دور دنیا

افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

کشور افغانستان یکی از کشور های آسیایی است که در بین آسیا میانه و آسیای جنوبی است. این کشور با مساحتی حدود 652.864 کیلومتر مربع، محصور در خشکی بوده و هیچ دریایی درون خود ندارد. در ادامه این مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا به طور کامل با این کشور آشنا شوید و اطلاعات بسیار مهم و جالبی را از آن کسب کنید.

افغانستان کجاست؟

کشور Afghanistan یکی از وسیع ترین کشور های آسیایی است که از نظر موقعیت جغرافیایی، در شرایط مناسبی قرار ندارد. این کشور از سمت غربی با کشور ایران، از بخش جنوبی و شرقی با کشور پاکستان، از سمت شمال شرقی با کشور تاجیکستان و از طرف شمالی با کشور ازبکستان همسایه است.

افغانستان کجاست؟
افغانستان کجاست؟

لوکیشن افغانستان بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق افغانستان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه افغانستان

کشور افغانستان کشوری بسیار خاص و وسیع است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

نقشه افغانستان
نقشه افغانستان

پرچم افغانستان

نماد و پرچم اصلی این کشور، یک پرچم 3 رنگ عمودی است که از بالا به پایین به رنگ‌ های سیاه، قرمز و سبز است. در مرکز نوار قرمز، نشان ملی کشور قرار دارد. نشان ملی آن شامل یک مسجد با دو محراب و منبر، یک عقاب دو سر و یک تاج است. در زیر تاج، عبارت الله اکبر به زبان عربی نوشته شده است.

در سال 1919 پس از استقلال این کشور از امپراتوری بریتانیا، این پرچم برای اولین بار به تصویب رسید. از آن زمان، این پرچم چندین بار تغییر کرده است، اما همیشه از 3 رنگ سیاه، قرمز و سبز تشکیل شده است.

  1. رنگ سیاه: نماد گذشته دشوار است.
  2. رنگ قرمز: نماد مبارزه مردم برای آزادی است.
  3. رنگ سبز:  نماد امید و شکوفایی است.

در سال 2021 نیز پس از سقوط دولت به دست طالبان، این گروه پرچم جدیدی را برای خود معرفی کرد. این پرچم یک پرچم ساده است که فقط شامل یک شهادتین سیاه در وسط یک زمینه سفید است.

پرچم افغانستان
پرچم افغانستان

جمعیت افغانستان

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 2023 حدود 42,239,854 نفر در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. میزان زاد و ولد در این منطقه بسیار زیاد بوده و سبب رشد جمعیت آن نیز می شود. جمعیت این کشور نیز بسیار جوان هستند به طوری که میانگین سنی آنها، به زیر 15 سال می رسد. این امر چالش‌های زیادی را برای دولت در زمینه‌های آموزش، بهداشت و اشتغال ایجاد می‌کند.

مرتبط:   معرفی کشور هلند ⭐ بررسی مساحت، آب و هوا و جمعیت Nederland

جمعیت کشور از نظر قومی و مذهبی بسیار متنوع است. چهار قوم اصلی آن پشتون، تاجیک، ازبک و هزاره می باشند. حدود 42 درصد از جمعیت پشتون، 27 درصد تاجیک، 9 درصد هزاره، 9 درصد ازبک، 4 درصد ایماق، 3 درصد ترکمن، 2 درصد بلوچ و 4 درصد دیگر اقوام هستند.

پایتخت افغانستان

شهر کابل، پایتخت کشور افغانستان و مرکز ولایت کابل است. این شهر در شرق کشور و در دره‌ ای دراز و باریک بین کوه های هندوکش قرار دارد. کابل یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای جهان است که قدمت آن به بیش از 3500 سال می‌رسد.

این شهر مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور بوده و دارای جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر است و از اقوام مختلفی از جمله پشتون‌ها، تاجیک‌ها، هزاره‌ها، ازبک‌ها و سایر اقوام تشکیل شده است.

این منطقه دارای آب و هوایی بسیار معتدل، تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد و برفی است.

شهر کابل، پایتخت کشور افغانستان
شهر کابل، پایتخت کشور

آب و هوا

کشور افغانستان در کوهستان های آسیای مرکزی واقع شده است. از همین رو دارای تنوع آب و هوایی بسیاری می باشد، به گونه ای که در مناطق خشک آب و هوایی گرم، در مناطق پست، آب و هوایی خشک و در مناطق کوهستانی آب و هوایی سرد و برفی دارد. برای مثال مناطق پست این کشور مانند شهر های کابل، جلال آباد و قندهار دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. به طوری که در تابستان ها دمایی 30 درجه سانتیگراد و زمستان هایی معتدل با دمایی بین 2 تا 15 درجه سانتی گراد دارد.

آب و هوای کوهستانی

مناطق کوهستانی این کشور دارای آب و هوایی سرد و برفی می باشد. تابستان ها در این مناطق بسیار کوتاه و خنک هستند، به طوری که دمای هوای روزانه آنها بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد است.

اما زمستان ها طولانی و سرد بوده و دمای روزانه هوای آنها زیر 0 درجه سانتیگراد نیز می رسد. در ارتفاعات بالاتر نیز بارش برف بسیار شدید یرخ می دهد و هوا انقدر سرد است که این برف ها در طول کل سال نیز آب نمی شوند.

آب و هوای کوهستانی افغانستان
آب و هوای کوهستانی

خشکسالی افغانستان

میانگین بارندگی سالانه در این کشور حدود 450 میلیمتر است. بیشترین بارندگی در مناطق شمالی و شرقی کشور رخ می دهد و مناطق جنوبی و غربی کشور خشک تر هستند. در کل این کشور بسیار خشک و کم آب است و خشکسالی یکی از بزرگترین و جدی ترین مشکلات این منطقه است. بیشتر محصولات کشاورزی در این کشور رشد نمی کنند و کمبود آب باعث مهاجرت مردمان افغان به دیگر کشور ها می شود.

مرتبط:   سن پترزبورگ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

تاریخچه

کشور افغانستان، منطقه ای بسیار قدیمی و باستانی است که دارای تاریخچه ای بسیار غنی و طولانی است. این کشور در تاریخ خود شاهد جنگ ها ونبردها بسیاری از تمدن ها و امپراطوری ها بوده است.

نخستین نشانه‌های سکونت انسان درون این منطقه به حدود 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در این دوره، مردم این منطقه به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و زندگی شهر نشینی را تازه آغاز کرده بودند.

در حدود 500 سال پیش از میلاد مسیح، کشور تحت کنترل شاهنشاهی هخامنشی قرار گرفت و این امپراتوری یکی از بزرگترین امپراتوری‌های جهان باستان بود و بخش‌های زیادی از آسیا و اروپا را تحت کنترل داشت.

بعد از آن  در حدود 1500 سال پیش از میلاد مسیح، تمدن هندو-آریایی در کشور شکل گرفت. این تمدن بر پایه فرهنگ و زبان هندو-آریایی بنا شده بود و تأثیر زیادی بر فرهنگ و زبان افغانستان گذاشت.

اتفاق تاریخی هیجان انگیز بعدی، مربوط به 300 سال پیش از میلاد است که اسکندر مقدونی کل این کشور را فتح کرد. اسکندر مقدونی یک امپراتوری قدرتمند بود که بخش‌های زیادی از آسیا را فتح کرده بود. پس از مرگ اسکندر مقدونی، افغانستان به بخش‌های مختلفی تقسیم شد و تمدن یونانی-باکتری در این منطقه شکل گرفت.

جنگ‌ های داخلی

در قرن 7 میلادی، اسلام به کشور رسید و تاثیر زیادی بر فرهنگ و زبان کشور افغانستان گذاشت و این کشور به یکی از مراکز مهم تمدن اسلامی تبدیل شد. بعد از تمدن اسلامی جنگ های داخلی در این کشور آغاز شد و این جنگ ها سبب نابودی و ویرانی این کشور شد. در سال 1996 طالبان، یک گروه اسلام‌گ رای افراطی، کنترل کشور را به دست گرفت. طالبان قوانین سخت‌ گیرانه‌ ای را در این کشور وضع کرد و حقوق زنان و اقلیت‌ها را زیر پا گذاشت.

مرتبط:   برلین کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت Berlin

امروزه نیز در این کشور کماکان جنگ وجود دارد و آینده ی آن بسیار نامعلوم است، اما مردمان این منطقه افرادی مقاوم و میهن‌ پرست هستند و همواره برای ساختن آینده ای بهتر برای کشور خود تلاش کرده‌ اند.

جنگ در کشور افغانستان
جنگ در کشور افغانستان

دین مردم افغانستان

دین اسلام، دین رسمی و اصلی در کشور افغانستان است. حدود 99 درصد از جمعیت این کشور، مسلمان بوده و مذهب بیشتر آنها سنی بوده و تنها حدود 10 تا 19 درصد آنها شیعه مذهب می باشند.

البته این کشور، کشوری چند قومیتی است و هر قومیت دین خاص خود را دارد. اکثر پشتون‌ها سنی مذهب هستند، در حالی که اکثر تاجیک‌ها، هزاره‌ها و ازبک‌ها شیعه مذهب هستند.

زبان افغانستان

در این کشور دو زبان رسمی وجود دارد و توسط اکثر مردم صحبت می شود. فارسی دری زبان مادری اکثریت مردم این کشور است و در مناطق مرکزی، شمالی و شرقی کشور رایج است. پشتو زبان مادری اکثریت مردم مناطق جنوبی و غربی کشور است. علاوه بر این دو زبان رسمی، چندین زبان دیگر نیز در کشور صحبت می شود. از جمله این زبان ها می توان به ازبکی، ترکمنی، پشه ای، نورستانی، بلوچی و پامیری اشاره کرد. 

واحد پول افغانستان

واحد پول اصلی این کشور افغانی است که هر افغانی به 100 پول تقسیم می شود. مسئولیت کنترل این یکای پول بر عهده بانک مرکزی است. 

افغانی در سال 1927 معرفی شد و جایگزین روپیه شد اما آن در ابتدا به صورت سکه های طلا و نقره صادر می شد. در سال 1932 اسکناس های آن نیز منتشر شد.

در سال های اخیر، ارزش افغانی به دلیل نا آرامی های سیاسی و اقتصادی در کشور کاهش یافته است.

واحد پول افغانستان
واحد پول

اختلاف ساعت ایران با افغانستان

به دلیل نزدیک بودن، همسایه بودن و هم مرز بودن کشور ایران با کشور افغانستان، ساعت آنها با هم هیچ تفاوتی ندارد و هر دو در یک منطقه زمانی قرار گرفته اند.

کلام آخر

کشور افغانستان یکی از کشور های آسیایی است که در همسایگی ایران واقع شده است. این کشور بسیار خشک، مسلمان است و بیشتر مردمان آن سنی مذهب می باشند. امروزه نیز در این کشور جنگ بوده و در وضعیت چندان مناسبی نمی باشد اما پیش بینی شده است که در سال های آینده وضعیت آن بهتر شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا