دور دنیا

لهستان کجاست؟ مساحت، آب و هوا، نقشه و جمعیت کشور Poland

کشور لهستان یکی بهترین کشور های اروپایی است. این کشور با مساحتی حدود  312.696 کیلومتر مربع  واقع در دریای بالتیک، عضو اتحادیه اروپا و عضو شینگن است.  این کشور دارای آثار تاریخی بسیار ارزشمندی است که هنوز هم مورد تایید تاریخ نویسان بزرگ قرار گرفته است. در ایرانیجو به معرفی این کشور می پردازیم.

لهستان کجاست؟ 

کشور Poland به نسبت دیگر کشور های اروپایی زیبا و ارزان قیمت است. کشورهای جمهوری چک، اسلواکی، لیتوانی و اوکراین در همسایگی آن قرار دارند. از میان همسایگان لهستان تازگی و اوکراین به منطقه شینگن پیوسته است.

معرفی کشور لهستان (Poland)
معرفی کشور لهستان (Poland)

لهستان واقع در مرکز اروپا، کشوری بسیار بزرگ و پر جمعیت است و منابع بسیاری را در خود جای داده است. این منابع باعث رشد اقتصاد لهستان در تمامی زمینه ها شده است. منابعی مانند مس، سرب، زغال سنگ، محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی، چغندر قند و میوه باعث رشد و درآمدزایی این کشور شده است.

آشنایی با کشور لهستان

 لهستان بزرگترین کشور اروپای شرقی سابق و پر جمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است.

اگر قصد سفر به این کشور زیبا را دارید باید ویزای شینگن دریافت کنید. شما بعد از ورود به این کشور می توانید تا 90 روز به هر کشور دیگری در حوزه شینگن به راحتی سفر کنید.

این کشور به دلیل دارا بودن دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر زیاد، شهریه کم و پایین بوده هزینه‌های زندگی در خارج مقصد بسیار خوبی برای علاقمندان تحصیل در خارج و یا مهاجرت به خارج است.

لوکیشن لهستان بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق کشور لهستان قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه لهستان

کشور لهستان کشوری وسیع و دارای مناطق و ایالت های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن مرز ایالت های لهستان را ببینید.

نقشه لهستان
نقشه لهستان

جمعیت لهستان چقدر است؟

لهستان کشوری بسیار وسیع و پرجمعیت است. بر اساس جدیدترین آمار های سرشماری جمعیت در سال 2023 این کشور حدود 41,026,067 نفر جمعیت دارد. این کشور رتبه هفتم را در جایگاه جمعیت های کشور های قاره اروپا کسب کرده است.

مهم ترین شهرهای لهستان 

همانطور که گفتیم لهستان کشور بزرگی است و جمعیت بسیار زیادی دارد. این کشور دارای 43 شهر  و مکان های زیادی نیز می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی برخی از مهم ترین شهر های آن بپردازیم.

 • شهر ورشو
 • شهر گدانسک
 • شهر شچچین
 • شهر پوزنان
 • شهر کراکوف
 • شهر الشتین
 • شهر کاتوویز
 • شهر کیلتس
 • شهر ژشوف
 • شهر اوپوله
 • شهر بیاویستوک
 • شهر روکلای 
 • شهر لودز
مرتبط:   دانمارک کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

ورشو

 معروف ترین شهر لهستان که پایتخت کشور نیز می باشد، شهر ورشو است. این شهر بیشتر از 2 میلیون از جمعیت این کشور را درون خود جای داده است. ورشو شهری بسیار بزرگ است که در آن وضعیت کسب و کار و اقتصاد بسیار خوب است. فرصت‌های آموزشی و همینطور فضای کاریابی این کشور سبب شده است که اغلب مهاجرت به کشور لهستان به ورشو باشد.

ورشو معروف ترین شهر لهستان و پایتخت کشور
ورشو معروف ترین شهر لهستان و پایتخت کشور

کراکوف 

از دیگر شهرهای قدیمی در کشور لهستان کراکوف است. این شهر که منزلگاه خانواده سلطنتی بوده است تا 1608 پایتخت این محسوب می‌شده است. کراکوف دارای معماری خیره کننده ای می باشد که تمام گردشگران را شگفت زده میکند. اولین دانشگاه لهستانی در این شهر تاسیس شد.

روکلای 

یکی دیگر از شهرهای بزرگ کشور لهستان روکلای است که دارای فضایی بسیار منحصر به فرد می باشد. این شهر تاریخ بسیار عظیمی را در دل خود جای داده است. روکلای به شهر کوتوله‌ها در جهان شهرت دارد.

گدانسک

 شهر گدانسک یک شهر بندری در کشور لهستان است که به سبک خود در لیست کلان شهرهای کشور لهستان قرار گرفته است. جمعیت این شهر حدود 463 هزار نفر است که جز شهر های پرجمعیت محسوب شده و برای کشور بسیار ارزشمند است.

شهر گدانسک یک شهر بندری در کشور لهستان
شهر گدانسک یک شهر بندری در کشور

پوزنان

 یکی از شهرهای بزرگ دیگر این کشور پوزنان است. این شهر در لیست شهرهای تجاری مهم و همینطور مرکز حمل و نقل معتبر در کل دنیا قرار دارد. سالانه نمایشگاه‌های مختلفی در این شهر برگزار می‌شود که بسیار جذاب و جالب می باشد

لودز

شهر لودز در صنعت نساجی و چرم شهرت بالایی دارد به طوری که امروزه مرکز فرهنگی هنری کشور لهستان محسوب می‌شود. در این شهر مدرسه فیلم برای علاقمندان فراهم شده است و به طور کلی برای هنرمندان و افراد علاقه به هنر بسیار جالب و جذاب است.

شهر لودز شهری مشهور در صنعت نساجی و چرم
شهر لودز شهری مشهور در صنعت نساجی و چرم

کاتوویز 

یک شهر صنعتی در کشور لهستان کاتوویز است که دارای جمعیتی در حدود 350 هزار نفر است. این شهر در 260 کیلومتری پایتخت کشور لهستان قرار دارد و از هر نظر برای زندگی ارزانتر و مناسب‌تر از ورشو(پایتخت) است.

مرتبط:   فیلیپین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

آب و هوای لهستان

کشور لهستان با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد دارای آب و هوای معتدلی است. در تابستان ها شهروندان و مردمان لهستان  هوای گرم را و در زمستان ها هوای نسبتا سردی را تجربه میکنند.

التبه در برخی از شهرهای این کشور هوای سرد و برفی را تجربه نمایید که بیشتر به شهرهای جنوبی این مدلی می باشند.

این کشور هم همانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، باران های شدید و زیادی را به خود می بند که تقریبا می توان گفت در همه فصل ها بارش باران امری طبیعی محسوب می شود.

آب و هوای لهستان
آب و هوای لهستان

بهترین فصل و زمان برای افرادی که قصد دارند آب و هوای عالی و خارق العاده را در کنار جاذبه های گردشگری این کشور تجربه کنند، فصل بهار می باشد. کشور لهستان را می توان یکی از کشورهای ویژه و خاص در زمینه آب و هوا دانست، به گونه ای که این کشور چهار فصل سال را به طور کلی دارد.

زنان لهستان

در این کشور زن ها از جایگاه خوب و مناسبی برخوردار هستند. از سال 1990 زنان لهستانی توانستند از حقوق بشر و آزادی برخوردار باشند، و این امر به این شکلی بود که اگر فردی این قانون را نقض یا سرپیچی می کرد باعث جرم شده بود و باید مجازاتی را برایش در نظر میگرفتند.

زنان لهستان
زنان لهستان

در همان زمان ها دولت لهستان قانونی را تصویب کرد که زنان شاغل نباید در نهادها و موسسات دولتی کمتر از 40 درصد از کل مردان باشند. و این  قانون باعث انقلابی عظیم در تاریخ این کشور شد. همچنین زن های این کشور به ظاهری زیبا شان در تمامی دنیا شهرت زیادی کسب کرده اند. 

تاریخ لهستان

کشور لهستان توسط مشکوی در اواخر قرن 10 میلادی تاسیس شد. در دوره مشکوی پایتخت این کشور شهر گنییزنو بود که اولین پایتخت این کشور هم محسوب می شود.

تاریخ لهستان
تاریخ

 این کشور در قرن 14 و 15 درگیر جنگ های متعدد و زیادی بود که از مهمترین آن ها می توان به جنگ تاتبرگ اشاره کرد. سلسله مهم ساتا که در سال 1610 تشکیل شد و باعث شد تا این کشور با استفاده از این سلسله جلوی حملات سوئد، ترکیه و روسیه بایستد، اما بخش زیادی از خاک کشورش را از دست داد.

مرتبط:   آندورا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

دانشگاه های برتر لهستان 

لهستان کشوری به نسبت پیشرفته می باشد و از برای تحصیل دانشگاه های بسیار زیاد و مناسبی دارد.آموزشگاه ها و دانشگاه های این کشور بیشتر با زبان انگلیسی صحبت می کنند. در ادامه با ایرانیجو لیستی از بهترین دانشگاه های این کشور را با هم بررسی می کنیم.

دانشگاه ورشو لهستان
دانشگاه ورشو
 • دانشگاه ورشو لهستان
 • دانشگاه جاگلونیا
 • دانشگاه آدام میکیویچ در پوزنان
 • دانشگاه صنعتی ورشو
 • دانشگاه علم و صنعت AGH
 • دانشگاه پزشکی گدانسک
 • دانشگاه وروسلاو
 • دانشگاه پزشکی لودز
 • دانشگاه علوم پزشکی سیلسیا
 • دانشگاه یاگیلونیا

دین مردم لهستان

دین اصلی و رسمی در کشور لهستان مسیحیت است. اما در حالت کلی مردم با دین های متفاوت دیگری نیز در این کشور وجود دارند و به طور خوب و مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی میکنند. در این کشور از هر ملیتی وجود دارد و حدود 96 ٪ نژاد مردم لهستانی‌، 1 ٪ را آلمانی، 1٪ را بلاروس‌ها و 1 ٪ را نیز اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین مذهب آنها نیز 90 ٪ لهستانی‌ها کاتولیک، 1٪ ارتدکس و 1٪ نیز پروتستان می‌باشد. 

زبان مردم لهستان

 زبان رسمی کشور لهستان، لهستانی است و مردم با این زبان صحبت میکنند. البته بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند و تعداد زیادی از دانشگاه های آن به این زبان می باشد.

واحد پول 

واحد اصلی و رسمی پول در کشور لهستان زلوتی است. هر زلوتی برابر با 100 گروش است.

زلوتی واحد اصلی و رسمی پول در کشور لهستان
زلوتی واحد اصلی و رسمی پول در کشور

این کشور در لهستان در ژانویه سال 1995  به علت تورم شدید با برداشتن 4 عدد صفر از یکای زلوتی موافقت کرد. در نتیجه هر زلوتی جدید برابر با 10.000 زلوتی قدیم است. واحد زلوتی جدید را با علامت اختصاری PLN و زلوتی قدیم را با علامت PLZ نشان می دهند.

اختلاف ساعت ایران با لهستان

کشور لهستان با کشور ایران دارای اختلاف ساعتی حدود 2.5 است. یعنی لهستان از ایران حدود 2 ساعت و نیم عقب تر است. برای مثال اگر در ایران ساعت 17:00 باشد در لهستان ساعت 14:30 است.

جمع بندی

یکی از کشورهای جذاب اروپایی کشور لهستان است. این کشور دارای طبیعتی زیبا و آثار تاریخی متعددی است که Poland را تبدیل به مقصد گردشکری خاص کرده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا