دور دنیا

نروژ کجاست؟ بررسی مساحت، آب و هوا،نقشه، پرچم و جمعیت Norway

کشور نروژ یکی از کشور های اروپایی است که در شمال این قاره و شبه‌ جزیره اسکاندیناوی است. این کشور با مساحتی حدود 385.178 کیلومتر مربع، از سوی سازمان ملل، در کشورهای با بالاترین استانداردهای زندگی در دنیا شناخته می‌ شود. در واقع طبیعت بکر و زیبای این کشور نگاه همه ی افراد را به خود جذب می کند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی کامل آن می پردازیم.

نروژ کجاست؟

Norway دارای کوه‌های بلند، جنگل‌های سرسبز، fjords (خلیج‌های عمیق و باریک) و سواحل شنی زیبا است. همچنین دارای منابع طبیعی غنی از جمله نفت، گاز طبیعی و ماهی است. این منطقه بسیار امن، آرام و زیبا بوده و دارای طولانی ترین خط ساحلی جهان که حدود 25000 کیلومتر است.

نروژ کجاست؟
نروژ کجاست؟

این خط ساحلی شامل سرزمین اصلی، جزایر و آبدره ها می شود، آبدره ها، ورودی های باریک و عمیق دریا بین صخره های مرتفع هستند که در اثر فرسایش یخچالی ایجاد شده اند. آبدره های نروژ از جمله زیباترین جاذبه های طبیعی این کشور هستند.

لوکیشن نروژ بر روی نقشه گوگل

در تصویر زیر لوکیشن واضح و دقیق دانمارک قابل مشاهده است، با کلیک روی تصویر می توانید آن را بررسی و مشاهده کنید.

لوکیشن نروژ بر روی نقشه گوگل
لوکیشن نروژ بر روی نقشه گوگل

نقشه نروژ و همسایگان

کشور نروژ کشوری وسیع می باشد که دارای شهر ها و استان های زیادی است، در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق آن ها را مشاهده کنی

نقشه نروژ و همسایگان
نقشه نروژ و همسایگان

پرچم نروژ

نماد و پرچم این کشور به رنگ‌های آبی، سفید و قرمز، یکی از زیباترین پرچم‌های جهان محسوب می‌شود. این پرچم از یک صلیب آبی رنگ تشکیل شده است که در مرکز آن قرار دارد و دو رنگ سفید و قرمز آن را احاطه کرده‌ اند.

برای اولین بار در سال 1280 میلادی این پرچم مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان از آن عنوان پرچم پادشاه استفاده می‌شد. اما در سال 1821، به عنوان پرچم رسمی کشور به رسمیت شناخته شد.

پرچم نروژ
پرچم نروژ
 • رنگ آبی: نماد دریا و آسمان است.
 • رنگ سفید: نماد برف و یخ‌های قطبی است.
 • رنگ قرمز: نماد خون و فداکاری مردم است.

جمعیت نروژ

بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال 2023 حدود 5 میلیون و 488 هزار و 984 نفر جمعیت در این کشور ساکن بوده و در آن زندگی می کنند.

 این مقدار جمعیت در فصول گرم سال بیشتر نیز می شوند، زیرا گردشگران زیادی برای بازدید از مکان ها جذاب آن به این کشور سفر می کنند. این مقدار جمعیت به طور عمده در مناطق ساحلی متمرکز شده اند.

پایتخت نروژ کجاست؟

اسلو یکی از زیبا ترین شهر های این کشور است که پایتخت آن نیز محسوب می شود. این شهر در جنوب شرقی کشور، در سواحل خلیج اسلو واقع شده است. اسلو، بزرگترین شهر نروژ و مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور است.

اسلو پایتخت کشور نروژ
اسلو پایتخت کشور

این شهر در قرن 11 میلادی، به عنوان یک روستای ماهیگیری تأسیس شد و در قرن 13 میلادی، به پایتخت تبدیل شد. اسلو در قرن 17 توسط سوئد تصرف شد اما در قرن 19 این شهر دوباره به کشور بازگردانده شد. شهر اسلو در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است.

تقسیمات کشوری

کشور نروژ یکی از کشور های بزرگ اروپایی است که دارای 11 استان به نام های زیر می باشد.

 1. ویکن
 2. اینلاندت
 3. وستفولد اوگ تلمارک
 4. اگدر
 5. روگالاند
 6. وستلند
 7. موره او رومسدال
 8. تروندلاگ
 9. نوردلاند
 10. ترومس اوگ فینمارک
 11. اسلو
نوردلاند یکی از استان های نروژ
نوردلاند

شهر های مهم

این شهر علاوه بر اینم استان ها شهر های بسیار زیبا و خاصی دارد که هر یک از آنها دارای یک نوع جاذبه ی منحصر به فرد به خودشان می باشند. در ادامه با ایرانیجو به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

ساندنس پنجمین شهر بزرگ در نروژ
ساندنس پنجمین شهر بزرگ در نروژ
 • برگن: دومین شهر بزرگ این کشور، برگن است. این شهر در سواحل غربی کشور واقع شده و معماری قرون وسطایی، آبدره ها و زندگی شبانه پر جنب و جوش خود شناخته شده است. 
 • تروندهایم: سومین شهر بزرگ این کشور در سواحل شمالی تروندهایم است. این شهر به دلیل دانشگاه، موزه ها و فعالیت های فرهنگی خود شناخته شده است. 
 • استاوانگر: چهارمین شهر بزرگ در سواحل غربی این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل صنعت نفت و گاز، موزه های هنری و زندگی شبانه پر جنب و جوش خود شناخته شده است. 
 • ساندنس: پنجمین شهر بزرگ در این کشور است که در سواحل جنوبی واقع شده است. این شهر به دلیل معماری چوبی قرون وسطایی و جشنواره موسیقی خود شناخته شده است.
 • کریستیان ساند: ششمین شهر بزرگ در سواحل جنوبی این کشور کریستیان ساند است. این شهر به دلیل سواحل شنی، پارک های ملی و زندگی شبانه پر جنب و جوش خود شناخته شده است. 
 • رومسو: هفتمین شهر بزرگ در شمال دوردست این کشور واقع شده است. رومسو به دلیل قطب شمال، موزه های هنری و فعالیت های فرهنگی خود شناخته شده است. 
 • مولده: هشتمین شهر بزرگ در سواحل غربی این کشور واقع شده است. مولده به دلیل آب و هوای گرم، سواحل شنی و زندگی شبانه پر جنب و جوش خود شناخته شده است.

تاریخچه

نروژ کشوری با تاریخ طولانی و غنی است که به بیش از 10000 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. این کشور در طول تاریخ خود شاهد دوره‌های مختلف رشد و توسعه بوده است. اولین انسان‌ها در حدود 10000 سال قبل از میلاد به این کشور وارد شدند. این افراد اکثرا شکارچی بودند و در مناطق جنوبی زندگی می‌کردند.

عصر وایکینگ‌ها

در واقع عصر وایکینگ‌ها یکی از درخشان‌ ترین دوره‌های تاریخ در این کشور بود. در این دوره، مردمان این منطقه به عنوان ملوانان، جنگجویان و کاشفان ماهر شناخته شدند و به سراسر اروپا و حتی تا آمریکای شمالی سفر کردند. وایکینگ‌ها همچنین فرهنگ غنی و سیستم سیاسی پیچیده‌ ای را توسعه دادند.

عصر وایکینگ‌ها یکی از درخشان‌ ترین دوره‌های تاریخ در نروژ
عصر وایکینگ‌ها یکی از درخشان‌ ترین دوره‌های تاریخ در این کشور

بعد از آنها در سال 1397، این کشور با دانمارک و سوئد متحد شد تا اتحادیه کاستیل را تشکیل دهد. این اتحادیه تا سال 1523 ادامه داشت، زمانی که سوئد از اتحادیه خارج شد اما این کشور و دانمارک همچنان تا سال 1814 متحد باقی ماندند.

قرن بیستم

در جنگ جهانی دوم، این کشور توسط آلمان اشغال شد اما پس از جنگ، این کشور به یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد و ناتو تبدیل شد و توسعه اقتصادی و اجتماعی سریعی را تجربه کرد. علاوه بر آن همچنین نفت و گاز را در دریای شمال کشف کرد که ثروت و رفاه آن را افزایش داد.

قرن بیست و یکم

امروزه این کشور به یکی از مرفه‌ ترین و صلح آمیزترین کشورهای جهان تبدیل شده و از استاندارد های بسیار بالایی در تمامی موارد برخوردار است. همچنین دارای یک رهبر جهانی در مسائل زیست‌ محیطی و بشردوستانه و مروج همکاری‌ها و گفتگوهای بین‌المللی است. با این حال، این کشور با چالش‌هایی مانند تنوع بخشیدن به اقتصاد خود، ادغام مهاجران و سازگاری با تغییرات آب و هوایی مواجه است.

آب و هوا

نروژ کشوری کوهستانی است که آب و هوای سرد و مرطوبی دارد. این کشور از شرق با سوئد، از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه اسکاژراک همسایه است. بخش بسیار زیادی از این کشور به دلیل سرمای بسیار زیاد، غیر قابل سکونت می باشد.

نروژ کشوری کوهستانی با آب و هوایی سرد و مرطوب
نروژ کشوری کوهستانی با آب و هوایی سرد و مرطوب

هرچه از شمال به جنوب برویم، هوا گرم‌ تر می‌شود. در بخش شمالی این کشور، دمای هوا در زمستان به زیر 40 درجه سانتیگراد می‌رسد و در تابستان به بالای 10 درجه سانتیگراد نمی‌رسد. در بخش جنوبی نیز دمای هوا در زمستان به زیر 10 درجه سانتیگراد نمی‌رسد و در تابستان به بالای 20 درجه سانتیگراد می‌رسد. 

دین مردم نروژ

در این کشور دین اصلی و رسمی مردم مسیحیت است. حدود 70 درصد از جمعیت کشور مسیحی هستند و اکثر آنها پیرو کلیسای لوتری هستند. کلیسای لوتری، شاخه‌ای از پروتستانتیسم است که در قرن 16 میلادی در کشور معرفی شد.

با این وجود در زندگی روزمره مردم کشور، دین نقش چندان مهمی ندارد. تنها حدود 20 درصد از مردم به طور منظم به کلیسا می‌روند. در چند دهه اخیر، تعداد پیروان ادیان دیگر در آن نیز افزایش یافته و حدود 2.5 درصد از جمعیت مسلمان هستند. 

زبان مردم نروژ

زبان اصلی مردمان این کشور نروژی است. نروژی یک زبان هندواروپایی از شاخه زبان‌های ژرمنی شمالی است که نزدیک به زبان‌های سوئدی و دانمارکی است. دو گویش اصلی در این زیان به نام های  بوکمال و نیم ورسک وجود دارد.

واحد پول نروژ

در این کشور واحد اصلی پول کرون krone است. هر کرون به 100 اوره øre تقسیم می‌شود. نماد کرون kr و کد ایزو 4217 آن نیز NOK است.

واحد پول نروژ
واحد پول

اختلاف ساعت نروژ با ایران

تفاوت ساعتی بین کشور نروژ با کشور ایران حدود ۲ ساعت و نیم است. یعنی ساعت از کشور با ایران حدود 2 ساعت و سی دقیقه جلو تر است.

کلام آخر

نروژ یکی از زیباترین و بهترین کشور های اروپای است که برای زندگی و مهاجرت بسیار عالی می باشد. تنها مشکلی که این کشور برای سکونت و یا سفر برای شما ایجاد می کند، هوای بسیار سرد آن می باشد. اقتصاد این کشور در رده جهانی بسیار خوبی قرار گرفته و امنیت در آن در بالاترین سطح ممکن است.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا