شمالی صحبت می شود. این زبان همچنین در منطقه مسلمان نشین سانجاک (در صربستان و مونته نگرو) رایج است.

واحد پول  بوسنی و هرزگوین

در این کشور واحد اصلی پول، مارک تبدیل‌ پذیر بوسنی (BAM) است. این واحد پول در سال 1994 جایگزین دینار شد.

اختلاف ساعت ایران با بوسنی و هرزگوین

تفاوت ساعت ایران با هرزگوین در حال حاضر 2 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی ساعت این کشور از ایران حدود 2 ساعت و نیم عقب تر است. به عنوان مثال، اگر در تهران ساعت 12 ظهر باشد، در سارایوو ساعت 9:30 صبح است.

کلام آخر

بوسنی و هرزگوین کشوری زیبا و بکر است که دارای حنگل های وسیع و طبیعتی بسیار بکر است. عمده مردمان این کشور، مسلمان بوده و به دین اسلام اعتقاد دارند. در بوسنی جاهای دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که بسیار جذاب می باشند، سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای دیدن جاذبه ها، به این کشور سفر میکنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا