دور دنیا

مالت کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت 2024

جمهوری مالت با مساحت 316 کیلومتر مربع، یکی از کشور هایجزیره ای و اروپایی است؛ که با جمعیتی حدود 535,064 در جنوب این قاره از جزیره های بسیار کوچکی که کنار دریای مدیترانه واقع شده تشکیل شده است. در ایرانیجو به معرفی مالت و آداب و رسوم، فرهنگ مردم و شرایط زندگی و نقشه آن می‌پردازیم.

مالت کجاست؟
مالت کجاست؟

مالت کجاست؟

Malta کشوری جزیره‌ ای در مرکز دریای مدیترانه است که از کوچک ترین و پر تراکم ترین کشور های جهان محسوب می شود. پایتخت آن نیز شهر والتا است. این کشور از سمت جنوبی با ایتالیا، از طرف شرقی تونس و از قسمت شمالی با لیبی همسایه و هم مرز است.

لوکیشن مالت روی نقشه گوگل 

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق مالت قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه کشور مالتا

کشور مالتا بسیار خاص و زیبا است که دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور مالتا
نقشه کشور مالتا

پرچم مالت

نماد و پرچم مالتا از 2 رنگ سفید و قرمز تشکیل شده است. در گوشه بالای سمت چپ پرچم، صلیب جورج قرار دارد. این صلیب در سال 1942 توسط جرج ششم پادشاه انگلستان به مالتا اهدا شد.

تاریخچه پرچم نیز به قرن 11 میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، راجر یکم پادشاه سیسیل مالتا را از مسلمانان گرفت و برای اینکه مسیحیان محلی از سایرین دین ها متفاوت تر و خاص تر شوند، پرچمی از 2 رنگ سفید و قرمز را به آنها داد.

این داستان، اما، بیشتر یک افسانه است اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رنگ‌های سفید و قرمز قبل از راجر نیز وجود داشته‌ اند. به عنوان مثال، در شهر قدیمی آثاری از کاشی‌هایی با این رنگ‌ها یافت شده است.

پرچم شوالیه‌ های این کشور نیز که یک صلیب سفید در زمینه قرمز است، می‌ تواند منبع رنگ‌ های پرچم باشد. این پرچم در قرن 13 میلادی توسط شوالیه‌های هاسپیتالر در به اهتزاز درآمد. 

پرچم مالت
پرچم مالت

هر کدام از این رنگ ها که در پرچم استفاده شده اند دارای معنی خاصی بوده و نماد و مفهومی دارند.

  1. رنگ سفید: نماد صلح و پاکی است.
  2. رنگ قرمز: نماد شجاعت و قهرمانی است.
مرتبط:   زوریخ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

جمعیت مالت

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در  سال 2023 حدود 535,064 در این جزیره ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. با وجود مساحت کم، تراکم جمعیت در آن حدود 1,400 نفر در هر کیلومتر مربع است. این رقم در مقایسه با میانگین تراکم جمعیت در جهان که حدود 50 نفر در هر کیلومتر مربع است، بسیار زیاد است.

پایتخت کشور مالت

شهر والتا، پایتخت کشور مالت است. این شهر در دریای مدیترانه واقع شده‌ است. والتا در سال 1566 توسط ژان پیر دال کارا، فرماندار مالتا به عنوان یک شهر جدید با هدف دفاع از جزیره در برابر حملات عثمانی‌ها ساخته شد.

والتا شهری تاریخی و زیبا است که آثار زیادی از قرن 16 در خود دارد. این شهر از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی برگزیده شده‌ است. از جمله جاذبه‌های گردشگری والتا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاخ بزرگ که محل محل اقامت پادشاه مالتا بوده است.
  • کلیسای جامع سنت جان که یکی از بزرگترین کلیساهای باروک در جهان است.
  • گالری ملی هنر که موزه‌ ای با مجموعه‌ ای از آثار هنری از قرن‌ های 16 تا 20 میلادی در آن است.
  • موزه تاریخ طبیعی که با مجموعه‌ ای از آثار طبیعی از جمله فسیل‌ها، سنگ‌های قیمتی و کانی‌ ها است.
پایتخت مالت
پایتخت مالت

والتا شهری زنده و پر جنب و جوش است که امکانات زیادی برای گردشگران ارائه می‌دهد. این شهر دارای رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و بارها متعددی است. همچنین، در این شهر می‌ توان به انواع فعالیت‌ های فرهنگی و تفریحی مانند کنسرت، نمایش، نمایشگاه و ورزش‌های آبی پرداخت.

آب و هوا

مالتا دارای آب و هوای مدیترانه‌ ای و به نسبت خوب است. این یعنی که هوای زمستان‌ های آن معتدل و مرطوب و هوای تابستان‌ های آن گرم و خشک است.

آب و هوای مدیترانه‌ ای و به نسبت خوب مالت
آب و هوای مدیترانه‌ ای و به نسبت خوب

در زمستان ها دمای هوا معمولا بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد بوده و میزان بارش باران بسیار زیاد است. اما در تابستان ها هوا گرم و بسیار خشک بوده و دمای هوا معمولا بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است. این کشور به دلیل آب و هوای معتدل و دلپذیر خود، یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری در جهان است.

 تقسیمات کشوری

مالت از 5 منطقه تشکیل شده است که هر منطقه خود از چندین بخش تشکیل شده است. این مناطق در سال 19930با 3 منطقه ایجاد شدند، اما در سال‌ های بعد تقسیمات کشوری تغییر کرد و این 3 منطقه به 5 منطقه افزایش یافتند.

مرتبط:   باتومی گرجستان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

هر یک از مناطق 5 گانه مالت دارای یک شورایی با 10 تا 14 عضو است که هر شورا دارای 1 رئیس و 1 نایب رئیس است.

منطقهمرکزبزرگ ترین شهرمساحتجمعیت (2013)
منطقه مرکزیسان گوانبیرکیرکارا۲۳٫۶ کیلومتر مربع۱۱۲٬۷۵۱ نفر
منطقه گوزوویکتوریاویکتوریا۶۸٫۷ کیلومتر مربع۳۷٬۲۸۸ نفر
منطقه شمالیسان پال ایلبهارسان پال ایلبهار۱۱۲٫۹ کیلومتر مربع۱۰۲٬۳۴۶ نفر
منطقه جنوب شرقیترزینزابار۳۶٫۲ کیلومتر مربع۹۹٬۰۹۶ نفر
منطقه جنوبیکورمیکورمی۷۸٫۹ کیلومتر مربع۹۴٬۵۲۶ نفر
مناطق مالت

شهر های مهم

کشور مالتا دارای شهر ها و مناطق بسیار زیبایی است که هر کدام از آنها نیز جاذبه های خاص و جذاب مربوط به خود را دارند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا برخی از مهم ترین شهر های آن آشنا شویم.

سلیما

شهر سلیما در ناحیه هاربر شمالی واقع در کشور مالت است. این شهر در سال 1530 میلادی توسط شوالیه‌ های هاسپیتالر تاسیس شد. سلیما به دلیل سواحل زیبا، زندگی شبانه پر جنب و جوش و جاذبه‌های تاریخی خود، یکی از محبوب‌ ترین مقاصد گردشگری در این منطقه است. این شهر دارای جمعیتی حدود 12 هزار نفر بوده و به دلیل سواحل زیبا، زندگی شبانه پر هیجان و جاذبه‌های تاریخی خود بسیار معروف شده است. برخی از ساحل های جذاب شهر عبارت اند از:

شهر سلیما در ناحیه هاربر شمالی کشور مالت
شهر سلیما در ناحیه هاربر شمالی
  • ساحل St George’s
  • ساحل Balluta
  • ساحل Gzira

بیرکیرکارا

شهر بیرکیرکارا بزرگترین شهر در جزیره مالتا است. این شهر در ناحیه هاربور شمالی واقع شده است و جمعیت آن حدود 27,000 نفر است. نام بیرکیرکارا به معنای “آب یخ” یا “آب جاری” است. این نام از دره های نزدیک به شهر گرفته شده است. بیرکیرکارا یک شهر مدرن با ترکیبی از معماری قدیمی و جدید است که میزبان بسیاری از شرکت های بزرگ و موسسات فرهنگی است.

شهر بیرکیرکارا بزرگترین شهر در جزیره مالتا
شهر بیرکیرکارا بزرگترین شهر در جزیره مالتا

دین کشور مالت

کاتولیک رومی دین رسمی کشور مالت است. حدود 95 درصد از جمعیت این کشور کاتولیک هستند. سایر ادیان در این منطقه وجود دارد که پروتستانتیسم، اسلام، ارتدکس شرقی و یهودیت نیز شامل آنها است. کاتولیک‌ های این جزیره به دین خود بسیار پایبند هستند و اغلب در مراسم مذهبی شرکت کرده و به کلیسا هم کمک مالی می‌ کنند.

آشنایی با مردم جزیره مالتا
آشنایی با مردم جزیره

جزیره مالتا دارای تاریخچه طولانی مذهبی است. در قرن 4 میلادی توسط امپراتوری روم فتح شد و مسیحیت به دین رسمی این کشور تبدیل شد. در قرن 13 نیز شوالیه‌ های هاسپیتالر از آن دفاع کردند و به گسترش مذهب کاتولیک در این کشور کمک کردند. البته در سال‌های اخیر، جمعیت مسلمانان در آن در حال افزایش است و این امر به دلیل مهاجرت مسلمانان از کشورهای دیگر به این جزیره است.

مرتبط:   بانکوک کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

زبان کشور مالت

مالتی زبان اصلی و رسمی مردم در این کشور است. زبان مالتی یک زبان سامی است که از خانواده زبان‌های آفریقایی-آسیایی و از شاخه زبان‌های سامی است، این زبان تنها زبان سامی است که در اتحادیه اروپا رسمیت دارد.

علاوه بر مالتی، زبان انگلیسی نیز در این جزیره به عنوان زبان دوم رایج است. انگلیسی در مدارس تدریس می‌ شود و در بسیاری از مشاغل و ادارات دولتی استفاده می‌ شود.

واحد پول مالت

یورو EUR واحد رسمی پول در کشور مالت است. پول یورو از سال 2008 واحد پول این کشور شد و تا قبل از آن، واحد پول لیره مالت (MTL) بود.

یورو EUR واحد رسمی پول در کشور مالت
یورو EUR واحد رسمی پول در کشور

اختلاف ساعت ایران با مالت

تفاوت ساعت ایران با مالت، 2 ساعت و 30 دقیقه است. به عبارت دیگر، ساعت در این کشور حدود 2 ساعت و نیم عقب‌ تر از ساعت در ایران است. به عنوان مثال، اگر ساعت در تهران 12:00  ظهر باشد، ساعت در والتا 9:30 صبح است. در طول تابستان، کشورهای اروپایی از ساعت تابستانی استفاده می‌کنند. در این مدت، اختلاف ساعت ایران با مالتا، 1 ساعت و 30 دقیقه است. به عنوان مثال، اگر ساعت در تهران 12:00 ظهر باشد، ساعت در والتا 10:30 صبح است.

کلام آخر

مالت در ۸۰ کیلومتری (۵۰ مایلی) جنوب ایتالیا، ۲۸۴ کیلومتری (۱۷۶ مایلی) شرق تونس و ۳۳۳ کیلومتری (۲۰۷ مایلی) شمال لیبی قرار دارد. کشور مالت با بیش از ۳۱۶ کیلومتر مربع (۱۲۲ مایل مربع) مساحت و با جمعیتی کمتر از ۴۵۰ هزار نفر، یکی از کوچک‌ترین و پرتراکم‌ترین کشورها از نظر جمعیتی در جهان است.

کشور مالت یکی از خاص ترین جزیره های اروپایی است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده و با لقب سرزمین عسل در سراسر دنیا شهر پیدا کرده است. این لقب به دلیل تولید عسل فراوان در آن است که در گذشته اطلاق شده است. در واقع، نام کشور نیز از کلمه یونانی Melitē به معنای عسل گرفته شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا