دور دنیا

مادرید کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت 

شهر مادرید زیباترین شهر و پایتخت کشور اسپانیا است. این شهر با مساحتی حدود 605.77 کیلومتر مربع شهر موسیقی، شب‌های روشن، فوتبال و موزه های معروف است. این شهر زادگاه هنرمندان معروفی نظیر انریکه ایگلسیاس، خوان گریس و الکس گونزالس است. در ادامه با ایرانیجو به معرفی آن می پردازیم.

مادرید کجاست؟

شهر Madrid یکی از زیباترین شهرهای اروپا و کل جهان است. این شهر مرکز فرهنگ، تجارت و توسعه اجتماعی اسپانیا است. شهر مادرید درست در مرکز اسپانیا قرار دارد و در همسایگی شهر زاراگوزا است. این شهر دارای مکان هایی زنده و پر جنب و جوش که هم استانداردهای اروپای غربی را دارد و هم دارای فرهنگ غنی، هنر معماری و زندگی شبانه فوق‌العاده است.

مادرید کجاست؟
مادرید کجاست؟

تاسیس شهر مادرید

طبق یک افسانه قدیمی، مادرید توسط اوکو بینانور (پسر پادشاه توسکانی) کشف و تاسیس شده است و در ابتدا توسط او  Metragirt نام گرفت.

 بعضی از تاریخ دان ها می گویند نام اصلی این شهر Ursaria به معنی سرزمین خرس‌ها بوده است. احتمالا به دلیل خرس‌های زیادی که در اطراف شهر قرار داشتند که بعدها به نماد آن نیز تبدیل شدند.

برخی افراد دیگر نیز تغییر اسم شهر به را به زمان فتح این شهر توسط بنی امیه میدانند. بعد از فتح شهر اعراب آن را «مایریت» نامیدند و اسم امروزی تکامل یافته همان مایریت است.

لوکیشن مادرید روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن شهر مادرید قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

نقشه شهر مادرید 

مادرید شهر بزرگی است و دارای محله ها و مناطق بسیاری است که شما با توجه به نقشه میتوانید اسامی و مکان های آنها را مشاهده کنید.

نقشه شهر مادرید
نقشه شهر مادرید

جمعیت مادرید چقدر است؟

شهر مادرید  پس از شهر لندن و شهر برلین سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. جمعیت این شهر بر اساس آخرین سر شماری های انجام شده در سال 2011 حدود 3.265.038 میلیون نفر است.

تاریخچه

شهر مادرید شهری به نسبت تاریخی و با قدمتی زیاد است. این شهر در قرن نهم میلادی کشف شده است. برعکس دیگر شهرهای اسپانیا مانند سویا،  والنسیا و بارسلون در این شهر آثاری زیادی از زمان رومی‌ها و ویزیگوت‌ها وجود ندارد. 

احتمالا منطقه امروزی برای این دو قوم جذابیتی نداشته باشد زیرا نه در کنار دریا و بنادر می باشد و نه در مسیر شهرهای اصلی قرار دارد.

مرتبط:   بلغارستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت 

در قرن 9 میلادی، بخش بزرگی از این شهر تحت سلطه مورهای مسلمان بود و ارگ کوچکی به نام المدینه در آنجا بنا کرده بودند. ارگ مادرید در سال 1083 توسط آلفونسو 6 ام کاستیا، فتح شد.

 او مسجد آن زمان را تبدیل به کلیسا کرد و آن را کلیسای جامع الُمِدنا نامید. تاریخ این شهر  پر فراز و نشیب است و وقایع زیادی را تجربه کرده است. به همین دلیل این شهر را می‌توان یکی از جذاب ترین شهرهای جهان دانست.

همچنین در قرون وسطی این شهر، شهری کوچک و فقیر بود و توسعه آن از زمانی آغاز شد که فیلیپ دوم دربار خود را به علت موقعیت جغرافیایی و آب و هوای آن، در سال 1560 به این شهر منتقل کرد. 

از سال 1606 این شهر به طور پشت سر هم پایتخت اسپانیا بوده است. نظام حاکم بر اسپانیا پادشاهی است و کاخ پادشاهی (Royal Palace) درون آن قرار دارد. 

از سال 1962 خانواده سلطنتی در این کاخ زندگی نمی‌کنند و در Palacio de la Zarzuela در حومه شهر سکونت دارند و فقط برای مراسم تشریفاتی به این کاخ می آیند.

آب‌ و‌ هوا

شهر مادرید دارای  آب‌ و هوای مدیترانه‌ و اقیانوسی می باشد. از ویژگی‌های آب‌وهوای آن می‌توان به تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنک اشاره کرد. 

قسمت های شرقی و جنوبی شهر، آب‌ وهوای نیمه‌ خشک دارد و طبق بعضی از دسته‌بندی‌های آب‌ وهوایی، دارای آب‌وهوای نیمه‌ استوایی معتدل است.

هوا در زمستان

زمستان در این شهر نسبت به دیگر شهر های اسپانیا سرد تر است و میانگین دمای هوا بین 6 تا 8 درجه می باشد. دمای هوا در روز بین 10 تا 15 درجه می شود ولی شب‌ها معمولا به زیر 0 درجه می‌رسد و البته بارش برف نیز در بعضی مواقع رخ میدهد که بسیار محدود است.

آب هوا در فصل تابستان

در فصل تابستان این شهر روزهای گرم و آفتابی دارد و دمای هوا حدود 32 درجه سانتی‌گراد است ولی به 35 تا 40 درجه نیز می‌رسد. البته در شب ها هوا کمی خنک و دلچسب می شود و دما به 19 درجه نیز در شب می رسد.

آب و هوای شهر مادرید
آب و هوای این شهر

محله های مادرید

مادرید شهری نسبتا بزرگ و پرجمعیت است. این شهر دارای 20 منطقه می باشد که در ادامه با برخی از آنها آشنا خواهیم شد.

 1.  ویکالوارو
 2. سان بلاس
 3.  باراخاس
 4.  اورتالسا
 5.  ویاورده
 6.  وایکاس
 7.  سنترو
 8.  آرگانسوئلا
 9.  رتیرو
 10.  سالامانکا
 11. چامارتین
 12.  تتوئان
 13.  چامبری
 14.  فوئنکارال
 15.  مونکلوآ
 16.  لاتینا
 17.  کارابانچل
 18.  اوسرا
 19.  موراتالاس 
 20.  سیوداد لینئال
محله لاتینا در شهر مادرید
محله لاتینا در شهر مادرید

نماد شهر مادرید

در شهر مادرید خرس و درخت توت فرنگی نماد اصلی شهر هستند. اما امروزه نیز به نظر می‌رسد کسی دقیقا نمی داند که  چرا خرس و درخت توت فرنگی تبدیل به نماد این شهر شده است.

مرتبط:   کشور لیتوانی کجاست؟ مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت و نقشه

  در مزارع اطراف آن خرس‌ها و درخت‌های توت فرنگی زیادی وجود داشته است و اکثر مردم معتقد اند که به این علت است که این ها به نماد شهر تبدیل شده اند. مجسمه‌ خرس و درخت توت فرنگی توسط آنتونیو ناوارو سانتافه در سال 1967 ساخته شده است  و حدود 20 تن وزن دارد. این مجسمه در میدان اصلی شهر، یعنی دروازه خورشید واقع شده است.

دانشگاه مادرید

مادرید شهر دانشجو پذیر می باشد و سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل به این شهر زیبا مهاجرت میکنند.

دانشگاه‌ های این منطقه از معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های اروپا هستند و بعضی از آنها جز قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان نیز محسوب می شوند. 

معروف‌ ترین دانشگاه آن نیز، دانشگاه کامپلوتنس (Complutense) است. این دانشگاه در سال 1499 میلادی تاسیس شده و در بین بهترین دانشگاه‌های اسپانیا در رتبه 7 قرار دارد.

دانشگاه ملی آموزش از راه دور  Universidad Nacional de Educación a Distancia از طریق روش آموزش دروس دانشگاهی از راه دور تدریس می کند.

 این دانشگاه با بیش از 205 هزار دانشجو، بیشترین جمعیت دانشجویی را در اسپانیا دارد و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کل اروپا محسوب می شود.

دانشگاه (UAM)، دانشگاه کارلوس (Universidad Carlos III de Madrid) و دانشگاه پلی تکنیک مادرید (Polytechnic University of Madrid) از دیگر دانشگاه‌های معروف شهر می باشند.

دانشگاه مادرید
دانشگاه مادرید

جاهای دیدنی مادرید

مادرید شهری بسیار زیبا و تاریخی است. در سراسر این شهر جاذبه ها و مکان های بسیار زیبا و جذابی وجود دارد که بسیار دیدنی هستند. سالانه گردشگران و توریست های بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این مکان ها به کشور اسپانیا و شهر مادرید سفر میکنند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از این مکان ها می پردازیم.

 1.  موزه پرادو Prado Museum
 2. پارک رتیرو Retiro Park) Parque del Retiro)
 3. کاخ سلطنتی Royal Palace
 4. میدان پلازا مایور Plaza Mayor
 5. خیابان گران ویا Gran Via
 6. معبد دبود  Temple of Debod
 7. میدان سیبلس Plaza de cibeles
 8. میدان دروازه خورشید Puerta del Sol
 9. موزه رینا سوفیا  Museo Reina Sofia
 10. ورزشگاه سانتیاگو برنابئو Santiago Bernabéu Stadium
 11. بازار سن میگل Mercado de San Miguel
 12. موزه ملی باستان شناسی  National Archaeological Museum
 13. دروازه آلکالا Puerta de Alcalá
 14. موزه سورولا Museo Sorolla
مرتبط:   فیلیپین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کاخ سلطنتی 

یکی از معروف ترین و جذاب ترین جاذبه های شهر مادرید کاخ سلطنتی است. این کاخ بسیار بزرگ و خاص است. هدف از ساخت این کاخ، تحت تاثیر قرار دادن کاخ ورسای فرانسه بوده است. مساحت این کاخ حدود  135000 متر مربع است و دارای 3418 اتاق متنوع می‌شود. 

سنگ گرانیت و سنگ سفید کلمنار در ساخت کاخ سلطنتی به کار رفته است و فضای سرسبز باغ نمای بسیار جذاب و وصف نشدنی به این کاخ می‌دهد که بسیاری از افراد آرزو دارند آن را از نزدیک ببینند. برخی از این اتاق‌ها به صورت رایگان قابل بازدید، برخی نیز با پرداخت بلیط 11 یورویی قابل مشاهده خواهد بود.

 آثار هنرمندان معروف را نیز میتوانید در این کاخ پیدا کنید آثار افرادی مانند: خوان د فلاندس، لاسکس، دیه گو، آنتون رافائل منگس و… در این کاخ قرار دارد.

کاخ سلطنتی مادرید
کاخ سلطنتی

میدان دروازه خورشید

یکی از زیباترین مکان های شهر میدان دروازه خورشید است که در مرکز شهر قرار دارد. میدان دروازه خورشید در شب سال نو بسیار شلوغ می‌شود زیرا مردم شهر در این مکان شب سال نو را در کنار هم جشن میگیرند.

 در اطراف و نزدیکی این میدان انواع فروشگاه‌ها، کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و… وجود دارد که این روزها افراد زیادی برای خرید و گردش به اینجا می‌آیند. مجسمه خرس معروف مادرید  که از جاذبه های اصلی شهر نیز می باشد در این میدان واقع شده است.

میدان دروازه خورشید مادرید
میدان دروازه خورشید

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

اکثر افراد با شنیدن اسم کشور اسپانیا و شهر مادرید مخصوصاً علاقه‌مندان به ورزش به یاد تیم مورد علاقه‌ شان می‌ افتند.

 تیم رئال مادرید یکی از تیم های فوتبال پرقدرت و پر افتخار است که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. یکی از جذاب ترین مکان‎‌‌های دیدنی این شهر همین ورزشگاه فوتبال، استادیوم سانتیاگو برنابئو می باشد. ورزشگاه سانتیاگو ظرفیت بیش از 80 هزار را دارد و در سال 1947 افتتاح گردید. 

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید
ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید

کلام آخر

مادرید کشوری شاد و سرزنده و زیبا و باستانی می باشد که در قاره اروپا واقع شده است. این شهر پایتخت کشور اسپانیا و بهترین شهر آن است. مادرید دارای دانشگاه های بسیار معروف و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی است که بازدید از آنها را به شما پیشنهاد می کنم.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا