دور دنیا

اندونزی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

کشور اندونزی یکی از زیبا ترین و خاص ترین کشور های آسیایی است. این کشور با مساحتی حدود 1.904.569 کیلومتر مربع در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه است که بین اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور بزرگترین مجمع‌الجزایر جهان است. در ادامه تا پایان مقاله با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این کشور بپردازیم.

اندونزی کجاست؟ 

کشور Indonesia یکی از خاص ترین کشور های جهان است. این کشور دارای دو بخش غربی و شرقی می باشد. بخش غربی آن از جزایز متعددی تشکیل شده است که شامل قاره آسیا می شود. اما بخش شرقی آن جزایر متفاوتی وجود دارد که به قاره استرالیا نزدیک تر است.

آشنایی با کشور اندونزی
آشنایی با کشور اندونزی

Indonesia با کشورهای زیر مرز مشترک دارد:

 1. در شمال: مالزی و پاپوا گینه نو
 2. در شرق: استرالیا
 3. در جنوب: استرالیا و فیلیپین

لوکیشن اندونزی روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن این کشور قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن میتوانید جزییات کامل تری را مشاهده کنید.

پایتخت کشور اندونزی کجاست؟

شهر جاکارتا پایتخت این کشور جذاب است. جاکارتا بزرگ‌ترین شهر این کشور و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. این شهر در جزیره جاوا قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 9 میلیون نفر دارد. جاکارتا در سال 169 توسط هلندی‌ها تأسیس شد و در آن زمان با نام باتاویا شناخته می‌شد. 

این شهر در طول دوره استعمار هلندی، پایتخت هند شرقی هلند بود. پس از استقلال Indonesia در سال 1945جاکارتا به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد. جاکارتا یک شهر مدرن و پرجنب‌وجوش است که دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است. از جمله جاذبه‌های گردشگری جاکارتا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسجد بزرگ جاکارتا، بزرگ‌ترین مسجد
 • موزه ملی که تاریخ و فرهنگ این کشور را به نمایش می‌گذارد
 • برج مرداک، نماد ملی کشور
 • بازار سارینا، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سنتی 

این شهر همچنین یک مرکز مهم اقتصادی و تجاری است و در حالت کلی میزبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی است.

جاکارتا پایتخت اندونزی
جاکارتا پایتخت این کشور

نقشه کشور اندونزی

کشور اندونزی کشوری به نسبت وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید.

نقشه کشور اندونزی
نقشه کشور اندونزی

پرچم اندونزی

در این کشور پرچم از دو رنگ قرمز و سفید تشکیل شده است که به صورت عمودی قرار گرفته‌اند. رنگ قرمز در بالای پرچم قرار دارد و رنگ سفید در زیر آن قرار دارد. نسبت عرض به طول پرچم 2 به 3 است.

 • رنگ قرمز، نماد خونی است که مردم در راه استقلال خود ریخته‌اند. این رنگ، نشانگر شجاعت و فداکاری مردم این کشور برای رسیدن به آزادی است.
 • رنگ سفید، نماد پاکی و صلح است. این رنگ، نشانگر آرزوی مردم برای زندگی در جهانی صلح‌آمیز و بدون خشونت است.
مرتبط:   کشور کنیا کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت

این پرچم در 17 اوت 1945 همزمان با اعلام استقلال این کشور، به تصویب رسید. این پرچم، نمادی از وحدت و همبستگی مردم کشور است و یادآور فداکاری‌های آنان در راه استقلال کشورشان است.

پرچم کشور اندونزی
پرچم کشور اندونزی

جمعیت اندونزی

همانطور که گفتیم این کشور یکی از بزرگ ترین کشور های جهان و قاره آسیا است. طبق آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 277.5 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. با توجه به این مقدار جمعیت اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت جهان است. 

پیش‌بینی‌های انجام شده در رابطه با این کشور، نشان می دهد که جمعیت آن تا سال 2050 به 327.1 میلیون نفر و تا سال 2070 به 385.4 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

آب و هوا

اندونزی کشوری استوایی است که در منطقه‌ای با آب و هوای گرم و مرطوب قرار دارد. دمای هوا در طول سال در اکثر نقاط کشور بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد است. بارندگی در آن به طور کلی زیاد است و میانگین بارندگی سالانه در این کشور حدود 2500 میلی‌متر است.

Indonesia دارای دو فصل اصلی می باشد و مانند کشور ما چهار فصل را تجربه نمی کند. فصل خشک از ماه اردیبهشت تا مهر ادامه دارد و فصل مرطوب از ماه آبان تا فروردین ادامه دارد. در فصل خشک، هوا نسبتاً خشک است و بارش باران کم است. در فصل مرطوب، هوا گرم و مرطوب است و بارش باران زیاد است.

آب و هوای این کشور به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و نزدیکی به اقیانوس بستگی دارد. در مناطقی که در نزدیکی خط استوا قرار دارند، آب و هوای گرم و مرطوب به طور مداوم وجود دارد. 

در برخی از مناطق که در ارتفاعات بالاتر قرار دارند، آب و هوا خنک‌تر و خشک‌تر است. مناطقی که در نزدیکی اقیانوس قرار دارند، آب و هوا تحت تاثیر رطوبت اقیانوس قرار دارد و بارش باران بیشتر است.

آب و هوای گرم و مرطوب کشور تاثیر زیادی بر زندگی مردم دارد. این آب و هوا باعث رشد گیاهان و درختان در آن شده است و همچنین باعث شده است که این کشور به یکی از مقاصد مهم گردشگری در جهان تبدیل شود.

آب و هوا کشور اندونزی
آب و هوا کشور

تاریخچه

قبل از استعمار هلند، این کشور توسط پادشاهی‌ها و ایالت‌های مختلف اداره می‌شد. این پادشاهی‌ها و ایالت‌ها اغلب با یکدیگر در جنگ بودند. در قرن 17 هلندی‌ها به این کشور آمدند و و شروع به استعمار آن کردند. هلندی‌ها کشور را مستعمره خود کردند و آن را «هند شرقی هلند» نامیدند.

مرتبط:   کشور تایلند کجاست؟ نقشه+ پایتخت، واحد پول و جمعیت Thailand

هلندی‌ها در اینجا تجارت ادویه را آغاز کردند و این کشور را به یکی از منابع مهم ادویه در جهان تبدیل کردند. آنها در کشور سرمایه‌گذاری های بسیاری کردند و این کشور را به یک مستعمره صنعتی تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم، این کشور بعد از هند توسط ژاپن اشغال شد. 

اما در نهایت، پس از یک جنگ طولانی، هلندی‌ها در سال 1949 استقلال این کشور را پذیرفتند و به کشور خودشان بازگشتند.

در سال 1969 سازمان ملل بخش غربی گینه نو را به عنوان بخشی از این کشور را به رسمیت شناخت. این امر باعث شد آن که به شکل کنونی خود درآید.

شهر های اندونزی

کشور اندونزی از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور های آسیایی استو این کشور دارای شهر ها، استان ها و جزایر بسیار زیادی می باشد. در این کشور حدود 17.508 جزیره بسیار زیبا وجود دارد که از بین آنها حدود 6 هزار تا قابل سکونت می باشند.

معرفی زیبایی های اندونزی
معرفی زیبایی های اندونزی

در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از مهم ترین شهر های آن می پردازیم.

 • باکیتینگی: باکیتینگی یکی از شهرهای مهم است که در استان جاوای مرکزی قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن دو کوه آتشفشانی فعال، دره‌های زیبا و کوچه‌های سنگی با مغازه‌های رنگارنگ و غذاهای خوشمزه شناخته می‌شود.
 • یوگیاکارتا: یوگیاکارتا یکی از زیباترین شهرها است که در استان جاوای مرکزی قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن آثار تاریخی و فرهنگی متعدد، از جمله معابد و کاخ‌های باستانی، به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.
 •  بوگور: بوگور یکی از شهرهای زیبا و سرسبز است که در استان جاوه غربی قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن باغ‌های گیاه‌شناسی، مزارع چای و کوه‌های پونکاک، به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب در کشور  شناخته می‌شود.
 • باندونگ: باندونگ یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت است که در استان جاوه غربی قرار دارد. این شهر به دلیل داشتن آب و هوای معتدل، طبیعت زیبا و مراکز فرهنگی و هنری متعدد، به عنوان یکی از شهرهای جذاب در جهان شناخته می‌شود.
یوگیاکارتا شهری در اندونزی
یوگیاکارتا شهری در اندونزی

دین اندونزی

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در این کشور، حدود 87.2 درصد از مردم مسلمان هستند. این کشور بعد از پاکستان، دومین کشور مسلمان جهان محسوب می‌شود.

مرتبط:   باتومی گرجستان کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

بقیه جمعیت را پیروان ادیان دیگر تشکیل می‌دهند. حدود 9.2 درصد از مردم این کشور مسیحی هستند که بیشتر آنها پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها هستند. حدود 1.6 درصد از مردم اندونزی هندو هستند و حدود 0.7 درصد از آنها بودایی هستند.

در کل دین نقش مهمی در زندگی مردم این کشور دارد. اسلام دین رسمی و اصلی کشور است و دولت این کشور از دین اسلام حمایت می‌کند. با این حال، آزادی مذهب در کشور تضمین شده است و مردم این کشور آزادند که دین خود را انتخاب کنند.

در حالت کلی این کشور جوان است و جمعیت آن به سرعت در حال رشد است. این رشد جمعیت باعث شده است که تنوع مذهبی در آن افزایش یابد.

آشنایی با مردم اندونزی
آشنایی با مردم Indonesia

زبان 

در این کشور جمعیت بسیار زیادی زندگی می کنند که عده ی زیادی از آنها از کشور های دیگر به آن مهاجرت کرده اند. به همین دلیل در آن تنوع زبانی بسیار زیادی در آن وجود دارد.

حدود 70 درصد از مردم کشور زبان اندونزیایی را به عنوان زبان اول خود صحبت می‌کنند. زبان اندونزیایی یک زبان ملی است که بر اساس زبان مالایی استاندارد است. این زبان در مدارس و دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود و در رسانه‌های جمعی این کشور نیز استفاده می‌شود.

باقی جمعیت کشور به زبان‌های محلی مختلف صحبت می‌کنند. این زبان‌ها به گروه‌های زبانی مختلفی از جمله زبان‌های آسترونزیایی، زبان‌های هندوآریایی و زبان‌های غیر آسترونزیایی تقسیم می‌شوند.

واحد پول

در کشور اندونزی واحد پول، روپیه (rupiah) است. کد ارزی روپیه IDR است. روپیه در سال 1945 پس از استقلال این کشور از هلند، معرفی شد. قبل از آن، واحد پول این کشور فلورین هلندی (Dutch guilder) بود.

واحد پول اندونزی
واحد پول اندونزی

اختلاف ساعت ایران با اندونزی

در هر نقطه از کشور یک ساعتی حاکم است. در جدول زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

شهرمنطقه زمانیاختلاف ساعت با ایران
جاکارتاUTC+7۴ ساعت و نیم
بالیUTC+8۵ ساعت
بوروبودورUTC+7۴ ساعت و نیم
یوگیاکارتاUTC+7۴ ساعت و نیم
سوماتراUTC+7۴ ساعت و نیم
جاواUTC+7۴ ساعت و نیم
لومبوکUTC+8۵ ساعت
جدول اختلاف زمانی شهر ها اندونزی با کشور ایران

کلام آخر

اندونزی یک کشور بسیار وسیع، پرجمعیت و زیبا در قاره آسیا است. این کشور دارای جزایر بسیار خاص و خارق العاده می باشد. سالانه بسیاری از گردشگران از سراسر دمیا برای بازدید از جاذبه های طبیعی، به این کشور سفر می کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا