دور دنیا

فیلیپین کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

کشور فیلیپین یکی از زیباترین کشورهای آسیایی است. این کشور با مساحتی حدود 342.353 کیلومتر در غرب اقیانوس آب و در بین دریای چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام قرار گرفته است. در واقع این کشور رتبه پنجم در جهان را به دلیل داشتن نوار ساحلی طولانی کسب کرده است. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا به معرفی این کشور بپردازیم.

فیلیپین کجاست؟

Philippines کشوری با سواحل بسیار زیبا و دیدنی است که در قاره اسیا واقع شده است. این کشور ا بیش از 7 هزار جزیره را درون خودش جای داده است. سواحل آن از جمله زیباترین سواحل جهان هستند و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا را به سوی خود جذب می‌کنند.

فیلیپین کجاست؟
فیلیپین کجاست؟

این کشور در حال توسعه است و اقتصاد آن بر پایه کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی استوار است.

لوکیشن فیلیپین روی نقشه گوگل

در نقشه زیر لوکیشن فیلیپین قابل مشاهده است که با کلیک روی آن میتوانید آن را واضح تر و دقیق تر مشاهده کنید.

موقعیت جغرافیایی

 • این کشور از شمال شرقی با ژاپن
 • از جنوب غربی با اندونزی
 • از غرب با دریای چین جنوبی و ویتنام
 • و از شمال با تایوان

همسایه است.

نقشه فیلیپین

در تصویر زیر می توانید محل قرار گیری و موقعیت جغرافیایی این کشور و تمامی شهر ها و مناطق آن را مشاهده کنید.

نقشه فیلیپین
نقشه فیلیپین

پرچم فیلیپین

نماد و پرچم این کشور یک پرچم 3 رنگ عمودی است. که از بالا به پایین به رنگ‌های آبی، سفید و قرمز تقسیم شده است. در قسمت سفید پرچم، یک خورشید طلایی با 8 پرتو قرار دارد که نماد 8 جزیره اصلی است. این پرچم برای اولین بار در 12 ژوئن 1898 در جریان جنگ فیلیپین آمریکا، به اهتزاز درآمد.

پرچم فیلیپین
پرچم فیلیپین
 1. رنگ آبی نماد صلح و ایمان است.
 2. رنگ سفید نماد پاکی و پاکدامنی است.
 3. رنگ قرمز نماد خونی است که برای استقلال خود ریخته‌ اند.
 4. خورشید طلایی نیز دارای نمادی است. هر یک از 8 پرتو خورشید نماد یکی از 8 جزیره اصلی است. 
 5. خورشید نماد امید و آینده روشن برای کشور است.

جمعیت فیلیپین

بر اساس آخرین سرشماری 2023 حدود 100.981.437 نفر ساکن بوده و زندگی میکنند. این کشور سیزدهمین کشور پرجمعیت جهان است. رشد جمعیت این کشور در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است و نرخ رشد آن حدود 3.5 درصد بود که در سال 2023 به 1.2 درصد کاهش یافته است.

مرتبط:   ویتنام کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا، پرچم و جمعیت کشور

پایتخت فیلیپین

مانیل پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است. مانیل در ساحل شرقی خلیج مانیل و در لبه غربی لوزون واقع شده است و ک شهر پرجمعیت و پر جنب و جوش می باشد. این شهر دارای جاذبه‌ های گردشگری متعددی است، از جمله کاخ مالاکانانگ، کلیسای جامع مانیل، و موزه ملی است.

مانیل پایتخت و بزرگترین شهر فیلیپین
مانیل پایتخت و بزرگترین شهر

مانیل همچنین یک مرکز مهم اقتصادی و تجاری است و میزبان دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ های بین‌المللی است. این شهر اولین بار توسط اسپانیایی‌ها در قرن 16 تاسیس شد.

تاریخچه

قدمت این کشور به هزاران سال پیش باز می گردد. در سال‌ های پیش از میلاد این کشور یکی از مراکز مهم بازرگانی در منطقه بود و با سایر نقاط جهان ارتباط داشت. در سال 1521 میلادی، فردیناند ماژلان، کاشف اسپانیایی، به همراه گروهی از اروپاییان به فیلیپین رسید، در واقع این گروه اولین اروپاییانی بودند که به این کشور پا گذاشتند. اسپانیایی‌ها در سال 1565 میلادی به کشور حمله کردند و این منطقه را مستعمره خود کردند.

استعمار اسپانیا در این شهر بیش از 300 سال طول کشید و در این مدت، آنها فرهنگ و مذهب خود را بر مردم تحمیل کردند. در قرن 19 میلادی، جنبش‌های استقلال‌ طلبی شکل گرفت و این جنبش‌ها سرانجام در سال 1898 میلادی به پیروزی رسیدند و از اسپانیا جدا شدند.

یادمان انقلاب ۱۸۹۶ در دانشگاهی دیلیمان فیلیپین
یادمان انقلاب ۱۸۹۶ در دانشگاهی دیلیمان

با این وجود، این استقلال دوام چندانی نداشت و در سال 1899 میلادی، ایالات متحده آمریکا حمله کرد و این کشور را مستعمره خود کرد. بعد از آن در طول جنگ جهانی دوم این کشور به اشغال ژاپن درآمد. ژاپنی‌ها در این مدت بسیاری از مردم را کشتند و به زیر ساخت‌های این کشور آسیب زیادی وارد کردند.

اما سرانجام پس از جنگ جهانی دوم به استقلال خود باز گشت و امروزه نیز این کشور اکنون یک جمهوری دموکراتیک است. تاریخ نشان می‌دهد که این کشور از فرهنگ‌های مختلف تاثیر پذیرفته است. فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ آسیایی، کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌ داری آمریکایی است.

مرتبط:   0041 کد کجاست؟ پیش شماره 41 کدام کشور است؟ کد سوئیس

شهر های مهم

این کشور زیبا دارای 122 شهر زیبا و  بیش از 7600 جزیره است به عنوان مراکز اقتصادی، فرهنگی و آموزشی عمل می کنند. در ادامه با ایرانیجو همراه شوید تا برخی از آنها آشنا شویم.

 • داوائو: دومین شهر بزرگ در این کشور بعد پایتخت داوائو است. داوائو مرکز تجاری و صنعتی مهمی است و به عنوان پایتخت غذای دریایی نیز شناخته می شود. این شهر همچنین به عنوان شهر خوشبختی شناخته می شود و خانه Rodrigo Duterte، رئیس جمهور سابق آن است. 
 • کالوکان: سومین شهر بزرگ کالوکان است. کالوکان یک مرکز حمل و نقل مهم است و همچنین به عنوان پایتخت نساجی شناخته می شود. این شهر همچنین دارای دانشگاه های زیادی است که بزرگترین دانشگاه دولتی می باشد.

در جدول زیر میتوانید لیست شهر هارا همراه با جمعیت آنها مشاهده کنید.

رتبهنام شهراستانجمعیت
1مانیلمانیل12,872,545
2کوئزونمانیل2,660,704
3سبوسبو1,006,050
4باگاندیرباگاندیر618,039
5کاگایان د اوروکاگایان د اورو549,198
6پاسیگمانیل538,982
7لامیتلاگونا519,147
8زابونتگانزابونتگان490,259
9کلانمانیل473,770
10ایلوکوس سورایلوکوس سور467,159
11مکاتیمانیل458,674
12زامبوانگا دل نورتهزامبوانگا دل نورته448,536
13کوردوباکوردوبا447,215
14ایلوکوس نورتهایلوکوس نورته441,483
15زامبوانگا del Surزامبوانگا دل سور439,937
شهر های مهم فیلیپین
سومین شهر بزرگ فیلیپین کالوکان
سومین شهر بزرگ فیلیپین کالوکان

آب و هوا

به طور کلی آب و هوای این کشور گرمسیر و استوایی است. در قاره آب و هوا آسیا و در نزدیکی خط استوا معمولا گرمسیر و رطوبتی می باشد که این کشور نیز همین گونه می باشد. در طول سال با طوفان‌ ها و باران‌های موسمی فراوانی در این منطقه اتفاق می افتند، همین باران‌ های سیل‌آسا باعث شده است که 70 درصد از این جزایر را جنگل‌های سرسبز استوایی فرا بگیرد.

 دمای هوا نیز در بین 20 تا 40 درجه سانتیگراد متغیر است و رطوبت آن بسیار بالا می باشد. رطوبت هوا در این منطقه می‌تواند از 36 درصد تا 90 درصد نیز حتی برسد.

آب و هوای فیلیپین
آب و هوا

نکته بسیار جالبی که در این کشور اتفاق می افتد و برای مردمان آن بسیار عادی است، زلزله می باشد. وقوع زمین‌ لرزه پدیده‌ در این کشور بسیار نرمال است.

مرتبط:   سوئیس کجاست؟ بررسی نقشه، مساحت، آب و هوا و جمعیت

مذهب فیلیپین

این کشور دارای یک دین رسمی و واحد نمی باشد اما مسیحیت و اسلام به عنوان دو دین غالب تعریف می شود.

مسیحیت دین اکثریت مردمان این کشور است و حدود 81 درصد مردم معتقد به مذهب کاتولیک و 9 درصد آنها معتقد به مذهب پروتستان می باشند. کاتولیک های کشور تحت تاثیر فرهنگ اسپانیایی هستند که در طول دوره استعمار به کشور معرفی شد و پروتستان ها تحت تاثیر آمریکایی ها واروپایی ها که در قرن 19 و 20 توسط مبلغان به آنها معرفی شد.

آشنایی با مردم فیلیپین
آشنایی با مردم

اسلام نیز دومین دین بزرگ در این کشور است. حدود 10٪ از مردم مسلمان هستند که اکثرا در جزیره میندانائو در جنوب کشور ساکن هستند. اسلام نیز در قرن دهم میلادی توسط بازرگانان مسلمان به مردمان این کشور معرفی شد.

زبان مردم فیلیپین

این کشور دارای 175 زبان رسمی است، اما زبان تاگالوگ که در جزیره لوزون صحبت می شود، زبان ملی آن است. تاگالوگ با الفبای لاتین نوشته می شود و دارای لهجه های مختلفی است. زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم در آن رایج است و در مدارس و ادارات دولتی تدریس می شود.

واحد پول فیلیپین

در این کشور واحد اصلی پول پزو (PHP) است. هر پزوی به 100 سنت تقسیم می شود. اسکناس های پزوی در مقادیر 20، 50، 100، 200، 500 و 1000 پزوه صادر می شود. سکه های پزو نیز در مقادیر 1، 5، 10، 25 و 50 سنت و 1 پزوه صادر می شود. 

واحد پول فیلیپین
واحد پول این کشور

اختلاف ساعت فیلیپین با ایران

تفاوت ساعت بین کشور ایران با کشور فیلیپین حدود 4:30 است. یعنی ساعت ایران حدود 4 ساعت و نیم از این کشور عقب تر می باشد. به عنوان مثال، اگر در تهران ساعت 12 ظهر باشد، در مانیل ساعت 16:30 خواهد بود.

نکته جذابی که وجود دارد این است که در تمامی طول سال این اختلاف ساعت ثابت است، زیرا این کشور از ساعت تابستانی استفاده نمی کند.

کلام آخر

فیلیپین یکی از زیباترین کشور های آسیایی است که با طبیعت بکر و خاص خود همه ی مردم را شگفت زده می کند. سواحل حیرت انگیز و طبیعت بکر آن بسیاری از مردم را از سراسر دنیا به سوی خود می کشاند. اگر به این کشور سفر کردید، حتما از تمام جاذبه های آن بازدید کرده و اطلاعات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا