دور دنیا

کشور لیتوانی کجاست؟ مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت و نقشه

در شمال شرقی قاره اروپا کشور زیبای لیتوانی قرار گرفته است. این کشور با مساحتی حدود 65.200 کیلومتر مربع دارای طبیعتی بسیار دیدنی و بکر است. در واقع این کشور جز منطقه شنگن و اتحادیه یورو است، در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی کامل این کشور بپردازیم.

لیتوانی کجاست؟
لیتوانی کجاست؟

لیتوانی کجاست؟

Lithuania یکی از کشورهای بسیار کوچک اروپایی است که طبیعتی بکر و جنگل های بسیار زیبایی دارد. این کشور از سمت شمالی با لتونی، از طرف شرقی و جنوب شرقی با کشور بلاروس، از بخش جنوبی با کشور لهستان و از طرف جنوب غربی با کشور روسیه همسایه است. در واقع این منطقه در غرب این کشور و در کنار دریای بالتیک قرار دارد.

لوکیشن لیتوانی بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق لیتوانی قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

نقشه لیتوانی در اروپا

کشور لیتوانی کشوری بسیار خاص و وسیع است. این کشور دارای شهرها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنید. 

نقشه لیتوانی در اروپا
نقشه لیتوانی در اروپا

پرچم لیتوانی

نماد و پرچم اصلی این کشور، یک پرچم 3 رنگ است که از بالا به پایین به رنگ های زرد، سبز و قرمز است. این پرچم دارای نسبت عرض به طول 3:5 است. هر کدام از رنگ های این پرچم دارای یک نماد و مفهوم خاصی است.

 1. رنگ زرد: نماد طلا، خورشید، و روحیه مردم است.
 2. رنگ سبز: نماد طبیعت و امید است.
 3. رنگ قرمز: نماد خون شهدای کشور است.
پرچم لیتوانی
پرچم لیتوانی

پرچم این کشور برای اولین بار در سال 1918 به عنوان پرچم ملی پذیرفته شد. پس از اشغال توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1940، پرچم ممنوع شد. اما پس از استقلال مجدد در سال 1990، این پرچم به عنوان پرچم ملی دوباره به رسمیت شناخته شد.

جمعیت لیتوانی

براساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 2,718,352 نفر جمعیت در این منطقه ساکن بوده و در آن زندگی می کنند. این میزان جمعیت نسبت به سال های گذشته حدود 0.2 درصد کاهش یافته است و همین مرود نشان دهنده رشد منفی جمعیت در این کشور است. این کشور با جمعیت بسیار کم خود در رتبه 92 امین کشور پرجمعیت جهان قرار گرفته است.

مرتبط:   زوریخ کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

پایتخت لیتوانی

ویلنیوس، پایتخت کشور لیتوانی، شهری تاریخی و زیبا است که از قرن‌ها پیش، یکی از مهم‌ ترین مراکز فرهنگی و تجاری این کشور بوده است. این شهر، با جمعیتی بیش از 540 هزار نفر، پرجمعیت‌ ترین شهر این کشور نیز محسوب می‌ شود.

ویلنیوس، پایتخت کشور لیتوانی
ویلنیوس، پایتخت کشور لیتوانی

ویلنیوس، شهری چند زبانه است و در آن، علاوه بر زبان لیتوانیایی، زبان‌های دیگری مانند لهستانی، روسی و ییدیش نیز رواج دارد. این شهر، میزبان برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ ها از جمله دانشگاه ویلنیوس است که در سال 1579 تاسیس شده است. علاوه بر تاریخ و فرهنگ غنی، این شهر، از نظر اقتصادی نیز اهمیت قابل توجهی دارد. این شهر، یکی از مراکز مهم صادراتی است و در زمینه تولیدات معدنی و تجهیزات الکترونیکی، نقش مهمی ایفا می‌کند.

تاریخچه

قدمت این کشور بسیار جذاب به هزاران سال پیش بازمی گردد. اولین مردمانی که در این منطقه ساکن شدند، قبایل بالتیکی بودند. این قبایل در قرن 13 میلادی با یکدیگر متحد شدند و دوک‌ نشین بزرگ را تشکیل دادند.

دوک‌ نشین بزرگ در قرن 14 میلادی به یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا تبدیل شد و سرزمین‌های زیادی را در اروپای شرقی و مرکزی تسخیر کرد و به بزرگترین کشور اروپای شرقی تبدیل شد.

در قرن 16 میلادی، دوک‌ نشین بزرگ لیتوانی با پادشاهی لهستان متحد شد و پادشاهی مشترک را تشکیل دادند، این پادشاهی تا قرن 18 میلادی به حیات خود ادامه داد. در قرن 18 میلادی، پادشاهی مشترک توسط روسیه، پروس و اتریش تقسیم شد و این کشور به بخشی از امپراتوری روسیه تبدیل شد.

تاریخچه لیتوانی
تاریخچه لیتوانی

اما بعد از آن این کشور در سال 1918 استقلال خود را از روسیه اعلام کرد. اما این استقلال در سال 1940 توسط اتحاد جماهیر شوروی به پایان رسید و این منطقه تا سال 1990 تحت سلطه اتحاد جماهیر شوروی باقی ماند.

سرانجام در سال 1990 این کشور کوچک استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد و این استقلال در سال 1991 توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته شد.

لیتوانی امروزه نیز یک کشور دموکراتیک و عضو اتحادیه اروپا و ناتو است.

آب و هوا

کشور لیتوانی در شمال شرق اروپا واقع شده است که توسط دریای بالتیک احاطه شده است. از همین رو دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است به طوری که میانگین دمای هوا در آن در طول سال بین 0 تا 18 درجه سانتیگراد است. بازندکگی نیز در تمامی فصول سال در این کشور رخ میدهد به طوری که میانگین میزان بارش در این کشور حدود 600 میلی متر در سال است. 

آب و هوای معتدل و مرطوب لیتوانی
آب و هوای معتدل و مرطوب
 1. فصل بهار: در فصل بهار این کشور هوا کم کم گرم می شود و دمای هوا به تدریج افزایش می یابدو دمای هوا در این فصل بین 5 تا 15 درجه سانتیگراد است. 
 2. فصل تابستان: فصل تابستان در این کشور از ماه خرداد تا ماه مرداد ادامه دارد. این فصل، گرمترین فصل سال در این کشور است که میانگین دمای هوا در آن بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است.
 3. فصل پاییز: فصل پاییز از ماه شهریور تا ماه آبان ادامه دارد. در این فصل، هوا کم کم سرد می شود و دمای هوا به تدریج کاهش می یابد به طوری که میانگین دمای هوا در آن بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است. 
 4. فصل زمستان: فصل زمستان سردترین فصل سال در لیتوانی است. میانگین دمای هوا در این فصل بین 0 تا 5 درجه سانتیگراد است.
مرتبط:   آلبانی کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت

شهر های مهم

کشور لیتوانی به 10 استان تقسیم شده است که هر کدام از این استان ها نیز به 60 شهرستان تقسیم شده اند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی برخی از شهر های مهم این کشور بپردازیم.

 1. ویلنیوس
 2. کاوناس
 3. کلایپدا
 4. پانه‌ وژیس
 5. کداینیای
 6. تلشیای
 7. ویساگیناس
 8. اوتنا
 9. شولی
 10. تاوراگه
 11. اوکمرگه
 12. آلیتوس
 13. پلونگه
 14. ماژیکیای
 15. کرتینگا
 16. ماریامپوله
 17. شیلوته
 18. یانووا
 19. رادویلیشکیس
 20. اوتنا

کونَاس

شهر کونَاس Kaunas دومین شهر بزرگ کشور لیتوانی است. این شهر با جمعیتی حدود 320 هزار نفر یک مرکز صنعتی و تجاری مهم در این کشور است. این شهر همچنین دارای یک دانشگاه بزرگ و یک موزه هنری است که دیدن آنها را به همه گردشگران توصیه می کنم.

شهر کونَاس Kaunas دومین شهر بزرگ کشور لیتوانی
شهر کونَاس Kaunas دومین شهر بزرگ کشور

کلایپدا 

شهر کلایپدا Klaipėda سومین شهر بزرگ در این کشور است. این شهر با جمعیتی حدود 210 هزار نفر یک بندر مهم در این منطقه است. این شهر همچنین دارای یک دانشگاه بزرگ و یک موزه تاریخ است.

دین مردم لیتوانی

اکثریت مردم لیتوانی مسیحی هستند و دین اصلی در این کشور مسیحیت می باشد. حدود 79 درصد مردم این منطقه مسیحی کاتولیک بوده، 16 درصد آنها پروتستان و حدود 3 درصد نیز پرو ادیان دیگر می باشند. ادیان دیگر در این کشور شامل ارتدکس، یهودی و مسلمان است. ارتدکس‌ها در لیتوانی عمدتاً از اقوام روس و بلاروس هستند و یهودیان در این کشور عمدتا از اجداد یهودی‌هایی هستند که در قرن 13 میلادی به این کشور مهاجرت کردند. مسلمانان در این منطقه نیز عمدتاً از اقوام ترک و قزاق هستند.

آشنایی با مردم لیتوانی
آشنایی با مردم لیتوانی

زبان لیتوانی

زبان لیتوانیایی یکی از زبان‌های هندواروپایی و از شاخه بالتیک است که در این کشور استفاده می شود. این زبان در لیتوانی، لتونی، استونی، لهستان، کانادا و ایالات متحده نیز صحبت می شود.

مرتبط:   افغانستان کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم، نقشه و جمعیت

زبان لیتوانیایی با الفبای لاتین نوشته می شود و 32 حرف دارد، همچنین بسیار به زبان لتونیایی نزدیک است، اما این دو زبان متقابلا قابل درک نیستند.

این زبان دارای یک ساختار پیچیده است و دارای سیستم های گرامر و صرف پیچیده ای می باشد، همچنین دارای یک سیستم آوایی غنی است که شامل تعداد زیادی مصوت و صامت است. این زبان همچنین در برخی از مدارس و دانشگاه های اروپا و آمریکا تدریس می شود.

واحد پول لیتوانی

واحد پول در این کشور، یورو است. یورو از سال 2015 میلادی، جایگزین لیتاس، واحد پول قبلی شد. یورو از سال 1999 میلادی، واحد پول رسمی 19 کشور عضو اتحادیه اروپا است. این واحد پول همچنین در برخی از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا نیز پذیرفته شده است که هر 1 از آن به 100 سنت تقسیم می شود.

واحد پول لیتوانی
واحد پول

اختلاف ساعت ایران با لیتوانی

تفاوت ساعت بین کشور لیتوانی و کشور ایران 1 ساعت و 30 دقیقه است. یعنی، ساعت در این کشور حدود 1 ساعت و نیم از ایران عقب تر است.

کلام آخر

کشور لیتوانی یکی از کوچکترین و زیباترین کشور های اروپایی است. این کشور دارای شهر های بسیار زیبا با جاذبه های متنوع است. جاذبه ها و مکان های طبیعی و تاریخی زیادی در این کشور واقع شده است که گردشگران و توریست های بسیار زیادی برای بازدید و دیدن آنها به این کشور سفر میکنند.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا