دور دنیا

مولداوی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 2024

مولداوی کشوری به نسبت ناشناخته است که در شرق اروپا واقع شده است. این کشور با مساحتی حدود 33.846 کیلومتر مربع، در خشکی محصور شده و هیچ دریایی در آن وجود ندارد. از نظر اقتصادی نیز این منطقه در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و با مشکلاتی مانند فقر و بیکاری مواجه است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این کشور بپردازیم.

مولداوی کجاست؟

Moldova یکی از شرقی ترین کشور های قاره اروپا است که شباهت بسیار زیادی به دیگر کشورهای این قاره ندارد. این کشور از سمت غربی با رومانی و از طرف شرق با اوکراین همسایه است و  مرزهای آن نیز با رومانی در امتداد رودهای پروت و دانوب قرار دارد. اقتصاد این کشور بر کشاورزی و صنعت بوده و محصولات مهم کشاورزی آن شامل گندم، جو، ذرت، انگور و سیب است.

مولداوی کجاست؟
مولداوی کجاست؟

لوکیشن مولداوی بر روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق مولداوی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید. 

نقشه مولداوی فارسی

مولداوی کشوری بسیار خاص است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

نقشه مولداوی فارسی
نقشه مولداوی فارسی

پرچم مولداوی

نماد و پرچم اصلی در این کشور یک پرچم 3 رنگ عمودی است که از بالا به پایین به رنگ های قرمز، زرد و آبی است. این پرچم برای اولین بار در تاریخ 27 آوریل 1990 به رسمیت شناخته شد. هر یک از رنگ های پرچم نماد های مختلفی دارند.

 1. قرمز: نماد شجاعت و فداکاری مردم است.
 2. زرد: نماد نور و خوشبختی است.
 3. آبی: نماد آسمان و آزادی است.
پرچم مولداوی
پرچم مولداوی

جمعیت مولداوی

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 3,435,931 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی میکنند. آمار های نشان داده شده از جمعیت این منطقه، نشان دهنده این موضوع است که در سال های اخیر حدود 9 درصد از جمعیت این منطقه کاهش یافته است.

حدود 92.4 درصد از جمعیت کشور را مولداوها که مردمان بومی هستند تشکیل داده اند، بقیه آنها نیز از ملیت های دیگر می باشند. روس ها حدود 2.3 درصد، اوکراینی ها حدود 2.2 درصد، گاگوز ها حدود 2.1 درصد و رومانی ها با 1.4 درصد از دیگر گروه‌های قومی مهم این کشور هستند.

مرتبط:   فهرست استان های اسلوونی، تعداد استان ها + جمعیت آنها

پایتخت مولداوی

کیشیناو پایتخت کشور مولداوی است که در دشت‌ها در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. کیشیناو یک شهر مدرن با جمعیتی در حدود 640 هزار نفر است. این شهر یک مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مهم در است که میزبان بسیاری از ساختمان‌های دولتی، موسسات مالی، مراکز فرهنگی و موزه‌ها می باشد. 

کیشیناو همچنین یک مقصد گردشگری محبوب است و دارای چندین پارک زیبا، بناهای تاریخی و جاذبه‌ های فرهنگی است.

این شهر در حالت کلی یک شهر پویا و در حال رشد است که پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری و تجاری مهم در اروپا دارد.

کیشیناو پایتخت کشور مولداوی
کیشیناو پایتخت کشور مولداوی

تاریخچه

در تاریخ و جمعیت کشور مولداوی، تراکم نسبی در بخش تاریخی همواره مورد توجه بوده است. موقعیت تاریخی این کشور نشان می‌ دهد که مردم آن مسیحی هستند.

 زبان رسمی در مولداوی اغلب بر اساس موقعیت روستاها تعیین می‌شود و بسیاری از روستانشینان به زبان‌های سنتی نیز صحبت می کنند. در این کشور فرصت‌های خوبی برای ارزیابی‌ های دقیق‌ تر وجود دارد. دولت آن در تلاش است تا این کشور را به عنوان یک کشور واقعی و تاریخی معرفی کند. از این رو، تاریخ باید به گون ه‌ای واقعی ارائه شود. موقعیت تاریخی آن می‌تواند برای بخش‌های جنوبی این کشور سیاست‌های بهتری را به همراه داشته باشد.

اتحاد جماهیر شوروی تاثیر قابل توجهی بر فضای استقلال طلبی در این کشور داشته است. از سوی دیگر، تاریخ این کشور نشان می دهد که موقعیت منطقه ای آن همواره نقش مهمی در سیاست های این کشور ایفا کرده است.

در بهترین شرایط، دولت تلاش می کند تا چند حزبی را به عنوان یک واقعیت در نظر بگیرد. سیاست های نشانه گذاری شده در این کشور باید واقعی و قابل اجرا باشند.

موقعیت کشور در زمینه تاریخی بررسی شده است. ادعای مالکیت این کشور بر اساس همه پرسی مورد ارزیابی قرار گرفته است. سازمان ملل متحد نیز در این زمینه نقشی فعال داشته است.

در تاریخ این منطقه ادعای مالکیت بهترین شرایط را شامل شده است و استقلال طلبی در آن  بررسی شده است و می تواند دقیق باشد.

آب و هوا

مولداوی یک کشور با آب و هوای قاره ای است که در خشکی محصور شده است. در حالت کلی هوای آن در تابستان ها گرم و خشک و در زمستان ها، سرد و مرطوب است.

مرتبط:   بلاروس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، پرچم، آب و هوا و جمعیت

میزان بارندگی نیز در این منطقه متغیر می باشد به طوری که در مناطق غربی میزان بارندگی بیشتر از مناطق شرقی است. متوسط بارندگی سالانه در کل کشور نیز حدود 550 میلی‌متر است. این کشور دارای چهار فصل است که در ادامه آب و هوا در هر یک از آنها را بررسی می کنیم.

 • فصل بهار: بهار در این کشور بسیار کوتاه است و دمای هوا در آن به شدت معتدل و ملایم است. با گذر ماه ها به دما هوا تدریج افزایش یافته و میزان بارندگی نیز کاهش می یابد.
 • فصل تابستان: تابستان در این منطقه بسیار گرم و خشک است. دما اغلب به 30 درجه سانتیگراد یا بالاتر می‌رسد.
 • فصل پاییز: در این کشور، فصل پاییز بسیار زیبا و رنگارنگ است. دما به تدریج کاهش می‌ یابد و میزان بارندگی افزایش پیدا می کند.
 • فصل زمستان: زمستان نیز در این منطقه بسیار سرد و مرطوب است. دما اغلب به زیر 0 درجه سانتیگراد نیز میرسد.
مولداوی یک کشور با آب و هوای قاره ای محصور در خشکی
مولداوی یک کشور با آب و هوای قاره ای محصور در خشکی

شهرهای مهم

در این کشور شهر های بسیاری وجود دارد که هر کدام از آنها نیز جاذبه ها و جاهای دیدنی مخصوص به خودشان را نیز دارند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این شهر ها می پردازیم.

 • بالتی
 • بندر
 • تیراسپول
 • کامپیونا
 • کالراش
 • تیگو سیور
 • هِنِشتِی

بالتی

 سومین شهر بزرگ کشور مولداوی، بالتی است که در شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، به عنوان یک مرکز تجاری و ترانزیت مهم در منطقه شناخته می شود. بالتی همچنین دارای یک تاریخ و فرهنگ غنی است و جاذبه های گردشگری متعددی دارد.

تاریخ این شهر به قرن 15 میلادی باز می گردد، آن در ابتدا به عنوان یک قلعه کوچک برای محافظت از مرزها در برابر حملات مهاجمان ساخته شد. 

بالتی در طول تاریخ خود شاهد تحولات زیادی بوده است و در طول دوران شوروی به عنوان یک مرکز صنعتی مهم شناخته می شد. با سقوط اتحاد شوروی، اقتصاد بالتی دچار تحولات عمده ای شد و این شهر به عنوان یک مرکز تجاری و ترانزیت مهم جایگاه خود را بازیابی کرد.

بالتی سومین شهر بزرگ کشور مولداوی
بالتی سومین شهر بزرگ کشور

تیراسپول 

این شهر زیبا پایتخت کشور نیمه‌ ریاستی ترنسنیستریا است. این شهر در سطح بین‌المللی به عنوان یزرگ ترین شهر شناخته شده است، اما به‌ طور رسمی پایتخت جمهوری ترنسنیستریا است. تیراسپول یک مرکز تجاری تولیدی صنایع سبک مانند تولید مبلمان و کالاهای الکتریکی است.

مرتبط:   افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

تیراسپول در سال 1792 توسط امپراتوری روسیه تأسیس شد و در ابتدا به عنوان یک قلعه نظامی ساخته شد تا از مرزهای جنوبی روسیه در برابر امپراتوری عثمانی محافظت کند. اما  در سال 1924 به بخشی از اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

این شهر در شرق مولداوی و در کنار رود دنیستر واقع شده است. این شهر در فاصله 120 کیلومتری از شهر کیشیناو، قرار دارد.

تیراسپول شهری زیبا در مولداوی
تیراسپول شهری زیبا

دین مولداوی

بیشتر مردم ساکن در این شهر به دین مسیحیت و مذهب ارتدکس معتقد هستند؛ به طوری که افراد با این مذهب حدود 92.5 درصد از جمعیت کل را تشکیل می دهند. حدود 2.4 درصد نیز پروتستان، 1.9 درصد کاتولیک و 3.2 درصد پیرو سایر ادیان هستند.

آشنایی بل مردم مولداوی
آشنایی بل مردم

زبان مولداوی

زبان مولداوی ای نام دیگر زبان رومانیایی است که در کشور مولداوی رسمی است. نحوه سخن گفتن به زبان مولداویایی به زبان گفتاری مردم شمال شرقی رومانی نزدیکتر است. و هر دو کشور از یک زبان نوشتاری ادبی استاندارد استفاده می‌کنند که با خط سیریلیک نوشته می‌شود.

واحد پول مولداوی

در این کشور لئو Moldovan leu واحد اصلی پول است که با کد ایزوی MDL نشان داده می شود. لئو در سال 1993 به عنوان واحد پول جدید این کشور پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی معرفی شد. این واحد پول در ابتدا با ارزش معادل 10 روبل شوروی بود.

واحد پول مولداوی
واحد پول

اختلاف ساعت مولداوی با ایران

تفاوت ساعت ایران با مولداوی حدود 1 ساعت است. یعنی ساعت این کشور حدود 1 ساعت جلوتر است.

کلام آخر

کشور مولداوی یکی از کشور های کمتر شناخته شده در اروپای شرقی است. این کشور در از نظر اقتصادی بر پایه کشاورزی بوده و چندان وضعیت جالبی ندارد. اگر به این کشور سفر کردید، حتما از تمامی جاذبه ها و شهر های آن دیدن کنید و تمامی تجربیات و خاطرات سفر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا